לפני מספר שנים, עם השקת קפיצי האיזון הסיליקוניים במנגוני הקו-אקסיאל, הרחיבה יצרנית השעונים השוויצרית אומגה (Omega) את האחריות על השעונים שלה מהסטנדרט המקובל בתעשיית השעונים של שנתיים (ובהתאם לחוקי האיחוד האירופי) לארבע שנות אחריות. היום אומגה מרחיבה עוד יותר את האחריות על השעונים שלה, כשהיא מודיעה כי כל השעונים של החברה – לא משנה מאיזה דגם, סדרה או באיזה מנגנון הם משתמשים, יגיעו עם חמש שנות אחריות. חשוב לציין כי שעוני אומגה המגיעים עם מנגנוני ETA, עד כה קיבלו 3 שנות אחריות בלבד.

הרחבת אחריות לשעוני אומגה החל מה-1 ליולי 2018

בהתאם להודעה של אומגה, החל מהיום, ה-2 לנובמבר 2018, כל השעונים של החברה יגיעו כאמור עם 5 שנות אחריות יצרן. מה לגבי שעונים שנקנו בחודשים האחרונים אתם שואלים? שאלה מצוינת. אומגה לא מקפחת גם רוכשי שעונים מהחודשים האחרונים והיא הודיעה כי במסגרת הרחבת האחריות היא תכלול גם שעונים שנרכשו החל מהראשון ליולי 2018.

ריינלד אשלימן (Raynald Aeschlimann), נשיא ומנכ”ל אומגה, התייחס להרחבת האחריות ואמר “המחויבות המתמשכת שלנו באומגה היא לשביעות רצונם של הלקוחות שלנו. כל ההתקדמות האחרונה שלנו, החל מהטכנולוגיה החלוצית ועד למפעל החדיש שפתחנו בשנה שעברה, מאפשרים לנו להציג את האחריות החדשה של 5 שנים, המוכיחה כי הסטנדרטים שלנו הולכים וגדלים וכי הלקוחות שלנו יכולים לקבל אפילו יותר אמון בשעון האומגה שהם עונדים”.

חשוב לציין כי שעונים שמקבלים את אישור תקן המאסטר כרונומטר (Master Chronometer) כבר מגיעים עם 4 שנות אחריות, כך שההפתעה מגיעה בעיקר מהעובדה כי במסגרת הרחבת האחריות אומגה תכלול גם שעונים עם מנגנוני מתיחה ידנית, שעונים עם מנגנונים שלא עברו את אישור המאסטר כרונומטר המבוססים על מנגנונים אוטומטיים ואפילו שעוני קוורץ, כשזה לא סוד שאומגה שואפת להגיע בעתיד הקרוב למצב בו כל שעוני החברה יקבלו את תקן המאסטר כרונומטר, כשנציגים שונים של החברה הזכירו את השאיפה הזאת בשנים האחרונות.

מעבדות אומגה. מקור - אומגה.
מעבדות אומגה. מקור – אומגה.

אשלימן לא מזכיר סתם את המפעל החדש בביין – אומגה השקיעה משאבים רבים במפעל החדש ובפס הייצור שבו, כששיפור וייעול תהליכי הייצור שמתאפשרים בעזרתו הם ככל הנראה חלק משמעותי בהחלטה של אומגה להרחיב את האחריות על השעונים שלה.

תקופת האחריות אצל יצרניות שעונים

אמנם ניתן למצוא יצרניות שעונים אחרות, כמו ברייטלינג למשל, אשר מציעות חמש שנות אחריות על שעונים של החברה, אך רק עבור כאלו שמגיעים עם מנגנוני בית של החברה, כאשר שעונים של ברייטלינג המתבססים על מנגנוני של ETA מגיעים עם שנתיים אחריות בלבד. רולקס גם היא מציעה אחריות של חמש שנים על השעונים שלה, כשגרנד סייקו היפנית מציעה 3 שנות אחריות על השעונים שלה.

כרטיס אחריות לשעון אומגה. מקור - אומגה.
כרטיס אחריות לשעון אומגה. מקור – אומגה.

יצרניות כמו פטק פיליפ, IWC, פנריי או ייגר לקולטרה, מציעות שנתיים אחריות על השעונים שלהן, המינימום הנדרש על פי תקנות האיחוד האירופי.

אמנם אנחנו מקווים שכל שעון שנרכוש יעבוד למשך שנים רבות בלי בעיות, אך אין ספק כי שנת האחריות הנוספת לשעונים מבית אומגה מעניקה בטחון נוסף לרוכשי שעוני אומגה. זה נכון שבמקרים רבים של תקלות ופגמים בייצור התקלות הללו מתגלות זמן קצר לאחר רכישת השעון, אך אין ספק כי אף רוכש שעון לא יתנגד לקבל שנת אחריות נוספת – ללא תשלום נוסף – על השעון שלו.

לאתר אומגה העולמי