אומגה (“Omega”) הפכה אולי במרוצת השנים לחברה המזוהה ביותר עם שעוני הכרונוגרף. חושבים על כרונוגרף או על אומגה, סביר להניח שהדבר הראשון שעולה לכם לראש הוא ספידמסטר, אחד השעונים הסמליים ביותר שיוצרו בעולם עם ההיסטוריה המוכרת שלו כשעון הראשון על הירח. אבל אומגה השפיעה על עולם השעונים ועל עולם הכרונוגרף שנים רבות לפני שהספידמסטר הגיע לחלל, כשכבר בשנת 1913 השיקה החברה את אחד משעוני הכרונוגרף הראשונים בעולם שניתן היה לענוד על היד ועזרה לשנות את הצורה שבה עונדים שעונים בשנים שלאחר מכן ולמעשה עד היום. השבוע, במוזיאון אומגה, השיקה החברה את ה-“Reissue” – מהדורה מחודשת או ליתר דיוק מהדורה חדשה של אותו שעון היסטורי, כשגולת הכותרת שלו היא העובדה שהשעון עושה שימוש במנגנון הוינטאג’ המקורי שעבר חידוש מקיף כמובן על ידי אומגה, במהדורה מוגבלת. מוזמנים להכיר איתנו את האומגה REISSUE.

אומגה REISSUE. מקור - אומגה.
אומגה REISSUE. מקור – אומגה.

קצת על ההיסטוריה של אומגה ושעוני כרונוגרף

שעוני הכרונוגרף הראשונים של אומגה הושקו בשנת 1885, אלא שאז היה מדובר בשעוני כיס ולא שעוני יד. 13 שנים מאוחר יותר, ב-1898, שעון הכרונוגרף-כיס הראשון עם השם OMEGA הגיע לחנויות, כשבדיוק בתחילת המאה ה-20, בשנת 1900, אומגה השיקה את שעון היד הראשון שלה ו-13 שנים מאוחר יותר, השיקה כאמור את שעון הכרונוגרף-יד הראשון שלה.

באותה תקופה שעוני כרונוגרף נמכרו ופורסמו בעיקר כשעונים צבאיים ונענדו על ידי טייסים מפורסמים ואנשי צבא בכירים. את ההשראה הצבאית אפשר לזהות בהחלט גם בשעון החדש שהשיקה אומגה השבוע.

השעון עצמו

השעון החדש מגיע עם קייס גדול יחסית, בקוטר של 47.5 מ”מ. למה כל כך גדול אתם שואלים את עצמכם? צריך לזכור כי שעוני היד הראשונים מתחילת המאה ה-20 היו ברובם שעוני כיס שהוסבו לשעוני יד, כך ש-Oversize של ימינו היה בעצם הסטנדרט של תחילת המאה הקודמת. אומגה חיברה לקייס ידיות (Lugs) רצועה דקות, גם כן בהתאם לסטנדרטים של תחילת המאה, כשלשעוני הכיס שהוסבו לשעוני יד באמצעות הלחמה של חוטי מתכת לקייס של השעון, מה שאיפשר לענוד אותם על היד.

אומגה REISSUE. מקור - אומגה.
אומגה REISSUE. מקור – אומגה.

גוף השעון עשוי מזהב לבן 18 קראט והוא בעובי של 16 מ”מ, ביחד עם כתר מוזהב (זהב אדום 18 קראט) בולט. בגב השעון כיסוי מלא חלק, שמתחתיו נמצא זכוכית ספיר שמגנה על המנגנון, כשעל הכיסוי האחורי נמצא חריטה עם מספר היחידה של השעון, 18 בסך הכל – מהדורה מוגבלת, כבר אמרנו? מלבד מספר המהדורה, נוכל למצוא חריטה עם הלוגו ההיסטורי של אומגה.

החוגה עצמה לבנה ועליה מספרים בולטים בפונט גוטי, ללא תוספת לומינציה כלשהי, כשבמרכז החוגה הלוגו ההיסטורי של אומגה, כשאומגה ניסתה להשאיר את עיצוב השעון קרוב ככל האפשר לעיצובי השעונים מתחילת המאה הקודמת.

גולת הכותר של השעון היא כמובן המנגנון ההיסטורי. בצעד מרשים אפילו עבור אומגה, החברה הצליחה למצוא 18 מנגנוני קליבר 18 CHRO, שהיו בשימוש כאמור בתחילת המאה העשרים, לחדש אותם לחלוטין, להחליף את האבנים, לייצר חלקים חדשים, לשפר את הגימור שלהם ולעטר אותם מחדש, כדי ליצור את קליבר 3018 – המנגנון החדש.

כמה זה עולה לנו ?

אומגה REISSUE עם מנגנון מתחילת המאה העשרים. מקור - אומגה.
אומגה REISSUE עם מנגנון מתחילת המאה העשרים. מקור – אומגה.
אם החלטתם שאתם חייבים שעון כזה, כדאי שתתכוננו לשיחה עם מנהל הבנק שלכם. תג המחיר הרשמי של השעונים הללו עומד על כ-120 אלף דולרים (לפני מיסים), כשאומגה ייצרה כאמור 18 יחידות בסך הכל של השעון, כשסביר להניח שרובם המכריע של השעונים הללו, אם לא כולם, כבר נמכרו מראש, כך שגם אם יש לכם בדיוק חצי מיליון ש”ח פנויים ורציתם לרכוש שעון חדש, לא בטוח שתצליחו להשיג אחד …
לאתר אומגה העולמי