חובבי שעונים התרגלו בשנים האחרונות להודעות לעיתונות של אומגה (Omega) על עוד מהדורה מוגבלת כזאת או אחרת שהחברה החליטה להוציא לכבוד מאורע כזה או אחר ולקבל בזלזול (או בהערצה, אם אתם חובבים מושבעים של המותג) את ההודעות הללו. אבל נדמה שאין חובב שעונים אמיתי ברחבי העולם שלא התרגש אתמול בערב, כשיצרנית השעונים השוויצרית הודיעה על ייצור מחודש של אחד ממנגנוני הכרונוגרף המפורסמים ביותר בעולם ואולי המנגנון המפורסם ביותר של החברה, מנגנון 321 של אומגה.

מנגנון 321, או קליבר 321 אם תרצו, של אומגה, הוא מנגנון הכרונוגרף שהיה בשימוש על ידי החברה בשעוני האומגה ספידמאסטרמההשקה שלהם בשנת 1957 (בדגמי ה-CK2915)  ועד לסוף שנות השישים, אז השיקה אומגה את קליבר 861, בשעונים מדגמי אומגה ספידמאסטר 145.022. קליבר 321, או ליתר דיוק, שעונים שמבוססים עליו, הפכו לפריט אספנים מבוקש בקרב חובבי שעונים וחובבי המותג אומגה, והמנגנון נחשב כאמור לאחד ממנגנוני המתיחה הידנית המפורסמים ביותר בעולם.

קליבר 321 היה חלק מסדרת הספידמאסטר מאז ההשקה שלה בשנת 1957, אך היה בשימוש עוד לפני כן בדגמים אחרים של האומגה סימאסטר. אחד מסימני ההיכר של המנגנון האלגנטי והמורכב להפליא, הוא השימוש ב-Column Wheel, שעשוי ממונובלוק אחד, תכונה שמעניקה יתרון טכני משמעותי למנגנון. מנגנוני Column Wheel הם מנגנונים שמצריכים תשומת לב גבוהה במיוחד בשלב העיצוב והתכנון, כדי להבטיח שהם יצליחו לפעול בסנכרון מושלם לאורך שנים, מה שהופך אותם לפופולריים במיוחד בקרב אספנים.

מנגנון 321 של אומגה. מקור - אומגה.
מנגנון 321 של אומגה. מקור – אומגה.

עבור אומגה, קליבר 321 היה משמעותי במיוחד ממספר סיבות – הוא היה בשימוש בשעוני הספידמאסטר ST 105.003 – הדגם הראשון שנבדק ואושר על ידי נאס”א ונענד על ידי האסטרונאוט האמריקי אד וייט במהלך הליכת החלל הראשונה של ארצות הברית וכמובן בשעון ה-ST 105.012, השעון הראשון על הירח.

כאמור, החל מסוף שנות השישים אומגה הפסיקה להשתמש במנגנון בתצורת ה-Column Wheel ועברה להשתמש במנגנון ה-861 של החברה, שנחשב עמיד ואמין יותר, אך פשוט יותר מבחינה הורולוגית, או בגרסה המודרנית שלו, ה-1861.

אומגה הודיעה אמש כאמור על תחילת הייצור המחודש של קליבר 321, בהודעה שפרסמה החברה שעוררה כאמור עניין רב בקרב חובבי שעונים ברחבי העולם – “עבור פרויקט קליבר 321, אומגה הקימה צוות ייעודי של מומחים שעבדו ביעילות במשך שנתיים ובסודיות מוחלטת, כדי להחזיר את המנגנון לחיים. הקבוצה הקטנה הייתה מורכבת מחוקרים, מפתחים והיסטוריונים, כמו גם בעלי מלאכה משובחים ושענים מנוסים”.

מנגנון 321 של אומגה. מקור - אומגה.
מנגנון 321 של אומגה. מקור – אומגה.

השאלה הגדולה שחובבי שעונים ברחבי העולם שואלים את עצמם החל מאתמול בערב, היא באיזה שעון אומגה תשלב לראשונה את המנגנון האגדי שקם לתחיה ?  סביר להניח שזה יהיה שעון מסדרת הספידמאסטר, אך לא ברור באיזה דגם בדיוק זה יהיה והאם הוא יגיע באחד מדגמי ה-MoonWatch או שאולי בדגם אחר? שאלה מעניינת נוספת היא האם גם כאן, במקרה של המנגנון, אומגה תשיק אותו בסוג של מהדורה מוגבלת בייצור בכמויות נמוכות, או שמא הוא יהפוך לחלק מדגם בייצור סדרתי קבוע?  נראה כי חובבי שעונים יצטרכו להמשיך ולעקוב אחרי ההודעות בנושא, שכן אומגה הבטיחה להמשיך ולשתף פרטים נוספים על הפרויקט כולו והמנגנון האגדי בחודשים הקרובים.

ריינלד אשלימן, מנכ”ל אומגה, אמר: “זה מדהים שכל כך הרבה אנשים מתרגשים ממנגנון 321. ייצרנו את הדגם האחרון בשנת 1968 ומאז חובבי שעונים ומעריצי המותג לא מפסיקים לדבר עליו. זה מראה כמה מיוחד הוא. אנחנו מתרגשים מאוד שאנחנו יכולים סוף סוף לענות על הביקוש והשקענו מאמצים רבים כדי להחזיר את המנגנון לחיים”.

לאתר אומגה העולמי