אומגה (Omega) זוכה לביקורות לא מועטות על כך שהיא מציגה מהדורות מוגבלות או מיוחדות חדשות לבקרים. נכון, חלקן אכן מיוחדות מסיבותיהן (כמו המהדורה המיוחדת לרגל 50 שנים להגעת האדם לירח, או המהדורה המוגבלת באמת של הפלאנט אושן קסמינגוס), וחלקן סתם נשמעות כמו תירוץ להשקת שעון בהיקף יצור מוגבל, אך למרות הכל – מדובר ביצרנית וותיקה, עם היסטוריה עשירה ומפוארת של חדשנות.

כעת, אומגה מציגה שעון חדש שהוא כולו תצוגת תכלית של היכולות שלה – זהו האומגה סימאסטר פלאנט אושן Ultra Deep. כמה Ultra אתם תוהים? אז יש לנו את הסימאסטר 300, שכמשתמע משמו – עמיד לעומק של 300 מטרים. יש את הסימאסטר פלאנט אושן, שעמידים לכ-600 מטרים. מספר דגמים של הסימאסטר עמידים גם לעומקים גבוהים יותר של כ-1000 מטרים, אך לפי אומגה, כנראה שיחידת המידה המתאימה למילה “Ultra” היא 15,000 מטרים. כן, קראתם נכון – שעון צלילה שעמיד לעומק של כחמישה עשר אלף מטרים.

omega planet ocean ultra deep
ברוכה הבאה לעולם – אומגה סימאסטר פלאנט אושן אולטרה דיפ (מקור: אתר אומגה הרשמי)

למה ככה עמוק?

השעון החדש של אומגה נלקח לשקע מריאנה, הנקודה העמוקה ביותר על פני כדור הארץ. המקום הקונקרטי בו בוצעה הצלילה הוא תהום צ’אלנג’ר – תהום ימית שהעומק בה הוא 11,034 מטרים, ולחץ המים בה עומד על קצת פחות מ-1072 באר. לשם השוואה – במכונית המשפחתית הממוצעת, לחץ האוויר המומלץ בצמיגים הוא כ-30 באר.

הפלאנט אושן אולטרה דיפ הוא לא השעון הראשון שהגיע לשקע מריאנה, כמוהו גם המשלחת שאיתה הוא יצא למסע. למעשה, 6 משלחות בסך הכל הגיעו לשם: ב-3 נשלחו צוללות לא מאויישות, וב-3 נוספות נשלחו משימות מאוישות. הפעם הראשונה שבה האדם הגיע לעומק כה רב, בתהום צ’אלנג’ר, הייתה בינואר 1960 – בצוללת של הצי האמריקני, בה נכחו דון וולש – קצין בצי, וחוקר המעמקים ז’אק פיקארד. השניים הגיעו לעומק של כ-10,911 מטרים, שיא שנשמר, למעשה, ממש עד לאחרונה. באותה הצלילה, אגב, חובר לחלקה החיצוני של הצוללת אב טיפוס של שעון בשם “רולקס דיפסי” – אב טיפוס שנועד לעמוד בלחץ של עד כ-1100 באר. השעון, יחד עם הצוללנים, שב לפני השטח כמו חדש.

omega planet ocean ultra deep
אם תרצו להגיע לנקודה העמוקה ביותר בכדור הארץ, ואז לחפור עוד קצת פחות מ-4,000 מטרים, השעון הזה ימשיך לעבוד לכל אורך הדרך. (מקור: אתר אומגה הרשמי)

שנים מספר אחר כך – בשנת 2012 – הבמאי ג’יימס קמרון יצא גם הוא לתהום צ’אלנג’ר במטרה ללשבור את השיא לצלילה העמוקה ביותר. לצערו, הוא כשל במשימתו, כאשר הגיע לעומק של 10,898 מטרים “בלבד”. רק 13 מטרים הפרידו בין קמרון לבין שבירת השיא. רולקס לפחות יצאה נשכרת שוב מהמאורע – גם הפעם, שעון שלה חובר לחלקה החיצוני של הצוללת, שעון שאנחנו מכירים במהדורה הסדרתית שלו כ-“רולקס סידוולר דיפסי ג’יימס קמרון”, אותו סידוולר בקוטר 44 מ”מ עם לוח כחלחל בחלקו.

אז איך הפלאנט אושן אולטרה דיפ הגיע לשם, ומי הוא בכלל?

ההגעה של אומגה לנקודה הזו הייתה חלק מהצטרפותה ל-“משלחת חמשת העמקים”, משלחת צלילה ששמה לה למטרה לשלוח משימה מאויישת מוצלחת לנקודות העמוקות ביותר בכל אחד מחמשת האוקיינוסים. אומגה סיפקה למשלחת 3 שעוני פלאנט אושן אולטרה דיפ, ובמשימה שבוצעה בחודש מאי האחרון – המשלחת הצליחה לשבור את אותו שיא משנת 1960 – כאשר צוללת מאויישת הגיעה לעומק של כ-10,928 מטרים, ושם – נכח לו אחד מאותם שלושה אומגה סימאסטר פלאנט אושן אולטרה דיפ.

omega planet ocean ultra deep
רצועת צלילה כחולה, אלא מה? (מקור: אתר אומגה הרשמי)

הפלאנט אושן אולטרה דיפ הצריך ממהנדסי אומגה גישה אחרת לחלוטין. בנייה של שעון צלילה אינה עניין של מה בכך, אך בנייה של שעון צלילה שנועד לעמוד בלחץ של מעל 1000 באר, שקולה כנראה לבניית צוללת – אך בזעיר ענפין. פרט לכל עניין הלחץ, ישנו כמובן נושא מולקולות ההליום, שהיווה צרה צרורה בימיהם של שעוני הצלילה הראשונים שהגיעו לעומק רב (מולקולות ההליום מתכווצות בעומק רב, ומתפשטות בעומק נמוך – הצטברות של הליום בתוך מנגנוני השעונים במעמקים גרמה לנזק למנגנון כאשר הצוללן עלה לפני השטח), נושא שמהווה מכשול גדול יותר ככל שהעומק הולך ועולה.

גובה הקייס של השעון עומד על קצת פחות מ-28 מ”מ, והוא מיוצר מטיטניום דרגה 5 – אותו טיטניום שנמצא בשימוש נרחב בתעשיית התעופה (ולאחרונה מופיע גם בלא מעט שעונים), וידוע כחומר קל אך עמיד במיוחד. זכוכית הספיר מקומרת ועבה במיוחד, הרגליים הן “רגלי מנטה” חדשות שיוצרו כך כחלק מההתחשבות בלחצים בהן השעון אמור לעמוד, ובאופן כללי ניתן לראות כי מדובר בפלאנט אושן לכל דבר – גדול יותר, קשוח יותר, שמן יותר, אבל פלאנט אושן. המגנון בשעון הוא אחרי הכל מנגנון מכאני – והדבר שכנראה מעיד ביותר על היכולות ההנדסיות המדהימות של אומגה הוא הנושא הבא: לאחר הצלילה, כל אחד ואחד מהשעונים נלקח לבדיקת METAS, וכול אחד ואחד מהשלושה עבר את הבדיקה בהצלחה ולמעשה קיבל את ההסמכה. לא, לא לפני הצלילה, אלה לאחריה. אחרי שהשעון עמד בלחצים האדירים של הנקודה העמוקה ביותר על פני כדור הארץ. שאפו, אומגה.

omega planet ocean ultra deep
משוריין לעילא ולעילא (מקור: אתר אומגה הרשמי)

רגע, אם העומק המירבי על פני כדור הארץ הוא 11,034 מטרים, איך הפלאנט אושן אולטרה דיפ עמיד ל-15,000 מטרים?

כדי לא להציג את השעון ככזה שעומד “בדיוק” בעומק הנדרש וזה בעצם הקו האדום שלו, אומגה התעקשה להמשיך בבדיקות נוספות ולהצהיר כי השעון עמיד לעומק של עד כ-15,000 מטרים, כך שבהגעתו לעומק של 10,928 מטרים – בעת שבירת השיא – השעון היה פחות או יותר בשני שליש מהיכולות שלו.

כאמור, מדובר בשעון שיוצר במיוחד למשימה זו. הגורו משוכנע כי אם אחד או יותר מהשעונים האלו יתגלגלו החוצה, הוא ייזכה לתג מחיר גבוה במיוחד במכירות פומביות. יחד עם זאת, ומהיכרות לא קצרה עם אומגה, הגורו גם חושב שזה רק עניין של זמן עד שגרסה “סדרתית” של הפלאנט אושן אולטרה דיפ תוצג, ולאחריה גם גרסה “מיוחדת” או “בייצור מוגבל” של הפלאנט אושן לציון X שנים לשבירת השיא… לנו נותר רק לחכות בסבלנות.

omega planet ocean ultra deep
רגלי ה”מנטה” הייחודיות של השעון וזכוכית הספיר המחוזקת (מקור: אתר אומגה הרשמי)

לאתר אומגה העולמי