שעון הספידמסטר האגדי של אומגה (Omega) משמש את יצרנית השעונים השוויצרית כבסיס למגוון רחב של גרסאות, חלקן מיוחדות יותר וחלקן מיוחדות פחות, אך עבור חובבי המותג וחובבי הסדרה – כל גרסה חדשה שמגיעה לשוק מתקבלת בברכה. בין אם מדובר בגרסת ה-Reissue 1957 או האפולו 13 סנופי ועד לגרסאות מהשנה האחרונה, כמו ה-“אולטרמן”, הרוב המכריע של הדגמים הללו נמכר כמו לחמניות חמות, כשאם מצורף לו צמד המילים “מהדורה מוגבלת” – הרי שהוא הופך למבוקש ונדיר עוד יותר.

באופן מפתיע משהו, השיקה החברה היום שעון חדש בסדרת הספידמסטר, שמגיע בזהב 18 קראט, שגם הוא יהיה מהדורה מוגבלת – האומגה ספידמסטר אפולו 11 להנצחת 50 שנים למשימת אפולו 11 (Omega Speedmaster Apollo 11 50th Anniversary).

השעון מגיע לציון 50 שנה לנחיתה על הירח, כשההשראה לשעון הוא שעון ה-Omega Speedmaster Tribute to Apollo 11 (רפרנס BA 145.022) של החברה, שהושק בשנת 1969, לציון הנחיתה על הירח. אומגה העניקה בזמנו שעונים כאלו לחלק מאנשי נאס”א ואפילו לנשיא ארצות הברית והם הפכו במרוצת השנים לאחד מהאייקונים והשעונים הנוסטלגיים ביותר בסדרה. לשעון החדש  אומגה בחרה בסגסוגת הזהב 18 קראט מונשיין (Moonshine), כשבתוכו אנו מוצאים את קליבר 3861 של החברה, מנגנון מסטר כרונומטר, שפועל במתיחה ידנית – למנגנון, כמובן – הסמכת METAS והוא קואקסיאלי.

אומגה ספידמסטר אפולי 11 יובל ה-50. מקור - אומגה.
אומגה ספידמסטר אפולי 11 יובל ה-50. מקור – אומגה.

במבט ראשון נראה כי אומגה פשוט השיקה מחדש את השעון משנת 1969, אך מתחת לפני השטח מסתתרים לא מעט חידושים שאמורים להעמיד את השעון החדש בשורה אחת עם שעונים מודרניים. סגסוגת השעון היא סגסוגת חדשה, שנועדה להזכיר את ברק הירח על פני שמים כחולים כהים. הגוון שמתקבל לזהב הוא של זהב מסורתי, כזה שאמור להחזיק מעמד לאורך שנים ולהיות עמיד יותר לכתמים. צמיד השעון הוא כמעט העתק זהה לזה של השעון המקורי מ-1969, עם סוגר פשוט ודק יחסית לאלו שאומגה משתמשת בהם כיום, כשהוא צפוי להרגיש נוח הרבה יותר על היד. גם החוליות שבצמיד עברו שדרוג והן קצת יותר עבות ומוצקות, מה שאמור להפחית את הבלאי שלהן לאורך זמן ולתרום בנוסף לתחושה נוחה יותר של השעון על היד. הבזל של השעון עבר שדרוג גם הוא, כשאם בשעון המקורי היה מדובר בבזל אלומיניום, בגרסה החדשה אנו מקבלים בזל קרמי.

אומגה ספידמסטר אפולי 11 יובל ה-50. מקור - אומגה.
אומגה ספידמסטר אפולי 11 יובל ה-50. מקור – אומגה.

אומגה שמרה על לא מעט מחוות ורפרנסים מהשעון המקורי, ביניהן גוף השעון (ששודרג מעט), הטכימטר, מחווני השעון וכמובן המחוגים. אך הרפרנס הבולט ביותר הוא בלוח השעון, מתחת לשעה 6, מופיע הכיתוב “OM SWISSMADE OM”‘, כשבניגוד למה שאתם חושבים, לא מדובר בקיצור של אומגה, אלא בראשי התיבות של המילים Or Massif = זהב מוצק בצרפתית.

אומגה ספידמסטר אפולי 11 יובל ה-50. מקור - אומגה.
אומגה ספידמסטר אפולי 11 יובל ה-50. מקור – אומגה.

הבדל נוסף בין השעונים נמצא בגב השעון. בשעון המקורי משנת 1969 קיבלנו גב מוצק, כשהשעון החדש מגיע עם גב העשוי מזכוכית ספיר, שמאפשרת לנו הצצה למנגנון המרהיב. קליבר 3861 הוא קליבר חדש שמופיע לראשונה בשעונים של אומגה, כשמדובר בעצם במנגנון 861 האגדי של השעונים המקוריים מ-1969, עם שינויים ושיפורים שביצעה בו אומגה, אך מעבר לשדרוגים הטכניים המתבקשים, מדובר במנגנון מרהיב למראה, כשאומגה מעניקה לו “טיפול מיוחד” עם נגיעות של זהב המונשיין, כשהגשרים ומשטחים שונים במנגנון עשויים גם הם מזהב המונשיין. על טבעת פנימית בגב השעון נמצא הכיתוב “Apollo 11 50th anniversary” והכיתוב “The First Watch Worn on the Moon”. ואם אתם רוצים לדעת מה זה תשומת לב לפרטים – אומגה הוסיפה לטבעת הפנימית ציורים של כדור הארץ ושל הירח, כשהחברה מדגישה כי מדובר באיורים שמגיעים בפרופורציות המדויקות שלהם כפי שמתקיימים בין כדור הארץ והירח במציאות !

הגב המיוחד של שעון האומגה ספידמסטר אפולי 11 יובל ה-50. מקור - אומגה.
הגב המיוחד של שעון האומגה ספידמסטר אפולי 11 יובל ה-50. מקור – אומגה.

השעון החדש יגיע במהדורה מוגבלת של 1,014 יחידות, ממש כמו הדגם המקורי, כשכל אחת מהיחידות תהיה ממוספרת. השעון יהיה זמין לרכישה בחודש יולי השנה, כשתג המחיר הרשמי שלו עומד על 32,000 פרנק שוויצריים.