דגם אומגה ספידמאסטר “טין טין” 311.30.42.30.01.004 – Omega Speedmaster Pro Racing 311.30.42.30.01.004

חברת אומגה, אחת מיצרניות השעונים המובילות בשוק, מוכרת ממגוון סיבות: דייברים איכותיים, שעוני דרס יפים, המחגר הקואקסיאלי, אבל מעל לכל, בשל הספידמאסטר “Moonwatch”, אותו שעון ספידמאסטר שעבר את כל מבחני הטיסה של NASA לקראת הטיסות המאוישות לחלל.

מבלי להיכנס לעובי הקורה, היה זה שעון אומגה ספידמאסטר פרו שעבר את כל מבחני הריסוק והתנאים הקיצוניים כדי לקבל הסמכה לטיסות חלל. עד היום חברת אומגה לא נותנת לנו לשכוח אפילו לרגע שזהו השעון שטס לירח (עם עוד כמה שעונים שפחות מוזכרים), אסור לנו לשכוח שזה זהו השעון הרשמי של תוכנית החלל. עשרות של מהדורות מוגבלות על כל דבר שקשור לירח, הליכת החלל הראשונה, נחיתה ראשונה בירח, אפילו יש מהדורה מוגבלת לכל חללית ושיתוף פעולה חללי כזה או אחר, ואפילו לזכרו של האדם האחרון שדרך על הירח. בוא נודה בזה, מזמן אומגה עברו את גבול הטעם הטוב.

אומגה ספידמאסטר “טין טין”. מקור: omegawatches.com

כל זה השתנה בשנת 2016, במהדורה מוגבלת הנקראת סילבר סנופי. בכדי לציין 45 שנה לחללית אפולו 13 התקולה. (מי שעוד לא ראה את הסרט, מאוד מומלץ). פרס סנופי לתרומה יוצאת דופן, הינו פרס שניתן על ידי NASA למי שתרם באופן יוצא דופן לתוכנית החלל. במקרה זה ניתן לאומגה בשל השימוש שעשו האסטרונאוטים בשעון הספידמאסטר בכדי לנווט את דרכם חזרה לכדור הארץ בהעדר מחשב בקרה בחללית.

המהדורה הראשונה של שעון סנופי, עם ציור קטן של סנופי במחוג השניות, עבר לדפי ההיסטוריה כעוד מהדורה מוגבלת של אומגה, עוד אחת מעשרות. אבל בשנת 2016 קרה משהו יוצא דופן. שוק אספנות הרולקס פעם בחוזקה בשווקים הבינלאומיים, אפילו התחילה התעוררות סביב דגמי הספידמסטר השונים, ואלה תפסו את תשומת להב במכירות הפומביות של מביני דבר ואספנים. הנה מגיעה מהדורה ממש יוצאת דופן עם לוח לבן, ציור של הכלבלב המוכר ומספיק חידושים ופרטים כדי לרכוב על הגל ולהפוך להצלחה בין רגע. שעון שעלה במקור כשבעת אלפים דולר נסחר היום ביותר מעשרים אלף. זו הייתה יריית הפתיחה, ואכן מקומו של ספידמסטר בין אספנים זינק, וכך גם מהדורות מוגבלות כמו הספידי טיוזדיי, שנמכר בפחות משעה, או מהדורת 60 שנה לספידמסטר. בעל הבית ממש השתגע.

היום נדבר על השעון שנפל בדרך, שהיה אמור להיות האבא של הסנופי אבל פשוט לא צלח. כמו שכבר ציינתי, כל דבר שקשור לירח, הוא מטרה לאנשי הפרסום של אומגה. לקראת שנת 2013, עלו על הנתון שספר הקומיקס של טין טין, הטיסה לירח פרי דמיונו של ארג’ה היה אמור להיות בן 60 (פורסם בשנת 1953). כמובן שזו הייתה הזדמנות שלא רצו לפספס.

אומגה יצרו ספידמסטר בכדי לחגוג את 60 השנה של הספר. לוח לכה שחורה עם הדפס של קוביות אדומות ולבנות בהיקף הלוח על רקע כסוף עדין. בשעה 11, אמור היה להיות טיל עם שובל עשן עד שעה 10. מעטים הם אלה שזכו לראות את הלוח המקורי. במכסה האחורי אומרת האגדה, היה ציור של כריכת הספר בלכה (כמו הגב בשעון הסילבר סנופי), עם דומיננטיות של הטיל בצבעים אדום ולבן.

אנשי אומגה נפגשו עם בעלי הזכויות של ספרי טין טין, והפרוייקט נקטל על ידם. לפי הספקולציות באינטרנט הייתה זו אמורה להיות מהדורה של 1953 יחידות (לציון שנת פרסום הספר). אך בוטלה. בשל זכויות יוצרים, הושמדו כל הלוחות אשר כבר נשאו את הטיל. מביני דבר משארים שמדובר בכמה מאות לוחות. בהמשך התקבל אישור מפי אומגה כי המהדורה הייתה אמורה לכלול בין 1000 ל-2000 יחידות.

הגב המיוחד של ה”טין טין”. מקור: ethoswatches.com

יחד עם זאת נשארו כל שאר הלוחות שכבר הודפסו עם הקוביות, אך ללא סימנים מזהים של טין טין. במקום לזרוק אותן למגירה, באומגה החליטו להציג את השעון בבאזל 2013. אותה שנה שהוצב הדארק סייד אוף דה מון, והעמידות ל 15,000 גאוס. אף אחד אפילו לא שם לב לספידמאסטר “racing” שישב שם מאחור. ההבדל הנוסף שהיה עם הספידמסטר הרגיל היה הכיתוב באדום בגב השעון במקום שחור. האמת, השעון לא התקבל ממש טוב על ידי הקהל, ישב אצל הדילרים לא מעט זמן עד שנקנו, אפילו ב 2018 עוד נמכרו כמה יחידות אחרונות ממש חדשות. אי שם ב 2014 אומגה הודיעה על הפסקת היצור, והשעונים פוזרו לאיטם עד שנת 2015. הדעה רווחת היא שהיצור נפסק כאשר נגמרו הלוחות.

היה זה רק בשנת 2014, שאחד הבכירים בחברה (ז’אן קלוד מונכון), הודה בפני העיתונאי רוברט ז’אן ברואר, לגבי כל הסיפור שמקשר את השעון לקומיקס הבלגי. דבר שהיה סודי לפני כן בשל איומיי תביעה מצד בעלי הקומיקס. משהדבר יצא לאוויר העולם, לא השתנה דבר. הסיפור יצא לאור באינטרנט, ונשאר בדיוק זה, סיפור מעניין. השעון הוצג בשנת 2013 בשמו הרשמי, פסידמסטר פרו רייסינג. ויצורו נפסק מהר מאוד לאחר מכן, משוער כי קיימות כ-1500 יחידות. מעבר לכך שניתן לספור על יד אחת את כמות הספידמסטר פרו רייסינג באופן כללי בכל גרסאותיו השונות, השעון נחשב לכשלון אמיתי (מישהו בקהל אמר דייטונה פול ניומן?), בפורומים בזו לו, והשעונים העלו אבק בחנויות.

חזרה לשנת 2016, הסנופי מכה גלים ושוק הספידמאסטר מתעורר כמו צונאמי. הטין טין עדיין רדום ורק בתחילת שנת 2018 תתחיל התנועה. באותה תקופה היה ניתן להשיג אחד, עם הנחה ישירות מהסוחרים המורשים של אומגה, כי פשוט לא היה מי שיקנה אותם. בקלות היה אפשר להשיג שעון חדש בפחות משלושת אלפים דולר. שישה עד שמונה חודשים אחרי, המחיר הכפיל עצמו. למעשה בחודש האחרון, באתרים כמו איביי או כרונו 24 השעון נסחר סביב 5500$ ועד 10,000$. יותר מ 20 יחידות עברו ידיים בשבועות האחרונים, הרעש שהתעורר בחוגי האספנות השונים מתחיל לחלחל למיינסטרים, וכולם מנסים להשיג אחד לפני שהסחר ייפרץ והמחיר פשוט ירקיע. אז אם יש לכם אחד קרוב, אל תתנו לו לברוח.

שעון אייקוני?      יש
לוח מיוחד?        יש
ייצור מועט?       יש
כישלון מסחרי?   יש
סיפור הזוי?        יש
קישור לירח?      יש

אל תשכחו, קראתם את זה לראשונה אצל הגורו.

לאתר אומגה העולמי