את משימת אפולו 13 כולם מכירים בגלל הסרט הנהדר שטום הנקס מככב בו, אך משימת אפולו 11 משנת 1969, היא המשימה הידועה ביותר – שבמהלכה ניל אמסטרונג ובאז אולדרין הילכו על הירח בפעם הראשנה בהסטוריית האנושות. אומגה החליטה לחלוב ככל האפשר את שרשרת המאורעות של האנושות בחלל, והתוצאה היא שלל מהדורות מיוחדות ומהדורות בייצור מוגבל, בתוך סדרת הספידמאסטר.

אחד השעונים היותר יפים מתוך שלל המהדורות המוגבלות, לדעתי האישית לפחות, הוא רפרנס 311.30.42.30.03.001. זהו רפרנס שאומגה הציגה בבאזלוורלד בשנת 2017, להנצחת 45 שנים למשימת אפולו 17. משימת אפולו 17 מוכרת פחות ממשימת אפולו 11, אך היא חשובה באותה המידה. במשימה זו בוצעו שלל פעילויות לצרכים מדעיים על פני הירח, והייתה זו למעשה הפעם האחרונה בה הילכו בני אדם על הירח. יוג’ין סרנן, אסטרונאוט וותיק בנאס”א, היה האדם האחרון שהלך על הירח בעת המשימה, בשנת 1972, ואפולו 17 הייתה המשימה האחרונה בסדרת המשימות “אפולו”. מאז ועד היום, לא שבו אסטרונאוטים לירח. יוג’ין סרנן נפטר בשנת 2017, ובאותה שנה חגגה משימת אפולו 17 את שנתה ה-45, עיתוי שהתאים לאומגה כמו כפפה ליד – לצורך הוצאת מהדורה מוגבלת נוספת. למהדורה מוגבלת זו, קדמה אחת אחרת, משנת 2012 – בה השיקה אומגה מהדורה מוגבלת לציון 40 שנים למשימת אפולו 17, ובמהדורה זו הוכנס לוגו המשימה ישירות אל תוך חוגת השעון – על מהדורה זו נספר לכם בקרוב מאוד.

אומגה ספידמאסטר, מהדורה מוגבלת להנצחת 45 שנים לנחיתה על הירח
אומגה ספידמאסטר, מהדורה מוגבלת להנצחת 45 שנים לנחיתה על הירח, 1972 יחידות (מקור: אתר אומגה הרשמי)

הרפרנס המצויין לעיל יוצר עם קייס ספידמאטר מסורתי בקוטר 42 מ”מ, כרונוגרף, מנגנון מבוסס לאמניה 1873 עם 48 שעות רזרבת כוח, וזכוכית ספיר מחפה על החוגה (בניגוד לפלקסי קריסטל בדגמים אחרים של הספידמאסטר). הלוח נצבע בכחול עם נגיעות זהובות ואדומות, ומספר אזכורים לכך שמדובר בשעון להנצחת 45 שנים לאפולו 17. רפרנס זה יוצר בכ-1972 יחידות בלבד. ויחד איתו, אומגה השיקה רפרנס נוסף – 311.63.42.30.03.001 – מהדורה עוד יותר מוגבלת של הספידמאסטר, להנצחת אפולו 17 ויוג’ין סרנן ביחד. שעון זה יוצר מזהב צהוב, וה-“נגיעות” הזהובות מהרפרנס הקודם ממש השתלטו עליו. הוא נמכר עם רצועת עור, ויוצר בכ-72 יחידות בלבד, במקור. לאחר שראתה כי הביקוש לשעון זה מרקיע שחקים, החליטה אומגה להגדיל את הייצור ל-272 יחידות.

אם בעבר אומגה הייתה מקצה רק את גב הקייס לצורך ציון באיזה מהדורה מיוחדת / מוגבלת מדובר, הפעם לוגו המשימה מופיע בגאון על פני אחת מחוגות הכרונוגרף, בצורת מדליון כסוף / זהוב, יחד עם הכיתוב “45th Aniversary” וכיתוב נוסף לזכרו של יוג’ין סרנן. על פני השעון, מפוזרים עיטורים נוספים שקשורים למשימה במספר מקומות. הטכימטר חולק את אותו הצבע הכחול יחד עם הלוח, כאשר הטבעות הטכימטר מולאו בזהב אמיתי, באמצעות טכניקה מיוחדת של אומגה. הזהב הצהוב מעטר מספר מקומות נוספים בשעון – המחוגים, מחווני השעות ותת החוגות של הכרונוגרף, זאת פרט ללוגו אומגה הזהוב. בסמוך למרכז החוגה, ישנו כיתוב אדום קטן, שמציין את השעה המדוייקת בה דרכה כף רגל אנושית בפעם האחרונה על הירח – 05:34 GMT.

אומגה ספידמאסטר, מהדורה מוגבלת להנצחת 45 שנים לנחיתה על הירח ויוג'ין סרנן, מהדורה מוגבלת
אומגה ספידמאסטר, מהדורה מוגבלת להנצחת 45 שנים לנחיתה על הירח, 1972 יחידות (מקור: אתר אומגה הרשמי)

השעון נמסר ללקוחות בקופסאת עץ בגימור מבריק ובצבע כחול, דומה מאוד לצבע הלוח והבזל. בתוך הקופסא המהודרת, חיכו לרוכשים המאושרים קייס נסיעות מרשים ונוח, כרטיסים טיפוסיים, ספרות טכנית, וספרות על יוג’ין סרנן ומשימת אפולו 17. הספידמאסטר הזה הוא אחד השעונים היפים ביותר שאומגה השיקה אי פעם לדעתי. אפולו 17 קיבלה את הכבוד הראוי לה, ונראה שלפחות מצד אומגה – אפולו 17 קיבלה קצת יותר כבוד מאשר משימות אחרות, שזכו לשעוני הנצחה קצת פחות יפים …

לאתר אומגה העולמי