שנת 2020 התחילה ברגל שמאל עבור העולם כולו, עם וירוס הקורונה שהשבית כמעט את העולם כולו, העביר את כולנו למצב של ריחוק חברתי, עבודה מהבית, סגר וכמובן מצב רוח כלל עולמי, איך נגיד זאת בעדינות – לא משהו … אבל אם אתם חובבי שעונים, אתם לפחות יכולים להתנחם בזה שיצרניות השעונים ממשיכות להשיק שעונים חדשים כאילו שאין קורונה בעולם, כשבשבוע שעבר קיבלנו קרן אור של ממש באפלולית הקורונה שעוטפת את כולנו, כשאחד השעונים שעוררו אולי הכי הרבה ציפיות לקראת ההשקה שלהם, הגיע סוף סוף לשוק וניתן למצוא אותו במדפי החנויות בשוויץ. נכון, אולי מדובר במינונים קטנים ומדודים שלו, אבל עדיין מדובר בשעון שמסוגל להשכיח מאיתנו, גם אם לזמן קצר, את הרגעים הקשים שכולנו עוברים בתקופה זו. אנחנו מדברים כמובן על שעון האומגה ספידמסטר רפרנס 311.30.40.30.01.001, או כמו שאתם אולי מכירים אותו – אומגה ספידמסטר עם קליבר 321 האגדי של אומגה.

אם אתם לא מבינים מה כל כך מיוחד בשעון הזה ולמה הגורו כל כך מתרגש, אז תתנו לנו להסביר לכם ממה הגורו מתרגש. ראשית כל, לראשונה מזה עשורים, אומגה משיקה שעון ספידמסטר עם המנגנון המיתולוגי שלה, מנגנון שהפסיקו את השימוש בו לפני מעל ל-50 שנה, אחד המנגנונים המפורסמים ביותר, החשובים ביותר ואתם יודעים מה – גם אחד המנגנונים היפים ביותר, בעולם השעונים.

קליבר 321

קליבר 321 של אומגה מבוסס במקור על קליבר CH27 C12 של למניה. ה-CH27 C12 גם הוא נחשב לסוג של אגדה בעולם השעונים, כשהיצרניות המובילות בעולם השעונים, כמו פטק פיליפ, וושרון קונסטנטין, ברגה ואחרות השתמשו בו לשעוני הכרונוגרף שלהן עם מתיחה ידנית. המנגנון הזה נמצא ברפרנסים נפלאים של פטק פיליפ כמו ה-5970 וה-5004. בגרסה של אומגה, חובבי שעונים אוהבים לכנות אותו MoonCalibre – מנגנון הירח.

כיום, אין כמעט חובב שעונים שלא יודע מה זה מונווטש ואין גם חובב שעונים שלא יודע שיש בערך מיליון גרסאות לשעוני המונווטש של אומגה. אבל מבין כל אותן אלפי גרסאות של אומגה, זו הגרסה האמיתית והמקורית!

קליבר 321 של אומגה.
קליבר 321 של אומגה.

אם אתם אוהבים לקרוא כתבות “אווירה” בעולם השעונים ולא רק על דגמים חדשים של רולקס, פטק פיליפ או הובלו, אתם בוודאי זוכרים את כל אותם סיפורים על קבוצת השעונים שהמהנדסים של נאס”א ניסו, התעללו בהם ובחנו אותם כמעט בכל מבחן מאמץ, עמידות וקשיחות אפשרי? אז זהו בעצם השעון שנאס”א בחנה מול המתחרים, כשידו יצאה על העליונה והוא היה למוצלח ביותר מבין כל השעונים המכובדים האחרים שהתמודדו על הכבוד להיות חלק מתוכנית החלל האמריקאית.

הרפרנס המדויק הוא ספידמסטר 105.003, כשלמען האמת וההגינות, היו כל מיני גרסאות שונות עם שינויים מזעריים באותה תקופה, אבל ספידמסטר 105.003 היה השעון שעבר את כל המבחנים המפרכים של נאס”א והוא היה שעון הספידמסטר שענד האסטרונאוט אד וויט בהליכת החלל הראשונה. כהוקרה להישג ההיסטורי של וויט, הדגם הספציפי הזה של השעון גם נקרא על שמו.

במרוצת השנים השעונים הללו עברו אינספור שינויים, עד שהגענו לשעוני המונווטש כפי שאנו מכירים אותם כיום בכל בוטיק של אומגה ברחבי העולם, אבל אם אתם מחפשים את השעון “שהתחיל את הכל” זהו כמובן השעון ולכן הוא היה לבחירה הטובה ביותר ואתם יודעים מה, אפילו המתבקשת ביותר, עבור אומגה.

אומגה ספידמסטר קליבר 321

השעון הוא שחזור מדויק ומושלם, אחד לאחד של השעון המקורי, אבל כמובן עם חומרים מודרניים כמו זכוכית ספיר. אומגה שילבה בשעון הזה את כל אותם “גימיקים” שגורמים לכל חובב שעונים אמיתי צמרמורת של התרגשות כשהוא רואה “מון ווטש” מקורי. בזל DON – בזל Dot Over Ninety, כלומר נקודה קטנה מעל הספרה 90 בטכימטר שעל בזל השעון ולא ליד הספרה 90, בדיוק בצורה שבה הופיעה הנקודה בדגמי הספידמסטר המקוריים. אם אתם שואלים את עצמכם מה זה משנה איפה הנקודה, כנראה שאתם לא באמת חובבי שעונים …

עוד רפרנסים עיצוביים מהדגמים המקוריים – לוח מדורג, הלוגו של אומגה שמולבש על לוח השעון ולא מודפס כמו בשעונים מודרניים, אבל מעל הכל, כמובן, שחזור מלא של קליבר 321 של אומגה, אם כי גם כאן, עם אותן נגיעות מודרניות מתבקשות.

אומגה ספידמסטר קליבר 321
אומגה ספידמסטר קליבר 321

במקום גימור בגוון נחושת, כמו שאפשר לראות בכל המנגנונים הישנים של אומגה, בקליבר 321 החדש של אומגה, יש גימור בציפוי זהב ורוד בכל המנגנון. השעון והמנגנון מורכבים ועוברים כיול על ישי שען אחד בלבד, לכל אורך תהליך הייצור, ללא מעורבות של מכונות בכלל. העובדה הזאת הופכת את המנגנונים הללו לבעלי “נגיעה אישית” מצד אחד, אבל גם הרבה יותר קשים לייצור ומכאן גם כמות הייצור שלהם מוגבלת מאוד. אומגה לא מספרת כמה מנגנונים כאלה היא תייצר בדיוק, אבל על פי ההערכות, הייצור שלו ככל הנראה לא יהיה בלתי מוגבל, כי למען האמת, לא מדובר בדיוק במנגנון שמשתלם לייצר כיום והחשיבות שלו היא היסטורית ואם תרצו, רומנטית …

לפי מקורות שונים באומגה, בחברה סרקו את המנגנון המקורי של השעון ויצרו אותו אחד לאחד מחדש, כולל גשר הקלאץ’ בגימור כסף גרמני כפי שהיה במנגנון המקורי.

אבל מה המשמעות של המנגנון או ליתר דיוק, של שעון הספידמסטר הזה היום? אחד השעונים האגדיים והאייקוניים ביותר בהיסטוריה של עולם השעונים, חוזר אלינו ברימייק (או Re-Issue, תלוי איך בא לכם לקרוא לו) מדהים ומודרני, עם תשומת לב לפרטים הקטנים ביותר, עד לפרט האחרון. השעון הזה הביס באמצע המאה הקודמת את שעון הדייטונה האגדי של רולקס במבחני הריסוק של נאס”א והיום הוא עומד שוב ראש בראש אל מול הדייטונה של רולקס, במגרש הביתי שלו, “מסתכל לו בלבן של העיניים” – מבלי למצמץ ועומד מולו בתחרות על התואר “השעון הנחשק ביותר”, ראש בראש, ממש כמו הסצנה החשובה במערבון קלאסי, עם שיח קוצני שמתגלגל עם עננת אבק ברחוב הראשי של עיירה שכוחת אל.

אומגה ספידמסטר קליבר 321 - גב השעון עם קליבר 321 האגדי.
אומגה ספידמסטר קליבר 321 – גב השעון עם קליבר 321 האגדי.

אם אתם שואלים את עצמכם, מה קרה לגורו ואיך הוא הגיע לרולקס דייטונה? שאלה טובה. אומגה מנסה בשנים האחרונות לשחזר את ההצלחה של שעון הסילבר סנופי, שעון שיצא לשוק בשנת 2015 במחיר של כ-7,000 דולרים ונמכר כיום במחירים של קרוב ל-40,000 דולרים. אומגה חיפשה בארכיון שלה את הרפרנס המתאים שיוכל לתת תחרות לדייטונה בקרב הכרונוגרף הנחשק ביותר והיא בחרה בשעון הזה, שכבר הביס פעם אחת את הדייטונה, שחוזר פעם נוספת, כדי לנסות להביס את הדייטונה בסיבוב השני.

תג המחיר הרשמי של השעון הזה (מחיר טיקט) עומד על כ-14,000 פרנקים שוויצריים, קצת יותר מתג המחיר של הדייטונה של רולקס. אבל צריך לקחת בחשבון שאומגה הכריזה (לפני משבר הקורונה, כן …?) כי היא תייצר 2,000 שעונים עם מנגנוני 321 מדי שנה, כולל דגם הפלטינה לציון 50 שנה למשימת אפולו 11 וכמובן דגמי האד וויט המחודשים, כך שהזמינות שלו צפויה להיות נמוכה יותר אפילו מזה של הדייטונה.

תכניסו למשוואה את הוירוס הזה שמסתובב בעולם וגרם להשבתה של כל העולם ובין היתר של מפעלי הייצור של כל יצרניות השעונים השוויצריות ותקבלו תפוקת ייצור נמוכה עוד יותר. אם במקור הציפייה הייתה לגל שעונים מדי רבעון, דיווחים לא רשמיים מאומגה אומרים עכשיו כי הכמות שתוכננה להשקה מדי רבעון, ככל הנראה תעבור להיות הכמות השנתית שתשוחרר לשוק. העובדה הזאת יצרה רשימת המתנה מכובדת לשעון הזה, כמעט כמו של כמה מדגמי הספורט של רולקס, כשאם במקור הייתם צריכים לחכות כשנה לשעון הזה, היום מדובר על 4 או 5 שנים במקרה הטוב, כשמרבית המשווקים של אומגה ברחבי העולם עומדים לסגור את הרשימה שלהם להקצאות לשעונים הללו, מה שאומר, שאם אתם כבר לא ברשימה היום, או ממש בתקופה הקרובה, ככל הנראה כבר לא תהיו בה ואל תצפו לרכוש אחד כזה …

אם זה נשמע לכם מוכר מאיפשהו, אתם כמובן צודקים – רולקס דייטונה! כחלק מהמלחמה בדייטונה, אומגה בחרה גם באסטרטגיה שיווקית דומה. אסטרטגיית החוסר. כרונוגרף פלדה, בייצור מצומצם מאוד, מחיר דומה ואספקה בטפטוף עדין, מדוד וככל הנראה גם מדויק, כזה שיספיק בדיוק ליצור את העניין והביקוש בשוק, אבל לעולם לא ידביק את הביקוש.

כמובן שהשאלות הגדולות הן האם גם השעון הזה יהפוך ללהיט בקרב פליפרים וסוחרי השוק האפור? האם גם כאן הוא יצליח לחקות את ההצלחה של רולקס? שמועות מדברות על מחיר התחלתי של כ-25,000 דולרים לשעון בשוק האפור (מזכירים לכם, מחיר טיקט של 14,000 דולרים), כמשם המחיר יכול רק להמריא …

השעון הראשון נמסר לפני כשבוע לרוברט זאן ההולנדי, מייסד ומנהל האתר Fratello Watches, בבוטיק הבית של אומגה בעיר בייל שבשוויץ והוא פרסם מיד תמונות וסרטון של השעון. כיאה לרוברט, השעון נמכר ביום שלישי, אחרי הכל – הוא השעון שהמציא את המושג ספידי טיוזדיי …

אז האם השעון שניצח פעם אחת את הדייטונה של רולקס במבחנים של נאס”א יצליח לנצח אותו בשני מבחנים החשובים ביותר היום – מבחן הפופולריות ומבחן מחיר השוק האפור? בקרוב נדע …