מהדורות מוגבלות יש הרי לכל היצרנים. מהדורות מיוחדות גם לא חסר. הפעם קיבלתי לידיי דגם ייחודי של אומגה (Omega) הנקרא ״ריילמאסטר״. לחברת אומגה יש מספר סדרות כשהמובילות שבהן, לפחות מבחינת מכירות, הן שתיים: האחת היא סדרת הספידמסטר (Speedmaster), והשניה היא סדרת הסימאסטר (Seamaster). בעוד שהראשונה מתמקדת בשעוני מדידה למינהם (בין אם למרוצים, לתחרויות ספורט שונות ואפילו “השעון הראשון בחלל” ו-“השעון הראשון על הירח“), השניה מתמקדת בשעוני צלילה וכל מה שקשור למעמקים – כאשר רק לאחרונה, אומגה הגיעה לנקודה העמוקה ביותר על פני כדור הארץ עם הסימאסטר פלאנט אושן אולטרה דיפ. בתוך כך, תת-דגם בסדרת הסימאסטר הינו הריילמסטר (Railmaster).

דגם זה הושק לראשונה בשנת 1957, כדגם ייעודי לעובדי מסילת הרכבת, אשר נזקקו לשעון אמין, איכותי, וחשוב מכל – עמיד לשדות חשמליים של 1000 גאוס (בכל זאת, לא מדובר על רכבות קיטור). הלוח השחור עם האינדקסים הלבנים והספרות העגולות מיצבו את הדגם כייחודי ושונה בנוף השעונים דאז.

omega railmaster

אז לרגל חגיגות 60 שנה – וברוח התקופה בה הוצאות מחודשות הן נחלת הכלל בענף שעוני היוקרה – השיקו באומגה הוצאה מחודשת לריילמאסטר המקורי, מהדורה מחודשת ומעודכנת – אשר שומרת ככל האפשר על המראה המקורי. מבחינה חיצונית, גודל השעון נשאר 40 מ״מ, בזל חלק, קבוע במקומו ומשמש אך ורק לייעודו המקורי – איטום וקיבוע של הזכוכית למקומה.

יחודו של הדגם, במיוחד בהשוואה לדגם המקורי, הוא עמידותו בשדות מגנטיים. בעוד הריילמאסטר המקורי יכול היה לעמוד בכ-1000 גאוס, הרי שהריילמאסטר החדש מסוגל לעמוד בפי 15 מכך – עד 15,000 גאוס. יכולתו של הריילמאסטר אינה דבר של מה בכך – המנגנון אשר מניע את השעון הוא הקליבר 8806 החדש של אומגה, מנגנון אינהאוס אוטומטי עם רזרבת כוח של 55 שעות, עם תקן Master Chronometer והסמכת METAS היוקרתית. מנגנון זה מאכלס כיום גם את הסימאסטר פרו וחלק מדגמי הפלאנט אושן, וכולם נהנים מאותה ההסמכה ומאותה יכולת עמידה בשדות מגנטיים. אז הריילמאסטר לא מיוחד, אבל יחודי.

הזכוכית היא כמובן ספיר, מצופה חומר נוגד השתקפות משני צדדיה. הלוח, כאמור, שחור, עם אינדקסים מצופים סופר לומינובה בצבעי פטינה (צבע הנותן להם גוון חום בהיר באור יום), ברור מאוד, מחוגים עבים וברורים ומחוג שניות ״סוכריה על מקל״ עם לומינובה עליו גם. הכתר מתברג ומשמש לכיוון השעה בלבד. ההנחה היא שמשתמשי השעון הזה מחפשים שעון אמין ומדויק, וחשוב מכל – עמיד בשדות מגנטיים חזקים.

גב השעון קיבל גם הוא תכונה מיוחדת (שקיימת גם בעוד דגמים של אומגה) הנקראת NAIAD Lock. מה זה אומר אתם שואלים? ובכן, במילים פשוטות זו נעילה של גב השעון לגוף השעון בצורה כזו שהגב ״ננעל״ למקומו בצורה מדוייקת ומאפשר סגירה מדוייקת לאחר פתיחה, ללא תלות בכח הסיבוב המופעל (סוג של ״מעצור״ להברגה). הרצועה עשוייה מבד ניילון חזק, אך מי שחשקה נפשו ברצועת חוליות –  ניתן לרכוש את הדגם גם עם צמיד מתכת.

אני מאוד אוהב את אומגה ומאוד אוהב שעונים אמינים, מתוחכמים ועם נתונים הנדסיים מרשימים. הריילמאסטר מתחיל טוב, עם נתונים מרשימים של עמידות במים עד 150 מטר, עמידות בשדות מגנטיים של עד 15,000 גאוס, Master Choronometer ואישור METAS, אבל בסופו של יום, השעון עצמו קצת משעמם מבחינה עיצובית. אם אתם לא נמנים על חובבי הוינטאג׳ ו/או אספני הדגמים היחודיים, לא בטוח שתבואו על סיפוקכם מבחינת המראה ו/או סיבובי הראשים ש(כנראה שלא)תראו כשתענדו אותו.

מחירו הרשמי של השעון הוא כ-20,000 ש״ח.

השעון ניתן לסקירה באדיבות ״שניידר שעונים״.

לאתר אומגה העולמי