אוריס הפכה בשנים האחרונות לאחת החברות המובילות והמזוהות ביותר בעולם השעונים בכל הקשור לשמירה על איכות הסביבה, או ליתר דיוק – ימות ואגמים ברחבי העולם. אוריס השיקה מספר שעונים במהדורות מוגבלות שהוקדשו לימות ואגמים שונים ברחבי העולם, כשחלק מההכנסות ממכירת השעונים הללו מועבר לארגונים המטפלים בשימור וניקוי אותם ימות ואגמים. התוספת האחרונה לשורת השעונים הזאת הגיעה אלינו בחודש שעבר. אוריס אקוויס DAT WATT. שעון שמוקדש למאמצים לשימור ימת וואדן, אתר מורשת עולמי של אונסקו. מוזמנים לצלול ביחד איתנו אל השעון הזה.

אוריס אקוויס DAT WATT – מפרט טכני

כפי שהצלחתם להבין משם השעון, השעון החדש של אוריס הוא שעון אקוויס. זה אומר שהוא מגיע בגוף המוכר של שעוני האקוויס של אוריס. במקרה של השעון הזה, הוא מגיע בגוף העשוי מפלדת אל-חלד בקוטר של 43.5 מ”מ. בניגוד לשעוני אקוויס אחרים, כאן אוריס בחרה דווקא בבזל מתכתי בגימור מוברש ועליו סקלת צלילה בת 60 דקות.

אוריס אקוויס DAT WATT. מקור - GMTPOST.
אוריס אקוויס DAT WATT. מקור – GMTPOST.

כמו כל השעונים במהדורות מוגבלות של אוריס, גם כאן גולת הכותרת היא לוח השעון. השעון מגיע עם לוח בצבעים כחול-אפור בגימור מדורג. הצבע הכחול מתחיל במרכז הלוח. ככל שעולים במעלה הלוח, הוא הופך לעמוק יותר. ככל שיורדים במבט בלוח השעון, הוא הופך לאפור.

תצוגת הגאות והשפל בלוח השעון. מקור - Monochrome Watches.
תצוגת הגאות והשפל בלוח השעון. מקור – Monochrome Watches.

על הלוח מופיע תרשים המתאר את מחזור הירח ואת טווח הגאות בחצי הכדור הצפוני. אבל התרשים הזה לא מופיע שם רק ליופי. אוריס מוסיפה מחוג נוסף לשעון הזה. המחוג הזה, כשהוא מיושר ליום הנכון במחזור הירח של 29.5 ימים, מציג את טווח הגאות המתאים באמצעות קווי המתאר הלבנים על גבי לוח השעון. לקומפליקציה הזאת קוראים Pointer Moon והיא פותחה על ידי אוריס עבור צוללנים מקצוענים.

אוריס אקוויס DAT WATT – מנגנון

השעון מגיע עם קליבר אוריס 761. קליבר 761, כמו מרבית המנגנונים של אוריס, הוא מנגנון המבוסס על מנגנון סליטה SW200. המנגנון פועל בקצב של 28,800 ויברציות לשעה והוא מגיע עם רזרבת כוח של 38 שעות. כאן כאמור מדובר במנגנון שעבר מודיפיקציות על ידי אוריס, שמוסיפה לו את קומפליקציית ה-Pointer Moon.

הכיתוב DAT WATT בגב השעון. מקור - GMTPOST.
הכיתוב DAT WATT בגב השעון. מקור – GMTPOST.

אז מה חדש בעצם? 

סוג של קומפליקציה חדשה שמופיעה לראשונה בשעון של אוריס. אם אתם עוקבים אחרי הגורו, אנחנו מקווים שאתם זוכרים את כתבת המגזין שלנו מפסח האחרון, אז הזכרנו את קומפליקציות הגאות והשפל ואפילו את ימת וואדן. אם לא קראתם – זה הזמן להעשיר את הידע שלכם בכתבה הזאת.

אוריס אקוויס DAT WATT. מקור - GMTPOST.
אוריס אקוויס DAT WATT. מקור – GMTPOST.

כמה זה עולה לנו?

השעון החדש של אוריס, רפרנס 761 7765 4185-Set, יגיע במהדורה מוגבלת של 2,009 יחידות. תג המחיר שלו עומד על 2,450 פרנקים שוויצריים.

אוריס אקוויס DAT WATT. מקור - GMTPOST.
אוריס אקוויס DAT WATT. מקור – GMTPOST.

השורה התחתונה

אוריס מקפידה לציין בלוחות השעונים במהדורות מוגבלות שלה אלמנטים מוכרים מאותם ימות ואגמים שהשעונים הללו מוקדשים להם. במקרה של השעון החדש, אוריס שילבה משחק נפלא של צבעים עם קומפליקציה יחודית, שמהווה מחווה נפלאה לתופעה הנפלאה שהפכה את ימת ואדן לאתר מורשת עולמי של אונסקו – תופעת הגאות והשפל הייחודית שבו, המתרחשת מדי יום ביומו. בדרך כלל כשאנחנו סוקרים שעונים כאלו, אנחנו פחות מתמקדים בשעון עצמו ותמיד מתפעלים מהעובדה שיצרנית שעונים מוצאת לנכון להקדיש זמן, מאמצים וכסף להגנת הסביבה. במקרה הזה, מדובר בשעון נהדר שמשלב בצורה נפלאה בין עולם השעונים והקומפליקציות לימת ואדן. ואם אתם שואלים את עצמכם מה הקשר ל-DAT WATT? שאלה נפלאה, טוב ששאלתם. מדובר בדיאלקט גרמני מקומי לימת ואדן.

למידע נוסף על השעון החדש באתר של אוריס.