ממש לאחרונה יוליס נרדין השיקה ארבעה שעונים חדשים בסדרת האקזקיוטיב Free Wheel שלה, סדרה אשר לוקחת צעד קדימה את קונספט הסקלטון – לפיו אין למעשה לוח, פשוטו כמשמעו, ומה שמשמש כלוח של השעון הוא למעשה חלקי המנגנון. שעוני סקלטון אינם יחודיים ליוליס נרדין, ולמעשה למרבית יצרניות שעוני היוקרה ישנם שעונים בתצורת סקלטון כזאת או אחרת.

גם ליצרנית השעונים שממוקמת בהולשטיין, שוויץ – אוריס (Oris) – ישנה נציגות מכובדת בגזרת שעוני הסקלטון. שעונים אלו מבוססים בדרך כלל על מנגנון ETA והם על הצד ה”אלגנטי” יותר של שעוני החברה, אך כעת – אוריס עולה במידה מסויימת לליגה של הגדולים, ומציגה דגם חדש בסדרת הפרו פיילוט – הפרו פיילוט X – שעון גדול, מרשים, בתצורת סקלטון, עם מנגנון אינהאוס של אוריס.

Oris pro pilot X caliber 115
אוריס פרו פיילוט X – סקלטון אינהאוס חדש מבית אוריס (מקור: אתר אוריס הרשמי)

אוריס היא אחת מיצרניות שעוני היוקרה שעדיין נמצאת בבעלות פרטית לחלוטין, ואף על פי שאנו משתדלים לא לשפוט יצרניות לפי הבעלים שלהן, ישנו קסם מסויים ביצרנית שעוני יוקרה שנמצאת בבעלות משפחתית. פגשנו את מנכ”ל החברה בתערוכת באזלוורלד 2019, וגם סקרנו את הדגמים המעניינים שהחברה הציגה במסגרת סקירת אוריס 2019. החברה מצטיינת בייצור מגוון רחב של סוגי שעונים, עם תמורה נהדרת למחיר.

הפרו פיילוט X החדש מהווה תצוגת יכולות כשם שהוא שעון מרשים במיוחד. אך לדגם הזה קדמו כ-15 שנים של עבודה טכנית אינטנסיבית במשרדי אוריס, כאשר בשנת 2005 החליטו בחברה כי הגיע הזמן, אחרי שנים רבות, לייצר שוב מנגנון אינהאוס. כמעט 10 שנים לקח לאוריס להציג מנגנון אינהאוס מודרני ועדכני, גמור ומלוטש, והוא הושק לרגל חגיגות 110 שנים לחברה, וזכה לשם הסמלי – מנגנון המתיחה הידנית קליבר 110. קליבר 110 הציג תצוגת שעות ודקות, יחד עם חוגה נפרדת לשניות, וחוגה נוספת שמציגה את רזרבת הכוח הנותרת לשעון.

oris pro pilot X caliber 115 cover
שעות, דקות, חוגת שניות נפרדת ומד רזרבת כוח (מקור: אתר אוריס הרשמי)

חוגת רזרבת הכוח הייתה ייחודית לאוריס, היות וחוגה זו הציגה את יתרת רזרבת הכוח בצורה לא לינארית – ככל שרזרבת הכוח הלכה ואזלה בשעון, כך המחוג התקדם מהר יותר אל עבר הקו האדום, תכונה ייחודית לאוריס שבבוא העת, יצרניות נוספות עם מדי רזרבת כוח יתחילו לעשות בה שימוש. רזרבת הכוח של הקליבר 110, אגב, עומדת על כעשרה ימים רצופים.

השנים חלפו והוצגו קליברים נוספים אשר מבוססים על הקליבר 110. ראשון היה ה-111, שקיבל קומפליקציית תאריכון, אחריו ה-112, שהתחדש בקומפליקציית GMT, ה-113 – לו התווספה תצוגת תאריך בחודש וחודש על גבי המסילה החיצונית, והקליבר 114 שקיבל מחוג 24 שעות. הפרו פיילוט X, מקבל את האבולוציה העדכנית ביותר שהיא הקליבר 115, שנותר עם נתונים טכניים זהים ברובם, אך עבר טיפול קוסמטי נרחב כדי לשרת בגאווה את תצורת הסקלטון של השעון.

oris calibre 115
יצירת אומנות – ישירות מהמפעל של אוריס עצמה (מקור: אתר אוריס הרשמי)

לא רק המנגנון זכה למלאכת מחשבת, השעון כולו בנוי כמשהו קצת שונה ממה שאנחנו רגילים לראות באוריס בדרך כלל. בהמשך לשושלת המפוארת שלו מהעבר, גם הפרו פיילוט X זוכה לקייס גדול (כיאה לשעון טייסים) – בקוטר 44 מ”מ, עשוי טיטניום לצורך השגת משקל קל יותר. הפרו פיילוט אקס יגיע בשתי וריאציות של צמידים – צמיד החוליות תחת רפרנס 115 7759 7153 7 22 01 TLC, או צמיד עור תחת רפרנס 115 7759 7153 5 22 04 TLC.

אחרי שראינו שיוליס נרדין תמחרה את שעוני הסקלטון האחרונים שלה בסכומים דמיוניים, מרענן לראות כי הפרו פיילוט X ימכר במחיר של כ-6,900 יורו בלבד (או 6,500 יורו לגרסה עם צמיד החוליות). מחיר לא זול אבסולוטית (ודומה מאוד למחירו של הסימאסטר ג’יימס בונד שהוצג ממש לאחורנה גם כן), וגבוה יחסית לשעונים טיפוסיים של אוריס, אך מנגד – מקבלים כאן שעון סקלטון בעל מנגנון אינהאוס, עם קייס וצמיד עשויים טיטניום. במחיר כזה, הייתם מעדיפים את הסימאסטר או את הפרו פיילוט X ?

oris pro pilot x calibre 115 leather
זמין גם עם רצועת עור (מקור: אתר אוריס הרשמי)

לאתר אוריס העולמי