אם יש יצרנית שנמצאת בידיים פרטיות, שאלייה אין לגורו כלל וכלל תלונות – הרי שזו אוריס (Oris). בניגוד ליצרניות אחרות שנמצאות בבעלות פרטית (רולקס, פטק פיליפ, אודמר פיגה – להבדיל אלף אלפי הבדלות במוצרים ובמחירים כמובן), אוריס לא קופאת על השמרים, ומקפידה לחדש ולהציג שעונים מעניינים באופן קבוע.

האוריס האחרון שדווחנו לכם עליו היה הכרונוריס לכבוד תנועת מומבמבר, הוצאה מחודשת לשעון מצליח מהעבר של אוריס, לתמיכה במטרה חשובה מאין כמותה. קודם לכן, אוריס היממה את הגורו והשיקה את הפרו פיילוט X – לא פחות ולא יותר משעון סקלטון עשויי טיטניום עם מנגנון אינהאוס של אוריס עצמה. גם דגמי אוריס 2019 מאוד הרשימו את הגורו, וכעת אנו מביאים לכם דיווח על דגם חדש נוסף בשורותיה של אוריס.

01 733 7762 4081-Set - Oris Art Blakey Limited Edition
לוח נקי במיוחד (מקור: אתר אוריס הרשמי)

גם לאוריס, כמו ליצרניות אחרות, ישנה פינה חמה בלב לאמנים מסוגים שונים. בעוד ריימונד ווייל הולכת עם הנושא עד הסוף, אוריס בחרה להקדיש לכך ליין בודד, וזה הליין שזוכה כעת לעיבוי. השעון החדש שלפנינו מהווה למעשה מחווה בייצור מוגבל למתופף הג’אז האגדי ארט בלייקי, שנפטר בסוף 1990. מתופף זה נחשב לאחד המפורסמים והמשפיעים על סגנון הג’אז מאז ומעולם, כך שאוריס לא בחרו סתם אמן עלום שם במידת מה, אלא באומן הנחשב ללא פחות מאגדה.

השעון, כאמור, הוא בין הנקיים שיצא לנו לראות יוצאים משערי אוריס, ובמיוחד בהשוואה לפרו פיילוט X שהוצג זה מכבר. קייס עשוי פלדת אל חלד בקוטר 38 מ”מ, קטן וסולידי, עם עמידות למים בעומק של בסך הכל 30 מטרים. לא תמצאו על גבי הלוח שום קומפליקציה שהיא, והלוח עצמו לבן ומעוצב בהשראת תוף סנר. המרקרים המסמנים את השעות, כפי שוודאי שמתם לב – לא ממוקמים במקומות האופיינים להם – 12, 3, 6, 9 – אלא בין לבין. יתרה מזאת, יש כאן לא פחות משמונה מרקרים – בדיוק כמו מספר הסוגרים של התוף עצמו. על הלוח ישנה גם מעט מאוד לומינובה – רק על גבי מחוגי הדקות והשעות, יחד עם 4 נקודות צנועות, במיקומן של השעות 12, 3, 6 ו-9.

oris art blakey dial
לוח בהשראת תוף סנר (מקור: אתר אוריס הרשמי)

המנגנון הוא הקליבר 733 של אוריס – מנגנון אוטומטי שמבוסס על הסליטה SW 200-1. תדר העבודה שלו עומד על 28,800 פעימות בשעה, ורזרבת כוח של כ-38 שעות. גב הקייס כאן גם הוא בעל קריצה לעולם הג’אז – והוא רקוע בתבנית של מצילה. מעניין יהיה לענוד דבר כזה מחורר על גב פרק כף היד. את כל החבילה סוגרת רצועת עור עגל בגימור מט בצבע חום, עם אבזם פטנט.

oris art blakey rear
גב הקייס יוצר בהשראת מצילה (מקור: אתר אוריס הרשמי)

בניגוד למהדורות מוגבלות אחרות לאחרונה (דוגמאת הסימאסטר ג’יימס בונד החדש), הגורו שמח לבשר לכם שאתם לא צריכים לשבת לפני שתקראו את המחיר: רק 1,990 יורו יעלה השעון היפהפה הזה. למעשה, טוב שלא ישבתם – כי האוריס ארט בלייקי במהדורה מוגבלת ייוצר בהיקף מזערי של 1,000 יחידות בלבד, מה שהופך אותו לעסקה מעניינת במיוחד.

oris art blakey rear
קייס צנוע במיוחד (מקור: אתר אוריס הרשמי)

לאתר אוריס העולמי