מעטים הם שמות הדגמים בעולם השענות ששמם בלבד מעורר יראת כבוד או מעביר בנו צמרמורת…
צמרמורת שלא בהכרח קשורה למפרט הטכני של השעון או לעיצוב שלו, אלא למה שהוא מייצג. “מה יש בשם?” אני נזכר ביוליה קפולט שואלת בייאוש מהמרפסת שלה במחזה המפורסם של שייקספיר “רומיאו ויוליה“. ‘ובכן יוליה’, אני חושב לעצמי,  ‘יש שמות… שיש בהם כבוד’. שמות איקוניים כמו – הנאוטילוס, הסאבמרינר, הסימאסטר או הרויאל-אוק הם דוגמאות מצויינות לשמות כאלה – הם כולם מבוקשים, כולם בעלי ערך, וכולם עושים את עבודתם על הצד הטוב ביותר.

עם זאת, אף פעם לא הבנתי מדוע דווקא אלו השמות שנבחרו לשעונים המצויינים האלה, מה רצו לומר לנו יצרני השעונים כשהם בחרו בשמות המשונים האלו… השייטן של פאטק? הרולקס צוללת? אומגה אדון הים? או האודמרס פיגה אלון מלכותי? אלון מלכותי? לי זה נשמע יותר כמו מטהר אוויר לשירותים שמציע אפשרות בחירה בין אלון מלכותי לברוש אוורירי ולימון חמצמץ. ועכשיו בואו נהיה קצת רציניים, השקעתם כל כך הרבה בבנייה ועיצוב של השעון וזה השם הטוב ביותר שיכולתם למצוא?

אז מסתבר שמי שהבין את זה בדיוק זו דווקא חברת אוריס, שם החליטו שלפני שהם מייצרים שעון צלילה, הם תחילה נדרשים למצוא אייקון צלילה שעל שמו יוכלו לקרוא לדגם שלהם.

האמת שאם היו שואלים אותי הייתי בוחר באלוף יוחאי בן נון – ממקימי הפל-ים, ושייטת 13, בעל עיטור גבורה ממלחמת העצמאות, ומפקד חיל הים הישראלי לשעבר. אייקון צלילה לא רע, אבל מצד שני אני לא בטוח כמה אנשים בעולם היו הולכים על מהדורה מוגבלת של יוחאי בן נון. בואו נודה בזה, עברית היא אחלה שפה, אבל הצלילים חורקים משהו. נסו למשל לדמיין ברייטלינג “עייזר וויצמן”… גם זה לא היה תופס לדעתי.

אז מה כן? קארל בראשיר. צחוק בצד, אדם שרק אזכור שמו מעביר בי וברבים אחרים צמרמורת, שזכה להוקרה מצד אוריס עם שעון האוריס קארל ברשיר כרונו במהדורה מוגבלת.

מי אתה קארל בראשיר?

בראשיר היה בן למשפחה חקלאית קשת יום בקנטאקי. הוא נולד למשפחה שחורה בתקופה בה הגזענות הקשה שלטה בארצות הברית ולמרות הקושי שהיה צפוי להיות מנת חלקו, הוא החליט שהוא הולך להיות צוללן בצי ארצות הברית.

רק בשביל לעשות סדר בדברים, זה היה סביר אז כמעט כמו שתושב עזה מוסלמי יחליט שהוא הולך לשרת היום בסיירת מטכ״ל. שכבות של גזענות ובורות ומחסומים שנבנו במשך עשרות שנים הפרידו בין החייל הזוטר בראשיר, לבין סיכת צוללן בצי. אבל את בראשיר זה לא הטריד. המתעניינים יכולים אפילו לצפות בסרט המצוין על חייו, בכיכובם של קובה גודינג ג׳וניור ורוברט דה-נירו (גברים עם כבוד) ולראות כמה גזענות והתקפות אישיות היה עליו לספוג עד שקיבל, למורת רוחם של רבים, את סיכת הצוללן שלו.

כעבור 12 שנים בתור צוללן בכיר, בראשיר איבד את רגלו במהלך תאונה. אבל כמו שכבר הבנתם – אדם כמו בראשיר לא יתן לדבר פעוט כמו רגל חסרהלעצור אותו. הוא קיבל מחדש את הסמכת הצוללן שלו ובשנת 1970, בהיותו בן 39 מונה למאסטר דייבר, הדרגה הגבוהה ביותר של צוללן בצי האמריקאי.

אם אגדות מודרניות קיימות- קארל בראשיר הוא בהחלט אחת מהן, והרי מדובר באדם ששום משוכה אינה גבוהה מדי בשבילו ושום ים אינו עמוק מדי עבורו, אדם שמראה שגבולות הם בסה״כ תירוצים ושאין גבול למה שאפשר לעשות אם רק נרצה בכך.

אהיה כנה, השעון הזה מרגש אותי. הבחירה המצויינת בקארל בראשיר כאייקון לשעון הצלילה של חברת אוריס, נגעה לליבי ולחצה על כפתורי הנפש החבויים ביותר שבתוכי ולכן התרגשתי במיוחד להתחיל את מדור השבוע על היד שלנו דווקא איתו.

שעון אוריס קארל בראשיר מהדורה מוגבלת
שעון אוריס קארל בראשיר מהדורה מוגבלת

אוריס קארל בראשיר מהדורה מוגבלת

את האוריס קארל בראשיר, אנחנו מכירים כשנתיים. מדובר בשעון שעושה שימוש בטרנד הברונזה שמתחזק בשנים האחרונות, אבל בניגוד לחברות אחרות, באוריס הבחירה בברונזה לא הייתה “טרנדית” אלא יותר היסטורית ולטעמי גם יותר מעניינת. קסדות הצלילה של הצוללנים בימיו של קארל בראשיר היו בנויות מברונזה ובעלות גוון זהה, כשאת איור הקסדה תמצאו מאחורי השעון על גב הקייס כאשר מסביב לה חרוט המוטו המאפיין את קארל בראשיר: ״זה לא חטא לקבל מכה ולפול לקרקע. זה חטא להישאר שם״.

אוריס קארל בראשיר מהדורה מוגבלת - גב השעון
אוריס קארל בראשיר מהדורה מוגבלת – גב השעון

הקארל בראשיר הוא הרבה דברים, אבל לפני הכול, מדובר בשעון יפהפה שמגיע עם קייס מרשים ובמראה שאי אפשר להתעלם ממנו. השעון מגיע עם תג מחיר של כ-5000 דולרים והוא בעצם “טייק-אוף” מיוחד למראה הפופולרי של סדרה 65 של אוריס. זכוכית הדום הכיפתית מוסיפה גם היא למראה הוינטג’י ולמשחק הנהדר עם הלוח הכחול, שמזכיר, איך לא, את צבע הים.

אוריס קארל בראשיר מהדורה מוגבלת
אוריס קארל בראשיר מהדורה מוגבלת

למה מהדורה מוגבלת אתם שואלים? באוריס טוענים שיצאו רק 2000 שעונים מהדגם הזה. אישית לא הייתי חותם על זה, אבל מי יודע, לא יצא לנו לספור את כל החתיכות שנמכרו ברחבי העולם …

מהדורה מוגבלת יותר או פחות, זה לא כזה משנה וקשה שלא להתאהב בבראשיר עם המחוגים המהממים, הלום העוצמתי ורצועת העור הגס שמתאימה בצורה מושלמת לגוף העשוי ברונזה כשגם הכתר שמגיע ללא מגינים כמקובל בשעוני וינטג׳ תורם ומשלים את המראה הוינטג’י של הקייס.

עיצוב ומנגנון

מסיבות אסטיות ועל מנת שלא להרוס את המראה הנקי של השעון, החליטו באוריס ללכת עם לוח שעון שמציג שני תתי-לוחות (סאב-דיילים), אחד לשניות של השעון עצמו ואחד לדקות. ההחלטה נכונה מבחינה אסתטית אך לדעתי היא פוגעת בשימושיות של הכרונו שמודד רק עד 30 דקות (ובמקטעים של רבעי שניות). העבודה של הסטופר חלקה ומרשימה. הסוויפ (התנועה) של מחוג השניות הגדול מרשים, כיאה למגנון 28800. באוריס בחרו במגנון של סליטה 510 (Sellita 510), שעבר מודיפיקציה והפך ל”סוג של” מנגנון ביתי חדש – ה”אוריס 771כרונו. המגנון עושה רושם טוב ובשבוע שהוא היה לנו על היד נראה שהוא אמין ומדויק. מדידה שערכתי נתנה תוצאת סטייה מצויינת של כשנייה ביום-  הרבה מעבר להמלצות תקן COSC.

החברה מבטיחה זמן טעינה של 48 שעות- זמן  טוב בהרבה מ-38 השעות של המנגנון הבסיסי של סליטה, אבל אם להיות כנה, אפשר והיינו שמחים לקבל קצת יותר מזה …
טיודור למשל הוציאה לאחרונה מנגנון תוצרת-בית עם זמן טעינה של 72 שעות והוא פועם בשעונים שעולים הרבה פחות מהאוריס שלפנינו. אז אוריס, קבלו עצת חינם מהגורו – אם אתם הולכים על קלף המהדורה המוגבלת, אל תסיימו את העבודה רק בעיצוב, תנו לנו להתפנק גם במה שיש מתחת למכסה המנוע.

המראה של השעון שווה התעכבות קטנה – 150 מילים מזמנכם. הוא באמת שעון יפהפה. יש לו המון זוויות. הוא מרשים מאוד, אבל גם סולידי מאוד. המשחק שלו עם הזכוכית הכיפתית (ספיר קריסטל כמובן), הוא מהממכרים שיש. אפשר להתבונן בו שעות על היד. הוא נעים מאוד לענידה, הרצועה הממותגת נעימה ורכה ויש לו מראה מושלם. עם גוף בגודל של 43 מ״מ הוא גם בגודל נעים מאוד לענידה ולא מרגיש גדול מדי או קטן מדי על היד. ככלל זה פחות או יותר הגודל המושלם עבורי. מה שכן, או שאוהבים את השעון הזה או שלא. חבר טוב הזיל ריר על השעון שלי במשך יומיים – זה טוב לפטינה, אז לא התנגדתי …  חבר אחר טען שהנחושת הזאת נראה כמו משהו שיצא ממכרה ושהוא יעדיף לעבוד במכרה לפני שיענוד אחד.

מי צודק? תחליטו אתם. מה שבטוח זה שהשעון הוא שעון שקשה להתעלם ממנו. מי שאוהב אחד כזה על היד, ישאב הנאה עצומה מהבראשיר, במיוחד בגרסת הכרונו.

בעוד הלוח מאבד קצת מהניקיון שלו, לטובת הכרונו, דווקא תוספת שני הלחצנים, מעל ומתחת לכתר, מוסיפה לו מאוד. לחצני הברונזה נלחצים בקליק מסיבי, נותנים תחושה של הרכבה טובה ובאופן כללי מוסיפים למראה הוינטג׳י של השעון. אפשר ממש לעצום את העינים ולדמיין את קארל בראשיר בעצמו עונד שעון עם לחצנים כאלה בשנות השישים. לגבי הסטופר עצמו (או הכרונו אם תרצו) – נדמה כאילו באוריס החליטו בכוח לדחוף סטופר, אבל הם לא ממש מתכוונים שנשתמש בו. עם כל הכבוד, סטופר לחצי שעה לא נתפס כקומפליקציה רצינית, אלא כתירוץ …

לצד הפרקטי

אבל שימו לרגע את הכרונו בצד, את הקארל בראשיר קונים קודם כל בשביל צלילה. נכון, קונים אותו גם בשביל הסיפור, בשביל האדם ובזכות הלוק. אבל היי, אם כבר קניתם אחד, לא תנסו לצלול איתו? חכו שניה לפני שאתם קופצים למים …

כאן מתגלית בעיה מהותית, קשה בעיני. השעון עמיד ב-שימו לב– מים בעומק של עד ל-100 מטרים בלבד. אני חוזר, 100 מטר צלילה. בעולם שבו כל אינוויקטה בשקל תשעים ושש עמיד עד 300-500 מטרים, החליטו משום מה באוריס להוציא שעון מחווה לאייקון צלילה, שעמיד למים בערך כמו שעון סווטש ממוצע. הגיוני בערך כמו להוציא מכונית שתיקרא מיכאל שומאכר עם מהירות מוגבלת לשישים קמ״ש בלבד …

לא ברור לי מה הפריע למהנדסי אוריס להתאמץ קצת יותר באטימה ולתת לשעון עוד 100 מטרים מינימליים, אולי זו פשוט סרקסטיות של חובבי שעונים? כאלו שהצלילות היחידות שהם עושים הן לתוך המקלדת או לתוך נתונים טכניים של מנגנונים. בנוסף, הבזל של השעון, שמסתובב בצורה מרשימה עם 120 קליקים נעדר לומינציה בהיקף שלו וכולל רק נקודה מוארת אחת בשעה 12.

שוב, משעון צלילה שמהווה מחווה לאייקון צלילה ציפיתי לקצת יותר מזה. אין לי בעיה לקבל שעון צלילה שיש בו גם אמירה אופנתית, שעון ששם דגש על לוק מיוחד ועל קייס מיוחד, אבל לא שעון שנקרא על שם קארל בראשיר בכבודו ובעצמו. קצת מחשבה מצד אוריס הייתה פותרת את הבעיה הזאת בקלילות ולנו נותר רק לקוות שבגירסאות הבאות שבוודאי תגענה בעתיד, נזכה לראות שעון קארל בראשיר ששם את הספרה 2 או 3 בתחילת רובריקת העמידות למים בה הוא מסוגל לעמוד.

מעבר לזה אני לא בטוח שרצועת עור היא רצועה קלאסית לשעון צלילה.  צמיד, או רצועת נאטו סטייל הבלאק ביי מבית טיודור, היו עושות עבודה טובה יותר- עוד נקודה שמדגימה כי באוריס לא באמת מתכוונים שתצללו עם השעון שלהם, כנראה שמבחינתם זה שעון שג׳ינס וחולצה מכופתרת מתאימים לו יותר מחליפת צלילה אימתנית.

בשורה התחתונה

אוריס קארל בראשיר מהדורה מוגבלת
אוריס קארל בראשיר מהדורה מוגבלת

אז מה פסק הדין? קשה, קשה כמו שאמרה דמות מיתולוגית אחרת. מצד אחד יש לנו פה שעון ראוי ביותר, אפילו יותר מזה. שעון מהמם על היד, נוח, מדויק, עם שם של צוללן אגדי וכרונו בתור בונוס. מצד שני, שעון צלילה מרשים הוא לא. תג המחיר דווקא מרשים, 5000 דולרים טבין ותקילין, שבארץ הקודש בוודאי יתורגמו ל-25 אלף שקלים בקלות. לא מחיר זול, אך מצד שני, במחיר של פלוס מינוס רולקס סאבמארינר אתם מקבלים שעון ייחודי, קייס שמשתנה כל הזמן, מנגנון כרונו אמין וסיפור שאפשר לספר אותו בכל פאב, מסיבה או ישיבה עסקית. שעון שעובד מצוין כשעון דרס ואפשר גם לשטוף איתו ידיים בלי חשש. אם אתם לא אנשים של “עוד סאב” או “עוד סי-מאסטר“, יכול להיות שהאוריס קארל בראשיר יתאים לכם בול בעין, ובמיוחד על היד. מומלץ בחום.