חובבי שעונים ברחבי העולם מקבלים כמעט מדי יום חדשות על דגם שעון חדש, רצועה חדשה, צבע לוח חדש ודיווחים מתעשיית השעונים. אבל לא בכל יום, או יודעים מה, לא בכל חודש, אנחנו מקבלים חדשות על קליבר חדש. אם כבר אנחנו טורחים לכתוב על מנגנון חדש, זה לרוב יהיה קליבר טורבילון כלשהו או מנגנון עם קומפליקציות מיוחדות מעולם הצלילים. מנגנוני לוחות שנה נצחיים או חישובים אסטרונומיים כאלו ואחרים. אבל אתמול הצליחה דווקא אוריס “הקטנה” לתפוס את מרבית הכותרות בעולם השעונים, הודות למנגנון חדש – אוריס קליבר 400. הגורו יצא לבדוק את המנגנון החדש ובעיקר לספר לכם כל מה שחשוב לדעת עליו. 

אוריס בשנת 2020

אם היינו צריכים לחלק ציונים ליצרניות השעונים על הביצועים שלהן בשנת 2020, בכל מה שקשור להתמודדות עם וירוס הקורונה, אוריס הייתה מקבלת ציון טוב מאוד. אוריס מצטיינת בשעונים תקציביים (יחסית למותגים “גדולים יותר”) עם תמורה גבוהה מאוד למחיר. אם אתם לא מתרגשים ממילים כמו מנגנון ג’נרי, ETA או סליטה, אז אתם צריכים לדעת שהשעונים של אוריס מעניקים תמורה נהדרת למחיר. במיוחד שעוני סדרת האקוויס של החברה. בשנים האחרונות החברה החלה למתג את עצמה כמומחית לשעוני ברונזה. מה שהתחיל עם שעון האוריס “קארל ברשיר” בשנת 2016 והמשיך השנה עם שעון האוריס הולסטיין 2020, שעון שכל כולו עשוי מברונזה. בנוסף, החברה מיתגה את עצמה כיצרנית הדואגת לסביבה. סדרת שעונים במהדורה מוגבלת הוקדשו לארגונים שונים העוסקים בשיקום ושימור אגמים שונים ברחבי העולם. אם אתם מוכנים להיות קצת גמישים מבחינת התאריכים, אז אפשר להגיד שהשנה הנוכחית התחילה נהדר עבור אוריס עוד בשנה שעברה. באוקטובר בשנה שעברה השיקה אוריס את הפרו פיילוט X – שעון סקלטון עם מנגנון אינהאוס. קצת יותר משנה לאחר מכן, משיקה אוריס כאמור את קליבר 400, מנגנון חדש עם מפרט טכני מעניין, סביבו היא ידעה לייצר באז ברשתות החברתיות בצורה חכמה במהלך השבוע האחרון. מוזמנים להכיר אותו ביחד איתנו. 

אוריס קליבר 400 – הרקע

כפי שציינו, לרוב כשאנו טורחים לכתוב על מנגנון חדש, הוא יגיע עם מנגנון טורבילון מתוחכם או איזה קומפליקציה יוקרתית כזאת או אחרת. היינו מצפים שעם ה”הייפ” שאוריס יצרה בשבוע האחרון סביב ההשקה שלה, גם כאן נקבל מנגנון עם קומפליקציות מיוחדות ולשמחתנו – טעינו. אוריס בחרה ללכת דווקא על הפשוט והטוב. ליצור קליבר שיהיה יעיל מאוד ועם עמידות גבוהה מאוד בפני בלאי. ביט פישלי (Beat Fischli), מנהל התפעול הראשי של אוריס אמר בהודעה לעיתונות – “האתגר האמיתי הוא לייצר מנגנון שיתפקד בצורה עקבית ורציפה לאורך כל פרק הזמן שאתה ממליץ בין ביקורים במעבדת החברה לשירות ותחזוקה”.

אוריס קליבר 400 - משרטוט למציאות. מקור - אוריס.
אוריס קליבר 400 – משרטוט למציאות. מקור – אוריס.

10 שנות אחריות, 10 שנים בין שירות לשירות

אז איך זה בא לידי ביטוי במנגנון החדש? ובכן, קליבר 400 מגיע עם אחריות לעשר שנים. חשוב יותר – לפי ההמלצות של אוריס יש להכניס את המנגנון לשירות אחת לעשר שנים. אמנם גם רולקס ממליצה להכניס מנגנונים לשירות אחת לעשר שנים, אבל היא די חריגה בתעשיית השעונים. אומגה לעומתה ממליצה על אינטרוולים של 4-5 שנים למרבית המנגנונים שלה או לכל היותר 6-8 שנים לדגמים מסוימים. 

אוריס קליבר 400 – מפרט טכני

המנגנון החדש של אוריס פותח על ידי החברה במשך חמש שנים. המנגנון מגיע עם רזרבת כוח מרשימה של 120 שעות – חמישה ימים. אם אתם עושים את הצעדים הראשונים שלכם בעולם השעונים, נסביר כי משמעות הדבר היא כי אם תמתחו את קפיץ השעון במלואו ותכוונו את השעה הנכונה בשעון, גם אם תניחו את השעון בצד ותחזרו אליו כעבור עד לחמישה ימים, המנגנון עדיין יפעל ויציג את השעה הנכונה. המנגנון פועל בקצב של 28,800 ויברציות לשעה (תדר של 4Hz) והוא מגיע עם 21 אבני חן בתוכו. 

אוריס קליבר 400 - מפרט טכני מרשים. מקור - Monochrome Watches.
אוריס קליבר 400 – מפרט טכני מרשים. מקור – Monochrome Watches.

אנטי מגנטיות מרשימה 

המנגנון הוא מנגנון אנטי-מגנטי, הודות למעל ל-30 רכיבים שונים הכוללים גלגל בריחה סיליקוני ועוגן סיליקוני, המאפשרים לקליבר 400 להציג ביצועים של כשליש מהסטייה המותרת לאחר חשיפה של פי 11 מהמגנטיות הנדרשת לתקן ISO 764 למכשירים אנטימגנטיים. על פי אוריס, במבחנים שבוצעו על ידי מעבדות דובואי (Laboratoire Dubois), קליבר 400 סטה בפחות מ-10 שניות ליום לאחר חשיפה לקרינה מגנטית בעוצמה של 2,250 גאוס. לשם השוואה, כדי לקבל את תקן ISO 764, מספיק להציג סטייה של עד ל-30 שניות ליום, לאחר חשיפה ל-200 גאוס בלבד. 

עמידות אנטי מגנטית גבוהה.
עמידות אנטי מגנטית גבוהה.

כרונומטר? לא בבית ספרנו. 

אוריס לא העבירה את הקליבר החדש לבדיקות של ה-COSC לקבלת תקן הכרונומטר היוקרתי, אבל על פי החברה מדובר במנגנון עם ביצועים בטווח המצופה משעונים עם הסמכת כרונומטר – 5+ שניות/3- שניות ליום. 

בעיה מורכבת? פתרון פשוט … 

אחת הבעיות המרכזיות במנגנוני שעונים אוטומטיים היא צורת המתיחה שלהם. מרבית השעונים האוטומטיים מנגנון מתיחת הקפיץ מבוסס על רוטור. הרוטור הוא בעצם מסה כבדה (יחסית למנגנון) היושבת על מיסב כדורי ומסתובבת לשני הכיוונים. התנועה הדו-כיוונית הזאת יוצרת בעיות חיכוך רבות ובלאי גבוה יחסית לרכיבים אחרים במנגנון השעון. אז איך פותרים את הבעיה הזאת? בצורה די פשוטה. מחליטים שהרוטור יישב על מיסב בצורת מחוון/מחליק (סליידר) והוא יסתובב רק לכיוון אחד. הפתרון הזה הופך את מערכת המתיחה כולה – המיסב והרוטור לפחות מורכבת ועם בלאי נמוך יותר. 

רוטור חד כיווני.
רוטור חד כיווני.

אוריס קליבר 400 – איך זה עובד?

כדי לספק רזרבת כוח של 5 ימים, אוריס מצאה מספר פתרונות מתוחכמים. ראשית, אוריס שילבה שני קפיצים ראשיים במנגנון. במקום להשתמש בקפיצים גדולים יותר ותופים גדולים יותר, אוריס הפחיתה את הלחץ בקפיץ הראשי כדי לשמר יותר כוח. בנוסף, אוריס הפחיתה את הלחץ על רכיבים נעים שונים במנגנון. עיצוב חדש לגלגלי שיניים מאפשר אספקת כוח יעילה יותר ומפחית את אובדן הכוח. השורה התחתונה היא רזרבת כוח של חמישה ימים, המספקת 85 אחוזים מאנרגיית הקפיץ הראשי למננגון הבריחה. זאת לעומת הממוצע של כ-70 אחוזים למנגנונים אוטומטיים. 

מנגנון יעיל יותר.
מנגנון יעיל יותר.

הטוב, הרע או המכוער?

עם כל המפרט הטכני המרשים הזה, באוריס בחרו שלא לקשט את המנגנון יותר מדי והוא נראה די תעשייתי. החלטה חכמה או לא? שאלה טובה. אוריס ככל הנראה תשלב את המנגנון החדש בשעוני שוק הביניים שלה. לא בטוח כי כל השעונים הללו יגיעו עם גב שקוף, אז אם זה המצב, למה להשקיע בעיטורים למנגנון? חשוב לזכור כי לכל עבודה נוספת שנדרשת על מנגנון השעון, יש השפעה ישירה על העלות הסופית של השעון. אם תשאלו את הגורו? אוריס מוכרת שעונים למי שמחפשים שעונים אמינים ותקציביים ולא כאלו שמחפשים את חותם ג’נבה במנגנון השעון שלהם. אז נכון, סנובי שעונים יגידו לכם בטון מתנשא – למה המנגנון לא מקושט. מרבית רוכשי השעונים של אוריס יגידו – תראה איזה קנייה נהדרת. 

למי קראתם מכוער?

מנכ”ל אוריס, רולף סטודר אמר כי היה זה צעד מכוון של אוריס לוותר על עיטורי פרלג’ה ופסים כאלו ואחרים במנגנון לטובת המראה התעשייתי. “זה עיצוב נקי שמרגיש מודרני ממש כמו המנגנון, מבלי לתת להבלים להפריע”. עוד הוסיף סטודר – “הוא מקבל בברכה את מה שהוא ואינו נושא שום יומרה מיותרת לאורך הדרך”.

אוריס קליבר 400 – בקרוב אצלנו?

כאמור, אוריס צפויה לשלב את המנגנון החדש בשעונים לשוק הביניים שלה. על פי ההערכות, כבר בשבועות הקרובים אנחנו צפויים לראות מספר שעונים חדשים מבית החברה עם המנגנון החדש. 

למידע נוסף על קליבר 400 באתר של אוריס.