יצרנית שעוני היוקרה השוויצרית אוריס הציגה בשנת 2016 את אחד השעונים הנהדרים בליין השעונים שלה, שעון הקרל ברשיר. שעון שהוקדש לצוללן השחור האגדי משנות החמישים והשישים של המאה הקודמת והיה עשוי מברונזה, כשהוא בעצם היה השעון הראשון של אוריס שמגיע עם גוף העשוי ממתכת זו. הדגם הפך לאחד משעוני הברונזה הבולטים והמוכרים בשוק והוא יוצר כמחווה לקסדת הצלילה של ברשיר מהמאה הקודמת, שהייתה עשויה בזמנו מברונזה. בחברה השוויצרית הרגישו ככל הנראה שהם כבר מוכנים להשיק שעון ברונזה נוסף חדש שיצטרף לליין השעונים של החברה ואתמול החליטו לשחרר שעון חדש – אוריס Hölstein 2020 ברונזה, המוקדש לעיירה השוויצרית שבה ממוקמים משרדיה של החברה. סיבה נהדרת להכיר אותו מקרוב. 

אוריס Hölstein 2020 ברונזה – מפרט טכני

השעון החדש של אוריס, רפרנס 771.7744.3182, מגיע כשהוא כולו עשוי מברונזה. כלומר, לא רק גוף השעון אלא גם הצמיד שלו. גוף השעון מגיע בקוטר של 43 מ”מ, כשאוריס משלבת בשעון בזל שגם הוא עשוי כמובן מברונזה, עם סקלת צלילה. 

אוריס Hölstein 2020 ברונזה. מקור - Hodinkee.
אוריס Hölstein 2020 ברונזה. מקור – Hodinkee.

השעון הוא שעון כרונוגרף, עם לוח העשוי מברונזה עם ציפוי זהב, עם שני לוחות קטנים בשעה 3 ו-9 של השעון. הלוח בשעה 3 הוא לוח הכרונוגרף 30 דקות, בעוד הלוח בשעה 9 הוא לוח השניות הקטן של השעון.

אוריס Hölstein 2020 ברונזה. מקור - Hodinkee.
אוריס Hölstein 2020 ברונזה. מקור – Hodinkee.

הלוחות הקטנים מגיעים בצבע שחור, שיוצר ניגוד מעניין ובולט אל מול ערכת הצבעים של השעון. אינדקסי השעה חלולים ומגיעים עם מילוי של חומר זרחני. 

גוף וצמיד העשויים מברונזה. מקור - WornandWound.
גוף וצמיד העשויים מברונזה. מקור – WornandWound.

השעון מבוסס על שעון כרונוגרף מפורסם אחר של אוריס, ה-Divers Sixty-Five כרונוגרף, כשהם חולקים את אותם ממדים, לוח ומנגנון. 

מנגנון

אוריס משלבת בשעון החדש את קליבר אוריס 771. זהו מנגנון אוטומטי המבוסס על מנגנון 510 של סליטה, הפועל בתדר של 4Hz (קצב של 28,800 ויברציות לשעה), עם רזרבת כוח של 48 שעות. 

הדוב של אוריס על גב השעון. מקור - Hodinkee.
הדוב של אוריס על גב השעון. מקור – Hodinkee.

הגורו עדיין לא החליט אם זה לצערו או לשמחתו, אבל גב השעון, בניגוד לשעונים רבים של אוריס, הוא לא גב שקוף, אלא גב שלם, כשבמקום זכוכית הספיר שמאפשרת לנו להציץ אל המנגנון והרוטור האדום, סימן מסחרי רשום של אוריס, ניתן לראות את הדוב של אוריס על גב השעון, ומעליו הכיתוב – Hölstein Edition.

אוריס Hölstein 2020 ברונזה – אז מה חדש בעצם?

בשנים האחרונות נדמה כי ראינו מספר לא קטן של יצרניות שעונים שמציגות שעוני ברונזה ואוריס כמובן ביניהן, אבל שעון העשוי כולו מברונזה זה משהו שלא ראינו בתקופה האחרונה. למעשה, השימוש בברונזה מעלה לא מעט חששות, שכן ברונזה היא חומר הנוטה לעבור תהליך חמצון (ומכאן גם הקסם של שעוני ברונזה), כך שגוף שעון העשוי מברונזה זה דבר אחד, אבל צמיד שלם, שיושב כל היום על פרק היד של עונד השעון העשוי מברונזה, אפילו אם לא מדובר בקיץ ישראלי, נשמע לנו כמו מתכון לצרות. המנכ”ל המשותף של אוריס, רולף שטודר, התייחס לנושא הזה עם השקת השעון ואמר – “אנו עובדים עם ברונזה זה מספר שנים והלקוחות שלנו יודעים מה זה ברונזה ויהיו מודעים לכך שאם יהיה להם שעון עם צמיד ברונזה, הם עשויים לקבל חמצון על פרק ידם. אבל אז אתה מתקלח וזה נעלם שוב, אני בטוח שהם יעריכו את זה”. יעריכו או לא, הגורו עדיין לא יודע, אבל אפשר להגיד בוודאות שמדובר בצעד אמיץ מצידה של אוריס. 

כמה זה עולה לנו? 

לצערו של הגורו (ושלכם) השעון החדש של אוריס יגיע כמובן במהדורה מוגבלת של 250 יחידות בלבד, כשהוא יהיה זמין לרכישה בחנות המקוונת של אוריס ובבוטיקים שלה ברחבי העולם. תג המחיר שלו הוא 5,200 דולרים. כל שעון יגיע באריזה מיוחדת עם איור הדוב מגב השעון והכיתוב Hölstein Edition ומתחתיו הכיתוב ONE OF 250. 

אריזה מיוחדת עם הכיתוב ONE OF 250. מקור - Hodinkee.
אריזה מיוחדת עם הכיתוב ONE OF 250. מקור – Hodinkee.

השורה התחתונה

בשנים האחרונות נדמה כי כל שעון חדש שני שמגיע לשוק הוא שעון במהדורה מוגבלת ומאוריס עצמה ראינו לא מעט מהדורות מוגבלות בתקופה האחרונה, אבל הגורו חושב שאם כבר לעשות מהדורות מוגבלות, אז בהחלט עדיף שעון כמו האוריס Hölstein 2020 ברונזה ולא עוד גרסה של אוריס אקוויס עם לוח בגוון כחול בהיר יותר או כהה יותר וחוץ מזה, כמו שאמר מנכ”ל אוריס, רולף שטודר – “אז עשינו משהו מוזר, משהו לא צפוי – מי עוד שם דוב על גב שעון יוקרה העשוי ברונזה מוצקה?”. טיעון מנצח שהגורו בהחלט לא יכול להתווכח איתו … 

מי יכול לכעוס או להתווכח עם דוב? מקור - Revolution.
מי יכול לכעוס או להתווכח עם דוב? מקור – Revolution.

למידע נוסף על השעון החדש באתר של אוריס.