בשנים האחרונות החלה אוריס להשיק שעונים במהדורה מוגבלת תחת השם Hölstein Edition. השעונים נקראים על שם העיירה Hölstein (הולסטיין) במדינת באזל שבשוויץ, העיר שבה שוכנת אוריס מאז הקמתה בשנת 1904. אם עד היום אוריס התמקדה בשעונים מודרניים שלה עם נגיעות מיוחדות כשהיא משיקה אותם תחת סדרת ה-Hölstein, הרי שהפעם בחרו באוריס בגישה שונה והחליטו לשחזר שעון היסטורי של החברה משנות התשעים העליזות של המאה הקודמת. אוריס Hölstein 2022 וורלדטיימר – מוזמנים להכיר אותו ביחד עם הגורו.

אוריס Hölstein 2022 וורלדטיימר – היסטוריה

בשנת 1997 השיקה אוריס שעון וורלדטיימר. למרות השימוש במילה וורלדטיימר, למעשה היה מדובר בשעון GMT, שעון עם שני אזורי זמן. השעון הגיע עם קליבר 690 של אוריס, שאפשר כיוונון של הזמן מקומי בקפיצות של שעה אחת קדימה או אחורה, באמצעות שני לחצנים שמוקמו בשעה 4 ו-8 בגוף השעון. באוריס רצו למנוע מעונדי השעונים להשתמש בכתר השעון כדי לכוון את השעה ולכן החליטו על המנגנון הנוח יותר, להבנתם.

בשנת 2017, לציון 20 שנים לשעון הוורלדטיימר, השיקה אוריס שעון ביג קראון פרו פיילוט וורדלטיימר, בו החליפה אוריס את אפשרות כיוון השעה באמצעות כפתורים במנגנון מתוחכם אחר – כיוון השעה באמצעות בזל השעון. בשעון החדש, שמגיע בשנת ה-25 לשעון הוורלדטיימר שלה, מציגה אוריס בחזרה את השימוש בשני כפתורים, הממוקמים בשעה 4 ו-8 בגוף השעון.

אוריס Hölstein 2022 וורלדטיימר – מפרט טכני

השעון החדש של אוריס מגיע בגוף העשוי מפלדת אל-חלד בקוטר של 36.5 מ״מ. השעון משלב משטחים מוברשים ומלוטשים, כשהוא מגיע עם זכוכית ספיר עם ציפוי אנטי רפלקטיבי.

אוריס Hölstein 2022 וורלדטיימר. מקור - Monochrome Watches.
אוריס Hölstein 2022 וורלדטיימר. מקור – Monochrome Watches.

השעון מגיע עם לוח כחול-שחור, עם ספרות ערביות בצביעת סופר לומינובה, הממוקמות על טבעת המורכבת ממספר טבעות-פסים דקים בתבנית מעגלית בחלק החיצוני של לוח השעון. בשעה 3 אנו מוצאים לוח קטן ועליו שני מחוגים – מחוג שעות ומחוג דקות, כשזהו למעשה אזור זמן הבית.  בתוך הלוח הקטן הזה, בשעה 9, אנו מוצאים חלונית קטנה המשתמשת כמחוון יום-לילה.

אוריס Hölstein 2022 וורלדטיימר. מקור - Monochrome Watches.
אוריס Hölstein 2022 וורלדטיימר. מקור – Monochrome Watches.

בשעה 9 אנו מוצאים את לוח השניות הקטן של השעון, עם מחוג שניות בצבע אדום. בשעה 6 אנו מוצאים את חלונית התאריכון, כשמשני הצדדים שלה, על גבי הטבעת ההיקפית, אנו מוצאים משולשים אדומים עם הסימן + ועם הסימן -. סימן הפלוס הממוקם בשעה 4 מצביע כמובן על הכפתור להזזת השעה קדימה. סימן המינוס הממוקם בשעה 8 מצביע כל הכפתור להזזת השעה אחורה.

כפתורי הזזת השעה. מקור - Monochrome Watches.
כפתורי הזזת השעה. מקור – Monochrome Watches.

השעון מגיע עם צמיד העשוי מפלדת אל-חלד, כשהוא עמיד למים בעומק של עד ל-50 מטרים.

אוריס Hölstein 2022 וורלדטיימר – מנגנון

בתוך השעון אנו מוצאים את קליבר אוריס 690. בניגוד למנהגה של אוריס להשתמש במנגנונים מבית סליטה, כאן מדובר במנגנון המבוסס על קליבר 2836-2 של ETA. המנגנון פועל בקצב של 28,000 ויברציות לשעה ומספק רזרבת כוח של 38 שעות.

הדב של אוריס בגב השעון. מקור - Monochrome Watches.
הדב של אוריס בגב השעון. מקור – Monochrome Watches.

אז מה חדש בעצם?

כאמור, אוריס משחזרת שעון היסטורי ואייקוני שלה, תחת סדרת שעוני ה-Hölstein שלה.

כמה זה עולה לנו?

השעון החדש של אוריס, רפרנס 690 7780 4085-Set, מגיע במהדורה מוגבלת של 250 יחידות. על גב השעון נמצא את חריטת הדב, הסמל של אוריס. עוד על גב השעון – מספר השעון במהדורה המוגבלת, כשאוריס תאפשר לרוכשי השעון לבחור את מספר השעון שלהם. תג המחיר של השעון עומד על 4,000 פרנקים שוויצריים והוא זמין לרכישה באופן מיידי.

אוריס Hölstein 2022 וורלדטיימר. מקור - Monochrome Watches.
אוריס Hölstein 2022 וורלדטיימר. מקור – Monochrome Watches.

השורה התחתונה

אנחנו בדרך כלל מחייכים מיד כשאנחנו רואים את הדב של אוריס, אז קשה לנו לכתוב משהו רע על השעון הזה. אולי היינו שמחים לראות אותו בקוטר קצת יותר גדול. אנחנו לא מדברים על 44-47 מ״מ, אבל  נראה לנו כי קוטר של 38-39 מ״מ היה קצת יותר מתאים לשעון הזה. מצד שני, מי בכלל שואל אותנו?

למידע נוסף על השעון החדש באתר של אוריס.