עונת החגים התחילה רשמית ואין זמן מתאים יותר מלאוורר את אוסף השעונים שלנו ולהוציא את כל השעונים שמגיעים עם רצועת עור שהסתרנו היטב במגירה או בארון לאורך חודשי הקיץ הארוכים. הקיץ הישראלי והקיץ בכלל ברחבי העולם, מהווה עונה שבה מרבית חובבי השעונים ברחבי העולם מעדיפים להסתובב עם שעונים עם צמידי מתכת, רצועות בד או גומי כשלמרות העבודה שרצועת עור היא הרצועה הנוחה ביותר וזאת שנותנת את התחושה הטבעית ביותר לעונד השעון, הלחות והזיעה גורמים לנו לוותר על הרצועות הללו לאורך כל הקיץ. לפני שאתם מוציאים את השעונים שלכם עם רצועות העור ומתחילים להשתמש בהם שימוש קצת יותר יום-יומי, בין אם בארוחות חג חגיגיות, בטיסות לחופשות ברחבי העולם או סתם בגלל חילופי העונות, אתם מוזמנים לקרוא את המדריך שהכנו לכם לטיפול נכון ברצועות עור, כדי שרצועות העור של השעונים שלכם יישמרו לאורך זמן במצב טוב ככל האפשר.

לא כל רצועת עור שווה באיכותה

לא כל רצועת עור שווה באיכותה לרצועת עור אחרת. אם השעון שלכם לא מגיע עם רצועת עור ואתם רוכשים עבורו רצועה מיצרן צד ג’ או שיצרן השעון מציע סוגים שונים של רצועות, סביר להניח כי האקסטרה שתשלמו עבור רצועה באיכות גבוהה יותר ישתלם לאורך זמן, כשהרצועה תהיה איכותית יותר, אך חשוב יותר – גם עמידה יותר. רצועות עור מאיכות נמוכה יכולות להפוך לשבירות ואפילו לא ניתנות לשימוש לאחר מספר חודשי שימוש, זאת לעומת רצועת עור איכותית שתוכלו להשתמש בה לאורך שנים.

רצועות עור איכותיות יעברו עיבוד איכותי ויפתחו פטינה מסוימת לאורך זמן, שחובבי שעונים מצפים לה בכיליון עיניים. במקרים רבים רצועות העור יעברו עיבוד ידני, כך שכל רצועה תהיה בעלת מראה ייחודי ותוסיף לייחודיות של השעון שלכם.

אמצעים יום-יומיים להארכת החיים של רצועת העור

עור הוא חומר שלא ידוע בחיבה מיוחדת למים (תסתכלו מה קורה לאצבעות שלכם אחרי ביקור ממושך בבריכה או בים) או לסביבה רטובה. תהליכי עיבוד מתקדמים שעוברות רצועות העור אמנם מפחיתים משמעותית את הנזק שנגרם לרצועות העור מלחות, אך עדיין ההמלצה הטובה ביותר שיש עבור רצועות עור היא להמנע ככל האפשר מלחשוף אותן ללחות ורטיבות. רצועת עור שנחשפה ללחות או רטיבות, גם במינון קטן במיוחד, יכולה לשנות את הצורה שלה ולאבד את הצבע שלה. הולכים למקלחת או אפילו סתם שוטפים ידיים  ואתם עונדים שעון עם רצועת עור? המלצה שלנו – תסירו את השעון לפני השטיפה. עדיף להיות בטוח מאשר להצטער לאחר מכן. עוסקים בפעילות ספורטיבית כלשהי? וותרו על שעון עם רצועת עור. הולכים לישון בלילה? שימו את השעון על השידה לצדכם – הרצועה גם “תנשום” ותתאוורר במהלך הלילה וגם תרוויחו מהארכת זמן החיים שלה.

איך מטפלים ברצועת עור חלק

מרבית רצועות העור מגיעות עם מרקם חלק, בניגוד לרצועות מעור זמש, שנראות מחוספסות וגסות יותר. מרבית רצועות העור החלקות הן “סגורות” (עוברות תהליך כימי שאוטם אותן) וניתן לנקות אותן באמצעות מטלית רטובה עם מעט סבון. קראו את החוברת המצורפת לשעון שלכם או לרצועה שלכם להסברים אודות הטיפול הנכון עבור הרצועה שלכם.

רצועת שעון עור חלק לשעון ZENITH DEFY EL PRIMERO 21
רצועת שעון עור חלק לשעון ZENITH DEFY EL PRIMERO 21

אם אתם לא מוצאים התייחסות כלשהי, השתמשו בשומן עור או תרסיסים לטיפול בעור, או חלב עור, מיד לאחר ניקוי הרצועה, כך שתיווצר מעין שכבת הגנה סביב הרצועה. טיפול בחומרים הללו יעזור להגן על הרצועה בפני אבק, לחות ואפילו מהשמש. שפכו מעט מהחומר באופן ישיר על רצועת העור ונגבו אותה בעדיונות עם מטלית נקיה. רוצים הגנה נוספת בפני לחות? השתמשו בתרסיס איטום המיוחד למוצרי עור.

טיפול נכון ברצועת עור זמש

רצועות עור זמש מחייבות טיפול שונה לעומת רצועות עור חלק. היות והזמש הוא חומר פתוח בטבעו, יש להמנע מכל מגע ישיר עם חומרים שומניים כמו קרם שיזוף או שומן עור, שיכולים לחדור אל תוך העור ולפגוע בו. נסו להבריש את הרצועה בעדינות עם מברשת מתאימה כדי לנסות ולהוציא ממנו לכלוכים וכדי לאוורר את הרצועה. גם כאן – מומלץ לקרוא היטב את הוראות השימוש של היצרן. ישנם יצרני רצועות זמש שממליצים לשטוף את הרצועה מתחת למים זורמים בטמפרטורה פושרת ומיד לאחר השטיפה לייבש את הרצועה היטב באמצעות מגבת כותנה.

רצועת עור זמש לשעון רולקס מבית Bulang & Sons
רצועת עור זמש לשעון רולקס מבית Bulang & Sons

לסיכום

קודם כל חפשו היטב אחר הוראות השימוש והטיפול הנכון של יצרן השעון שלכם או של יצרן רצועת העור שלכם. אל תחפשו קיצורי דרך או תמהרו לפעול בפזיזות. לא בטוחים מה דרך הטיפול הנכונה ברצועת העור שלכם? נסו לטפל בקטע קטן ככל האפשר של הרצועה כדי להפחית את הנזק האפשרי לרצועה ורק לאחר שאתם מוודאים שלא נגרם נזק כלשהו לרצועה – שינוי במידת האלסטיות שלה, צבע דהוי או “פיצוצים” קטנים ברצועה – המשיכו לטפל בשאר הרצועה.