עד לתחילת המאה ה-20 היו שעוני הכיס הנפוצים ביותר כשעונים אישיים ללקוחות ואילו שעוני היד היו אביזרים נשיים בעיקר. תקופת מלחמת העולם הראשונה היתה לנקודת המפנה בהכחדם של שעוני הכיס ובעליית הפופולאריות של שעוני היד.

בשלהי שנות ה-70 של המאה ה-20 ובשנות ה-80 שבו לאופנת הגברים חליפות שלושה חלקים, דבר שהוביל לעלייה זמנית במכירת שעוני כיס שהוחזקו באופן מסורתי בכיס בחלק ממדינות העולם, הענקת שעון כיס מוזהב היא מתנה מסורתית לאדם הפורש ממקום עבודתו.

ובתקופה זו הגיע הסגנון ששינה את הכל. סגנון הטרנצ’ הגיע אלינו בתקופת מלחמת העולם הראשונה,.

עד לאותה תקופה שעוני היד היו בעיקר נחלתן של הנשים בעוד שהגברים שמרו אמונים לשעון הכיס הישן והטוב.

סגנון הטרנץ'.
סגנון הטרנץ’.
סגנון הטרנץ'.
סגנון הטרנץ’.

שעון הכיס נחשב בתקופות העבר לאקססורי הגברי האולטימטיבי. שילוב מנצח בין אלגנטיות האופפת את הלבוש המחוייט והרשמי לבין שענות איכותית וטובה של שלל היצרנים האהובים.

והגברים של אותה התקופה , לא היו מוכנים לוותר על שעון הכיס ולהחליפו באלטרנטיבה אחרת, שעוני היד לנשים ושעוני הכיס לגברים.

סגנון הטרנץ'.
סגנון הטרנץ’.

אך כבר נוכחנו לדעת שאין כח המשתווה לכוחם של הטרנדים המופיעים בתקופות השונות, כאשר המין הבברי החל למאוס בשעוני הכיס וזה התחיל דווקא מהחיילים בשדות הקרב. שעוני הכיס שהיו בשימוש החיילים לא היו מבצעיים בעליל!

כי השעון שעובד מצויין עם ווסט מחוייט בסביבה פסטורלית יעבוד פחות טוב בחיבור למדים צבאיים שעליהם ווסט לחימה ונשק מסורבל. ותוסיפו לזה זחילות,מארבים,מזג אוויר קשה ועפר והרי לפניכם התוצאה המסורבלת ….

עקב תסכולם של החיילים שנבע משעוני הכיס , יותר ויותר יצרנים לקחו את הרעיון של שעון היד ועשו מעין הכלאה בינו לבין שעון הכיס. ראשית מבנה השעונים הללו היה כמבנה שעון הכיס המוכר. זה בא לידיי ביטוי בספרות הגדולות והקריאות, בקייס הנפתח , בזכוכית ובכתר דהיה גדול ונוח למתיחה, במחוגים שהיו בסגנון קתדרלה עם לום ובמקרים יותר נדירים בעלי חמצון לכדי הכחלה(אלמנט שהיה בעיקר בשעוני הקצינים).

אך עוד אלמנט שייחד טת הסגנון היה פתח הרצועות שהיה מוקשח ומאובטח ללא יכולת הסרה חיצונית וזה נעשה משתי סיבות.

סיבה ראשונה נעשתה בעיקר בגלל מבצעיות , כאשר במידה והשעון סופג מכה אז פתחי הרצועות לא יתנתקו והשעון ישאר מקובע ליד. סיבה שניה היא הבאה לידיי ביטוי עוד אלמנט של שעון הכיס שבמידה ורוצים אז אפשר לחבר שרשרת אבטוח לאחד מפתחי הרצועות. וכמובן איך אפשר לוותר על הקייס הנפתח שהציג לראווה מנגנונים מפוארים בייצור ביתי כאשר על השעונים העתיקים במיוחד יתנוסס הכיתוב made in Switzerland בייחוד שעונים שלא ידוע מי הוא היצרן.

כיום השעונים מבוקשים בקרב אספנים וניתן למצוא שעוני טרנץ של שלל חברות יוקרה שהקהל הצבאי היה לחלק גדול מאות שלהן בתקופת העבר