נצחון משפטי שהשיג ארגון PETA – People for Ethical Treatment of  Animals בחודש ספטמבר האחרון בבית המשפט בקליפורניה, עשוי להיות בעל השפעה עצומה על עולם שעוני היוקרה. בית המשפט בקליפורניה קיבל את התביעה של PETA והכריז על איסור מכירה של מוצרי עור אקזוטיים והכריז כי המכירה שלהם ואפילו ההצגה שלהם תהפוך ללא חוקית החל מה-1 לינואר 2020 במדינה. משמעות הדבר היא כי בין היתר, גם רצועות שעונים מעור תנין או קרוקודיל תהיה אסורה במדינה.

אם אתם חושבים שמדובר בהחלטה לא משמעותית, אתם טועים. מעבר לעובדה שהחל מהראשון לינואר 2020, יצרניות שעוני היוקרה יצטרכו למצוא תחליפים לרצועות היוקרתיות לשעונים  שעשויות מעור תנין או קרוקודיל, לפחות בדגמים שנמכרים בקליפורניה עצמה, הרי שההחלטה יכולה להיות התקדים המשפטי הראשון שאותו יאמצו מדינות נוספות בארצות הברית ובעולם כולו. גורמים שונים בתעשיית השעונים שהתראיינו בעילום שם למגזין WatchPro הבריטי אמרו כי ההחלטה גרמה לתוהו ובוהו בתעשיית השעונים, כשמרבית החברות נמצאות כרגע בתהליך של החלפת הרצועות ומציאת פתרונות אלטרנטיביים.

יצרניות שעוני היוקרה השתמשו ומשתמשות לאורך שנים רבות בעורות “אקזוטיים” – עורות של נחשים, תנינים וחיות אחרות, כשבתי האופנה השונים, שמן הסתם היו על הכוונת של אותם ארגונים למען זכויות בעלי חיים כשהגישו את התביעה שלהם, מתייחסים לנושא בצורה שונה. כך למשל שאנל אוסרת על הסף שימוש בעורות כאלו, בעוד קבוצת LVMH הצהירה כי תשתמש בעורות אקזוטיים רק ממקורות אתיים.

ההחלטה של בית המשפט בקליפורניה עשתה הדים גם מעבר לאוקיינוס, כשהגוף הראשון לאמץ את ההחלטה היה רשת בתי הכלבו היוקרתיים Selfridges בלונדון, שהודיעה כי תאסור מכירת עורות של בעלי חיים אקזוטיים כמו תנינים, קרוקודילים ונחשי פיתון החל מפברואר 2020.

שעון יוקרה עם רצועת עור אקזוטי.
שעון יוקרה עם רצועת עור אקזוטי.

משווק שעוני יוקרה מרכזי בקליפורניה, שהתראיין ל-WatchPro והעדיף להישאר בעילום שם, אמר כי הוא קיווה שמותגי היוקרה היו מפעילים לובי קצת יותר אגרסיבי ויעיל על מושל קליפורניה, אך כעת, לאחר שהתקבלה ההחלטה, נותר רק לנסות ולהתמודד עם השלכות האיסור.

על פי אותו משווק, מותגי שעוני היוקרה עושים מאמצים רבים להחליף את רצועות השעונים מעורות אקזוטיים לעור עגל, אך הן לא בדיוק מחזיקות בתוכנית מסודרת לביצוע התהליך. אותו משווק אמר “אנחנו חייבים להיערך לכך ולעשות זאת, מכיוון שהחל מה-1 לינואר אנחנו לא יכולים אפילו להציג רצועות מעורות אקזוטיים”.

על פי אותו משווק, מרבית היצרניות מחליפות את הרצועות העשויות מעורות אקזוטיים בחינם, אך ישנן יצרניות אחרות, כמו רולקס, שנוקטות בגישה שונה. רולקס הודיעה כי היא תקנה בחזרה שעונים שלא ניתן להציג לאחר ה-1 בינואר בקליפורניה, תמורת עמלת קניה מחדש בסכום לא ידוע, כשהיא ככל הנראה מתנגדת לשווק את השעונים שלה עם רצועות שונות במדינות שונות. קולקציות ה-Cellini וה-DateJust של רולקס כוללות כיום מספר דגמים אשר מגיעים עם רצועות העשויות מעורות תנין.

כאמור, ההחלטה הזאת צפויה לעורר הדים  בתעשיית השעונים העולמית כולה. מדינות שונות בארצות הברית לא יוכלו “להישאר מאחור” וסביר להניח שהן יישרו קו עם קליפורניה בנושא זה. גם ההחלטה של Selfridges בלונדון צפויה להשפיע על קמעונאים נוספים באירופה, שלא ירצו להצטייר כבעלי אג’נדה שפוגעת בזכויות בעלי החיים וסביר להניח כי בחודשים הקרובים נשמע על עוד ועוד מקומות וגופים שיאסרו על מכירה של מוצרי עור ממקורות אקזוטיים.