כתב: ארז עין דור

ישנם מעט מאוד סרטים שמגיעים למעמד של סרט אייקוני, כזה שכל חובב קולנוע צריך לראות.

אחד מהם הוא סרטו של הבמאי המוערך, פרנסיס פורד קופולה (Francis Ford Coppola) “אפוקליפסה עכשיו” (Apocalypse Now). הסרט יצא לאקרנים בשנת 1979, ועלילתו מתרחשת בזמן מלחמת וייטנאם. העלילה מתבססת על המאבק בין שני קצינים בצבא ארה”ב, האחד קפטן בנג’מין וילארד (Benjamin L. Willard), המגולם על ידי מרטין שין (Martin Seen) והשני קולונל וולטר קורץ (Walter E. Kurtz) המגולם על-ידי מרלון ברנדו האגדי (Marlon Brando). בנוסף לשניים הללו, ניתן למצוא בסרט קאסט מרשים של שחקנים כגון: דניס הופר (dennis hopper) ורוברט דובאל (Robert Duvall). הסרט אף זכה בפרס “דקל הזהב” בפסטיבל קאן, והיה מועמד לאוסקר ולגלובוס הזהב. 

מרטין שיין והסייקו מהסרט אפוקליפסה עכשיו

אבל היות שאנו מגזין שעונים ולא קולנוע, אתם בטח שואלים כיצד הסרט הזה מתקשר לעולם ההורולוגי? 

קודם כל, שאלה טובה, קבלו עליה שתי נקודות, והתשובה טובה לא פחות מהשאלה. הסרט “אפוקליפסה עכשיו” למעשה מציג שני שעונים, אייקונים לא פחות מהסרט (אנו מזהירים מראש, המילה אייקון תופיע עוד מספר רב של פעמים בכתבה), של שתי חברות שכולנו אוהבים ומכירים, הלוא הן סייקו (Seiko) ורולקס (Rolex).

סייקו 6105-8110 (מקור: Farttelo Magazine)
סייקו 6105-8110 (מקור: Farttelo Magazine)

נתחיל מדמותו של מרטין שין, כקפטן בנג’מין וילארד הפרוטגוניסט, אשר עונד בסרט שעון צלילה (Diver) מבית הענקית היפנית סייקו. השעון מדגם 6105-8110, הושק בשנת 1968 והיה בייצור עד 1977, הוא היה דור המשך למה שסייקו קראו original professional diver, הלוא הוא 62MAS. כמו כן, השעון מהווה סוג של “אב רוחני” לדגמי סייקו טרטל (Turtle) הנוכחיים. מדובר בשעון בעל נוכחות מרשימה על היד 44 מ”מ כולל הכתר, המרחק בין הרגליים (Lugs) הינו 19 מ”מ, מה שגורם לכך שלמרות גודלו של השעון, הוא ייראה טוב ונוח עבור מרבית מפרקי היד. השעון עמיד לעד כ-150 מטרים. הקריסטל הינו זכוכית מינרלית מבית סייקו הנקראת הרדלקס (Hardlex), היא אמנם נשרטת בקלות יתרה מספיר (sapphire), אך עמידה יותר ל”מכות” שהשעון עלול לקבל. הבזל (Bezel) של השעון מסתובב לשני הכיוונים (Bi-Directional), בניגוד למקובל במרבית שעוני הצלילה.  מתחת ל”מכסה המנוע” נוכל למצוא מנגנון אינהאוס אוטומטי (InHouse Movement), קליבר 6105B, בעל 17 אבנים (Jewel), אשר פועם בתדר של 21,600 פעימות בשעה ומספיק ל-44 שעות רזרבה. החיסרון היחסי של המנגנון שהוא אינו כולל מתיחה ידנית, כך שסיבוב הכתר אינו “מתניע” את השעון, ויש לסובב מעט את השעון עצמו בכדי שהוא יתחיל לפעום. מצד שני, המנגנון הינו בעל פונקציית האק (hack) – עצירה של מחוג השניות בזמן כיוון השעון, אופציה שלא קיימת גם היום בשעונים ובדייברים ההתחלתיים של המותג. מבלבל? אנחנו יודעים, אך מעולם לא באמת הבנו את היפנים עד הסוף. 

הנוכחות של השעון בסרט היא אינה מקרית, שכן שעון זה היה פופולארי מאוד בקרב חיילי צבא ארה”ב, הן בשל עמידתו והן בשל מחירו הזול באופן יחסי. 

מרלון ברנדו כקפטן קורץ בסרט אפוקליפסה עכשיו (מקור: הניו יורק טיימס)
מרלון ברנדו כקפטן קורץ בסרט אפוקליפסה עכשיו (מקור: הניו יורק טיימס)

דמותו של האנטגוניסט, קולונל קורץ, המגולם על ידי מרלון ברנדו, עונד רולקס GMT MASTER, רפרנס 1675, ללא בזל, על רצועת עור, שמבחינתנו מדובר בפשע, אך ביחס לפשעי המלחמה של הקולונל זה אולי הגדול מבניהם. באחד מהראיונות שהעניק ברנדו, הוא נשאל מדוע הוא הסיר את הבזל מהשעון, ברנדו השיב כי לא רצה להסיר את הבזל כלל, הוא טען שאם הצופים יסתכלו על השעון ולא על דמותו הרי שהוא כושל בעבודתו כשחקן. אולם, מסיבה לא מובנת, ברנדו התרצה והסיר את הבזל מהשעון. אנחנו עדיין מתקשים להבין האם אנו אוהבים את התעוזה לפגום בשעון כה אייקוני או שאנו רוצים לשאול מי אתה מרלון ברנדו שתתעסק לנו בבזל? 

ה-GMT MASTER נטול הבזל של מרלון ברנדו (מקור: הודינקי)
ה-GMT MASTER נטול הבזל של מרלון ברנדו (מקור: הודינקי)

רולקס החלה את הייצור של 1675 בשנת 1959 כממשיך לשעון ה-GMT הראשון שלה 6542, השעון היה בייצור עד 1979. מדובר בשעון בקוטר מפתיע 38 מ”מ ללא הכתר ו-41 מ”מ כולל הכתר, המרחק בין הרגליים (Lugs) הינו 20 מ”מ, ובזכות גובה קייס של כ-13 מ”מ, הוא מרגיש “גדול” יותר ממה שהוא באמת. ישנן לא מעט גרסאות לשעון הנ”ל, אך בזכות קומפליקציית ה-GMT – מחוג אזור הזמן הנוסף המוארך, אנו יכולים לשער שמדובר בשעון שיוצר באמצע שנות 60, ולא בגרסאות הראשונות שהיו עם מחוג GMT קצר יחסית. למרות שהבזל (Bezel) בשעון זה חסר, מרבית השעונים הגיעו בתצורת “פפסי” (Pepsi), הבזל שמחלק את אזורי הזמן מחולק לשני צבעים, בחלקו העליון הינו בצבע כחול וחלקו התחתון בצבע אדום, והוא מסתובב לשני הצדדים (Bi-Directional). השעון בעל עמידות למים של 50 מטרים בלבד, אך חשוב לזכור שזהו שעון טייסים ולא שעון צלילה. הקריסטל הינו זכוכית פלקסי המפורסמת של רולקס. המנגנון הינו מנגנון אינהאוס קליבר 1575, בעל 25 אבנים (Jewel), אשר פועם בתדר של 18,000 פעימות בשעה, ומספק 44 שעות רזרבה. השעון הינו אוטומטי ובעל מתיחה ידנית. החיסרון של המנגנון באופן יחסי (בואו לא נשכח שאנו מדברים על שעון שיוצר בשנות ה-60), הוא שלא ניתן לבצע שינוי מהיר של התאריך (quick set date), ונדרשת פעולה ארוכה יחסית לסדר את התאריך. אבל ההישג ההורולוגי שלו נשמר, שכן מדובר בשעון שהוא לא פחות מאייקון. לפני כשנתיים רולקס חידשו את גרסת ה-GMT MASTER II עם בזל “פפסי” (Ref. 126710 BLRO), ועד היום לא ניתן למצוא את השעון באף בוטיק בעקבות הביקוש הגדול מצד הלקוחות. על גב השעון של מרלון ברנדו ניתן היה למצוא את חתימתו.

ה-GMT מאסטר פפסי (מקור: Bob’s Watches)

השעון של מרלון ברנדו נחשב “כאבוד” למשך עשורים רבים, ומרבית המומחים חשבו שהוא אבד לנצח. בשנת 1995, ברנדו נתן את השעון במתנה לבתו המאומצת פטרה ברנדו פישר (Petra Brando Fischer), במעמד סיום לימודיה באוניברסיטה היוקרתית “בראון”. האחרונה מסרה את השעון לבעלה בשנת 2003, ואז הוא שכב באחת המגירות בביתם, ולאחרונה נמסר לבית המכירות הפומביות המפורסם פיליפס (phillips). בית מכירות זה היה גם בית המכירות שמכר את שעון הדייטונה (Daytona) של פול ניומן (Paul Newman) במחיר שיא של 17.75 מיליון דולר.  בפיליפס אומרים שהמחיר ההתחלתי של השעון יהיה בעל 6 אפסים. בינתיים, אתם יכולים להכין פופקורן להתרווח מול הטלוויזיה, וליהנות מסרט קאלט אמיתי. אנחנו הלכנו לשנורר כמה שקלים לקראת המכירה הפומבית בדצמבר הקרוב.   

חורה לנו בעין קצת המחסור בבזל (מקור: ניו יורק טיימס)