זה היה באוויר כבר תקופה ארוכה, אבל ממש בדקות האחרונות מגיעה ההודעה הרשמית שככל הראה מסמלת את סופה של תערוכת השעונים הגדולה בעולם – באזלוורלד. חמשת יצרניות שעונים – רולקס, טודור, פטק פיליפ, שאנל ושופארד, פרסמו לפני זמן קצר הודעה משותפת שבה הן מודיעות על פרישתן מתערוכת באזלוורלד הקרובה, כלומר התערוכה שנדחתה משנת 2020 והייתה אמורה להתקיים בתחילת שנת 2021, במה שמסמל ככל הנראה את אקורד הסיום של באזלוורלד, תערוכת השעונים שלמעשה איבדה את המותגים המרכזיים ש”החזיקו אותה באוויר” בשנה האחרונה.

אקורד הסיום של באזלוורלד – יהירות המארגנים?

למי שלא בקי בנבכי תערוכות השעונים, נזכיר כי עולם תערוכות השעונים ספג מהלומה אחר מהלומה, שהחלו בשנת 2018 עם ההכרזה של קבוצת סווטש על הנטישה של תערוכת באזלוורלד. לאחר מכן המשיכו מספר גדול של יצרניות שעונים להודיע על נטישת התערוכה, ביניהן ברייטלינג שהשתתפה בתערוכה האחרונה אך הודיעה כי זאת הייתה התערוכה האחרונה שלה, גרנד סייקו וסייקו, שהודיעו כי לא ישתתפו בתערוכה על רקע משבר הקורונה ועוד.

עם ההכרזה על מצב חירום בשוויץ ואיסור קיומם של אירועים רבי משתתפים, החליטו בהנהלת באזלוורלד לדחות את התערוכה המתוכננת לשנת 2020 ולקיים אותה בתחילת שנת 2021. לאור דחיית התערוכה, יצרניות השעונים שעדיין משתתפות בתערוכה, בראשן פטק פיליפ רולקס וטודור, ציפו כי הנהלת באזלוורלד תחזיר להן חלק ניכר מהתשלום עבור התערוכה השנה, אם לא את כל התשלום שהעבירו מראש עבור ההשתפות בתערוכה השנה.

אקורד הסיום של באזלוורלד ? מקור - באזלוורלד.
אקורד הסיום של באזלוורלד ? מקור – באזלוורלד.

בהנהלת באזלוורלד, באופן די יהיר ומנותק מהמציאות, ניהלו משא ומתן קשוח וללא כוונה להתפשר בנושא החזר התשלום לחברות המשתתפות בתערוכה והציעו הצעות שונות כמו החזר בדמות הנחה על דמי ההשתפות בתערוכה של שנת 2021. התמשכות המשא ומתן הזה כנראה גרמה לאותן חברות להגיע להחלטה הדרמטית ולהודיע באופן משותף על נטישת התערוכה בשנה הבאה (בעצם התערוכה שתוכננה ל-2021). באופן מעשי, אפשר להגיד כי ההכרזה הזאת, במידה ולא תשתנה, מבשרת על סופה של תערוכת השעונים הוותיקה, הגדולה והחשובה בעולם, שהתקיימה ברציפות לאורך מעל ל-100 שנים.

תערוכת באזלוורלד הראשונה, בשמה המקורי דאז – Schweizer Mustermesse Basel, התקיימה בשנת 1917 ומאז התערוכה (בשמות שונים כמו ה-Swiss Watch Show, Basel – The World Watch והשם האחרון – Baselworld) התקיימה ברציפות, בין היתר בשנות מלחמת העולם הראשונה והשנייה.

קשה להאמין כי התערוכה תמשיך להתקיים, כשבעצם המותגים הבולטים יחידים שעדיין לא הודיעו על נטישת התערוכה הם מותגי קבוצת LVMH, הובלו, זניט וטאג הויר.

ג’נבה-וורלד בדרך? 

לצד ההודעה של אותן חמש ברות על נטישת תערוכת באזלוורלד, הן מיהרו להודיע כי הן יקיימו אירוע בג’נבה, לצד יצרניות שעונים נוספות שהיו אמורות להשתתף בתערוכת Watches & Wonders, לשעבר תערוכת SIHH. לא ברור אם אותן חברות יעברו להשתתף בתערוכת Watches & Wonders בעצמה או שמא מדובר באירוע חדש, כשנכון להיום גם אין תאריכים כלשהם שבהם אמורה להתקיים התערוכה, מצב הגיוני מאוד לאור התפרצות וירוס הקורונה וחוסר הוודאות הכללית – כלכלית, בריאותית וחברתית ברחבי העולם.

ההודעה לעיתונות של מנכ”ל רולקס, ז’אן-פרדריק דופור 

“השתתפנו בתערוכת באזלוורלד מאז שנת 1939. לצערנו, לאור התפתחות האירועים וההחלטות האחרונות שקיבלה קבוצת MCH (מארגנת תערוכת באזלוורלד) ולמרות החיבור הגדול שהיה לנו לתערוכת השעונים הזאת, החלטנו לפרוש מהתערוכה. בעקבות דיונים שיזמה רולקס, נראה היה אך טבעי ליצור אירוע חדש עם שותפים החולקים את החזון שלנו ואת התמיכה האינסופית והבלתי מתפשרת שלנו בתחום השעונים השוויצריים”.

ההודעה לעיתונות של תיירי שטרן, מנכ”ל פטק פיליפ 

“ההחלטה לעזוב את באזלוורלד לא הייתה החלטה שהיה לי קל לקבל, בהיותי הדור הרביעי של משפחת שטרן שהשתתף באירוע השנתי המסורתי הזה. אבל החיים מתפתחים ומשתנים כל הזמן, דברים משתנים וגם אנשים משתנים. אנחנו כל הזמן צריכים להתאים את עצמנו, לשאול מה אנחנו עושים, מכיוון שמה שנכון אתמול, אולי לא בהכרח תקף היום. כיום החזון של פטק פיליפ לא תואם את החזון של באזלוורלד. היו יותר מדי דיונים ובעיות לא פתורות ולצערנו כבר לא קיים אמון בינינו. זו הסיבה שבעקבות מספר דיונים עם רולקס ובהסכמה עם מותגים משתתפים אחרים, החלטנו ליצור כולם ביחד, אירוע ייחודי בג’נבה, בו נוכל להציג את הידע והניסיון שלנו.”