אם אתם עוקבים אחרי קבוצת הפייסבוק שלנו “שעוני יוקרה ישראל”, אתם יכולים לשים לב שאין שבוע שבו הביטוי “ארט דקו” לא מוזכר בדיון אחד לפחות. אבל מה זה בעצם אומר? ברור לכולנו שבגלל המילה ארט, זה משהו שקשור לאומנות. אבל מה הקשר לתעשיית השעונים? מתי זה התחיל? למה זה התחיל? שאלות נפלאות, שאנחנו שמחים ששאלתם. הזדמנות נפלאה לגורו להסביר מה שרבים מתייחסים אליו כהשפעה הגדולה ביותר אי פעם על תעשיית השעונים. ארט דקו ושעוני יוקרה – כל מה שרציתם לדעת.

מה זה בכלל ארט דקו?

קודם כל, תרשו לנו לתקן אתכם. האמת שזה לא ארט דקו. זה אר דקו. היות ומדובר בביטוי צרפתי,  Art déco, הרי שישנן אותיות בסוף מילה שלא נשמעות בדיבור. לכן הביטוי הנכון צריך להיות אר דקו. אבל היות ומרבית העולם מתייחס לזה כארט דקו, אז בואו נמשיך עם הביטוי המשובש מעט. 

הארט דקו הוא סגנון עיצובי שמגיע בתחומי אומנות חזותית רבים – אמנות קלאסית, אדריכלות, עיצוב מוצרים ועוד. הוא החל להתפתח בתחילת המאה העשרים, אך את עיקר הפופולריות שלו הוא צבר בין השנים 1920 ל-1930. המקור של השם מגיע מהתערוכת הבינלאומית של אומנות הקישוטית המודרנית התעשייתית – Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes, שהתקיימה בפריז בשנת 1925. 

כרזת תערוכת Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes. מקור - Archdaily.
כרזת תערוכת Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes. מקור – Archdaily.

המאפיין הבולט ביותר של הסגנון הוא שימוש בצורות גאומטריות ועיטורים עשירים. מה שמייחד אותו לעומת סגנונות ומגמות עיצוביים אחרים, הוא העובדה שההשפעה שלו התפשטה כמעט בכל אספקט של החיים. הוא לא הופיע רק באלמנטים הקלאסיים של אמנות, כמו פסלים וציור, אלא גם באובייקטים יום-יומיים. אפשר היה לראות את הסגנון בא לידי ביטוי במוצרים כמו מנורות, רהיטים, משקפיים וכמובן שעוני יד. עם הארט דקו, אמנות ועיצוב הפכו למעשה לחלק בלתי נפרד מחיי היום-יום. למעשה, זה היה סגנון האמנות הראשון שהצליח להתפשט ולהתרחב בצורה כזאת ומכאן החשיבות הגדולה שלו. 

ארט דקו ושעוני יוקרה - בניין קרייזלר בניו יורק הבנוי בסגנון הארט דקו. מקור - ויקיפדיה.
בניין קרייזלר בניו יורק הבנוי בסגנון הארט דקו. מקור – ויקיפדיה.

למה זה בכלל התחיל?

כאמור, סגנון הארט דקו הופיע כבר בתחילת המאה העשרים. אבל שנות השיא שלו היו בין השנים 1920 ל-1930. מה קרה בדיוק באותן שנים? השאלה צריכה להיות בעצם, מה קרה מספר שנים לפני כן. מלחמת העולם הראשונה, שהסתיימה בסוף שנת 1918. לאחר מלחמת העולם הראשונה, העולם מגיע לתקופה שנקראת “Happy Years”. רבים מאמינים כי פחד, מצוקה ועוני הם נחלת העולם הישן, זה שלפני המלחמה ועם סיומה של המלחמה, העולם עובר למצב שמח ועליז הרבה יותר. צמיחה כלכלית ואווירה חיובית שהיו נחלת העולם כולו באותן שנים, היוו את הרוח הגבית שהעניקה דחיפה גדולה לסגנון הארט דקו המתעורר. כך הסגנון הזה מוצא את דרכו כאמור למגוון רחב של מוצרים בחיי היום יום ומצליח לחזק את מעמדו ולהתבסס כסגנון העיצובי המוביל באותן שנים. 

ארט דקו ושעוני יוקרה - כורסא בהשראת סגנון הארט דקו משנות השלושים של המאה הקודמת. מקור - ויקיפדיה.
ארט דקו ושעוני יוקרה – כורסא בהשראת סגנון הארט דקו משנות השלושים של המאה הקודמת. מקור – ויקיפדיה.

ממש כפי שניחשנו שיקרה עם תחילת משבר הקורונה, גם תושבי העולם באותן שנים רצו לפצות את עצמם על שנות המלחמה הקשות. הם רוצים רהיטים, תכשיטים ואביזרים חדשים לבית ולשימוש יום-יומי. עם זאת, הם גם רוצים שהמוצרים הללו יהיו דקורטיביים ומודרניים, מבלי לוותר על היותם שימושיים ופונקציונליים. מצד אחד הם רוצים מראה תעשייתי, כשמצד שני הם רוצים גם קווים זורמים שיהיו נעימים יותר לעין ומשרים אווירה חיובית יותר. 

ארט דקו ושעוני יוקרה

אתם בטח שואלים את עצמכם – אבל איך זה בא לידי ביטוי בשעוני יוקרה? מה זה אומר? אז אנחנו שמחים ששאלתם. אתם יכולים לזהות שעון ארט דקו לפי הצורה של גוף השעון. הוא יהיה לרוב מלבני או מעגלי. הקווים יהיו ישרים ובולטים או רציפים ונעימים לעין, במקרה של שעון בגוף מעגלי. 

את אותו שימוש בצורות גאומטריות ניתן לראות אפילו בפרטים הקטנים ביותר בקישוטים או אלמנטים פונקציונליים בשעון. חשוב להזכיר כאן כי הסגנון הושפע מתרבויות רבות ושונות, בשל אותו עידן חדש של חופש וניידות שלאחר מלחמת העולם הראשונה. לכן אפשר לראות השפעות רבות מרחבי העולם המשולבות בו, כפי שהן באות לידי ביטוי בתעשיית שעוני היוקרה דאז. זה יכול לבוא לידי ביטוי בגאומטריה מבוססת התרבות האצטקית, דמויות אמנותיות פרימטיביות אפריקאיות או כיתוב בהשראה יפנית. 

למעשה, שעונים בסגנון הארט דקו, כאלו שהופיעו בעיקר בין שנות העשרים של המאה הקודמת ועד לשנות החמישים, מציעים הרבה יותר מסתם פונקציונליות. הם היו קודם כל יצירות אומנות קטנות שמיועדות לקשט ולעטר את ידו של העונד אותם, אך עם זאת הם לא ויתרו על הפונקציונליות של הצגת השעה כמובן. 

שעוני ארט דקו באותן שנים יהיו לעיתים קרובות עשויים ממתכות יקרות וישלבו שימוש בחומרים יקרים כמו אבני חן, אשר מעבר לערך ההיסטורי והאמנותי של השעון, הופכים אותו גם למוצר בעל ערך ממשי. כלומר, גם אם תתעלמו לחלוטין מהאלמנטים העיצוביים והאומנותיים, המשקל של הזהב בגוף השעון או אבני חן כאלו ואחרות שישולבו בשעון, יהפכו אותו לבעל ערך. 

מה ההבדל בין ארט דקו למגמות אומנותיות קודמות?

כאמור, הסגנון הפך לפופולרי במיוחד לאחר מלחמת העולם הראשונה. תחושת האופוריה של חברה לאחר המלחמה, שרוצה לחיות את החיים בגדול, ליהנות מחוויות ולהתענג על דברים שאי אפשר היה לדמיין בכלל לפני המלחמה. באותן שנים מתרחשת תופעה נוספת במקביל להתפתחות הסגנון העיצובי – מודרניזציה מואצת. למעשה, הארט דקו מייצגת את המודרניזציה והאלגנטיות בצורת העיצוב שלה. יצירות אומנות ומוצרים בעיצוב הארט דקו יגיעו כאמור עם קווים מלוטשים, בולטים ומתוחכמים. אבל אולי חשוב מכל, הם יהיו לא בזבזניים. כלומר – אם נסתכל על יצירות אומנות מהמאה ה-19, נוכל לראות יצירות שהיו מיועדות בעיקר לאנשי האצולה ובני המעמד הגבוה באותן שנים. אבל הסגנון העיצובי הזה בעצם “הנגיש” את האומנות, את התשוקה ותשומת הלב לעיצוב גם לאנשים פשוטים, בני מעמד הביניים ובעלי הצווארון הכחול. זה יכול היה לבוא לידי ביטוי בפינת אוכל או מכשיר רדיו המעוצבים בסגנון הארט דקו, משקפי קריאה או כמובן בשעון יד. 

מכונית של בוגאטי בעיצוב בהשראת הארט דקו. מקור - ויקיפדיה.
מכונית של בוגאטי בעיצוב בהשראת הארט דקו. מקור – ויקיפדיה.

אם עד עכשיו כתבנו שהארט דקו מאופיין בקווים גאומטריים, אז תרשו לנו להוסיף מילת מפתח נוספת לסגנון – פשטות. מוצרים בעיצוב זה, כשלמעשה, כשאנו כותבים מוצרים, אנחנו מתכוונים בין היתר גם לשעוני יד, ישלבו את אותן צורות סימטריות אבל מבלי לוותר על פשטות ומינימליזם עיצובי. אפשר לראות זאת בעיקר בלוחות שעונים מאותן שנים. הם יציגו עיצוב פונקציונלי שנראה מפואר אבל לא מתאמץ, לרוב עם השראות וינטאג’יות מהמאה הקודמת. 

מתי זה נגמר?

זה לא באמת נגמר. אבל כמו שהארט דקו הופיע בגלל מלחמה, הוא גם הפך להיות פחות פופולרי בגלל מלחמה – מלחמת העולם השנייה. למעשה, עוד קצת לפני כן, עם התרסקות שוק המניות בשנת 1929, תקופה השגשוג והרווחה העולמית הסתיימו בצורה די אכזרית. באירופה, הפאשיזם מתחיל לעלות ומתחים רבים מתחילים להופיע במדינות שונות. ריחות של מלחמה מופיעים והעולם כולו עובר למצד של מתח וחרדה ובעצם ציפיה למשהו גדול שעתיד לקרות. הדבר הזה הוא כמובן מלחמת העולם השניה. עוד לפני תחילת המלחמה, מוצרים מעוצבים וביניהם שעוני יוקרה הפכו לסוג של פריט צעקני שהיה עדיף להסתיר ופחות משהו שראוי להציג לראווה.

מקלט רדיו פיליפס 930 בעיצוב בסגנון הארט דקו. מקור - ויקיפדיה.
מקלט רדיו פיליפס 930 בעיצוב בסגנון הארט דקו. מקור – ויקיפדיה.

עם סיומה של המלחמה, העולם חוזר לחיים ושוב פעם תושבי העולם רוצים לפצות את עצמם על השנים הקשות. מוצרים בסגנון הארט דקו מזכירים לאנשים את אותן שנות העשרים המאושרות. זה בעצם בדיוק הסוג של האווירה החיובית שהחברה ברחבי העולם מייחלת אליה באותן שנים. הסגנון הזה חוזר לפופולריות שלו, במיוחד בארצות הברית באותן שנים. מאז, הוא יעשה עוד מספר לא קטן של קאמבקים ברחבי העולם, כשהוא משתלב בסגנונות עיצוביים ומגמות חדשות באירופה ובארצות הברית. 

דוגמאות בולטות לארט דקו בעולם שעוני היוקרה

הדוגמה הבולטת ביותר והנפלאה ביותר לסגנון בעולם שעוני היוקרה מגיעה אלינו מיצרנית שעונים נפלאה אחת, שהיא אחת מיצרניות השעונים החביבות על הגורו – ייגר לה-קולטרה. קולקציה אחת של החברה היא הביטוי המובהק ביותר של הסגנון העיצובי הזה. היא עוצבה בהשראת הארט דקו והיא מצליחה לעמוד במבחן הזמן עד היום – סדרת הרברסו המופלאה. 

הרברסו הראשון הופיע בשנת 1931, תקופה בה סצנת הארט דקו הייתה עדיין רעננה ותוססת ובעיקר ניתן היה לראות את ההשפעות שלה ברחבי העולם. מבלי להיכנס להיסטוריה העשירה של השעון הזה, רק נזכיר את הרקע ליצירה שלו. הוא הגיע מתוך מחשבה על קצינים בריטיים המוצבים בהודו ומשחקים פולו. הרצון היה ליצור שעון יד שהם יוכלו לענוד בזמן המשחק, שיוכל לספוג מכות מבלי להיפגע. 

לפני שהופיע הסגנון, אם הייתם מבקשים שעון שיהיה עמיד וקשוח – סביר להניח שהייתם מקבלים משהו גדול, בולט ומוגן בצורה כזאת או אחרת שתהיה פחות אסתטית ונעימה לעין. בייגר לה-קולטרה לעומת זאת מצאו את הפתרון האלגנטי של שעון שמתהפך על ציר. כך ניתן להפוך את השעון בזמן משחק ולהגן על הצד הקדמי שלו, בו בעצם מוצגת השעה. 

ארט דקו ושעוני יוקרה - שעון הרברסו הראשון. מקור - TimeandWatches.
ארט דקו ושעוני יוקרה – שעון הרברסו הראשון. מקור – TimeandWatches.

כבר בשעון הרברסו הראשון אנו רואים את ההשפעות הבולטות של הארט דקו. הגוף המלבני של השעון הוא אחד מהמאפיינים הבולטים והמובהקים ביותר שלו. תוסיפו לזה את מסגרת הגדרון-Gadroon (גדרון הוא מוטיב דקורטיבי המורכב מקימורים או קווים כאלו ואחרים החוזרים על עצמם בסדרה), שמקיפה את לוח השעון ומהווה מעין בזל לשעון. 

לוח השניות מגיע גם הוא בהשראת הארט דקו. מקור - TimeandWatches.
לוח השניות מגיע גם הוא בהשראת הארט דקו. מקור – TimeandWatches.

בהשראת המינימליזם העיצובי שהוא מאפיין נוסף של הארט דקו, בייגר לה-קולטרה לא מוסיפים מחוג שניות לשעון הרברסו הראשון. הוא מגיע עם שני מחוגים בלבד – שעות ודקות, כשרק כעבור שלוש שנים ייגר לה-קולטרה תוסיף לראשונה לדגם הזה תצוגת שניות. גם אז זה נעשה תחת השראת אותו סגנון, כשלוח השניות הקטן מופיע בצורה מלבנית בשעה 6 בלוח השעון. 

אפילו הבחירה ברצועות עור פשוטות יחסית למראה, הוא בהשפעת המינימליזם. מצד אחד היא מתכתבת בצורה נהדרת עם גוף השעון, אבל מצד שני היא לא תופסת יותר מדי תשומת לב. 

ארט דקו ושעוני יוקרה – לא מה שאתם חושבים

אם בגלל הרברסו אתם חושבים שארט דקו בא לידי ביטוי רק בשעוני דרס עדינים ואלגנטיים, אז אתם טועים. תרשו לנו להתעמק בשעון נהדר נוסף, שאתם מכירים עד היום, שמהווה דוגמה נפלאה לסגנון העיצובי הזה. פנריי רדיומיר. 

כאן תרשו לנו להתמקד בדגם מסוים של החברה – פנריי רדיומיר 1940 Acciaio. הרבה לפני שפנריי הוקמה כיצרנית שעונים, גו’באני פנריי, מייסד החברה, היה בעלים של חנות שעונים בפירנצה, ששמה היה Orlogeria Svizzera. החנות מכרה ותיקנה שעוני כיס, לצד שעוני מטוטלת ושעונים שולחניים. עם השקת שעון הרדיומיר 1940 Acciaio, סיפרה פנריי כי ההשראה ללוח השעון היא אחד משעוני המטוטלת שנמכר בחנות של ג’ובאני פנריי, שהיה מעוצב בהשראת סגנון הארט דקו. 

כן, גם זה ארט דקו. מקור - EthosWatches.
כן, גם זה ארט דקו. מקור – EthosWatches.

השעון הוא שעון גדול שמגיע בגוף עגול וסימטרי בקוטר של 47 מ”מ. כאן אנו רואים את הצורה הסימטרית של גוף השעון ואת לוח השעון, שמשלב ספרות ערביות – כפי שציינו, השראה מתרבויות שונות שהייתה אחד המאפיינים של הארט דקו המשתלבות בלוח בתוך מסגרת בצורת פסי רכבת. 

ארט דקו ושעוני יוקרה – לסיכום

אם אתם עדיין זוכרים, בתחילת הכתבה ציינו כי הביטוי מופיע לא מעט בקבוצת הפייסבוק שלנו בדיונים כאלו ואחרים על שעונים. כמובן שמדובר בשעונים חדשים ולא בשעוני וינטאג’. אז איך זה מסתדר? ובכן, זה אולי קצת אירוני שתנועת אומנות בת מעל למאה שנה נחשבת עד היום להשראה לשעונים חדשים שלעיתים רבות מתוארים כ”מרעננים”. אבל זה בדיוק היופי שבאומנות וככה היא עובדת. היא מעוררת את הנשמה, הרגש הפנימי, היא מושכת את הלב והיא מעניקה לנו את היכולת לראות קצת מעבר למכלול של חומרים שמרכיב את השעון. 

ייגר לה-קולטרה רברסו, אחת הדוגמאות הנפלאות לשעון בסגנון הארט-דקו. מקור - EthosWatches.
ייגר לה-קולטרה רברסו, אחת הדוגמאות הנפלאות לשעון בסגנון הארט-דקו. מקור – EthosWatches.

הארט דקו הייתה איזון נפלא בין פשטות הצורות לתחכום החומרים המשמשים לייצור השעון. היא השפיעה על יצרני שעונים בשנות העשרים והשלושים של המאה הקודמת, כמעט באותה מידה שבה היא משפיעה על תעשיית השעונים כיום. השימוש בצורות גאומטריות פשוטות היוו בעצם ביטוי לקודים יעילים ומודרניים של עיצוב. באותה תקופה החל המעבר למשל לאינדקסים פשוטים לייצוג השעות, במקום לספרות ערביות או רומיות. מעבר שאולי נראה פשוט וחסר חשיבות, אבל היה מייצג למינימליזם הארט-דקואי. הנורמות האסתטיות הפשוטות ואם תרצו, הטהורות יותר הללו, התאימו הרבה יותר לדרישות הפונקציונליות של יצרני השעונים ושל החברה המודרנית שהחלה להתפתח באותן שנים. הפשטות, המינימליזם, העיצוב שהתבסס על עקרונות מודרניים, כל זאת מבלי לוותר על אלמנטים עיצוביים קטנים שמשדרגים את המראה, אבל לא פוגעים בפונקציונליות, הם אלו שהפכו את הסגנון הזה לנצחי כל כך ומוערך עד היום. אז בפעם הבאה שאתם רואים את הביטוי ארט דקו, אנחנו מקווים שעזרנו לכם להבין קצת יותר מה הוא אומר ולזהות בעצמכם את הביטויים הנפלאים של הסגנון הזה בעיצוב של כמעט כל שעון מודרני עד היום.