אם אתם חובבי שעוני יוקרה ועוקבים אחרי עולם השעונים, יכול להיות שאתמול, ה-23/07/20 היה אחד הימים החשובים בעולם השעונים בחודשים האחרונים. לא, אף יצרנית שעונים לא השיקה שעון חדש (לפחות לא כזה שבולט במיוחד), גם לא רולקס או פטק פיליפ, אלא פשוט התבשרנו בו זמנית על שתי תערוכות שעונים, משהו שחשבנו שבעולם שאחרי (או אם תרצו – תוך כדי) וירוס הקורונה יהפוך לכמעט בלתי אפשרי. ההודעה הראשונה הגיעה מאנשי תערוכת Watches & Wonders, התערוכה שקמה על השרידים של תערוכת SIHH המיתולוגית, שהודיעו כי תחת המותג Watches & Wonders תתקיים תערוכת שעונים בשנגחאי שבסין כששעות ספורות לאחר מכן הגיעה הודעה מפתיעה עוד יותר – באזלוורלד עושה קאמבק בשם HourUniverse. מוזמנים להתעדכן בכל הפרטים והתאריכים ביחד איתנו. 

באזלוורלד עושה קאמבק בשם HOURUNIVERSE

נתחיל דווקא עם הדיווח המאוחר יותר, שהגיע באופן די מפתיע. אם אתם עוקבים אחרי עולם השעונים והכתבות של הגורו בחודשים האחרונים ועולם השעונים בכלל בשנתיים האחרונות, אתם בוודאי מכירים את הסאגה הבלתי נגמרת סביב תערוכת השעונים הגדולה בעולם (ז”ל) באזלוורלד. התערוכה ספגה מהלומה ראשונה עם הנטישה של קבוצת סווטש על המותגים השונים שלה את תערוכת באזלוורלד 2019, מה שהוביל גל של נטישות של יצרניות שעונים מתערוכות השעונים, כשהשיא הגיע לאחר התפרצות וירוס הקורונה וביטול תערוכת באזלוורלד לשנת 2020. 

יצרניות השעונים המשתתפות בתערוכה, בראשות פטק פיליפ, רולקס וטודור, פתחו במשא ומתן עם אנשי קבוצת MCH על גובה הפיצויים שישולמו להם בחזרה בעקבות ביטול התערוכה. שני הצדדים לא הצליחו להגיע להסכמה, מה שהוביל בסופו של דבר להודעה דרמטית של נטישת התערוכה על ידי חמישה מותגים מובילים, בראשות החברות הנ”ל. זמן קצר לאחר מכן הודיעה קבוצת LVMH, קבוצת האם של המותגים הובלו, זניט וטאג הויר כי גם המותגים שלה לא ישתתפו בתערוכה בשנת 2021, במה שהיווה בעצם את המסמר הסופי בארון הקבורה של תערוכת באזלוורלד. 

אם חשבנו שהתערוכה תהפוך לחלק מההיסטוריה של עולם השעונים, הרי שההודעה אמש טרפה את הקלפים מוקדם הרבה יותר ממה שחשבנו ובצורה דרמטית. מוזמנים להכיר את HOURUNIVERSE.

HOURUNIVERSE – כל הפרטים

התערוכה החדשה שקמה בעצם במקום תערוכת באזלוורלד, תקרא כאמור HOURUNIVERSE. התערוכה תתקיים במהלך חודש אפריל 2021, במקביל לסיום תערוכת Watches & Wonders בג’נבה, ממש כפי שתכננו שתי התערוכות עבור שנת 2020. 

התעורכה החדשה תהיה בפורמט שונה לחלוטין מתערוכת באזלוורלד. אם באזלוורלד התמקדה יותר בצד העסקי-קמעונאי והשיווקי של עולם השעונים, הרי שהתערוכה החדשה תתמקד הרבה יותר בצרכן. הקונספט החדש של התערוכה, לפי ההודעה לעיתונות של קבוצת MCH הוא נקודת מפגש B2B2C – עסק לעסק לצרכן. 

התערוכה החדשה מציבה את הלקוח במוקד, כשהפלטפורמה כולה מתוכננת ומעוצבת סביב הלקוח. הדבר חל על כל הנוגעים בתערוכה, החל משחקני רשת ההפצה, קמעונאים מקוונים ומסורתיים ואפילו נציגי חברות המתמחות בשוק ה-CPO – Certified Pre-Owned – שעוני יד שנייה עם אישור מקוריות. 

באזלוורלד עושה קאמבק בשם HOURUNIVERSE. מקור - WornandWound.
באזלוורלד עושה קאמבק בשם HOURUNIVERSE. מקור – WornandWound.

מי שבקי בנבכי תערוכת באזלוורלד ההיסטורית, מבין עד כמה מדובר בשינוי קיצוני ומהפכני לעומת המודל של תערוכת באזלוורלד, אם כי צפוי ומתבקש. באזלוורלד, במשך מרבית שנותיה, הייתה תערוכה שיועדה לקמעונאים של שעונים, כשרק בשנים האחרונות התווסף לה הנופך התקשורתי והעיתונאי עם סיקור נרחב שנערך בתקשורת ברחבי העולם. ההתעניינות התקשורתית והפתיחות התקשורתית היו מתבקשות מאליהן לאור העניין הגואה בשוק שעוני היוקרה בשנים האחרונות בעולם, אם כי בבאזלוורלד עדיין העדיפו להתמקד בצד הקמעונאי כאמור של התעשייה ופחות בצרכן. 

הפורמט החדש, המתמקד בצרכן, מעיד על קבלת השינויים העצומים שהתרחשו בעולם קמעונאות השעונים בשנים האחרונות, שנראה כי רק התעצמו בעקבות וירוס הקורונה. המדיה החברתית והמכירות המקוונות הפכו חשובות יותר ויותר ליצרניות השעונים השוויצריות המובילות, שהבינו כי בלי שינוי מהיסוד של מודל המכירה שלהן ופגישה של הלקוח באפיקים שונים ולא רק פיזיים, הן פשוט לא יוכלו להמשיך ולהתקיים. 

בקבוצת MCH הודיעו עוד כי חידוש נוסף שיגיע מ-HourUniverse בהשוואה לבאזלוורלד יהיה העובדה כי המותג יתקיים לא רק סביב התערוכה הפיזית באפריל ואז ייגנז עד לשנה הבאה, אלא יהפוך לבית וירטואלי אשר יהיה פעיל דיגיטלית לאורך כל השנה. קבוצת MCH הודיעה כי פרטים נוספים על הפורמט החדש של HourUniverse יגיעו במהלך חודש אוגוסט.

אתר חדש כבר נמצא באוויר לפלטפורמה החדשה ואתם מוזמנים לבקר בו בלחיצה על הקישור.

התעוררו מאוחר מדי?

ההודעה של קבוצת MCH מביאה איתה שאלה שבוודאי לא מעט אנשים בתעשיית השעונים העולמית ותקשורת השעונים שואלים את עצמם עכשיו – למה התעוררתם רק עכשיו?! תערוכת באזלוורלד ותערוכות השעונים בכלל “גססו” למעשה בשנים האחרונות, כשהקפידו לשמור על האופי המעונב והמסורת שלהן ולא היו פתוחות לשינויים מתבקשים. השינוי המתבקש ביותר היה פתיחת התערוכה לצרכנים, כלומר – אפשרות ללקוחות לרכוש שעונים במסגרת התערוכה, מה שהיה הופך אותה לחגיגה שאף חובב שעונים ברחבי העולם לא היה מרשה לעצמו לפספס והיא הייתה הופכת לתאריך שכל חובב שעונים היה מצפה לו בכיליון עיניים ומנסה להגיע אליו עם מספיק מזומן כדי לרכוש שעון כזה או אחר שבו הוא מעוניין. 

יכול להיות כי אם ההודעה על הפורמט החדש הייתה מגיעה לפני שנה או שנתיים, כל החדשות שהגיעו אלינו בשנה וחצי האחרונות מעולם תערוכות השעונים לא היו רלוונטיות או בעצם לא היו מגיעות כלל, כשהשינוי הזה היה גורם ליצרניות השעונים להישאר חלק מהתערוכות המסורתיות ולא לחשוב על אפשרות לעזוב אותן.

קאמבק מצד החברות הגדולות?

שאלה נוספת שעולה באופן מיידי היא האם לנוכח הפורמט החדש יצרניות שעונים ירצו “לעשות קאמבק” לתערוכה החדשה?

אם ברבעון הראשון של 2020 חשבנו כי יצרניות השעונים “ימחקו” רבעון אחד מהמאזנים שלהן, עכשיו נדמה כי רבעון נוסף עתיד להימחק, אם לא השנה כולה, לאור התפרצות מחודשת של וירוס הקורונה במדינות שונות ברחבי העולם. 

במצב כזה, אף יצרנית שעונים, סנובית ככל שתהיה, גם שמות כמו פטק פיליפ או רולקס, לא בטוח שיוכלו להרשות לעצמן לוותר על הזדמנות קורצת כל כך לפגוש שוב פעם את הצרכנים וסביר להניח שלא מעט מנהלים בתעשיית השעונים השוויצרית יחכו בימים הקרובים להודעות נוספות של קבוצת MCH על הפורמט החדש לפני שיחליטו האם להצטרף אליו. 

החברות שנטשו את תערוכת באזלוורלד כבר שריינו לעצמן אולם תצוגה בג’נבה לשנת 2021, אך סביר להניח כי הן יכולות לבטל את ההזמנה בתשלום פיצוי כזה או אחר ולהודיע כי “השלימו” עם קבוצת MCH ולחזור ולהשתתף בתערוכה החדשה. האם זה יקרה? הגורו יעקוב אחרי ההתפתחויות וידאג לעדכן אתכם … 

תערוכת Watches & Wonders נודדת לשנגחאי 

ההודעה המוקדמת יותר הגיעה מג’נבה, שם ארגון ה-FHH, ארגון הגג שמקיים את תערוכת Watches & Wonders הודיע כי הוא יקיים אירוע תחת השם Watches & Wonders בשנגחאי שבסין. אמנם מדובר בפעם הראשונה מאז שנת 2015 שהתערוכה נודדת למזרח, אז התקיימה בסוף שנת 2015 תערוכת SIHH בהונג קונג, אבל לא מדובר בנתון המרעיש באמת סביב ההודעה על קיומה של התערוכה. 

עם ההודעה לעיתונות על קיומה של התערוכה בשנגחאי, התפרסמו גם התאריכים שבהם היא תתקיים. בשניות הראשונות הגורו חשב שמדובר בספטמבר 2021, בעוד קצת יותר משנה, אבל לאחר קריאה נוספת הגורו הבין כי מדובר בתערוכה שתתקיים בעוד קצת פחות מחודש וחצי, בין התאריכים ה-9 לספטמבר ל-13 לספטמבר, 2020. 

האם מישהו בג’נבה שכח שמרבית העולם מתמודד עדיין עם וירוס הקורונה ומרבית המדינות בעולם עדיין נמצאות במצב של שמיים סגורים וללא אפשרות נורמלית לטוס בין מדינות? לא. למעשה, אנשי ה-FHH ככל הנראה “סומכים על וירוס הקורונה” ומקווים כי הוא יעזור לתערוכה שלהם להפוך להצלחה במזרח. מבולבלים? תנו לגורו לעשות לכם סדר … 

לפני כארבעה חודשים, בתחילת אפריל דיווחנו על התקווה של יצרניות השעונים כי דווקא וירוס הקורונה יעזור להן להתגבר על הוירוס. תופעה בשם “Revenge Spending” אשר מוכרת לאחר מצבים של מלחמה או תקופות קשות בהיסטוריה האנושית, מתייחסת לעובדה כי לאחר שאנשים יוצאים ממצבים קשים, הם רוצים לפצות את עצמם, כשהם עושים זאת פעמים רבות באמצעות קניות של מוצרים שונים. 

Watches & Wonders בשנגחאי. מקור - Revolution.
Watches & Wonders בשנגחאי. מקור – Revolution.

סין נמצאת, לפחות על פי הדיווחים, לאחר וירוס הקורונה. הצרכנים הסיניים מהווים את כוח הקנייה המרכזי בעולם למוצרי יוקרה, כשאת מרבית הרכישות שלהם הסינים מבצעים בטיולים שלהם לאירופה ולארצות הברית. השנה כמעט ולא היו טיסות בינלאומיות, לפחות לא לטיולים, כך שמרבית התקציב לטיסות ולשופינג המסורתי נשאר בכיס. תצרפו לזה את החודשים הארוכים של סגר ומגבלות של ריחוק חברתי, ביחד עם הרגשה של “ניצחנו את הוירוס” ותקבלו את הקרקע הפוריה ביותר לצמיחה של ה-“Revenge Spending”. 

מי שמקוות ומתפללות כי התופעה הזאת אכן תתרחש, הן יצרניות השעונים השוויצריות, שהפסידו כאמור כבר כמעט רבעון שלם של מכירות ויכולות להפסיד אפילו שנה שלמה אם העולם לא יצליח להתמודד עם הגל השני (ונקווה שלא יהיה גם שלישי …) של וירוס הקורונה. הדרך הכי טובה לנסות לשפר את המאזנים לקראת סוף שנת 2020? לנסוע לסין ולקוות שהסינים ירצו לקנות שעוני יוקרה … 

רשימת החברות שמיהרו להצטרף לטיסות שייצאו משוויץ לסין בשבועות הקרובים ארוכה ומכובדת וכוללת כמה מהשמות המובילים בעולם שעוני היוקרה – 

 • וושרון קונסטנטין
 • פנריי
 • קרטייה
 • IWC
 • ייגר לה-קולטרה
 • פיאג’ה
 • בום & מרסייה
 • Purnell
 • Roger Dubuis
 • A. Lange & Söhne
 • Parmigiani Fleurier

התערוכה תתקיים כאמור בין התאריכים ה-9 ל-13 לספטמבר 2020, ב-West Bund Art Center שבשנגחאי. גם כאן הגורו ידאג להביא לכם את כל הדיווחים החמים מהתערוכה בזמן אמת – עקבו אחרינו …