אם אתם חובבי שעונים, אתם ככל הנראה יודעים שהובלו הפכה לשם נרדף לשימוש בחומרים וסגסוגות מיוחדות בשעונים שלה. ספק רב אם יש חברה שיכולה להתעלות על הובלו בכל הקשור לסגסוגות אקזוטיות ויוצאות דופן. אל רשימת השעונים המיוחדים של החברה מצטרף לו בימים האחרונים שעון חדש, ביג באנג יוניקו גורמה, שעון שעשוי מפלדה שמזוהה בטעות דווקא עם אזור המזרח התיכון – פלדת דמשק. מוזמנים להכיר את השעון החדש והסיפור מאחוריו (והסיפור מאחורי הפלדה) ביחד איתנו.

אז מה חדש בעצם? 

תרשו לנו לספר לכם קודם כל מה זה בכלל פלדת דמשק. כאמור, השעון החדש של הובלו מגיע בגוף העשוי מפלדת דמשק (Damascus Steel). למרות השם שלה, הפלדה הזאת מגיעה במקור דווקא מאזור הודו, כשמשם היא עברה לארצות ערב. האירופאים שהגיעו למזרח התיכון בתקופת מסעות הצלב, הביאו איתם חרבות שהיו עשויות מפלדת דמשק בחזרה אל היבשת הישנה. הפלדה הזאת היא פלדה שעברה הליך עיבוד מיוחד, במהלכו היא עברה הכשרה והפכה לחומר גלם משובח במיוחד, בו השתמשו ליצירת חרבות וכלי נשק שונים. סימן ההיכר של פלדת דמשק הוא המראה המיוחד שלה. הפלדה מגיעה במראה הדומה למים זורמים, המצויים תחת השפעה של רוח נושבת. טכניקת הייצור המקורית של הפלדה אבדה לאורך ההיסטוריה. לאורך השנים יצרני פלדה שונים טענו כי הצליחו לשחזר אותה, אבל בפועל אין כל ודאות כי אכן הפלדה הזאת יוצרה בטכניקות הללו.

ביג באנג יוניקו גורמה – מפרט טכני

אז כפי שאתם מבינים, השעון החדש של הובלו, כמו גם הבזל של השעון, מגיעים בפלדת דמשק. או לפחות גרסה נוספת של פלדה שנטען כי היא פלדת דמשק. גוף השעון מגיע בקוטר של 42 מ״מ ובעובי של 14.5 מ״מ. הובלו משתמשת בפלדת Damasteel, סגסוגת המורכבת משני סוגים של פלדה, המיוצרת על ידי החברה השוודית הנושאת את אותו השם. Damasteel, החברה, מייצרת פלדות בטכניקות מיוחדות כבר משנת 1876.

ביג באנג יוניקו גורמה. מקור - TimeandWatches.
ביג באנג יוניקו גורמה. מקור – TimeandWatches.

בסגסוגת משולבות פלדת 304L, כהה יותר ופלדת 316L, בהירה יותר. שתי הפלדות הללו מחושלות ביחד ואז מקופלות שוב ושוב, כמעט כמו בצק עלים, כשלאחר מכן הן נלחצות. למעשה, כמו טביעת אצבע, דפוסי המוארה (moiré) המתקבלים בתהליך יצירת הסגסוגת ייחודיים לכל גוף שעון ולא ניתנים לשחזור.

ביג באנג יוניקו גורמה. מקור - TimeandWatches.
ביג באנג יוניקו גורמה. מקור – TimeandWatches.

גוף השעון המיוחד עוטף את לוח הסקלטון של השעון, שמגיע עם שני לוחות קטנים בשעות 3 ו-9. בשעה 3 אנו מקבלים את כרונוגרף ה-60 דקות, כשבשעה 9 אנו מקבלים את מחוג השניות של השעון. השעון מגיע עם אינדקסים ומחוגים גדולים, עם מילוי סופר לומינובה.

הדפוס המיוחד בגוף השעון. מקור - TimeandWatches.
הדפוס המיוחד בגוף השעון. מקור – TimeandWatches.

ביג באנג יוניקו גורמה – מנגנון

בתוך השעון אנו מוצאים את קליבר HUB1280, מנגנון כרונוגרף אוטומטי הפועל בקצב של 28,800 ויברציות לשעה ומספק רזרבת כוח של 72 שעות.

המנגנון בגב השעון. מקור - TimeandWatches.
המנגנון בגב השעון. מקור – TimeandWatches.

את המנגנון המרשים ביופיו ניתן לראות מבעד לגב השקוף של השעון, כשהובלו בחרה בצבע כהה למנגנון, שמגיע עם רוטור סקלטון.

כמה זה עולה לנו?

השעון החדש של הובלו, רפרנס 441.DS.1170.NR.GAS22, מגיע במהדורה מוגבלת של 200 יחידות (אל תגידו לנו שחשבתם אחרת …). תג המחיר שלו עומד על 24,100 דולרים. השעון מגיע במחווה לשיתוף הפעולה החדש (יחסית) של הובלו עם השפים הנודעים, אן-סופי פיק (Anne-Sophie Pic), יאניק אלנו (Yannick Alléno), פול פאיירה (Paul Pairet) ואנקו אטקסה (Eneko Atxa), כולם בעלי שלושה כוכבי מישלן.

רצועת השעון. מקור - TimeandWatches.
רצועת השעון. מקור – TimeandWatches.

את המחווה לעולם הגסטרונומיה אנו מוצאים ברצועת השעון, העשויה מבד שנחתך מבד סינרי הבישול. הובלו תספק את השעון עם רצועה שנייה, בגומי מרופד שחור.

ביג באנג יוניקו גורמה. מקור - TimeandWatches.
ביג באנג יוניקו גורמה. מקור – TimeandWatches.

השורה התחתונה

עוד שעון ביג באנגל של הובלו בסגסוגת מיוחדת, הפעם סגסוגת שמגיעה במקור משנת 300 לפני הספירה. האם זה מספיק כדי להפוך את השעון הזה למיוחד או יוצא דופן בסדרת שעוני הביג באנג יוניקו של הובלו? לא בטוח …

רצים לקנות? מקור - TimeandWatches.
רצים לקנות? מקור – TimeandWatches.

למעבר לאתר של הובלו.