לפני קצת יותר משנתיים השיקה אוריס את קליבר 400, מנגנון האינהאוס האוטומטי החדש של החברה. קליבר 400 מציע רזרבת כוח מרשימה של 5 ימים, עמידות מגנטית גבוהה במיוחד ודיוק ברמות העומדות בדרישות ה-COSC לשעוני כרונומטר (אם כי המנגנונים הללו לא עוברים הסמכה של ה-COSC). מאז שילבה אוריס את המנגנון הזה בשעונים רבים בקולקציה שלה, כשכאן במגזין ווטשגורו רצינו תמיד לראות את המנגנון הזה משתלב ביותר שעונים של החברה. אתמול הציגה החברה שעון חדש – ביג קראון קליבר 473, שמגיע עם גרסה מעניינת במיוחד של קליבר 400 – גרסת מתיחה ידנית. מוזמנים להכיר את השעון החדש והמנגנון החדש ביחד איתנו.

ביג קראון קליבר 473 – מנגנון

בדרך כלל אנחנו פותחים את הכתבות שלנו עם המפרט הטכני של השעון, אבל תרשו לנו לחרוג ממנהגנו ולהתחיל הפעם דווקא עם המנגנון. קליבר 473 הוא כאמור מנגנון מתיחה ידנית המבוסס על סדרת המנגנונים 400 של אוריס. ליתר דיוק, אוריס מבססת אותו על קליבר 403.

קליבר 473. מקור - אוריס.
קליבר 473. מקור – אוריס.

מלבד הסרת הרוטור המתבקשת והברורה מאליה, קליבר 473 מציג סידור מחדש של פריסת המנגנון, עם גשרים מוברשים המעוטרים בטכניקת ה-Anglage (שיוף). בנוסף, המנגנון מציג לראווה סדרה של שקעים לאבני החן של המנגנון, אלמנט שמוסיף דגש חזותי למנגנון.

השעון החדש עם המנגנון בגב השעון. מקור - אוריס.
השעון החדש עם המנגנון בגב השעון. מקור – אוריס.

עם זאת, האלמנט החזותי הבולט ביותר במנגנון הוא ללא ספק מחוון רזרבת הכוח החדש ששילבה אוריס בחלק האחורי של המנגנון. אוריס שילבה את מד רזרבת הכוח במעין חלון הממוקם בדיוק מעל לקפיץ הראשי, מיקום נהדר שמייצג את הקשר בין הקפיץ הראשי לרזרבת הכוח של המנגנון. מחוג כחול מציג את רזרבת הכוח של המנגנון, כשהוא מצביע על סקאלה המתחילה ב-120 (שׁעות) ומסתיימת ב-0.

קליבר 473 פועל בקצב של 28,800 ויברציות לשעה, כשהוא מספק כאמור רזרבת כוח של 120 שעות. גם בקליבר 473 אוריס שומרת על הדיוק המרשים של 3-/5+ שניות ליום. כפי שציינו, מדובר בנתונים העומדים בתקן הכרונומטר של ה-COSC, אם כי אוריס לא מגישה את המנגנונים הללו לבדיקה של ה-COSC.

ביג קראון קליבר 473 – מפרט טכני

השעון החדש של אוריס מגיע בגוף שבו השתמשה אוריס בשעון הביג קראון קליבר 403 שלה – גוף העשוי מפלדת אל-חלד, בקוטר של 38 מ״מ. האלמנט הויזואלי הבולט בגוף השעון הוא הכתר הגדול הממוקם בשעה 3 בגוף השעון.

ביג קראון קליבר 473. מקור - Ablogtowatch.
ביג קראון קליבר 473. מקור – Ablogtowatch.

כדי להדגיש את ההבדל בין השעון החדש לשעונים קודמים בסדרה, אוריס בחרה בלוח בגוון חדש – כחול-קרח בגימור מט. גוון שמזכיר קרחונים או ג׳ינס דהוי. אוריס משלבת אפקט dègradè – שיפוע צבעים עדין המשדרג את המראה הכללי של לוח השעון ומעניק לו עומק ומעין אפקט של מראה מיושן.

ביג קראון קליבר 473. מקור - Ablogtowatch.
ביג קראון קליבר 473. מקור – Ablogtowatch.

הפריסה הכללית של לוח השעון נקיה מאוד. טבעת היקפית בצורת פסי רכבת מציגה את התאריכון, עם מחוג עם קצה בצורת חץ בצבע אדום, ששובר את המראה הקריר של השעון. בתוך הטבעת ההיקפית אנו מוצאים ספרות ערביות, כשבשעה 6 משלבת אוריס לוח שניות קטן.

לוח כחול-קפוא. מקור - Ablogtowatch.
לוח כחול-קפוא. מקור – Ablogtowatch.

השעון מגיע עם רצועת עור צבי שמגיעה במסגרת שיתוף הפעולה של אוריס עם יצרנית מוצרי העור סרבו וולנטה, כשהשעון עמיד במים בעומק של עד ל-50 מטרים.

אז מה חדש בעצם? 

אוריס מרחיבה את סדרת המנגנונים המבוססים על קליבר 400 שלה, כשלראשונה היא הופכת את המנגנון הזה למנגנון מתיחה ידנית.

כמה זה עולה לנו?

השעון החדש של אוריס זמין לרכישה באופן מיידי אצל המשווקים המורשים של החברה מסביב לעולם. תג המחיר שלו עומד על 4,400 דולרים.

ביג קראון קליבר 473. מקור - Ablogtowatch.
ביג קראון קליבר 473. מקור – Ablogtowatch.

השורה התחתונה

4,400 דולרים נשמעים כמו סכום לא מבוטל, כזה שאתם יכולים לרכוש בעזרתו שעונים של מותגים כמו ברייטלינג, טודור ואפילו שעונים של אומגה בשוק היד השנייה. עם זאת, אתם לא תקבלו באף שעון מנגנון מתיחה ידנית יפהפה, עם רזרבת כוח של 120 שעות, עמידות מגנטית גבוהה במיוחד, אחריות ל-10 שנים ו-10 שנים בין טיפול לטיפול. אז אם אתם חובבי שעונים ולא חובבי מותגי שעונים, אתם צריכים להעריך את השעון הזה ולהבין שהוא מהווה תמורה נהדרת למחיר.

למידע נוסף על השעון החדש באתר של אוריס.