רק לפני כשבועיים דיווחנו לכם על המשבר החמור שצפוי לעבור על תעשיית השעונים בעקבות וירוס הקורונה, החל מביטול תערוכות השעונים השנה ועד למיתון העולמי הצפוי ואי הוודאות העולמית שתעשיית השעונים כולה ניצבת בפניה, כשהיום אנו מדווחים כי רולקס הודיעה על סגירה של שלושה מפעלי ייצור שלה בשוויץ לתקופה של עשרה ימים, בעקבות התפרצות וירוס הקורונה והאיסור על ההתקהלויות שהוכרז בשוויץ בימים האחרונים. 

במסגרת הודעה לעיתונות שהוציאה רולקס, דיווחה החברה כי החל מיום שלישי, ה-17 למרץ, בשעה 05:00 שעון מרכז אירופה (CET), החברה סתגור את מפעלי הייצור שלה בג’נבה, ביין וקריסייה לתקופה של עשרה ימים. ההודעה של רולקס הגיעה כאמור לאחר החלטה שהתקבלה בשוויץ לפיה ייאסרו התהקלויות במדינה, כפי שדיווח העיתון השוויצרי  Neue Zuercher Zeitung – “המועצה הפדרלית החליטה ביום שני להחמיר את האמצעים להגנה על האזרחים תוך התבוננות על ההתפשטות המהירה של וירוס הקורונה. במסגרת האמצעים הללו, כל החנויות, מסעדות, מוסדות בידור ופנאי יהיו סגורים עד ל-19 באפריל 2020”. מספר חולי הקורונה בשוויץ, נכון ל-15 למרץ עמד על 2,330 חולים, כש-18 אנשים נפטרו מהמחלה במדינה. על פי הדיווחים, מספר קנטונים בשוויץ, ביניהם ג’נבה, הכריזו על מצב חירום. 

רולקס מודיעה על סגירת מפעליה בעקבות וירוס הקורונה. מקור - Rolex.org.
רולקס מודיעה על סגירת מפעליה בעקבות וירוס הקורונה. מקור – Rolex.org.

מנכ”ל רולקס בהודעה לעובדי החברה בעקבות וירוס הקורונה

במכתב לעובדי החברה של מנכ”ל רולקס, ז’אן-פרדריק דופור נכתב : 

“גבירותי ורבותי, עמיתים יקרים, 

כפי שכבר אמרתי בשבוע שעבר, אנו עומדים בפני מצב חמור מאוד. על מנת להגן עליכם, על משפחותיכם ועל יקירכם, אך גם כדי להגביל את הסיכונים בהפצת וירוס הקורונה ככל האפשר, החלטנו לסגור את אתרי הייצור שלנו בג’נבה, ביין וקרסייה, החל מה-17 במרץ בשעה 05:00 עד ליום שישי, ה-27 במרץ, 2020. תאריך זה יכול כמובן להשתנות בהתאם להתפתחות המגפה. 

שירותים מסוימים יצטרכו להישאר פתוחים עבור פונקציות תפעוליות הכרחיות. המנהלים שלך יתנו לך פרטים נוספים בנושא זה. מעתה אנו מבקשים ממכם לכבד את אמצעי הבידוד שהוכרזו על ידי הרשויות שלנו בשוויץ ובצרפת. 

אני בטוח כי זו תקופה קשה, אך אם כולנו יחד נאמץ התנהגות טובה, נתרום ונשתתף בהתייצבות המצב וזה יאפשר לנו לחזור לעבודה בבטיחות מוחלטות במהירות האפשרית. 

תודה על כיבוד הוראות המנהלים שלך על מנת לבצע סגירה זו בתנאים טובים. 

בהצלחה בימים הבאים, דאגו לעצמכם ! 

בכבוד רב, 

ז’אן-פרדריק דופור

ג’נבה, 16 במרץ 2020.”

שעות מספר לאחר ההכרזה של רולקס, הודיעה גם הובלו על הפסקת הייצור במפעל שלה בניון. בניגוד לרולקס שכאמור הודיעה על סגירת המפעלים שלה בעקבות ההכרזה על מצב החירום בקנטונים השונים של שוויץ בהם ממוקמים המפעלים שלה, בהובלו למעשה החמירו יותר לעומת רולקס, כשהחליטו לסגור את המפעל אף על פי שלא יצא עדיין צו המורה על סגירת המפעלים או איסורי התקהלויות כאלו ואחרים. הובלו שייכת כמובן לקונגלומרט LVMH, אשר מרכז תחתיו מותגים כמו בולגרי, זניט, טיפאני, טאג הויר ועוד, כשנכון לכתיבת שורות אלו, הובלו היא יצרנית השעונים היחידה מבין מותגי הקבוצה שהודיעה על סגירת מפעלי הייצור שלה. 

בקבוצת ריצ’מונט למשל עדיין לא הכריזו על צעדים מחמירים כמו של רולקס או הובלו למשל, אך הכריזו על סגירת מתקני הייצור של הקבוצה במיירין בפני מבקרים, כדי להקטין את חשיפת צוות העובדים לוירוס הקורונה. 

אין ספק כי בימים הקרובים נשמע על עוד ועוד יצרניות שעונים שסוגרות את המפעלים שלהן, אם הן עדיין לא עשו זאת, זאת כאמור לאור מצב החירום שהוכרז בקנטונים רבים בשוויץ. אם חשבנו כי האתגרים היחידים שניצבים בפני תעשיית השעונים הם אתגרי פרסום ושיווק (לאחר ביטול תערוכות השעונים) והמיתון הצפוי ברחבי העולם, עכשיו אפשר לצרף לרשימת האתגרים והבעיות גם את הפסקת הייצור, כשלא ברור מתי המפעלים הללו יחזרו לפעול והאם הם יוכלו לחזור לתפוקה הרגילה שלהם מייד לאחר ההשבתה. 

דבר אחד בטוח, אם הייתם ברשימת המתנה כלשהי לסאבמרינר, דייטונה או כל שעון אחר של רולקס, זמן ההמתנה הצפוי שלכם, התארך …