זה לא סוד שהשם רולקס הפך כמעט לשם נרדף לשעון יוקרה, ואם תשאלו כמעט כל אדם מהרחוב איזה שעוני יוקרה הוא מכיר, סביר להניח שהשם רולקס יהיה במקום הראשון. העובדות הללו הפכו את השעונים של רולקס למוצר עם ביקוש גבוה במיוחד, ונדמה כי לקראת עונת החגים הנוצריים ומבצעי סוף השנה, הביקוש לשעוני רולקס עולה עשרות מונים על ההיצע  ברחבי העולם.

להזכירכם, היות ורולקס היא חברה פרטית, ואחת מהחברות ששומרת בצורה הקנאית ביותר על פרטיותה ולכן לא מפרסמת נתונים רשמיים כלשהם, קשה להעריך כמה שעונים החברה מייצרת באמת מדי שנה בשנה. הערכות שונות מדברות על כ-700 אלף יחידות, ובגלל מדיניות החשאיות של רולקס – לא ברור אם כל השעונים הללו מוצעים למכירה באופן מידי, או שמא, מסיבות שיווקיות וניסיון ליצור “ביקוש מלאכותי” (על ידי יצירה מכוונת של מחסור), רולקס מעדיפה להשאיר חלק מהשעונים במחסנים שלה ולשווק אותם במועד מאוחר יותר.

המצב כרגע אצל המשווקים המורשים של רולקס ברחבי העולם הוא של מחסור כמעט תמידי בשעוני “ספורט” של החברה ובאופן כללי בשעוני רולקס, עם זמני המתנה של 4 חודשים לדגמים “סטנדרטיים” ולא כאלו שמככבים ברשימת השעונים הבלתי ניתנים להשגה של רולקס שפרסמנו.

מחסור בשעוני רולקס בארצות הברית – מצב חסר תקדים

בארצות הברית המצב חמור עוד יותר, המשווקים המורשים של רולקס בארצות הברית כמעט נואשים מהמאמצים להשיג שעונים לקראת עונת החגים, כשלא מדובר רק בשעונים למכירה – אלא אפילו שעונים שיקשטו את חלונות הראווה שלהם.

רולקס מצידה, מצאה פתרון “חלמאי” אם תרצו – ענקית השעונים השוויצרית החלה לספק למשווקים המורשים שלה מגשים למתקני תצוגה עם מקום לפחות שעונים ועם פחות חללים, כך שחלונות הראווה יראו פחות ריקים.

רג’ינלד בראק, אנליסט תעשיה בכיר לתחום השעונים ומוצרי היוקרה בחברת המחקר NPD, התייחס לנושא ואמר “זה לא דומה לשום דבר שראינו בהיסטוריה של תעשיית שעוני היד. אנחנו יכולים לחזור אחורה עשרות שנים ולא נראה מקרה כמו זה בהיסטוריה, כאשר יש לך סוג כזה של ביקוש ולעומתו מחסור בשוק, כך גם לגבי דגמי ספורט של פטק פיליפ”.

בראק הוסיף ואמר “אני נמצא אצל משווקים מורשים של רולקס ברחבי ארצות הברית כל הזמן וזה אותו סיפור בכל מקום – קירות התצוגה ריקים. הייתי אצל שני משווקים מורשים כאלו אתמול, מחוץ לאזור ניו יורק – כל מתקני התצוגה שלהם ריקים. רולקס שולחת להם מגשי תצוגה עם פחות תאים כדי שהם יוכלו להציג פחות מוצרים”.

רולקס דייטונה מתכת - זמן המתנה בארצות הברית של 50 שנה !
רולקס דייטונה מתכת – זמן המתנה של 50 שנים בארה”ב !

אותם משווקים בארצות הברית וכמובן גם ברחבי העולם מוטרדים במיוחד מהתקופה בשנה בה אנו נמצאים – עונת החגים הנוצריים ומבצעי סוף השנה וקדחת הקניות שנלווית אליהם – במקום לנצל את התקופה להגדיל מכירות ולפרסם שעוני יוקרה, הם נאלצים במקום זאת להכשיר את העובדים שלהם כיצד להתמודד עם לקוחות מתוסכלים שלא מצליחים למצוא שעוני רולקס בחנויות שלהם.

בראק סיפר כי אחד ממכריו נכנס לחנות של אחד המשווקים המורשים של רולקס והתעניין בשעון דייטונה ממתכת, שם נאמר לו כי הוא יצטרך להמתין כחמישים שנה (!) לפני שיוכל לרכוש אחד. לדבריו, רולקס צריכה להכשיר אנשי מכירות כיצד להתמודד עם לקוחות ולהגיד להם שיש 90 לקוחות לפניהם ברשימת ההמתנה לרולקס GMT באטמן או רולקס סאבמרינר “HULK” מבלי לגלגל עיניים במבוכה.

בעיות ייצור ואספקה, ביקושים גבוהים או טריק שיווקי ?

חברה נוספת שאותה הזכיר בראק היא פטק פיליפ. אמנם מדובר ביצרנית “הנחשבת” ביותר בעולם השעונים וכזאת שהשעונים שלה, בדגש על שעוני הספורט שלה, נחשבים נדירים עוד יותר, אבל גם במקרה של פטק פיליפ מדובר במצב חסר תקדים, עם ביקושים העולים עשרות מונים על ההיצע, למרות העובדה שפטק פיליפ העלתה את המחירים על חלק מדגמי השעונים המובילים שלה בכ-20 אחוזים במרץ האחרון.

אם תנסו לחשוב כי מדובר במחסורים בעקבות עונת החגים הנוצריים ומכירות סוף השנה, חשוב לזכור שאמנם ישנה עליה קטנה במכירות שעוני יוקרה בתקופה זו, אבל היא לא דומה לעליה בקטגוריות מוצרים אחרות, היות ומדובר במוצרי יוקרה שהם לא מתנה סטנדרטית.

האם מדובר בסך הכל בעוד טריק שיווקי גאוני מצד רולקס, שיצרניות שעונים אחרות, כמו פטק פיליפ אימצו? קשה לדעת, שוב פעם, בגלל העובדה שרולקס לא מספקת שום נתון רשמי בתחום כלשהו וביניהם כמובן תפוקת הייצור במפעלים שלה וכמה שעונים היא שולחת משוויץ מדי שנה, אבל קשה להתעלם מהעובדה ששנת 2019 נמצאת ממש בפתח, יצרניות השעונים השוויצריות מאמצות שיטות ייצור מודרניות ופתרונות טכנולוגיים שאמורים לשפר את זמני הייצור ותפוקות הייצור מהמפעלים שלהן ועדיין מדובר, על פי ההערכות, במחסור הגדול ביותר אי פעם בהיסטוריה של עולם שעוני היוקרה, מה שמרמז שיש כנראה סיבות עלומות מאחורי המחסור הזה, שאנחנו יכולים רק לנחש …

לאתר רולקס העולמי