יצרנית השעונים השוויצרית בלנקפיין (Blancpain) היא אחת מהיצרניות המרתקות בענף, עם היסטוריה מפוארת ביותר, שהגיעה לסוף מר במהלך משבר הקוורץ. אחת מהסיבות לכך הייתה כי החברה סרבה בכל תוקף לייצר שעוני קוורץ, בזמן שהמנגנון החדש הוריד את כל תעשיית השענות השוויצרית על הברכיים. מקרים אחדים, כמו המקרה של האודמר פיגה רויאל אוק, היו נקודות אור באפלה, אך השאלטר ירד במפעלי בלאנקפיין באותה העת.

ז’אן קלוד ביבר, אחד מבכירי ענף השענות בעולם, רכש את הזכויות על השם והפטנטים של החברה אי אז בשנות ה-80, והחברה הצליחה לחזור לימי הזוהר שלה. כיום היא שייכת לתאגיד סווטש, אך עדיין נותרת נאמנה למקורות ולהיסטוריה המפוארת שמאחוריה.

הפיפטי פאטמוס הוא אחד משעוני הצלילה האייקוניים ביותר בכל הזמנים. כמה אייקוני אתם שואלים? יש האומרים שהוא ולא אחר היווה את ההשראה לרולקס סאבמרינר, ובמילים אחרות – טענה רווחת בענף היא שהסאבמרינר, אותו השעון שמהווה הומאז’ לכל כך הרבה שעונים של כל כך הרבה יצרנים, הוא לא פחות ולא יותר – הומאז’ בעצמו.

blancpain fifty fathoms baracuda reissue
הוצאה מחודשת לברקודה האגדי (מקור: אתר בלנקפיין הרשמי)

אך גם ההיסטוריה העשירה של הפיפטי פאטמוס מורכבת ממגוון גדול של דגמים, אשר לכל אחד ואחד מהם ישנה הייחודיות שלו. אחד הדגמים המיוחדים האלו הוא הברקודה – שעון צלילה שכיכב על ידיהם של צוללני הצי הגרמני – ה-Bundesmarine. את שמו קיבל הברקודה מטעם החברה שעסקה בביצוע העסקה בין שני הצדדים – משווקת צלילה גרמנית הנושאת גם היא את השם ברקודה.

הפיפטי פאטומס ברקודה יוצר על פי מפרט ספציפי לצורכי הצוללים ובהתאם לדרישות של המשווקת – ברקודה – והוא הכיל בין השאר סמני שעות דו גווניים (טו-טון) – בסיסם נצבע באדום, ולשארית הסמן השתמשה בלנקפיין בלומינובה. וכמו “שעוני עבודה” אייקונים אחרים, גם הפיפטי פאטומס ברקודה מצא לו מהר מאוד אח תאום לשוק האזרחי. שעוני הברקודה האזרחיים המקוריים הם פריט סופר מבוקש בקרב חובבי ואספני בלנקפיין, ולמרות שאין לכך שום אישור רשמי מטעם היצרנית – ההערכה היא כי מדובר בכ-150 יחידות בלבד אשר קיימות כיום בעולם.

בהתאם לטרנד המהדורות המחודשות (Re-Issue) המציף את הענף בתקופה האחרונה, גם בלנקפיין ממשיכה ללכת בדרך זו ומשיקה מהדורה מחודשת לאותו פיפטי פאטומס ברקודה נחשק. הרפרנס של הברקודה במהדורה העדכנית והמוגבלת שלו הוא 5008B-1130-B52A, והוא מגיע עם קייס בקוטר 40.3 מ”מ, עשוי פלדת אל חלד בגימור מבריק עם המבנה הייחודי של דגמי הפיפטי-פאטומס.

blancpain fifty fathoms side
בלנקפיין פיפטי פאטומס ברקודה במהדורה המחודשת (מקור: אתר בלנקפיין הרשמי)

הלוח שחור, עם תאריכון בשעה 3, וכיאה למהדורה מחודשת של שעון אייקוני, בלנקפיין הכניסו כאן את אותו אלמנט סמני הטו-טון, כאשר המרקרים (סופר לומינבה במקרה זה) זוכים לקבל בסיס אדום חזק שמהווה ניגוד יפה מאוד לשאר ה-“פעילות” על גבי הלוח. הזכוכית שסוגרת את כל החגיגה מקומרת – וגם היא בעלת מראה קלאסי של שעון צלילה מבית בלנקפיין.

המנגנון המניע את כל היופי הזה הוא מנגנון האינהאוס בלנקפיין 1151 , מנגנון הפועל בתדר של כ-3Hz (המהווה 21,600 פעימות בשעה), ולו רזרבת כוח של לא פחות מ-100 שעות. כיאה למנגנון אינהאוס – גב השעון שקוף וחושף לראווה את המנוע. השעון מוצמד לרצועת בד ברוח התקופה הרלוונטית, מחירו צפוי לעמוד על כ-14,600 דולרים. את השעון ניתן יהיה להשיג בבוטיקים של בלנקפיין בלבד, והוא ייוצר בכ-500 יחידות בכל העולם. אם הוא מצא חן בעיניכם, כדאי להזדרז ולהגיע לבוטיק בלנקפיין הקרוב לביתכם – אנחנו מהמרים שכל 500 היחידות האלו ייחטפו מהר מאוד.

blancpain fifty fathoms rear
גב השעון עם הבלנקפיין 1151 בתוכו (מקור: אתר בלנקפיין הרשמי)

לאתר בלנקפיין העולמי