בלנקפיין (Blancpain) היא בין יצרניות שעוני הצלילה המובילות והנחשקות ביותר. ההיסטוריה של החברה הזו ארוכה ומפוארת, אך היא הגיעה לעצירה צורמת בימי משבר הקוורץ, בין השאר מפאת חוסר נכונותה של היצרנית לייצר שעונים מונעי סוללה. למרבה המזל, תודות לז’אן קלוד ביבר, החברה חזרה בשנות ה-80 לפעילות, ובהמשך נמכרה לקבוצת סווטש באחד האקזיטים המדהימים של תעשיית השענות השוויצרית. כיום, החברה ממשיכה במגמה לפיה היא לא תייצר שעונים מונעי סוללה, ועיקר התמקדותה היא בשעוני צלילה. בנוסף, לטענת חובבים ואנשי מקצוע רבים, הפיפטי פאטומס המקורי היווה בפני עצמו השראה לשעון צלילה נחשק אחר – הרולקס סאבמרינר.

blancpain fifty fathoms bathyscaphe
הוצאה מחודשת לשעון הצלילה “האזרחי” הראשון של בלנקפיין (מקור: הודינקי)

בלנקפיין השיקה רק לאחרונה את ההוצאה המחודשת של הפיפטי פאטומס ברקודה, וכעת אנו מתבשרים על שת”פ מרתק בינה ובין מגזין השעונים הודינקי. זו אינה הפעם הראשונה בה מותג מקבוצת סווטש רותם את האינטרנט להצגת מהדורה מוגבלת (זוכרים את הספידי טיוזדיי והאולטרה מן?), אך כאן מדובר בשעון בהיקף ייצור מזערי בהשוואה למהדורות מוגבלות טיפוסיות של אומגה, עם כיוון שונה לחלוטין.

blancpain fifty fathoms bathyscaphe
(מקור: הודינקי)

השעון שלפנינו הוא הבלנקפיין פיפטי פאטומס Bathyscaphe – רפרנס 5100-1130. במקור, ה-Bathyscaphe – שהוצג ב-1956 – היה הגרסה “האזרחית” של הפיפטי פאטומס המקורי , שהוצג בשנת 1953, ונועד לשמש כשעון צלילה למשימות מבצעיות, בין השאר מפאת דרישה של צוללני הצי הצרפתי. ה-Bathyscaphe המשיך לשרת את בלנקפיין מייצורו ועד שנות ה-70. הליין הושק מחדש בשנת 2013, ומהווה את אחד הליינים המוצלחים והנמכרים של בנלקפיין.

blancpain fifty fathoms bathyscaphe
(מקור: הודינקי)

טרנד ההוצאות המחודשות לא פסח גם על השת”פ הזה בין הודינקי ובלנקפיין, והשעון הזה מהווה הוצאה מחודשת של ה-Bathyscaphe המקורי משנות ה-50. הקייס עשוי פלדת אל חלד, בקוטר של 38 מ”מ צנועים יחסית, בגימור מט. הבזל קרמי ומסתובב לכיוון אחד.

blancpain fifty fathoms bathyscaphe
(מקור: הודינקי)

לוח השעון עוצב על מנת להיות דומה ככל האפשר גם הוא ל-Bathyscaphe המקורי, שחור, ללא תאריך, עם ספרות בשעות 3, 6, 9 ו-12 ומרקרים בשאר, כולם מוארים בחשכה באמצעות לומינובה. הכתר ממוקם בשעה 3, והשעון נראה נהדר על היד. בתוך הקייס שוכן מנגנון הקליבר 1153, אינהאוס של בלנקפיין, בו קפיץ הבלאנס עשוי מסיליקון – מה שמאפשר לשעון להיות עמיד למגנטיות. למנגנון רזרבת כוח של כ-100 שעות לערך, וכיאה למנגנון אינהאוס – גב הקייס בשעון הזה שקוף. השעון נמכר עם 3 רצועות – רצועת קנבס, וזוג רצועות נאטו, כולן מקוריות של בנלקפיין.

blancpain fifty fathoms bathyscaphe
(מקור: הודינקי)

ה-Bathyscaphe יוצר בכ-100 יחידות בלבד, עם תג מחיר של 9900 דולרים. הוא היה זמין באתר של הודינקי, וכמו כן בבוטיקים של בלנקפיין בניו יורק ובלאס ווגאס בלבד. לא ידוע איזה כמות הוקצבה למי ממקומות המכירה – אך כל 100 היחידות נחטפו תוך זמן קצר במיוחד. אנחנו לא מופתעים…

 

לאתר בלנקפיין העולמי