בריגה טראנסאטלנטיק כרונוגרף, טייפ XXI, סקירת דגם מאת שי חי

תמלול הסרטון:

כשמדברים על בריגה, מדברים על היסטוריה. והרי בריגה היא מיצרני השעונים החשובים בעולם. בריגה נוסדה בפריז, בשנת 1775, כיצרנית שעוני כרכרות, שעונים שנראים כמו שעוני שולחן, רק מעט גדולים יותר, שאפשר לתלותם על מוט הכרכרה. נאמר אפילו שנפוליאון רכש שעון כזה ויצא איתו אל הקרב בשנת 1798.

אברהם-לואי בריגה, מייסדה של החברה, היה אחראי באופן אישי למספר אדיר של חידושים בענף השענות, בינהם – המצאת הטורביון וייצור שעון היד הראשון בעולם כבר ב-1810. החברה פעילה ברציפות מאז 1775 וכיום מנוהלת בידי תאגיד השענות סוואטש.

נכדו של אברהם לואי בריגה, לואי צ’ארלס, שמכר את בריגה, היה נחשב לדמות מפתח של ענף התעופה במאה ה-20. באמתחתו הייתה בין השאר הייתה חברה בשם Breguet Aviation  – יצרן מטוסים צרפתי עשיר בהישגים לתקופתו. החברה מוזגה ב-1971 עם היצרן הצרפתי דאסו תעופה, ממש כפי שיצרן השעונים הצרפתי נקנה על ידי גורם גדול בתחום עיסוקו – סווטש.

הקשר של בריגה עם עולם התעופה מתבטא בדגמים היסטוריים של שעוני טיסים, כמו הטייפ 21 שאתם רואים. הדגם הזה הושק לכבוד יום השנה החמישים להוצאת הטייפ 20 המקורי, שהוזמן מבריגה על ידי הצבא הצרפתי, תחת חוזה הזמנה שנקרא בזמנו טייפ 20. כוונת המילה טייפ בשם הדגם איננה מתייחסת למשמעות המוכרת שלה – סוג – אלא זו מילה ששימשה את הממשל הצרפתי לכנות את כל הציוד הצבאי שלה. בין היתר גם את השעונים של בריגה, שהיו מבחינתם שעון עבודה ותו לא.

לימים העיצוב הפרקטי של הטייפ 20 הפך לאייקון של בריגה. בשנת 2004 בריגה הציגה את הטייפ 21, גודל מעודכן יותר של 42 מ”מ. הטייפ 21 שאתם רואים כאן נאמן להיסטוריה של בריגה. בנוסף, הוא גם שומר על נאמנות לצד המסורתי, והוא מציג את ההטבעה האייקונית של בריגה בצד הקייס.

אתם יכולים למצוא את השעון הזה למכירה באתר הבית של שניידר שעונים ברעננה. תודה, ונתראה בסקירה הבאה.