אחד הטרנדים המעניינים בשנתיים האחרונות בעולם השעונים היה המעבר של חלק מיצרניות השעונים לתעודות מקוריות לשעונים שלהן שמתבססים על טכנולוגיית הבלוקצ’יין. החיבור יוצא הדופן בין תעשיית השעונים מצד אחד – אולי התעשייה שיותר מכל תעשייה אחרת בעולם מבוססת על שיטות וטכניקות עתיקות יומין, עם התחום החם ביותר בעולם הטכנולוגיה – הבלוקצ’יין, נשמע בהתחלה כמו משהו דמיוני. אבל מי שמכיר את תעשיית השעונים, יודע היטב כי יצרניות השעונים יודעות להשתמש היטב בכלים הטכנולוגיים המתקדמים ביותר שניתן למצוא כדי לשפר את המוצרים שלהן ואת תהליכי הייצור שלהן. בימים האחרונים קיבלנו ידיעה מעניינת, שהתפרסמה דווקא באתרי טכנולוגיה ולא במגזיני שעונים, לפיה ברייטלינג תשתמש בתעודות בלוקצ’יין לאימות מקוריות שעונים

עולם השעונים וטכנולוגיית הבלוקצ’יין

אם אתם לא יודעים מה זה בלוקצ’יין, אל תדאגו, בשביל זה הגורו כאן. טכנולוגיית הבלוקצ’יין היא הטכנולוגיה או בעצם הרעיון שעומד מאחורי מטבעות דיגיטליים, דוגמת הביטקוין. בבסיסה, טכנולוגיית הבלוקצ’יין מאפשרת פעילות עסקית מאובטחת ומנוטרת ברשת האינטרנט, באמצעות אימות טרנזקציות עסקיות. למעשה, כל העברת כספים בין שני צדדים ברשת מנוטרת ונרשמת ברשת כולה והיא מייתרת את הצורך ביישות ניהול מרכזית – בנק. במקום בנק שמנהל את המסחר, ישנם “בלוקים” מוצפנים של מידע, הנוצרים באמצעות שיתוף מבוסס רשתות תקשורת מסוג Peer 2 Peer. בכל בלוק מידע כזה ניתן למצוא מזהה וגיבוב של תוכן הבלוק הקודם והוא גם מתחבר לבלוק הקודם. השיטה יוצרת מבנה נתונים מבוזר, שעל התוכן שלו יכולים להסכים כל הגורמים המעורבים במסחר. מרגע שנקבעו הבלוקים, בעצם אין שום אפשרות לשנות את תוכנם. העובדה שלא ניתן לשנות את תוכנם של הבלוקים, הופכת אותם למאובטחים מאוד ובכך מתאימים מאוד לשימוש כתעודות מקוריות לשעונים. 

מי שהייתה הראשונה לאמץ את הטכנולוגיה הייתה קבוצת ריצ’מונט. כבר בחודש מאי של השנה שעברה הודיעה ריצ’מונט כי תתחיל בפיילוט לשימוש בבלוקצ’יין לתיעוד מקוריות שעונים של וושרון קונסטנטין, מותג היוקרה המוביל של הקבוצה. בריצ’מונט ציינו כי השימוש בבלוקצ’יין ימנע כמעט לחלוטין אפשרות לזיוף שעונים של המותג ויעזור לזהות סוחרים בשוק האפור (פליפרים). היות וכל מעבר בעלות נרשם ברשת, ריצ’מונט תוכל לזהות סוחרים “שאוגרים” שעונים אצלם ותוכל למנוע מהבוטיקים שלה למכור להם. 

ברייטלינג תשתמש בתעודות בלוקצ’יין לאימות מקוריות שעונים

כאמור, מגזין הטכנולגיה TechCrunch, אחד מאתרי הטכנולוגיה הגדולים בעולם, מדווח כי גם ברייטלינג תשתמש בתעודות בלוקצ’יין לאימות מקוריות שעונים שיצורפו לשעונים שלה. ברייטלינג חברה לאריאני (Arianee) שתנפיק עבורה תעודות אותנטיות חדשות לשעונים שלה. התעודות הללו יחליפו בעצם את התעודות הפיזיות שכולנו מכירים מעולם השעונים. כל שעון חדש של ברייטלינג יגיע עם סוג של “דרכון דיגיטלי” ייחודי המאשר את מקוריות השעון ועם תיעוד של שינויי הבעלות עליו. 

אריאני משתמשת ב-Non-Fungible Tokens. מה זה אומר? אל תדאגו, הגורו כאן, זוכרים? טוקנים שהם Fungibles הם בעצם כמו מטבעות שאנחנו מכירים כיום – אם לוויתם 10 דולר מחבר שלכם, אתם יכולים להחזיר לו את הסכום באירו, לירה שטרלינג, שקל חדש, פרנק שוויצרי או כל מטבע כזה או אחר. המונח Fungible משמעו בתחום המסחר משמעו יכולת החלפת סחורות. אז אריאני משתמשת כאמור ב-Non-Fungible Tokens, כלומר – טוקנים שלא ניתנים להחלפה. בעצם, כל טוקן כזה הוא ייחודי, כמו פתית שלג אם תרצו. בכך בעצם אי אפשר לזייף שעון או לשכפל טוקן שיצורף לשעון של ברייטלינג. 

ברייטלינג תשתמש בתעודות בלוקצ'יין לאימות מקוריות שעונים. מקור - Arianee.
ברייטלינג תשתמש בתעודות בלוקצ’יין לאימות מקוריות שעונים. מקור – Arianee.

אריאני משתמשת בטוקנים התואמים את תקן ה-ERC-721 של את’ריום. באמצעותם ברייטלינג יכולה להבטיח כי לכל שעון תהיה תעודת מקוריות שלא ניתנת לשינוי. הטכנולוגיה שעליה מתבססת אריאני, המשתמשת במנגנוני קונצנזוס בין צמתים, לא מאפשרת לאף גורם להתחבר למסד הנתונים המרכזי, לשנות או להסיר נתונים. 

בעצם, עם קניה של שעון של ברייטלינג, תגיע תעודת אחריות שניתן לסרוק. לאחר הורדת אפליקציית הארנק של אריאני לסמארטפון, ניתן להוסיף את השעון לארנק הדיגיטלי. בארנק ניתן יהיה לראות את המספר הסידורי של השעון ותאריך האקטיבציה של האחריות שלו. 

רוצים למכור את השעון? אין בעיה. תציגו לרוכש את האישורים באפליקציה שלכם ובעזרתם הוא יוכל לראות שהשעון מקורי. השלמתם עסקה למכירת השעון? אתם יכולים להעביר בלחיצת כפתור את התעודה מהארנק הדיגיטלי שלכם לארנק הדיגיטלי של רוכש השעון. 

ברייטלינג תוכל גם להוסיף מידע לאורך הזמן. למשל – השעון נכנס לתיקון או תחזוקה לאחר חמש שנים מרכישתו? ברייטלינג תוכל לעדכן את התעודה הדיגיטלית ולציין זאת. כך ישמר בעצם תיעוד מלא על כל ההיסטוריה של השעון. החל מהרכישה שלו, החלפת בעלויות וכמובן טיפולים במעבדות מורשות של החברה. בנוסף, ברייטלינג תוכל להציע גם ביטוח לשעונים שלה באמצעות הערוץ הדיגיטלי החדש. 

מה עם הפרטיות?!

פרנואידים? שתו מים. בכל מה שקשור לפרטיות – אין לכם מה לדאוג. זה כמובן בהנחה שאתם בכלל מתכננים לרכוש שעון של ברייטלינג בקרוב ולא סתם אוהבים להתלונן על כל דבר חדש. תעודת המקוריות לא מחוברת בשום צורה לשם שלכם, מספר הטלפון שלכם, הדואר האלקטרוני שלכם או כל מידע אישי כזה או אחר. אז תרגעו, תוכלו להסתיר את רכישות השעונים שלכם מהאישה שלכם. למעשה, תעודת המקוריות מקושרת אך ורק לכתובת הארנק שלכם, שהיא המזהה הייחודי היחיד שמשויך אליכם, אבל בעצם, רק אתם יכולים לדעת את כתובת הארנק שלכם. 

הטכנולוגיה של אריאני והשימוש ב-Non-Fungible Tokens מספקת מגוון רחב של אפשרויות שימוש בתעשיית מוצרי היוקרה. כל מוצר יוקרה בעצם, החל מארנק או תיק של לואי ויטון, נעליים של פראדה ועד לשעון ברייטלינג או פטק פיליפ, יוכל להגיע עם תעודה כזאת, שתהיה בלתי ניתנת לשינוי ותאפשר ניטור ומעקב לכל אורך חיי המוצר.

ברייטלינג משתמשת במקביל בטכנולוגיות של חברת Dentsu Tracking כדי לעקוב אחר שרשרת האספקה שלה. באמצעות אישורים דיגיטליים של Dentsu Tracking, לקוחות קצה יכולים לראות את היתרונות של ויסות שרשרת האספקה ולהכיר את שרשרת האספקה של החברה והצורה שבה היא מתנהלת. עבור החברה עצמה, הטכנולוגיה מאפשרת ניטור מלא של שרשרת האספקה, זיהוי צווארי בקבוק וחסמים כאלו ואחרים. כך יכולה החברה להפנות משאבים למקומות הנדרשים ולייעל את שרשרת האספקה ובכך להגדיל את תפוקת הייצור שלה.