תערוכות השעונים והעתיד שלהן ובמיוחד העתיד של תערוכת השעונים הגדולה בעולם – לשעבר – תערוכת באזלוורלד, מסרבים לרדת מהכותרות ברחבי העולם. הסאגה הבלתי נגמרת שהחלה לפני כשנה וחצי עם ההודעה של קבוצת סווטש על נטישת תערוכת באזלוורלד, ההודעה של חברות נוספות על נטישת באזלוורלד ותערוכת SIHH, שינוי השם של תערוכת SIHH ל-Watches & Wonders Geneva, ביטול התערוכות השנה בעקבות וירוס הקורונה והשיא – המשבר בין מנהלי תערוכת באזלוורלד, קבוצת MCH לחברות המשתתפות בתערוכה, מה שהוביל בסופו של דבר להודעה הדרמטית של רולקס, טודור ופטק פיליפ את התערוכה, מה שגרם בסופו של יום לביטול התערוכה. אם חשבנו שבזאת תם הסיפור ותערוכת באזלוורלד כבר לא תחזור לכותרות, מסתבר שזה היה ככל הנראה קצת מוקדם מדי להספיד אותה, לאחר שרק לפני כשבועיים הודיעה קבוצת MCH, מארגנת התערוכה, על חזרתה של התערוכה בשם חדש, HOURUNIVERSE, בפורמט חדש שיתמקד יותר בצרכן ובלקוח הסופי ופחות באנשי התעשייה והתקשורת מרחבי העולם. אבל גם בזאת לא תמו הסיפורים והידיעות על תערוכות השעונים, כשאמש מתקבלת ידיעה מעניינת נוספת משוויץ, הקשורה לבאזלוורלד, כאשר ג’יימס מרדוק, בנו של איל התקשורת רופרט מרדוק הופך לבעל המניות העיקרי בקבוצת MCH, מארגנת התערוכה, או אם תרצו כותרת קצת יותר סקסית – מרדוק קונה את באזלוורלד … 

מי בעצם הבעלים של באזלוורלד?

אם אתם עוקבים אחרי החדשות מעולם השעונים, בוודאי שמעתם את השם MCH Group. קבוצת MCH היא בעצם חברת האם שמחזיקה בבעלות על תערוכת באזלוורלד ועל התערוכה המרכזית הנוספת שמתקיימת במסהפלאץ שבבאזל – תערוכת ארט באזל, תערוכת אומנות מהחשובות בעולם הנערכת בבאזל, מיאמי והונג קונג. מלבד התערוכות הללו, קבוצת MCH מתפעלת ויוזמת כ-40 תערוכות בסך הכל, ביניהן Swissbau לתחום הבניה, Swiss-Moto לאופנועים, Grand Basel לכלי רכב ועוד. הקבוצה מעסיקה כ-1,000 עובדים והיא מתנהלת מן הסתם כחברה עסקית לכל דבר. אבל מי שהחזיק את מניות הרוב בקבוצה היא דווקא הממשלה של קנטון באזל שבשוויץ.

מי רצה לקנות את באזלוורלד?

העיתון השוויצרי Finanz Und Wirtschaft דיווח לפני מספר שבועות כי קבוצת MCH קיבלה הצעה לרכישה של כ-30 אחוזים ממניות החברה על מ-LUPA SYSTEMS. אם השם הזה לא מוכר לכם, אתם ככל הנראה לא מכירים את שוק התקשורת העולמי. LUPA SYSTEMS היא חברה בבעלות ג’יימס מרדוק, בנו של איל התקשורת רופרט מרדוק, הבעלים של הניו יורק פוסט, הוול סטריט ג’ורנל ופוקס ניוז. על פי אותו דיווח, מרדוק הבן העביר הצעה ראשונית בסכום לא ידוע לרכישת כ-30 אחוזים ממניות קבוצת MCH. 

אבל מסתבר כי כאן לא נגמרו ההצעות עבור קבוצת MCH. אותו עיתון שוויצרי דיווח כי התקבלה הצעה נוספת, בסכום גבוה הרבה יותר, אך תמורת נתח גדול בהרבה ממניות MCH. מי שעומדת מאחורי ההצעה הנוספת היא אשת העסקים השוויצרית אנט שומל, ביחד עם קונסורציום של משקיעים, אשר הגישו הצעה בגובה של 350 מיליון פרנקים שוויצריים, תמורת רכישה של 70 אחוזים ממניות קבוצת MCH.

ג'יימס מרדוק קונה את באזלוורלד. מקור - WATCHPRO.
ג’יימס מרדוק קונה את באזלוורלד. מקור – WATCHPRO.

ההצעה של הקבוצה בראשות שומל הייתה עדיפה על ההצעה הראשונית של ההצעה של מרדוק, אך על פי חוק בתקנון החברה, הקנטון של באזל יחזיק בלפחות 33.3 אחוזים ממניות הקבוצה, כדי שיוכל למנוע שינויים מהותיים בתערוכות השונות שמתקיימות בשטחו, מה שהפך את ההצעה של הקבוצה של שומל ללא רלוונטית. 

ג’יימס מרדוק קונה את באזלוורלד

בסופו של דבר, לאחר משא ומתן שהתנהל בין מרדוק ואנשי קבוצת MCH, הקבוצה אישרה למרדוק להשקיע סכום של כ-78 מיליון פרנקים שוויצריים, כאשר לא ברור מה היקף המניות שמרדוק יקבל, אך על פי ההודעה הרשמית שהתפרסמה ודיווחים ממספר אתרי חדשות כלכליות מרחבי אירופה, מרדוק הופך בעצם לבעל למניות הרוב בקבוצת MCH. בנוסף, ההשקעה של מרדוק מקנה לו שלושה מקומות בדירקטוריון של קבוצת MCH, כאשר מרדוק בעצמו יצטרף לדירקטוריון, ביחד עם אלני ליונאקי וג’ף פאלקר, מנהלי LUPA SYSTEMS.

מרדוק הבן הודיע רק השבוע על עזיבת דירקטוריון NEWS CORP – תאגיד החדשות והמדיה שבבעלות אביו, על רקע מה שהוגדר “חילוקי דעת בנושאי עריכה ותוכן”, אך באותה הודעה נמסר גם כי הצדדים נפרדו ברוח טובה. 

קבלת ההצעה של מרדוק והצעות הרכישה בכלל שהתקבלו עבור קבוצת MCH לא מגיעות בהפתעה, בטח אם עקבתם אחרי החדשות מעולם השעונים ועולם התערוכות בשנה האחרונה. במספר הזדמנויות שונות בחודשים האחרונים הודו אנשי קבוצת MCH כי בור תקציבי משמעותי נפער במאזני הקבוצה, לאחר ביטולן של כמעט כל התערוכות שהקבוצה מארגנת בשנה זו. 

ג'יימס מרדוק קונה את באזלוורלד. מקור - ויקיפדיה.
ג’יימס מרדוק קונה את באזלוורלד. מקור – ויקיפדיה.

קבוצת MCH עוד אמורה לפצות את החברות המשתתפות בתערוכת באזלוורלד ולהחזיר להן חלק מדמי ההשתפות שלהן בתערוכה שבוטלה השנה, כשהדיונים הללו היו בעצם מה שהוביל לפיצוץ עם רולקס, טודור ופטק פיליפ. ההשקעה של מרדוק תתקבל בברכה על ידי קבוצת MCH, שתוכל לשפר מעט את המאזן הפיננסי שלה ולהחזיר את דמי ההשתתפות לאותן חברות ולהתניע את התערוכה החדשה – HOURUNIVERSE. בנוסף, אין ספק כי הניסיון הרב בתחום התקשורת ו”הגב” של ג’יימס מרדוק בדמות תאגיד התקשורת של אביו, לא יזיק להגדלת הכיסוי התקשורתי לתערוכה החדשה – HOURUNIVERSE ולתערוכות הנוספות שמארגנת קבוצת MCH.

האם הרוח החדשה הזאת שמנשבת מכיוונה של תערוכת באזלוורלד בשבועות האחרונים תגרום למהפך של ממש ולחזרה של המותגים הגדולים לתערוכה החדשה? מוקדם עדיין לנחש, אך אין ספק כי אנשיו של מרדוק יצטרכו לעבוד קשה כדי לשקם את היחסים עם אותן חברות קודם כל, לפני שהתרחיש שנשמע היה דמיוני לפני מספר שבועות, יתממש ואותן חברות יחליטו לחזור לבאזלוורלד, או בשמה החדש – HOURUNIVERSE.