שעון מעניין ולא שגרתי הגיע אלינו בשבועות האחרונים של 2020, מבית ג’יררד פרגו. השעון מגיע בשיתוף פעולה עם Darren Romanelli, המוכר בכינוי DRx. רומנלי הוא מעצב בגדי רחוב אשר ידוע באהבה שלו ליפן ולתרבות היפנית. בג’יררד פרגו החליטו לציין באמצעות השעון החדש את שנת ה-160 לקשרי המסחר של החברה עם יפן ועל הדרך לציין ציון דרך אחר. שנת ה-230 להקמת החברה, תאריך אותו תציין החברה בשנת 2021. ג’יררד פרגו 1966 מזרח למערב, מוזמנים להכיר אותו עם הגורו.

נתחיל בקצת היסטוריה

בשנת 1860 הגיע פרנסואה פרגו ליוקוהמה, במטרה למכור שעונים שוויצריים. פרגו היה גיסו של קונסטנט ג’יררד, ממייסדי ג’יררד פרגו. עם הקמת המשרד ביוקוהמה, פרגו הפך לסוחר השעונים השוויצרי הראשון שהתבסס ביפן. עם זאת, פרגו ידע שיש לו מכשול משמעותי להתגבר עליו. באותה תקופה, יפן לא השתמשה באותה מערכת זמן שהייתה נהוגה באירופה. שעונים שוויצריים נתפסו באותם שנים במדינה כקוריוז. פרגו לא ויתר והמשיך לקיים פעילות ביפן. ארבע שנים לאחר הגעתו ליפן, נחתם “חוזה ידידות וסחר” בין יפן ושוויץ, שסלל את הדרך לייצוא שעונים בכלל ושעונים שוויצריים בפרט לאומה האסיאתית. 

בשנת 1873, החלה יפן בבניית רשת רכבות והמדינה אימצה מערכת מדידת זמן מערבית. מערכת הזמן הזו סיפקה הזדמנות נהדרת עבור פרנסואה פרגו והובילה לעלייה משמעותית בייצוא השעונים השוויצריים. במהלך השנים נסע פרנסואה רבות ברחבי אסיה, אולם הוא תמיד שב ליפן, שהפכה לבית השני שלו.

עוברים לשנת 2020 

ג’יררד פרגו ממשיכה להנות עד היום עם קשרים הדוקים עם יפן. כאמור, השנה החברה חוגגת 160 שנים לציון התחלת היחסים עם המדינה והיא משחררת שעון חדש, 1966 מזרח למערב. החברה החליטה לשתף פעולה בשעון הזה עם ד”ר רומנלי, DRx – מותג אופנה מודרני המוכר באופנת בגדי הרחוב שלו. כאן חוזרים פעם נוספת לשנת 1860. כשפרנסואה פרגו הגיע ליפן, הוא תכנן למכור פריטים נוספים ולא רק שעוני יוקרה. פרנסואה נחשב היה לחלוץ ופורץ דרך. רומנלי אמר – “אחת הסיבות שרציתי לשתף פעולה עם ג’יררד פרגו, היא פרנסואה פרגו. הוא נחשב לנון-קונפורמיסט ולמכתיב טרנדים. במקביל, אני אוהב להתנסות באופנה ואמנות, כמו גם לעבוד עם גורמים שונים בשיתופי פעולה מעניינים. אני ידוע בחיבתי ליפן ולתרבות היפנית. אני חושב שאם פרנסואה היה חי היום, כנראה שהיינו מסתדרים טוב מאוד.”

פטריק פרוניו, מנכ”ל ג’יררד פרגו בימים אלו, סיפר – “כאשר פרנסואה פרגו נסע ליפן, לפני כ-160 שנה, הוא הציב את היסוד למה שהפך מאז ליחסים של 160 שנה. בגלל הקשר ההיסטורי שלנו עם יפן, תמיד יהיה לנו קשר רגשי עם העם הזה. היום, ערב יום השנה ה-230 למותג, אנו חוגגים את ציון הדרך הזה”. 

ג’יררד פרגו 1966 מזרח למערב – מפרט טכני

שעון המזרח למערב של ג’יררד פרגו משחק שוב ושוב עם רעיון הדואליות. כך למשל, לוח השעון מעוטר מורכב מאוניקס שחור, המעניק לשעון מראה מאופק מעט. לעומת זאת, הלוגו של GP ומחוגי השעון הדקים מגיעים כשהם עשויים מזהב אדום. הם מופיעים בצורה בולטת וצעקנית למדי אל מול הרקע של הלוח השחור. 

ג'יררד פרגו 1966 מזרח למערב. מקור - WATCHCOLLECTINGLIFESTYLE.
ג’יררד פרגו 1966 מזרח למערב. מקור – WATCHCOLLECTINGLIFESTYLE.

לוח האוניקס עוצב ביד בצורה עדינה ליצירת דיסקית עגולה. תהליך ייצור הלוח מחייב לא פחות מ-15 פעולות שונות, המבוצעות בקפידה ובעבודת יד כאמור. לאחר מכן, לוגו ה-DRx מוחל על הלוח באמצעות תהליך מטאליזציה – הטבעה בכוח באמצעות מתכת המעניקה לו מראה שחור מבריק.

תהליך הייצור של לוח האוניקס של ג'יררד פרגו 1966 מזרח למערב. מקור - ג'יררד פרגו.
תהליך הייצור של לוח האוניקס של ג’יררד פרגו 1966 מזרח למערב. מקור – ג’יררד פרגו.

בסוף התהליך הלוגו מוצג בצבע שחור, שונה מעט מגוון האוניקס, עם הפרדה ברורה בין שני הגוונים.באות X משולב זוג מספריים, הסימן המסחרי של DRx. משחק נוסף של דואליות עיצובית מופיע במחוג השניות של השעון. בניגוד למחוגי הדקות והשעות העשויים מזהב, הוא מגיע בצבע שחור בגוון של לוגו ה-DRx. 

ג'יררד פרגו 1966 מזרח למערב. מקור - WATCHCOLLECTINGLIFESTYLE.
ג’יררד פרגו 1966 מזרח למערב. מקור – WATCHCOLLECTINGLIFESTYLE.

השעון מגיע בגוף העשוי מפלדת אל-חלד שעוברת תהליך התזת חול וציפוי DLC, בקוטר של 40 מ”מ. הוא מגיע עם עמידות למים בעומק של עד ל-30 מטרים.

ג’יררד פרגו 1966 מזרח למערב – מנגנון

השעון מגיע עם קליבר GP03300-1513. מנגנון אוטומטי מבית ג’יררד פרגו עם רזרבת כוח של 46 שעות. המנגנון פועל בקצב של 28,800 ויברציות לשעה. 

קליבר GP03300-1513 של ג'יררד פרגו. מקור - ג'יררד פרגו.
קליבר GP03300-1513 של ג’יררד פרגו. מקור – ג’יררד פרגו.

השעון מגיע עם גב שקוף, עם זכוכית ספיר “מעושנת” בגוון כהה ועליו הלוגו של DRx. המנגנון מגיע עם עיטורים מעגליים, ברגים צבועים בצבע כחול ועיטורי Côtes de Genève מסורתיים.

גב השעון השקוף. מקור - GMTSPOT.
גב השעון השקוף. מקור – GMTSPOT.

אז מה חדש בעצם?

שעון נהדר בעיצוב יוצא דופן, פרי שיתוף פעולה של ג’יררד פרגו עם DRx. תוסיפו לזה את התאריך המיוחד שאותו מציינת ג’יררד פרגו – 160 שנות מסחר עם יפן וקיבלתם סיבה נפלאה להשקה של שעון חדש.

כמה זה עולה לנו?

ג’יררד פרגו 1966 מזרח למערב מגיע במהדורה מוגבלת של 18 יחידות, כשכל אחד מהשעונים יהיה ממוספר. השעון יימכר אצל משווקים של ג’יררד פרגו ביפן בלבד, במחיר של 11,900 דולרים. 

ג'יררד פרגו 1966 מזרח למערב. מקור - GMTPOST.
ג’יררד פרגו 1966 מזרח למערב. מקור – GMTPOST.

השורה התחתונה

שעון נפלא של ג’יררד פרגו, שמגיע במראה מיוחד ולא שגרתי. למרות שהיינו שמחים לראות שעון עם קריצה קצת יותר בולטת לתרבות היפנית, בג’יררד פרגו החליטו על שיתוף פעולה יוצא דופן ולא שגרתי לציון שנת ה-160 לקשרי המסחר עם יפן. אולי גם כאן מתוך מחווה לפרנסואה פרגו, שהיה כאמור נון-קומפורמיסט ומכתיב טרנדים. 

למידע נוסף על השעון החדש באתר של ג’יררד פרגו.