שעוני יוקרה מטבעם הם, נו, אתם יודעים – יקרים. במקרים רבים – יקרים מאוד. כמו כל מוצר יקר, יש לא מעט אנשים לא ישרים שיהיו מוכנים לעבור על החוק כדי להשיג שעון יוקרה בכל דרך. בתור חובבי שעונים (וצרכנים נבונים) כולנו מכירים לא מעט ניסיונות הונאה נפוצים כמו שימוש בשטרות מזויפים, זיוף העברות בנקאיות או גניבה מחנויות. אבל נדמה כי סיפור כמו שמגיע אלינו מלונדון שבאנגליה, לא באמת שומעים כל יום. יודעים מה – לא בטוח שנשמע עוד הרבה פעמים, אם בכלל. אז בואו ונכיר את בני הזוג פארה, אשר גנבו שעון אודמר פיגה בעזרה של בנם בן השש …

מכינים את השטח

בני זוג ממוצא רומני, אילי פארה ומרטה פארה-בלוז’ (Illie Para, Marta Para-Bloj), שניהם בני 33, שמו את עינם על שעון אודמר פיגה מזהב אדום בשווי של 67,400 לירה שטרלינג. אם אתם צריכים תרגום לעברית, נזכיר כי מדובר בכ-300 אלף שקלים. לפני שהוציאו לפועל את המזימה שלהם, השניים ביקרו באחת מחנויות הכלבו היוקרתיות ביותר בעולם – הרודס שבלונדון. השניים פקדו את הבוטיק בתאריך ה-14 לספטמבר השנה. הם ביקשו לראות מספר שעוני יוקרה, כשהם מתעכבים על דגם אחד במיוחד. מדובר היה בשעון אודמר פיגה רויאל אוק כרונוגרף העשוי מזהב אדום 18 קראט. בני הזוג אף טרחו וצילמו את השעון כמעט מכל זווית אפשרית, כשלא ברור איך הם לא הצליחו לעורר את חשדם של המוכרים בהרודס כבר בשלב הזה. לאחר שהצטיידו בתמונות של השעון, ניגשו השניים להשיג את האביזר החשוב ביותר במזימה שלהם – שעון מזויף, או אם תרצו, רפליקה הקרוב ככל האפשר במראהו לשעון המקורי.

משתמשים בילדם בן השש לגניבת השעון 

לאחר שהצטיידו בשעון כזה, תכננו השניים לשוב אל הבוטיק כדי להוציא את המזימה שלהם אל הפועל. אבל בני הזוג הבינו כי הם צריכים לחשוב על דרך יצירתית במיוחד להביא איתם את שעון הרפליקה אל תוך הבוטיק מבלי שהמוכרים יבחינו בשעון המזויף. בשלב הזה נכנס לתמונה ילדם של בני הזוג, בן השש. השניים החליטו על דרך יצירתית במיוחד להכניס איתם את השעון לבוטיק. הם החביאו אותו בתוך כובע המעיל של בנם, כשהם נכנסים איתו אל תוך החנות. סביר להניח כי הילד הקטן כלל לא ידע כי הוריו משתמשים בו לגניבת השעון.

גונבים את השעון 

בני הזוג שבו לבוטיק בתאריך ה-19 לספטמבר השנה, הפעם כאמור עם בנם הלבוש במעיל. בני הזוג ביקשו לראות פעם נוספת מספר שעונים.  ביניהם כמובן השעון שלמענו הגיעו לבוטיק מלכתחילה – אודמר פיגה רויאל אוק אופשור כרונוגרף זהב אדום 18 קראט. לאחר שבחנו שוב את השעונים, אמרו בני הזוג למוכר כי הם החליטו כי הם לא אוהבים את השעונים האחרים וכי הם רוצים להתמקד באותו שעון מדובר. כשהמוכר השאיר את בני הזוג לבדם בזמן שהוא מחזיר חלק מהשעונים האחרים, מיהר אילי פארה להוציא את שעון הרפליקה מכובע המעיל של בנו. הוא החליף את השעון המקורי בשעון הרפליקה והסתיר את השעון המקורי בכובע של בנו. פארה הניח את השעון המזויף בתוך מגש השעונים. בשלב זה החלה אשתו לבחון שוב את השעונים שנשארו במגש כשהיא מזיזה אותם ומשנה את המיקום שלהם.

בני הזוג פארה. גנבו שעון אודמר פיגה בעזרת בנם בן השש. מקור - Metro.co.uk.
בני הזוג פארה. גנבו שעון אודמר פיגה בעזרת בנם בן השש. מקור – Metro.co.uk.

יוצאים מהבוטיק עם השעון הגנוב 

בשלב זה הודיעו בני הזוג, אשר סיפרו כי השעון הוא מתנה עבור אביה של מרטה, כי הם צריכים זמן נוסף לחשוב על הקניה. כשהמוכרים בבוטיק ביקשו מהם להשאיר פרטים כדי ליצור איתם קשר ולהתעניין האם הם מעוניינים להתקדם עם תהליך המכירה, החלו בני הזוג להשמיע תירוצים שונים ומשונים. בסופו של דבר, הצליחו בני הזוג לצאת מהבוטיק ללא השארת פרטים מזהים כלשהם. כמובן, לא שכחנו – גם עם השעון המקורי בכובע המעיל של בנם.

המוכרים מזהים את הגניבה רק למחרת 

מסתבר כי הזיוף של השעון היה מוצלח יחסית, כי הוא הצליח להטעות את המוכרים בחנות, שהחזירו אותו עם השעונים המקוריים לאחסון. רק למחרת, ככל הנראה במהלך הוצאת השעונים מהכספת או במהלך הצגתם ללקוחות אחרים, הבחינו המוכרים כי השעון המקורי הוחלף בשעון מזויף. לוח השעון היה שונה מהשעון המקורי והוא גם היה חסר את המספר הסידורי של השעון המקורי. המוכרים הזעיקו את המשטרה, כשבשלב זה כבר היה ברור למוכרים כי בני הזוג גנבו את השעון המקורי. חוקרי המשטרה הצליחו להתחקות אחר עקבותיהם של בני הזוג תוך זמן קצר, אם כי כשהגיעו לדירתם שבלונדון, הם גילו דירה ריקה. בני הזוג הספיקו לרוקן את הדירה מחפצים ומיהרו לצאת אל שדה התעופה.

שעון אודמר פיגה רויאל אוק אופשור שאותו גנבו בני הזוג.
שעון אודמר פיגה רויאל אוק אופשור שאותו גנבו בני הזוג.

נעצרים בנמל

כוחות המשטרה הצליחו להתחקות אחר בני הזוג, שהיו כבר בנמל דובר, בדרכם לתעלת למאנש. דרכה קיוו בני הזוג לעבור לצפון צרפת, כשמשם יבשת אירופה כולה פרוסה בפניהם. לרוע מזלם, כשהם עדיין בתוך רכב האאודי השחור שלהם, תפסו אותם כוחות המשטרה. עם מעצרם של בני הזוג, גילו השוטרים את שעון האודמר הפיגה הגנוב על פרק ידו השמאלית של אילי פארה.

פסק הדין בסוף השנה

לאחר שצפה בצילומי האבטחה, קבע השופט שדן בתיק של בני הזוג כי בני הזוג גנבו את השעון עם תכנון מוקדם. השופט ציין כי מצפיה בצילומי האבטחה ניתן לראות את בנם בן השש של בני הזוג כשהוא בוכה ורוצה לצאת מהחנות, בזמן שהוריו מבצעים את החלפת השעון. עורך דינה של פארה-בלוז’ ציין כי היא בסוף הטרימסטר הראשון של ההריון שלה וכי יש לה קשיים וחששות רבים. בני הזוג הודו בגניבה מהחנות והם הובאו למעצר לפני הקראת גזר הדין, שתתבצע ב-14 לדצמבר. אנחנו לא יכולים לדעת איזה עונש השופט יטיל עליהם, אבל דבר אחד בטוח – את פרס הורי השנה הם בטוח לא יקבלו …

לדיווח המלא על הגניבה במגזין המטרו הבריטי.