לפני כשנתיים פרסמנו כתבה כאן בווטשגורו על גניבות של שעוני יוקרה, כשהבאנו את סיפורם של מספר מפורסמים שמהם נגנבו שעונים בסכומים גבוהים במיוחד, כמו גם אזורים מועדים לפורענות כמו פריז, בהם הזהירה משטרת פריז תושבים ברובעי יוקרה מפני גניבת שעוני יוקרה ואפילו קראה לתושבי הרובעים הללו לשקול האם להסתובב עם השעונים שלהם בפומבי. אזור נוסף בעולם, שידוע במיוחד בגניבת שעוני יוקרה, שלא הוזכר בכתבה שלנו, הוא העיר לונדון. בימים האחרונים התפרסם מקרה גניבת שעוני יוקרה בלונדון, בפרופיל גבוה במיוחד, הגורו החליט שעכשיו, לפני שהגבלות קורונה למיניהן כמעט ונעלמות מהעולם, להזהיר אתכם מפני אחד האזורים המסוכנים באירופה להסתובב בהם עם שעון יוקרה, מי יודע, אולי נצליח לשמור על השעון שלכם ….

אמיר קאן

אמיר קאן (Amir Iqbal Khan) הוא מתאגרף בריטי בן 35. בגיל 17, כחובבן, קאן זכה במדליית כסף במשקל קל באולימפיאדת 2004, כשהוא הופך למדליסט האולימפי הצעיר ביותר בבריטניה בתחום האגרוף. שלוש שנים לאחר מכן, בשנת 2007, הוא זכה בתואר ״פרוספקט השנה״ של ESPN. שנתיים לאחר מכן, הוא יהפוך לאחד מאלופי העולם הבריטיים המקצועיים הצעירים ביותר אי פעם, כשהוא זוכה בתואר אלוף ה-WBA כשהוא בן 22 בלבד, תואר אותו החזיק עד לשנת 2012.

גניבת שעוני יוקרה בלונדון- קאן ואשתו בימים רגועים יותר.
גניבת שעוני יוקרה בלונדון- קאן ואשתו בימים רגועים יותר.

מחוץ לזירה חאן הוא פילנתרופ ידוע, עם ארגון צדקה משלו – קרן אמיר חאן, כשהוא מחזיק במספר מיזמי אגרוף מסביב לעולם. בנוסף, חאן השתתף במספר תוכניות ריאליטי שונות לאורך השנים.

בנוסף, כמו אתלטים וספורטאים רבים, חאן הוא גם חובב שעוני יוקרה. השבוע צייץ חאן בחשבון הטוויטר שלו ציוץ, בו הוא מספר על שוד שעבר במזרח לונדון, שלצערו של חאן, הפך אותו לקורבן האחרון ברשימה ארוכה של אנשים שמהם נשדדו שעוני יוקרה באזור הזה.

סטורי מחשבון האינסטגרם של קאן בו הוא מספר על הגניבה.
סטורי מחשבון האינסטגרם של קאן בו הוא מספר על הגניבה.

חאן סיפר בציוץ כי הוא ואשתו, פאריאל מק׳דום (Faryal Makhdoom) מתאוששים לאחר שנשדדו על ידי שני שודדים במזרח לונדון, כשהם לוקחים ממנו באיומי אקדח את שעון הפרנק מולר משובץ היהלומים שלו.

חאן צייץ – ״”הרגע הורידו ממני את השעון באיומי אקדח במזרח לונדון, לייטון. חציתי את הכביש עם פאריאל, למזלי היא הייתה כמה צעדים מאחורי. שני גברים רצו אלי, הוא ביקש את השעון שלי עם אקדח מכוון בפניי. העיקר ששנינו בטוחים”.

קורבן רנדומלי או שוד מתוכנן?

בניגוד למקרים רבים בהם קורבן השוד נבחר באקראיות, פשוט מכיוון שעבר ברחוב בו הסתובבו השודדים שהבחינו בשעון היוקרה על ידו, במקרה של קאן ישנה סבירות גבוהה כי קאן נבחר בקפידה על ידי השודדים. מוקדם יותר באותו היום הוא צולם ביחד עם מעריץ, כשהוא מסתובב ברחוב אוקספורד. בתמונה ניתן להבחין בבירור בשעון היוקרתי על ידו של קאן. התמונה הזאת הייתה מה שככל הנראה העלה את קאן על הכוונת של השודדים, שעקבו כנראה אחרי צעדיו במהלך אותו היום וחיפשו את ההזדמנות המתאימה לשדוד אותו.

השודדים לא היו צריכים להיות מומחים הורולוגיים כדי להבין כי מדובר בשעון יוקרתי במיוחד. שעון הפרנק מולר של קאן היה משובץ בלא פחות מ-719 יהלומים, כשגוף השעון עשוי מזהב אדום 19 קראט. היהלומים משולבים בגוף השעון וממנו הם ממשיכים אל לוח השעון. שוויו של השעון עומד על כ-72,000 ליש״ט, שהם קצת יותר מ-300 אלף שקלים.

התגובות לשוד של קאן

מעבר על התגובות לציוץ של קאן מגלה לא מעט אנשים ששמחים לאידו של קאן. אחד המגיבים כתב – ״זה נראה לא הכרחי במיוחד להשוויץ בשעונים הללא ספק יקרים שלך. זה גם יכול להפוך אותך למטרה לשודדים, אם כי אני די בטוח שאתה יכול להילחם בחזרה״.

אותו מצייץ התייחס לאחד התחביבים האהובים על קאן וספורטאים רבים אחרים – לפרסם תמונות של שעוני היוקרה שלהם ומסעות שופינג שלהם ברחבי העולם.

כך למשל ניתן למצוא בחשבון הטוויטר שלו תמונות שלו עונד שעוני יוקרה שונים, כמו למשל שעון רולקס סקיי-דוולר על פרק ידו, כשעל התמונה מופיע הכיתוב ״המתנה החדשה שלי מדובאי. פינקתי את עצמי״. במקרה אחר פרסם קאן תמונה של שעון RM 032 מבית ריצ׳רדל מיל, שעון צלילה של המותג היוקרתי, בשווי של כ-100 אלף לירות שטרלינג. על התמונה הזאת כתב קאן ״לא בכל יום אני מפנק את עצמי״.

עם זאת, הפוסט המפורסם ביותר של קאן שקשור לשעוני יוקרה הגיע ככל הנראה בשנה שעברה. פוסט בחשבון האינסטגרם שלו שגרר לא מעט ביקורת ציבורית כלפיו ובעיקר על תצוגות העושר מנקרות העיניים שלו. באותו פוסט מפורסם פרסם קאן תמונה של שעון רולקס דייטונה בגוף העשוי מזהב לבן עם לוח אפור. אם אתם שואלים את עצמכם מה הבעיה עם השעון הזה, אתם שואלים שאלה נהדרת. אין שום בעיה עם השעון, יש בעיה עם הכיתוב שהופיע על התמונה.

שעון דייטונה ליום ההולדת הראשון.
שעון דייטונה ליום ההולדת הראשון.

על התמונה כתב קאן ״קניתי לילד הקטן שלי מתנה ליום ההולדת הראשון שלו. אוסף השעונים שלו צריך להתחיל״. קאן טרח לתייג את רולקס בתמונה.

גניבת שעוני יוקרה בלונדון – לא רק קאן …

קאן הוא הקורבן האחרון שנשדדו בלונדון ונגנבו מהם שעוני יוקרה, כשאנחנו יכולים רק לקוות שהוא גם יישאר האחרון ברשימה הדי עצובה הזאת. מלבד קאן, מפורסמים רבים נשדדו בלונדון, כשאחד המקרים האחרונים שעלו לכותרות לפני השוד של קאן היה השוד של נהג הפורמולה 1 הצעיר, לנדו נוריס. 

נוריס בן ה-22, בריטי ממוצא בלגי, מתחרה בסבב הפורמולה 1 היוקרתי, כשהוא נוהג עבור קבוצת מקלרן, תחת הדגל הבריטי. נוריס זכה בשנת 2015 בפורמולה MSA ותארים נוספים כמו סדרת המרוצים של טויוטה (Toyota Racing Series), היורוקאפ פורמולה רנו 2.0 (Eurocup Formula Renault 2.0) והפורמולה רנו 2.0 צפון אירופה (Formula Renault 2.0 Northern European Cup).

בשנת 2019, השנה הראשונה שלו כנהג פעיל בפורמולה 1, הוא הגיע למקום ה-11 בדירוג הנהגים השנתי. שנה לאחר מכן הוא הגיע למקום השמיני, כשבשנה שעברה, עונת 2021, הוא הגיע לדירוג השיא שלו – מקום שישי בדירוג הנהגים, כשבכל העונות הללו הוא מתחרה עבור מקלרן. 

גמר יורו 2021

ב-11 ביולי 2021 נערך גמר אליפות אירופה בכדורגל (היורו 2020, שנדחה בגלל הקורונה), באיצטדיון וומבלי שבלונדון. בין הצופים הרבים במשחק היה גם לנדו נוריס הצעיר. למשחק הגמר המפורסם, שבו הפסידה נבחרת אנגליה לנבחרת איטליה בפנדלים, הצליחו להיכנס, על פי הערכות, כ-2,500 צופים ללא כרטיסים. עם סיומו של המשחק, הרוחות התלהטו מחוץ לאצטדיון, בין היתר בשל ניסיונות כוחות הבטחון והמשטרה לעצור חלק מאותם אוהדים שהיו ללא כרטיסים. 

במסגרת המהומה הגדולה שהתרחשה באותם רגעים, עשה את דרכו אל עבר מכונית המקלרן GT שלו. נוריס לא ידע כי באותם רגעים ממש אורבת לו כנופיית שודדים. הם לא רצו את כספו של נוריס או את מכונית היוקרה שלו, ששווה כ-165 אלף ליש״ט. הם רצו את שעון היד שלו. 

גניבת שעוני יוקרה בלונדון- לנדו נוריס והשעון הגנוב. מקור - supermanwatch.
גניבת שעוני יוקרה בלונדון- לנדו נוריס והשעון הגנוב. מקור – supermanwatch.

כנהג של קבוצת מקלרן, נוריס נהנה מהסכם החסות של הקבוצה עם אחת מיצרניות השעונים המובילות בעולם – ריצ׳רד מיל. ריצ׳רד מיל נחשבת לאחת הספונסריות הגדולות בעולם הפורמולה 1, כשהלוגו שלה מופיע על המכוניות של כ-40 אחוזים מהקבוצות המשתתפות בסבב הפורמולה 1. 

כאחד מהנהגים של קבוצת מקלרן, נוריס נהג לענוד על פרק ידו את שעון הריצ׳רד מיל RM 11-03. שעון פלייבאק כרונוגרף אוטומטי, בגוף העשוי מסגסוגת פחמן TPT, בשילוב קוורץ TPT בצבע כתום.

נוריס בוחן את המכונית שלו עם שעון בשווי 300 אלף דולרים על ידו. מקור - dmarge.
נוריס בוחן את המכונית שלו עם שעון בשווי 300 אלף דולרים על ידו. מקור – dmarge.

ה-RM 11-03 הוא שעון שיועד למכירה בתחילה לבעלי מכוניות מקלרן בלבד, כשהוא מגיע במהדורה מוגבלת של 500 יחידות, אם כי על פי ההערכות, ריצ׳רד מיל ייצרה בסופו של דבר כמות נמוכה יותר.

השעון הגיע עם תג מחיר של כ-191,500 דולרים בשנת 2018, אך בשנה שעברה, כשנוריס נשדד, ניתן היה למצוא אותו במכירות שונות ברחבי העולם עם תג מחיר גבוה הרבה יותר, של כ-300 אלף דולרים. 

גניבת שעוני יוקרה בלונדון – ״מטרגטים״ מפורסמים?

גם במקרה של נוריס, כמו במקרה של קאן, סביר מאוד כי נוריס לא נשדד ״במקרה״. סביר מאוד להניח כי השודדים הכירו את השעון, שמגיע בצבע כתום בוהק, כשנוריס צולם פעמים רבות עונד אותו. בנוסף, ניתן להניח כי השודדים ידעו כי לנדו, בהיותו בריטי, יגיע לצפות במשחק הגמר בו משתתפת נבחרת הכדורגל של אנגליה, או שלכל הפחות, זיהו אותו במהלך המשחק או היציאה מהאצטדיון. 

גניבת שעוני יוקרה בלונדון- אמיר קאן. מקור - boxing news.
גניבת שעוני יוקרה בלונדון- אמיר קאן. מקור – boxing news.

בשנתיים האחרונות התפרסמו מספר מקרי שוד של שחקני כדורגל, בהם פרצו לבתים שלהם בזמן שהקבוצות שלהם שיחקו ואותם שחקנים היו במגרש – על המגרש או ביציע. אחד המקרים המפורסמים ביותר והידועים ביותר הוא של שחקן הכדורגל הישראלי ערן זהבי, אשר משחק עבור קבוצת הכדורגל ההולנדית פ.ס.וו איינדהובן, אבל גם באנגליה התרחשו מספר מקרים כאלו. 

כפי שציינו, סלבס רבים, כמו קאן, נוהגים להתהדר באוסף השעונים היוקרתי שלהם, או מכוניות היוקרה שלהם, בחשבונות שלהם ברשתות החברתיות השונות. היות וקשה הרבה יותר לגנוב מכוניות יוקרה, שלא לדבר על לנסות למכור אותה, הרי ששעונים הם פריט שקל הרבה יותר לגנוב ואפשר לסחור בו בקלות רבה. 

בלונדון, כמו גם במספר ערים אירופאיות, זה לא נדיר למצוא ברחובות מסוימים שלטי רחוב שמזהירים את העוברים ושבים מפני סכנת שודדים, בדגש על גניבת שעוני יוקרה. אז לפני שמגבלות הקורונה ככל הנראה עוברות סופית ואנחנו נוכל לחזור ולטוס ברחבי העולם, האם זה אומר שאסור לכם לטוס ללונדון או לערים אירופאיות אחרות עם שעון יוקרה? כמו כל דבר בחיים, לא צריך להגזים. עם זאת, אנחנו בהחלט ממליצים לא להסתובב במקומות שיכולים להיות מסוכנים ובמיוחד לא בשעות החשכה ואולי, אתם יודעים, כדאי להחזיק באוסף שלכם שעון יוקרתי, אבל לא יקר במיוחד, שיוכל ללוות אתכם בנסיעות מבלי לסכן אתכם …