גרנד סייקו (Grand Seiko) הכריזה לפני מעל כשנה על מהלך שבמסגרתו היא מתנתקת מיצרנית האם, סייקו, והחלה להיות יצרנית שעוני יוקרה אשר עומדת בפניי עצמה. כנראה שלחובבי הענף יהיה קשה לנתק בין שתי החברות, בטח ובטח לא בגלל המהלך הזה, ולמעשה – אפילו לגורו קשה עדיין להתייחס לזוג היצרניות היפניות כחברות נפרדות.

כחלק ממהלך זה, גרנד סייקו ביצעה עבודה נהדרת בשנה האחרונה – החל מדגמי 2019 שהוצגו בבאזלוורלד, בהמשך ראינו את גרסאת ההנצחה ל-GTR של ניסאן, ודגמי 4 העונות, אשר בלעדיים לשוק האמריקאי. לא משנה אם זה ביפן, אירופה או ארה”ב – גרנד סייקו נותנת גז על דגמים חדשים ושחרורם בכל רחבי העולם.

בהמשך למגמה מעניינת זו, גרנד סייקו משיקה כעת זוג שעונים חדשים – שונים אחד מהשני, אך בעלי לוח אדום לוהט. כמובן שהשניים האלו מהווים מהדורה מוגבלת בייצור, וככאלו הם מכילים בתוכם את העיצוב והמנגנונים היוקרתיים יותר של היצרנית היפנית.

grand seiko japanese spring 36000
מנציח את הסתיו היפני, עם לוח אדום לוהט (מקור: אתר גרנד סייקו הרשמי)

גרנד סייקו הריטג’ SBGH269 במהדורה מוגבלת

הראשון מבין השניים הוא צלע נוספת בסדרת ההריטג’ של גרנד סייקו. סדרת שעונים זו מנציחה את ארץ המוצא של היצרנית, ובמקרה הספציפי שלפנינו – מדובר בשעון אשר נועד להנציח את הסתיו ביפן. לא מדובר בחלק מדגמי ארבעת העונות אשר הוצגו ונמכרו בארה”ב בלבד עליהם דווחנו לפני מספר חודשים, אלא בדגם שיימכר בכל רחבי העולם.

grand seiko japanese spring 36000.jpg front
(מקור: אתר גרנד סייקו הרשמי)

ה-SBGH269 מגיע עם קייס בקוטר 39.5 מ”מ, עשוי פלדת על חלד. הלוח כאן, כאמור, בצבע אדום כהה, כנראה בהשראת עלי השלכת היפניים. קומפליקציית תאריכון נחה בשעה 3, ואת החלק הקדמי משלימים מחוג שניות בגוון זהוב יחד עם לוגו ומרקרים של השניות אשר זוכים לצבע זהה, בעוד שאר המרקרים והמחוגים על הלוח כסופים.

חדי העין מבינכם הבחינו בכיתוב שמעל לשעה 6 – “היי ביט 36000”, ואכן, בדגם זה, סייקו בחרה להטמיע את מנגנון הקליבר 9S85, מנגנון אינהאוס אוטומטי בתדר עבודה גבוה של 36,000 פעימות בשעה. למנגנון רזרבת כוח של כ-55 שעות, וכמובן שגב הקייס במקרה זה שקוף. באופן צנוע משהו, טבעת דקיקה מסביב לגב הקייס השקוף תציג את מספר היחידה מתוך השעונים שיוצרו. דגם זה יגיע עם רצועת חוליות מפלדת אל חלד, והוא יהיה זמין למכירה כבר בסתיו הנוכחי, הוא ייוצר בהיקף של כ-900 יחידות בלבד, כאשר מחירו יעמוד על כ-6800 יורו.

grand seiko japanese spring 36000 rear
גב הקייס השקוף (מקור: אתר גרנד סייקו הרשמי)

גרנד סייקו ספרינג דרייב SBGA405 – 65 שנים לגודזילה

השעון שיותר תפס את עיננו הוא דווקא הדגם השני שהוצג. מדובר בגרסא של הספרינג דרייב שנועדה להנציח את יום ההולדת ה-65 למפלצת היפנית המפורסמת ביותר – הלוא היא גודזילה. גודזילה עצמה עברה גלגולים רבים, וזכתה בשנים האחרונות לעדנה מחודשת כאשר סרט בסדרה בכיכובו של בריאן קרנסטון (שובר שורות) יצא לאקרנים ב-2014, ורק השנה יצא לאקרנים סרט נוסף שמהווה את ההמשך לגודזילה בכיכובו של קרנסטון.

Grand Seiko Godzila
השעון הראשון שאנחנו נתקלים בו לאחרונה שנועד להנציח מפלצת יפנית (מקור: אתר סייקו הרשמי)

כנראה שמהשעון הזה לא נוכל לצפות ליותר מידי הרס בקנה מידה גלובלי, אבל חובבי הסדרה יוכלו להתנחם בכך שגרנד סייקו עשו עבודה עיצובית נהדרת עם השעון. כמו בדגם הראשון בכתבה, גם כאן אנחנו זוכים ללוח אדום לוהט, אך שאר השעון מתרחק מאוד מהאלגנטיות של סדרת ההריטג’. קוטר הקייס כאן עומד על כ-44.5 מ”מ, עשוי טיטניום. הלוח אדום, כאמור, בגימור Sunray של גרנד קסיו, ועל הלוח מוצגות קומפליקציות של רזרבת כוח ותאריכון.

המנגנון כאן הוא הקליבר 9R15 של גרנד סייקו, מנגנון ספרינג דרייב (עליו דנו בהרחבה בסקירה של הסייקו אננטה), ולו רזרבת כוח ש לכ-72 שעות. בגרנד סייקו גם חששו מכך שלקוחות עלולים להקלע להתקפה פתאומית של גודזילה, ולכן המנגנון עמיד מאוד במהמורות, טמפרטורות גבוהות ושדות מגנטיים עוצמתיים. גב הקייס בדגם זה שקוף גם כן, ומסביבו נחרטו על הטבעת מספר נתונים, כמו היחידה עצמה מתוך סך היחידות, והשנים לקיומה של גודזילה, ולסיום – ציור של גודזילה הורסת את המטה היפני של סייקו נוכח מעל להכל, רק כדי לא לשכוח בהנצחה של מה מדובר… כל העבודה המפתה הזו מולבשת על צמיד עור בגימור “גודזילה”, בצבע אדום כהה גם כן, אשר עשוי בפועל מעור כריש. השעון יהיה זמין כבר כעת, החל מחודש נובמבר, ומחירו יעמוד על כ-12,700 יורו. גרנד סייקו תייצר 650 יחידות בלבד מדגם זה.

לאתר גרנד סייקו העולמי