שיתופי פעולה בין ענף הרכב לבין ענף השעונים הם דבר שכיח. רק לאחרונה דווחנו כאן על מהדורה מיוחדת של הברייטלינג פרמייר נורטון – מהדורה שיוצרה בשיתוף עם יצרנית האופנועים הבריטית, מעט לאחר מכן – במהלך באזלוורלד 2019, ברייטלינג השיקה שעון נוסף בסדרת הברייטלינג-בנטלי שלה, סדרה שכולה שת”פ עם יצרנית מכוניות העילית הבריטית. גם לזניט עניין השת”פ עם יצרניות הרכב איננו זר, כאשר היצרנית השיקה לפני מספר חודשים זניט דפיי חדש בשת”פ עם לנד רובר.

שיתוף הפעולה עליו אנחנו מדווחים לכם היום הוא בין המעניינים ביותר שיצא לנו לראות – והוא מערב שתי יצרניות מהמזרח הרחוק – גרנד סייקו (Grand Seiko), זרוע שענות היוקרה של סייקו מצד אחד – ויצרנית הרכב ניסאן מהצד השני, שחברו במטרה להשיק שעון שמהווה גם הנצחה ל-20 שנים ללידתו של מנגנון הספרינג דרייב, במקביל להצחה ל-50 שנים ללידתה של מכונית הספורט שהיא כנראה המפורסמת ביותר שיצאה מיפן – הניסאן GT-R.

אז מה לניסאן GT-R ולגרנד סייקו?

כפי שספרנו לכם בסיכום גרנד סייקו 2019, השנה עומדת אצל היצרנית היפנית בסימן 20 שנים ללידתו של מנגנון הספרינג דרייב המפורסם של החברה. בסיכום הדגמים הוצגו מספר יצירות להנצחת המאורע, אך דווקא את המהדורה הזו בחרו בגרנד סייקו להשיק לאחר התערוכה ולא במהלכה. התאריך חופף לתאריך הצגת הניסאן GT-R לעולם, לפני כ-50 שנים, וכך נולד השת”פ בין השתיים.

למי מבינכם שלא מכיר – הניסאן GT-R היא אחת ממכוניות הספורט הנחשקות והמבוקשות ביותר (אם לא ה-מבוקשת ביותר) שיצאו מיפן. היסטוריה עשירה ומפוארת, משופעת בדגמים חדשניים, הנדסה יפנית טיפוסית ו-0 התפשרות יצרו את אחת ממכוניות הספורט המעניינות והמסקרנות ביותר שנעה על כבישי העולם. רבים מאיתנו מכירים את גרסאת הסקייליין של ה-GT-R, שהופיעה בסרטים הראשונים של סדרת “מהיר ועצבני”, משחקי המחשב של סדרת Need For Speed וסדרת משחקי הפלייסטיישן המעולה Gran Turismo, גרסה שמעולם לא יובאה לארץ באופן רשמי. ב-2007 ניסאן גנזה את השם “סקייליין” וחזרה למקורות עת הציגה GT-R חדשה לחלוטין, רכב שכיום גם ניתן לרכוש בארץ באופן רשמי. אחד מהפרטים הטכניים המעניינים בנוגע לרכב זה הוא התאוצה שלו מ-0 ל-100 שניות – שאורך לא יותר מ-2.8 שניות… לשם השוואה – מכונית משפחתית ממוצעת תגיעה מ-0 ל-100 בטווח של 8-10 שניות.

nissan skyline fast and furious
הניסאן סקייליין מהסרט הראשון של סדרת “מהיר ועצבני”, בה נהג פול ווקר . הדגם הוא GT-R R34 – גרסאת הקצה של הסקייליין משנת 1999 (מקור: The Fast and the Furious Wiki)

כאמור, היות ושנת 2019 מסמלת את שנת היובל להולדתה של הניסאן GT-R, השיקו בניסאן מהדורה מוגבלת של ה-GT-R בצביעת Bayside Blue עם נגיעות כסופות. מבחינה מכאנית הרכב נשאר זהה – אך המהדורה המיוחדת בצביעה הזאת תהיה זמינה לרכישה עד חודש מרץ 2020, בהזמנה מיוחדת בלבד. הגרסה המיוחדת הזאת מהווה את ההשראה, למעשה, לשעון שאותו הציגה גרנד סייקו בשת”פ.

nissan gtr anniversary
מהדורת 50 שנים להנצחת הניסאן GT-R – בצביעה מיוחדת, וזמינות עד מרץ 2020 (מקור: אתר ניסאן הרשמי)

הגרנד סייקו ספרינג דרייב כרונוגרף SBGC229

שנת 2019 מסמנת בשביל גרנד סייקו את שנת ה-20 להולדת מנגנון הספרינג דרייב שלה. לא בדיוק מנגנון קוורץ – וגם לא בדיוק מנגנון מכאני טיפוסי, המנגנון ההיברידי הזה זכה לקהל מעריצים עצום ברחבי העולם, והוא מופיע במגוון שעונים של גרנד סייקו ושל יצרנית האם. רק בתערוכת באזלוורלד האחרונה השיקה גרנד סייקו 3 דגמים חדשים במהדורת הספורט שלה, דגמים שגם הם מהווים הנצחה ל-20 שנים להולדת הספרינג דרייב.

grand seiko nissan co-op
גרנד סייקו רפרנס SBGC229 – שת”פ עם ניסאן להנצחת 20 שנים למנגנון הספירנג דרייב ו-50 שנים לניסאן GT-R (מקור: אתר גרנד סייקו הרשמי)

כמו המהדורה המיוחדת של ה-GT-R, גם כאן מדובר בשעון שמבוסס על הקיים ולא בדגם חדש לחלוטין. על מנגנון הספרינג דרייב ספרנו לכם מעט בסקירת שבוע על היד של הסייקו אננטה, אך העיצוב כאן שונה מאוד והוא, כאמור, הולך בקו עיצובי בהשראתה של הניסאן GT-R החדשה. הקייס בקוטר של 46.4 מ”מ והוא קרמי כחול משולב בטיטניום. בזל טכימטר – כיאה לכרונוגרף ספורטיבי, הלוח צבוע בכסוף “מגורען”, עם קומפליקציות GMT, מד רזרבת כוח, כרונוגרף כמובן, ותאריכון בשעה 3.

grand seiko SBGC229 back
גב הקייס עם הכיתוב GT-R על המשקולת (מקור: אתר גרנד סייקו הרשמי)

המנגנון כאן הוא הקליבר 9R96 – אין האוס של גרנד סייקו כמובן, עם רזרבת כוח של כ-72 שעות. גב הקייס שקוף, והשעון מגיע עם רצועת עור קרוקו לבנה שמשלימה היטב את החבילה היפה והמיוחדת הזאת. השעון ייוצר בכ-200 יחידות בלבד, הוא יהיה זמין לרכישה החל מחודש יוני הקרוב, ומחירו יעמוד על כ-21,600 יורו. הניסאן GT-R, כמובן, לא כלולה במחיר…

grand seiko SBGC229
גרנד סייקו SBGC229 (מקור: אתר גרנד סייקו הרשמי)

 

לאתר גרנד סייקו העולמי