תאגיד סייקו-אפסון הוא תאגיד ענק, ולמעשה חברת השעונים הגדולה בעולם, אשר מספקת מיליוני שעונים בעולם כולו, מרביתם שעוני קוורץ וחלק שעונים מכאניים. על פניו סייקו לא ממש מתקשרת לעולם שעוני היוקרה, פרט לעובדה שעם שעון הקוורץ הזול שלהם כמעט והשמידו תעשייה שלמה של שענות בשוויץ כמו שאכן קרה בארה”ב, גרמניה או צרפת. מי מאיתנו לא זוכר לטובה את שעוני בר המצווה ושעונים קינטיים של החברה שלא צריך להחליף להם סוללות. יחד עם זאת לסייקו מסורת ארוכת שנים עוד מהמאה ה-19 בשענות וניתן לומר ללא כל ספק שדריכת רגלה בשענות היוקרה איתנה מתמיד.

גרנד סייקו – השורשים

אם נחזור קצת אחורנית בזמן, אי שם לשנות ה-60 של המאה הקודמת, יפן היא מדינה שבונה את עצמה מחדש לאחר מלחמת העולם, מלחמה אשר השאירה אותה משועבדת והרוסה. נמצא כי סייקו, חברה יפנית המשגשגת בעזרת הרבה עבודה קשה, מחפשת את מקומה בעולם השענות העולמי. באותה תקופה עוד לא היה ארגון COSC, אבל כן היו תחרויות דיוק שונות של מצפי כוכבים בהן השתתפו כל החברות שהחשיבו עצמן בתחום, ביניהן זניט, שהיתה אחת החברות המוצלחות בתחרויות אלה.

בשנים אלו שעוני סייקו יוצרו בשתי חברות בת של סייקו ביפן, הראשונה- .Daini Seikosha Co, הממוקמת באזור טוקיו. החברה השניה, .Suwa Seikosha Co, ממוקמת באיזור נגאנו. המפעל הראשון היה אחראי בעיקר לשעוני גברים בעוד השני עסק בעיקר בשעוני נשים. באותה תקופה היפנים העריכו שיש להם את היכולת ליצור שעונים ברמה ובאיכות של מקביליהם השוויצרים ושני המפעלים עמלו לייצר שעונים אלה, השעונים הטובים ביותר של החברה.

שעון גרנד סייקו ספרינג דרייב עם מנגנון צבירת אנרגיה של 8 ימים
שעון גרנד סייקו ספרינג דרייב עם מנגנון צבירת אנרגיה של 8 ימים

כך נולדה במפעל הראשון מחלקת הגרנד סייקו, בעוד במפעל השני קמה לה מחלקת הקינג סייקו. התחרות על הכבוד לייצר את השעון הטוב ביותר הביאה את שני המפעלים הללו להתחרות אחד בשני ולייצר שעונים ברמות איכות טובות מאוד. השעונים הללו היו כל כך טובים, שכאשר הם נשלחו לתחרויות בשוויץ הם הצליחו באופן די גורף להשאיר מאחור יצרניות בעלות מסורת ארוכה בשענות השוויצרית, זאת עד שנאסרה השתתפות של חברות שאינן שוויצריות, כשיש מי שאומר שהצעד הזה היה בעיקר כדי לסלק את סייקו מהתמונה.

שעוני גרנד סייקו וקינג סייקו יוצרו עד שנת 1977, כללו מנגנונים בעלי מתיחה ידנית ואוטומטיים, בתדרים שבין 18,000 פעימות לשעה ועד 36,000 פעימות לשעה. כיום כבר יש שוק אספנים נלהב המחפש שאריות משעונים אלו ומוכן לשלם סכום לא מבוטל עבור שעונים במצב כמו חדש. יחד עם זאת הטכנולוגיה לא סולחת וגם מחלקות אלו נסגרו ופינו את דרכן לשעון הקוורץ שחולל מהפכה בעולם כולו והפך את סייקו ליצרנית השעונים הגדולה בעולם.

גרנד סייקו נולד מחדש

שעון הגרנד סייקו המודרני נולד מחדש בשנת 1998. זו הפעם הראשונה מזה עשורים בה סייקו חזרה לייצר שעונים מכאניים באיכות גבוהה, יחד עם מותג היוקרה CREDOR של החברה, מתחילה תקופה חדשה עבור השענות היפנית. מפעל הייצור העיקרי של סייקו ממוקם במוריאוקה ומייצר עשרות מיליונים של מנגנוני ושעוני קוורץ. בקומה השנייה של המבנה נמצא גם את סטודיו השענות של Shizukuishi, האחראי על בניית מנגנונים מכאניים לגרנד סייקו וקרדור. במקביל ישנו מפעל סייקו אפסון ב Shiojiri-, מדובר במפעל הישן שעבר מטוקיו בשל ההפצצות במלחמת העולם השנייה לאזור פחות חשוף. במפעל זה מיוצרים כיום שעוני גרנד סייקו וקרדור קוורץ וספרינג דרייב, כמו כן שעוני הקינטיק והאסטרון מיוצרים במפעל זה.

חשוב להבין כי הגישה לשענות ביפן היא קצת שונה מהאירופאית. ביפן ישנה השאיפה להגיע לתוצאות הטובות ביותר בעקביות הגבוהה ביותר. לכן הבחירה בתעשייה ממוכנת אשר מייצרת את כל החלקים וגם אחראית לגימור נותן תחושה קצת שונה מאשר הגישה השוויצרית הדוגלת בגימור ברמת עבודת אומן לשעונים המיוחדים ביותר (רק שעוני קרדור זוכים לגימורים שכאלו). יחד עם זאת רמת הגימור של החלקים במנגנוני גרנד סייקו הינה גבוהה מאוד, אבל הדובדבן שבקצפת הינה הרכבה ידנית של כל שעון, בסטודיו עם מספר יחסית מצומצם של שענים מומחים. הדבר מגביל את כמות הייצור (משערים כי מדובר על כ-10,000 יחידות בשנה), אבל כל שעון ושעון עובר הרכבה ידנית ולא על ידי מכונה, פוליש ידני ובקרת איכות עם חתימת השען שהרכיב ובדק. בזמן טיפולים לאורך חיי השעון, הוא יחזור לטיפול אל אותו שען שבנה אותו והשעון עובר חידוש מושלם עד למצב כמעט חדש.

הגישה התרבותית כה שונה עד כדי כך שלא היה עניין למכור שעונים אלה מחוץ ליפן. מעטים היו ברי המזל שהתנסו איתם בעולם המערבי, ולקח כמעט עשור עד שהוחלט בסייקו לשווק אותם ברמה עולמית, כאשר כיום ניתן למצוא בוטיק סייקו בכל מדינה חשובה בעולם.

מעבר לאיכות המנגנונים, שעוני גרנד סייקו ידועים בשל איכות הקייסים (גופי השעון), לוחות ומחוגים. סימן היכר משמעותי של גרנד סייקו הינו תהליך הפוליש שעוברים החלקים השונים. קייס הפלדה עובר תהליך חיסום של כ-15 שלבים ועובר גימור בליטוש במישורים מורכבים של מבריק ומט, המשולבים בצורות יפניות מסורתיות בעלי פוליש המקנה לפלדה בהירות וחדות של מראה. היפנים קוראים לפוליש הזה Zaratsu (למעשה זהו תרגום עילג של מושגים אחרים המתייחסים לתהליך הליטוש של חרב קאטנה) אנו פשוט קוראים לו מדהים.

המחוגים של שעונים אלה עוברים פוליש ידני מיוחד, והם מוכרים כמחוגים עם הגימור הטוב ביותר בעולם השענות, כנ”ל האינדקסים של השעות ורמת הפרטים על הלוחות השונים. הצמידים הם אולי נקודת התורפה העיקרית, הם לא עומדים באותה רמה של איכות וגימור כפי שאר החלקים. עיצוב השעונים הוא מאוד ספרטני לרוב, קאלסי, שקול, אם תרצו – יפני. יחד עם זאת ישנם גם עיצובים פחות קונבנציונאליים, שרק יפנים מסוגלים לאהוב.

הטכנולוגיות השונות של גרנד סייקו

נתייחס ראשונה למנגנוני הקוורץ שבגרנד סייקו, 9F. מה כבר יכול להיות מעניין במנגנון קוורץ, הרי יש מיליונים? ובכן, מנגנון ה 9F, של סייקו הינו מנגנון הקוורץ הטוב ביותר שקיים בעולם נכון להיום. המנגנון מורכב ידנית ומכויל ידנית. מסוגל לשמור על דיוק רשמי של 10 שניות לשנה, בפועל ניתן למצוא בפורומים אינטרנטיים מי שבדק אותם מול שעונים אטומיים ודיווח על העדר סטייה אפילו של שנייה אחת לאחר שנה שלמה של שימוש (!). רק הנתון הזה לבדו מספיק כדי להפיל כמה לסתות, כשמדובר על השעון הכי נגיש כלכלית של סדרת הגרנד סייקו.

עוד עובדה מעניינת – למחוג השניות יש מערכת משקולות כך שניתן לכוון את המנגנון כך שהמחוג ייעצר כל שנייה, בדיוק מעל לאינדקס שעל הלוח מבלי לרעוד או לנוע מעבר לו. המנגנון עצמו בנוי עם רמת אטימות מיוחדת אשר מאפשרת כי הטיפולים בגלגלי השיניים יעשו רק פעם בחמישים (50) שנה, בעוד את הסוללה יש להחליף פעם בשלוש שנים.

שעון גרנד סייקו GMT
שעון גרנד סייקו GMT

מרכז קולקציית גרנד סייקו הינו המנגנון המכאני, סייקו מייצרת מנגנונים מכאניים במספר רמות, החל משעונים פשוטים מאוד בעלות של 50$ ועד לאלפי דולרים, כשאלו כמובן שעוני הגרנד סייקו. עיצוב המנגנונים הוא לא עבודת אומנות בהנדסה. מדובר על מנגנונים עם עיצוב די קלאסי, עבים, המיוצרים עם חלקים סולידיים ובאיכות טובה. לא מדובר במנגנונים מנקרי עיניים אלא בבנייה שקולה ואיתנה. בכל רמות הייצור של סייקו ניתן לומר שמה שאתה מקבל עבור הכסף שלך הוא הרבה יותר משהיית מקבל מחברה אחרת. זה נכון גם בשעוני גרנד סייקו. בחברה מייצרים מנגנונים מכאניים בתדרים של 28,000 ו- 36,000 פעימות לשעה, כיום היצרנית היחידה פרט לזניט שמייצרת שעונים לציבור הרחב בתדר כה גבוה. לשעונים יש מאגר כוח של שלושה ימים והם מכוילים בשישה מנחים שונים, אוטומט או ידני.

כמו שהייתם מצפים משעון יפני – אמינות השעונים היא גבוהה במיוחד, כשהשעונים עוברים בדיקה בתקן מיוחד עם רמה מחמירה יותר מזו של תקן ה-COSC השוויצרי. בסוף התהליך, גרנד סייקו מספקים שעון המורכב בעבודת יד, שעבר פוליש ידני, על ידי שען מומחה ועבר בדיקות מהמחמירות ביותר שקיימות כיום בשוק. גרנד סייקו מציעה מגוון אפשרויות של שעונים – כאלו ללא קומפליקציות בכלל מלבד הצגת שעה, כאלו שמציגים גם תאריך, עם קומפליקציית GMT ועוד. רוצים לנסות להשוות אותם למשהו מוכר ? ניתן למקם את שעוני גרנד סייקו, בכל הקשור לאיכות ואמינות לצד אומגה, רולקס, או IWC, אבל במחיר הרבה יותר נוח.

אם יש מי שהזדעזע מהשורה האחרונה, אבל הוא נאמר ברצינות רבה. שעוני גרנד סייקו הם שעונים העשויים היטב, עם בקרת איכות מעולה ואמינות יוצאת דופן. בגרנד סייקו החליטו שאת מה שחברות אחרות השקיעו בפרסום ויחצנות, אולי גם בכדי שהאמירה הקודמת שלנו תזעזע אתכם, היפנים השקיעו בלעשות שעון שהוא פשוט שעון טוב.

החיסרון הבולט של שעונים אלה הוא ללא ספק העדר מוחלט של מיתוג. דבר שהפך למיתוג בפני עצמו, היות ואף אחד לא מכיר את שעונים הללו חוץ ממי שבאמת מבין בשעונים … אבל זה לא מספיק, במיוחד אם אתה מצפה שמישהו ישלם אלפי דולרים עבור השעון שאתה מייצר. בארצנו הקטנטונת שעונים אלה לא מוכרים בכלל, ורק בארה”ב זוכים לאחרונה לשיווק אגרסיבי יותר, כאשר באירופה הם רק מתחילים ליצור לעצמם קהל מעריצים. ביבשת הבית, אסיה, לעומת זאת, רבים מעדיפים אותם על פני רולקס ואומגה האירופאים.

טכנולוגיית ה-Spring Drive

לסוף השארנו את הדבר הטוב ביותר של הגרנד סייקו, טכנולוגיית ה- Spring Drive. מדובר בהצלחה הראשונה לשלב את הטוב שבשני העולמות, הנשמה של מנגנון מכאני לחלוטין עם הדיוק של מנגנון אלקטרוני איכותי. מדובר למעשה בטכנולוגיה שבפיתוח מאז שנות ה-70 של המאה הקודמת. הטכנולוגיה יצאה לאור בשנת 98 ביריד באזל שבשוויץ במנגנון בעל מתיחה ידנית והופיעה בשעון במהדורה מוגבלת של מותג קרדור (מבית סייקו) בשנת 1999. המנגנון האוטומטי הראשון בייצור סדרתי ונגיש לקהל הרחב נכנס לשוק בשנת 2005. עד כמה ההמצאה הזאת נחשבת למהפכנית ? ישנן עדויות ברחבי הרשת, שאפילו השוויצרים ניסו ליצור משהו דומה, בפרט חברת המנגנונים Eta SA, אך הפרויקט נגנז בשל העדר הצלחה. רק בשנת 2016 חברת פיאגה הציגה ביריד SIHH שעון המשתמש בטכנולוגיה דומה בשעון שוויצרי.

אז מה זה ספרינג דרייב? מדובר על מנגנון מכאני אוטומטי שבדומה לרוב המנגנונים בתעשייה, אשר משתמש במשקולת בכדי למתוח את הקפיץ של השעון, ישנו מערך של גלגלי שיניים אשר מובילים את הכוח הטמון בקפיץ כל הדרך עד למנגנון בריחה שיאפשר למדוד את הזמן. אולם מנגנון הבריחה איננו המנגנון הקלאסי שאנו מכירים מהשעונים הרגילים. מדובר במנגנון בריחה אלקטרוני, המשתמש באנרגיה חשמלית המופקת באופן מכאני ממתח הקפיץ (הקפיץ המרכזי מזין את הפעילות החשמלית גם כן). המרכיבים האלקטרוניים קוצבים את קצב גלגל הבריחה (מחגר, בעברית תקנית) על ידי מגנטים אשר מאטים או מאיצים את תנועתו. הקצב נבדק 8 פעמים בשנייה ומתוקן בעת הצורך. אחת התופעות מדהימות של מערכת זו היא שמחוג השניות נע באופן רציף על פני הלוח ולא בקפיצות קטנות כמו שנהוג לראות בשעון מכאני, או קפיצות של שנייה כפי שנהוג בשעון קוורץ.

הדיוק המוצהר של מנגנונים אלה הוא של 10 שניות לחודש, אולם מרבית העונדים אותם יכולים להעיד על דיוק של שנייה בשבוע או אפילו שנייה בחודש. הטכנולוגיה היא בלעדית לסייקו והינה שלב אבולוציוני בשענות שאינו ניתן להשוואה לשום טכנולוגיה או מנגנון אחר שקיים בשוק כיום.

אז בפעם הבאה שאתם חושבים על שעון יוקרה ואתם רוצים לצאת קצת מהמסגרת, תזכרו שיש אלטרנטיבות לא רק מחוץ לשוויץ, אלא אפילו מחוץ לאירופה ותזכרו שהן לא פחות טובות מכל אופציה שוויצרית מכובדת ככל שתהיה …

לאתר גרנד סייקו העולמי