במסגרת גל ההשקות הבלתי פוסק של יצרנית שעוני היוקרה היפנית גרנד סייקו, השיקה החברה בתחילת חודש יוני זוג שעונים בקולקציית ה-Heritage שלה המיועדים לשוק האמריקאי. גרנד סייקו השיקה את השעונים הללו כשהם מגיעים לציון המשכיות לוח השנה הירחי של יפן ומסמלות את מחזור העונות השנה הבלתי פוסק של הטבע, כשכל אחד מהשעונים, כלשון ההכרזה של גרנד סייקו “חולק כבוד ליפן וזרימת הזמן הטבעית והמתמשכת שלה”. גרנד סייקו SOKO U.S Special Editions – מוזמנים להכיר ביחד איתנו.

לוח העונות היפני

אם אתם מחפשים מה מיוחד בגרנד סייקו – מלבד היותה יצרנית שעוני יוקרה שבאה מיפן – אפשר לציין את העובדה שכמעט כל אחד ואחד מהשעונים של החברה מגיע עם סיפור כזה או אחר וחולק כבוד למורשת יפנית אחרת, כך גם השעונים החדשים.

בעוד במרבית העולם מציינים ארבע עונות – סתיו, חורף, אביב וקיץ, בתרבות היפנית מחולקות עונות השנה ל-24 “מונחים סולריים” (מעין תת עונות) או Sekki, כפי שהם נקראים ביפנית. ה-Sekki הם חלק מלוח השנה הירחי-סולארי המסורתי במזרח אסיה. מדובר בנקודות שניתן למצוא במישור האקליפטי, המרוחקות 15 מעלות האחת מהשניה (ובסך הכל 360 מעלות כמובן) והן משמשות כדי לשמור על תיאום בין שנות הירח והשמש, כמו גם כדי לקבוע את ההכרח לחודש בינקלרי.

הסקי חיוניים למעקב מדויק אחרי מעברי העונות, נושא חיוני לתרבויות אגרריות והן מוודאות כי לוח השנה והעונות לא יצאו מסנכרון. ככאלה, לסקי יש שמות המשקפים נקודות דרך עונתיות וחקלאיות לאורך השנה. על פי האגדה, הסקי הראשון שזוהה היה סופת החורף. המילה SOKO משמעותה “הכפור יורד”, כשבעצם המשמעות המילולית היא התקופה בה מופיע הכפור הראשון. סקי אחרים מתהדרים בשמות כמו “יותר גשם משלג” או “חרקים מתעוררים”.

אז אחרי שקיבלתם קצת מושג בלוח העונות היפני, הגיע הזמן להתעמק קצת בשעונים החדשים של גרנד סייקו.

גרנד סייקו SOKO U.S Special Editions – מפרט טכני

שני השעונים החדשים, רפרנס SBGA427 ו-SBGA429 מגיעים בגוף העשוי מפלדת אל-חלד בקוטר של 39 מ”מ ובעובי של 12.5 מ”מ. ההבדל הבולט בין שני השעונים הוא בלוח השעונים. בעוד רפרנס SBGA427 מגיע עם לוח “Light” – לוח לבן בהיר, הרפרנס השני, SBGA429 מגיע עם לוח “Shadow”, לוח כהה בגוון חום-אפור.

גרנד סייקו SOKO U.S Special Editions. מקור - Hodinkee.
גרנד סייקו SOKO U.S Special Editions. מקור – Hodinkee.

הבדל נוסף בין השעונים מגיע בדמות מחוג השניות ומחוג רזרבת הכח של השעונים. שעון ה-Light מגיע עם מחוגים ירוקים בעוד שעון ה-Shadow מגיע עם מחוגים צהובים. לוחות השעונים מגיעים בגימור מגורען אנכי.

גרנד סייקו רפרנס SBGA427G. מקור - Hodinkee.
גרנד סייקו רפרנס SBGA427G. מקור – Hodinkee.
גרנד סייקו רפרנס SBGA429G. מקור - Hodinkee.
גרנד סייקו רפרנס SBGA429G. מקור – Hodinkee.

השעונים יהיו זמינים עם רצועה מעור תנין עם תפרים בצבע הזהה למחוגי השעון או צמיד מפלדת אל-חלד.

גרנד סייקו רפרנס SBGA427G עם רצועת עור תנין. מקור - Hodinkee.
גרנד סייקו רפרנס SBGA427G עם רצועת עור תנין. מקור – Hodinkee.

השעונים יגיעו עם עמידות למים בעומק של עד ל-100 מטרים ועם גב שקוף אשר יאפשר הצצה אל מנגנון השעון.

גרנד סייקו SOKO U.S Special Editions – מנגנון

גרנד סייקו בחרה באחד המנגנונים המרשימים ביותר של החברה עבור השעונים החדשים. מדובר בקליבר 9R65 – מנגנון ספרינג דרייב מכאני אוטומטי, עם 30 אבני חן המשולבות במנגנון.

קליבר 9R65. מקור - WatchTime.
קליבר 9R65. מקור – WatchTime.

המנגנון מגיע עם דיוק של שניה אחת ליום (+/-) ועם רזרבת כוח של 72 שעות.

אז מה חדש בעצם?

בלא מעט שעונים של גרנד סייקו שאנחנו רואים אנחנו חושבים – לא ראינו כבר את השעון הזה? אבל בניגוד ליצרניות שעונים אחרות (ואל תבקשו מאיתנו שמות …) בגרנד סייקו זה פשוט לא אותו דבר. לגרנד סייקו יש את עקרונות העיצוב שלה אשר מיושמים באופן גורף בכל השעונים של החברה ולכן הם נראים פעמים רבות דומים מאוד, אם כי כל שעון מגיע עם אלמנטים עיצוביים שונים או מנגנונים שונים וכל שעון מגיע עם ייחודיות משלו. כאן מדובר בנוסף בגרסה המיועדת לשוק האמריקאי, במה שמסמל צעד נוסף בניסיונות של גרנד סייקו להתבסס בצורה משמעותית בשוק הזה.

גרנד סייקו SOKO U.S Special Editions. מקור - Hodinkee.
גרנד סייקו SOKO U.S Special Editions. מקור – Hodinkee.

כמה זה עולה לנו?

לא הרבה. 5,000 דולרים ואחד מהשעונים הנהדרים הללו יכול להיות שלכם. אם אתם חושבים שזה תג מחיר גבוה, כנראה שלא ראיתם מעולם שעון של גרנד סייקו במציאות.

גרנד סייקו SOKO U.S Special Editions. מקור - Hodinkee.
גרנד סייקו SOKO U.S Special Editions. מקור – Hodinkee.

השורה התחתונה

אי אפשר שלא לאהוב כמעט כל שעון חדש שיוצא מגרנד סייקו ואי אפשר שלא להעריך את המאמצים הכבירים שעושה יצרנית השעונים הנהדרת הזאת להתחרות כמעט בתעשיית שעונים שלמה שמגיעה משוויץ וההצלחות הקטנות אך המצטברות שלה בניסיון לקבע לעצמה מעמד בולט בשוק שעוני היוקרה. השעונים החדשים מהווים ציון דרך נוסף בשורת המאמצים הללו וסביר מאוד להניח שרבים מהם ימצאו את דרכם מחוץ לגבולות ארצות הברית.

למידע נוסף על השעונים החדשים באתר של גרנד סייקו.