שנות השישים של המאה הקודמת סיפקו להיסטוריה האנושית מספר משמעותי של אירועים חשובים ובולטים – החל ממשבר הטילים בקובה, מלחמת וויטנאם וההתנקשות בנשיא ארצות הברית ג’ון קנדי ועד לפסטיבק וודסטוק. אבל גם עולם השעונים לא טמן את ידו בצלחת באותה תקופה. למעשה, כמעט כל שעוני הצלילה האייקוניים שאנו מכירים כיום – עוצבו והתאפיינו באותן שנים. דבוסה השוויצרית החליטה להקדיש סדרת שעונים חדשה תחת קולקציית הטרנוס שלה לאותה תקופה נפלאה בהיסטוריה של עולם השעונים – דבוסה טרנוס סיקסטיס. מוזמנים להכיר ביחד איתנו את השעון החדש של דבוסה.

דבוסה טרנוס סיקסטיס – מפרט טכני

לטובת מי שלא מכיר, קצת רקע על סדרת הטרנוס של דבוסה. סדרת הטרנוס של דבוסה היא סדרת שעוני הומאז’ לשעוני הרולקס סאבמרינר. שעון הצלילה האייקוני ביותר בעולם וזכה מאז לאינספור גרסאות הומאז’ והפך לסמל הבולט של עולם שעוני היוקרה. שעוני הטרנוס דומים במראה שלהם לשעוני רולקס סאבמרינר מודרניים, אבל בהשראת גל הוינטאג’ ששוטף את עולם השעונים, בדבוסה החליטו להוסיף להם קצת טאץ’ מיושן. התוצאה – הקולקציה החדשה – סיקסטיס.

דבוסה טרנוס סיקסטיס. נגיעה של רטרו לשעון הצלילה של דבוסה.
דבוסה טרנוס סיקסטיס. נגיעה של רטרו לשעון הצלילה של דבוסה.

השעונים החדשים בסדרת הטרנוס סיקסטיס מגיעים בגוף העשוי מפלדת אל-חלד בקוטר של 40 מ”מ ובעובי של 12 מ”מ. השעונים עשויים מפלדת אל-חלד 316L והם מגיעים עם בזל חד-כיווני העשוי מאלומיניום. זאת בניגוד לשעוני הטרנוס הרגילים המגיעים עם בזל קרמי. לוח השעונים הוא לוח טיפוסי לשעוני צלילה, עם סמני שעות עגולים, מלבד סמני השעות 3,6 ו-9 שמגיעים בצורת מלבן ארוך. סמן השעה 12 הוא בצורת משולש הפוך.

דבוסה טרנוס סיקסטיס.
דבוסה טרנוס סיקסטיס.

דבוסה העניקה לשעונים הללו את המראה המיושן עם צביעה של סמני השעות בחומר זרחני בצבע ירוק-בהיר, דהוי מעט. אותו צבע מיושם גם על גבי מחוגי השעון. דבוסה תשווק את השעונים הללו בשלוש גרסאות – לוח שחור עם בזל שחור, לוח כחול עם בזל כחול ולוח שחור עם בזל אדום (בורגונדי).

בזל אלומיניום וזכוכית ספיר כיפתית.
בזל אלומיניום וזכוכית ספיר כיפתית.

השעונים יגיעו עם רצועות עור או צמידים העשויים מפלדת אל-חלד והם יהיו עמידים למים בעומק של עד ל-100 מטרים. להשלמת מראה הרטרו של השעונים, דבוסה משלבת בהם זכוכית ספיר כיפתית, עוד סימן היכר של שעונים מאמצע המאה הקודמת.

דבוסה טרנוס סיקסטיס – מפרט טכני

דבוסה משתמשת בשעונים החדשים במנגנון DAV 3021 האוטומטי. כמו לא מעט חברות בתעשיית השעונים, מאחורי השם המפוצץ הזה מסתתר בעצם אחד המנגנונים הנפוצים בעולם השעונים – סליטה SW200. הקליבר, שנמצא בשימוש של חברות רבות כמו כריסטופר וורד, אטרנה, בום אנד מרסייה ואוריס, הוא כאמור מנגנון אוטומטי, הפועל בקצב של 28,800 ויברציות לשעה. הוא מצויד ברזרבת כוח של 38 שעות והוא נחשב כאמור לאחד מסוסי העבודה של עולם השעונים, עם אינספור דגמים המבוססים עליו.

דבוסה טרנוס סיקסטיס עם בזל שחור ולוח שחור.
דבוסה טרנוס סיקסטיס עם בזל שחור ולוח שחור.

אז מה חדש בעצם?

סדרה חדשה בקולקציית הטרנוס של דבוסה, הפעם שעוני צלילה בעיצוב וינטאג’י, עם בזל אלומיניום, כיאה לאותן שנים וצביעת “וינטאג’ מזויפת” או “Faux Patina” כפי שיצרניות השעונים אוהבות לקרוא לזה. בדבוסה מדגישים כי גוף השעון וגם צמיד השעון שודרגו בהשוואה לשעוני הטרנוס הרגילים והם אמורים להיות נוחים הרבה יותר לענידה יום-יומית. הצמיד הוא צמיד “ממוסמר” – דבוסה מחברת את חוליות הצמיד עם מעין מסמרים כיפתיים בקצה. תצורה זאת מעניקה לצמיד גמישות רבה יותר והוא אמור להיות נוח הרבה יותר לענידה.

בזל ולוח כחולים עם רצועת עור כחולה תואמת.
בזל ולוח כחולים עם רצועת עור כחולה תואמת.

כמה זה עולה לנו?

כמו כל השעונים של דבוסה, מדובר בשעונים סופר תקציביים שמאפשרים לכל מי שרוצה “לטעום שעון שוויצרי” להתנסות בשעון שיכול לשאת בגאון את הכיתוב SWISS MADE כמעט מבלי לחשוב פעמיים. דבוסה תציע את השעונים החדשים בסדרת הטרנוס במספר גרסאות. הגרסה הראשונה והזולה ביותר תהיה עם רצועת עור וזכוכית מינרל, שתגיע במחיר של 698 אירו. גרסת צמיד הפלדת אל-חלד וזכוכית המינרל תגיע במחיר של 738 אירו. גרסה נוספת, יקרה יותר, עם זכוכית ספיר כיפתית, תגיע במחיר של 858 אירו. בכל הגרסאות, מדובר בקצת פחות מהעלות של סוף שבוע באילת …

דבוסה טרנוס סיקסטיס.
דבוסה טרנוס סיקסטיס.

השורה התחתונה

אפשר להיכנס לויכוח האינסופי בעולם השעונים לגבי שעוני הומאז’, אבל תרשו לנו לשמור את הדיון הזה לכתבה אחרת. בואו רק נגיד שאם אתם בעד שעוני הומאז’ – כל מה שנגיד יישמע לכם נכון והגיוני. אם אתם נגד – כל מה שנגיד לא ישכנע אתכם. אבל כמו שכתבנו – נשמור את הדיון הזה להזדמנות אחרת. דבוסה מציעה שעוני הומאז’ נהדרים לצד קולקציות שעונים נוספות בעיצוב חדש. לטובת כל מי שרוצה שעון צלילה “בטעם של פעם”, השיקה החברה את שעוני הטרנוס סיקסטיס, שלא רק מגיעים בעיצוב של פעם, אלא גם במחיר של פעם. אז כמו שהתחלנו את הפסקה הזאת – אם אתם בעד שעוני הומאז’ – יש לכם שעון הומאז’ חדש לרשימה. הפעם עם בונוס של מראה וינטאג’י במיוחד. אם אתם נגד – נו, אתם כבר יודעים …

ואם בא לי באדום? דגם הבורגונדי עם רצועת עור חומה.
ואם בא לי באדום? דגם הבורגונדי עם רצועת עור חומה.

למידע נוסף על שעוני קולקציית הטרנוס סיקסטיס באתר של דבוסה.