אחד משעוני הכרונוגרף המפורסמים ביותר בעולם הוא שעון הדייטונה של רולקס. שעון הכרונוגרף האייקוני שנחשב גם לאחד השעונים הנחשקים בעולם, נקרא על שמו של מסלול המירוצים המפורסם בעיירה דייטונה ביץ׳ שבפלורידה. בתחילת המאה העשרים, דייטונה ביץ׳ הייתה אתר פופולרי לניסיונות שבירת שיאי מהירות. בשנת 1959 נפתח בדייטונה ביץ׳ מסלול המירוצים ה-Daytona International Speedway, כששלוש שנים לאחר מכן רולקס הפכה לספסונסרית של המירוץ ושנה לאחר מכן היא השיקה את שעון הדייטונה שלה, שעון כרונוגרף שיוצר עבור נהגי מירוצים. בימים אלו חוגג דווקא מירוץ אייקוני אחר, שנמצא בכלל מעבר לאוקיינוס השקט, את שנת ה-100 להיווסדו – מירוץ ה-24 שעות של לה מאן וברולקס החליטו להשיק מהדורה מיוחדת של הדייטונה עבור המירוץ. מוזמנים להכיר את השעון החדש – דייטונה 100 שנה למרוץ לה מאן ביחד איתנו.

דייטונה 100 שנה למרוץ לה מאן – מפרט טכני

השעון החדש של רולקס נראה במבט ראשון כמעט כמו כל שעון דייטונה. הוא מגיע בגוף העשוי מזהב לבן, בקוטר של 40 מ״מ. השעון מגיע עם בזל קרמי שחור ועם לוח שחור.

דייטונה 100 שנה למרוץ לה מאן. מקור - רולקס.
דייטונה 100 שנה למרוץ לה מאן. מקור – רולקס.

בניגוד לשעוני דייטונה בדגמי פלדת האל-חלד שמגיעים עם לוחות קטנים בצבע זהה ללוח השעון, אבל עם טבעת היקפית בצבע שונה (טבעת היקפית שחורה בלבן על הלוח השחור וצבע היקפית שחורה על הלוח השחור), השעון החדש מגיע עם לוחות קטנים בצבע לבן מלא, עם אינדקסים בצבע שחור). העיצוב הזה מגיע במחווה לשעון הרולקס דייטונה האייקוני שנקרא על שמו של פול ניומן.

דייטונה 100 שנה למרוץ לה מאן. מקור - רולקס.
דייטונה 100 שנה למרוץ לה מאן. מקור – רולקס.

המחווה למירוץ הלה-מאן מגיע על הבזל של השעון, שם בסקאלת הטכימטר, הספרה 100 צבועה באדום, לציון 100 השנים למירוץ האייקוני.

הלוח החדש של השעון. מקור - רולקס.
הלוח החדש של השעון. מקור – רולקס.

הבדל נוסף בדגם החדש מגיע בלוחות הקטנים של השעון. בשעה 3 אנו מוצאים את כרונוגרף 30 הדקות, בשעה 6 אנו מוצאים את לוח השניות הקטן של השעון ובשעה 9 אנו מוצאים את – שימו לב, כרונוגרף ה-24 שעות, במחווה ל-24 שעות שבהן מתקיים המירוץ.

סקאלת הטכימטר החדשה. מקור - רולקס.
סקאלת הטכימטר החדשה. מקור – רולקס.

דייטונה 100 שנה למרוץ לה מאן – מנגנון

בתוך השעון אנו מוצאים את קליבר 4132, מנגנון כרונוגרף חדש. את השינוי העיקרי במנגנון הכרנו בפסקה הקודמת – רולקס מחליפה את כרונוגרף ה-12 שעות של המנגנון בכרונוגרף 24 שעות.

הקליבר בגב השעון. מקור - רולקס.
הקליבר בגב השעון. מקור – רולקס.

קליבר 4132 פועל בקצב של 28,800 ויברציות לשעה ומספק רזרבת כוח של 72 שעות, כשהוא מצויד בקפיץ אנטי מגנטי ומציע דיוק של 2+/2- שניות ליום. באופן מפתיע (או שלא?) רולקס משלבת בשעון החדש גב שקוף, ממש כפי שראינו בשעון הדייטונה פלטינה שהשיקה רולקס במסגרת תערוכת Watches & Wonders, האם מדובר במגמה שתלך ותתפשט אל שעוני דייטונה נוספים בסדרה?

אז מה חדש בעצם?

כפי שציינו, שעון דייטונה חדש עם מחוות למירוץ ה-24 שעות האייקוני של לה-מאן, המשלב בתוכו מחוות לדייטונה אולי האייקוני ביותר, דייטונה פול ניומן ועם כרונוגרף 24 שעות.

שעון הדייטונה שרולקס תעניק למנצחים במירוץ הלה מאן. מקור - Watchpro.
שעון הדייטונה שרולקס תעניק למנצחים במירוץ הלה מאן. מקור – Watchpro.

בתחילת החודש התבשרנו אגב כי רולקס תעניק שעוני דייטונה מיוחדים למנצחים במירוץ הלה מאן, שיגיעו עם חריטה מיוחדת על גב השעון. באופן די מפתיע, המנצחים במירוץ יקבלו שעון דייטונה ״רגיל״ ולא את הדגם החדש.

כמה זה עולה לנו?

השעון החדש של רולקס, רפרנס 126529LN, מגיע עם תג מחיר של 199,500 שקלים. מזכירים לכם כי מדובר בשעון בגוף העשוי מזהב לבן ומגיע עם צמיד העשוי מזהב לבן.

השורה התחתונה

האם מדובר בשעון הראשון שהדגם שלו מרמז על רשימת ההמתנה שלו? טוב נו, בואו לא נגזים. לא בטוח שרשימת ההמתנה לשעון החדש תהיה בת 100 שנים, אבל תודו שאתם לא באמת מצפים לראות את השעון החדש הזה זמין למכירה בתג המחיר שאותו מפרסמת רולקס, לפחות לא בשנים הקרובות. בכל מקרה, את הדייטונה אנחנו כבר מכירים ולא צריך לספר לכם כי מדובר בשעון נהדר, כשהתוספות המיוחדות בדמות עיצוב הלוחות הקטנים, ה-100 האדום והכרונוגרף 24 שעות צפויים להפוך אותו ככל הנראה ללהיט בקרב חובבי רולקס, אספני שעונים, סתם חובבי שעונים ובעיקר – פליפרים.

למידע נוסף על השעון החדש באתר של רולקס.