תחום האספנות בהגדרות הפשוטה הוא – סוג של תחביב או עיסוק פנאי בו האספן עוסק באגירת פריטים שונים, בדרך כלל תוך התמקדות בתחום ואף בתת-תחום מסוים.

אני האספן שעונים בונה את האוסף שלי על פי ההעדפה האישית שלי המורכבת כמובן ממראה השעון, חברה, וכמובן ערך מוסף.

הערך מוסף מבחינתי הוא הדבר החשוב ביותר.

לפני מחיר ולפני הכל ..

יש לי באוסף כמה שעונים שהערך המוסף והסיפור העומד מאחוריהם, שבה אותי וגרם לי להעריך את המותג למרות שהוא לא מוכר ולא יוקרתי.

לכן , לקחתי שני שעונים כאלו מתוך האוסף שלי ובחרתי לספר לכם את הסיפור העומד מאחוריהם.

West & watches 

חברת “west end watch” נוסדה בשנת 1886 בשוויץ.

“ווסט ” הוא שם של מחוז במרכז לונדון, שעל שמו הבעלים מר ארנולד צ’ארפיה העניק את השם לחברה שהקים, החברה הוקמה בסנט- אימיר ( קנטון ברן ) בשווייץ.

בין שעוניה החברה אחראית לשעון הכיס העמיד במים הראשון שיוצר אי פעם הכונה בידי החברה “בלתי חדיר” וכיום השעון מוצג מוזיאון שעונים בינלאומי של La Chaux-de-Fonds .

בזמן במלחמת העולם הראשונה נשלח כוח גדול של חיילים בריטים והודים מבומביי אל המפרץ הפרסי כדי להגיע למסופוטמיה ( עיראק המודרנית ). הם קיבלו לענוד כמה שעוני “ווסט אנד” מהחברה

ב -1973, לאחר מספר שנים של פיתוח, נמכרה לבסוף החברה, בשל היעדר יורשים, ל “האחים אוברי בע”מ”, שהוקמה בנוירמונט ( Jura ) כדי לפתוח את המשרדים של חברת Bombay West End Watch.

כיום, ווסט אנד ווטש פועלת בערב הסעודית, באיחוד האמירויות, בטווח הימלאיה (במיוחד טיבט, נפאל ובהוטאן), כמו גם בחצי המערבי של סין.

בשנת 2011, חברת West End Watch חגגה 125 שנות פעילות רצופה,

השעון בתמונה  יוצר בשנות ה 70 מדגם “סוואר” (“הפרשים”) שם זה נבחר לכבודו של סר תומאס אדוארד לורנס המכונה “לורנס איש ערב” ארכיאולוג, דיפלומט,סופר ואיש צבא בריטי,

אשר קנה את עיקר תהילתו בעקבות התפקידים אותם מילא במסגרת המערכה על סיני וארץ ישראל במלחמת העולם הראשונה ובמרד הערבי, פועלו במלחמה היה יכולתו להיטמע בחברה הערבית על אף היותו בריטי וכן כישרונו להעלות את חוויותיו על הכתב (יומן זכרונות מהמלחמה הנקרא “7 עמודים של חכמה” )הקנו לו את התואר “לורנס איש ערב”.

נאמר כי הוא וחייליו לבשו שעוני “ווסט” במהלך המלחמה.

מודל “סוואר” הינו הדגם האייקוני ביותר של החברה ועדיין מיוצר כיום.

השעון בעל לוח ייחודי עם תאריכון +יום באנגלית וערבית ומנגנון מכני שוויצרי ביתי.

השעון בעיניי הינו ייחודי במיוחד ומציג שענות בפושה וטובה מלאה ההסטוריה נוסטלגיה לזמנים העבר.

וכמובן מחוגי הקטדרלה שזה המוטיב העיצובי מבין האהובים עלי ביותר, הופכים את השעון הזה לשעון צבאי מדהים.

Marvin.

לפני כמה שנים יצא לי להתקל במותג שעונים שוויצרי שהסב את תשומת ליבי.

משהו בלוגו ובעיצוב המיוחד משך אותי , בייחוד לאחר שהבנתי כי החברה נעזרה בתחילת דרכה בענקית השעונים רולקס לצורך ייצור מנגנונים.

מכלול הדברים גרם לי לתהות על קנקנה של החברה המסתורית הזאת.

החברה נוסדה בשנת 1850 ע”יי שני אחים, מארק ועמנואל.

הכל החל מסדנא קטנטנה לייצור שעונים שהוקמה בסנט-אימיר שבשוויץ, כאשר המנגנונים המורכבים  הגיעו מספקים חיצוניים בינהם רולקס כפי שהזכרתי לעיל.

בשנת 1892 בניהם של מארק ועמנואל (אלברט,אדגר וצ’ארלס) החלו לייצא שעונים לשוק האמריקאי וב 1912 עברה הסדנא לעיירה “שו דה פונד” , ובמקביל החלה החברה לייצר שעונים משלה באמצעות כל הרכיבים הביתיים פרי עבודתה.

שמה של החברה נלקח משמו של מפיץ השעונים האמריקאי של החברה.

השם, כך לפי החברה הינו קליט ומזמין עבור קהל פוטנציאלי רב.

החברה ידועה בשעוני הכיס האיכותיים שלה ובשעוני הדרס בעלי העיצוב המיוחד, כאשר אחת העבודות המיוחדות של מרווין היא השעון בעל הקייס השפיצי לחברת תעופה הולנדית שקיבל את השם “ההולנדי המעופף”.

בדיוק לפני כמה חודשים נתקלתי בשעון הזה משנת 1983, במכירה פומבית.

בלי לחשוב פעמיים רכשתי לי אותו כי מבחינתי זו היתה אחלה הזדמנות לסגור מעגל ולהוסיף עוד חבר מיוחד לאוסף.

בקייס האחורי ישנה הקדשת הוקרה של בחור שעבד בקמ”ג והכל הנראה קיבל את השעון משם.

דבר שהופך את השעון לייחודי ובכל סנטימנטליות גבוהה.