כשאתה משנה את הצורה שבה אתה מסתכל על דברים, הדברים שאתה מסתכל עליהם משתנים.”
– וויין דייר-

כיום שעון הרויאל אוק של אודמר פיגה נחשב לאחד השעונים המבוקשים ביותר בעולם. בייחוד כיום, בקרב העידן החדש והקהל הצעיר, השעון מככב לו בכל פלטפורמה אפשרית. אינסטגרם, קליפים, ואפילו כאן בארצינו הקטנטונת יותר ויותר מפורסמים נצפים כשעל ידם נענד לו, לא אחר מאשר האלון המלכותי.
וזאת בלי לדעת או להכיר את אודמר פיגה ופועלה רב השנים… פשוט כי הוא אייקון ולא מעבר..

ספינת הקרב הבריטית "רויאל אוק" שעל שמה נקרא השעון. מקור: ויקיפדיה.
ספינת הקרב הבריטית “רויאל אוק” שעל שמה נקרא השעון. מקור: ויקיפדיה.


אבל האמת היא, שעד הגעתו לכס המלוכה, עבר השעון המתומן והמתכתי בעיצובו של ג’נטה , דרך פתלתלה ורבויה בקשיים, עלבונות ומרורים. הן מצד קהל הלקוחות השמרני שהרים גבה לנוכח השעון המוזר בעל תג המחיר הגבוה. והן מצד גורמים בתוך החברה שהתנגדו בכל תוקף לשחרורו של השעון, זאת עקב חשש כבד שהרויאל אוק ימיט קלון וימוטט סופית את האמפריה של ז’ול לואי אודמר ואדוארד אוגוסט פיגה, שגם ככה ספגה מכה קשה במיוחד נוכח משבר הקוורץ.

לקראת צאתו של שעון הרויאל אוק בעיצובו של ג’נטה לשוק בשנת 1972, התחוללה לה דרמה גדולה בתוך החברה. חברת אודמר פיגה רצתה להוציא שעון ייחודי ושונה. בייחוד בגלל משבר הקוורץ שפקד באותה התקופה את עולם השענות.

העיצוב הייחודי והשענות העילית נועדו להציל את תעשיית השעונים המכניים. מקור:אינסטגרם גראלד גנטה הרשמי.
העיצוב הייחודי והשענות העילית נועדו להציל את תעשיית השעונים המכניים. מקור:אינסטגרם גראלד גנטה הרשמי.

העיצוב הייחודי והשענות העילית נועדו להציל את תעשיית השעונים המכניים. מקור:אינסטגרם גראלד גנטה הרשמי.

העבודה כאמור ניתנה למעצב צ’רלס ג’רלד ג’נטה. ג’נטה נולד ב -1 במאי 1931 בז’נווה, אמו הייתה שווייצרית ואביו ממוצא איטלקי. לאחר לימודיו כצורף והורולוג בעודו נושא דיפלומה פדרלית שווייצית, גויס על ידי יוניברסל ג’נבה, אחד מתאגידי השעונים הידועים ביותר אם לא הכי ידוע. ג’נטה היה חובב אמנות גדול והאמנים האהובים עליו היו פבלו פיקאסו וסלבדור דאלי. ההתבוננות ביצירות האמנות של שניהם גרמו לו השראה רבה והשפיעו על עיצוביו שהיו ייחודיים ויוצאי דופן. וכיאה למעצב בלתי רגיל בעל דמיון מפותח את הסדנא שלו עיצב ג’נטה כמבנה ציורי בצבע וורוד מבפנים ומבחוץ. המבנה הוורוד והייחודי יגרום לטענתו לעובדים שלו להגיע לעבודה בחיוביות וכמובן להצית את מחשבותיהם ולהפרות את דמיונם.
ג’נטה החל לעצב שעונים בשנות החמישים המוקדמות, בתור מעצב צעיר בעל חזון גדול הוא חשב תמיד מחוץ לקופסא, זה התבטא בכך שבעיצוביו השונים בלטה ה”פלדה” ונתנה מראה ספורטיבי ומעט אחר ולא קונבנציונלי לשעונים שעיצב.

ההוראות לג’נטה בנוגע לשעון היו ברורות.שעון גדול ומתכתי בעיצוב חריג וג’נטה יחד עם דמיונו המפותח עיצב שעון מתומן המושפע ממראה של ספינת קרב בריטית הנקראה רויאל אוק, זאת מפני סיפור על עץ אלון עתיק שהסתיר את המלך צ’ארס מפני רודפיו.אך לאחר שגנטה הראה את התוצאה הסופית לא כולם בחברה התלהבו…

ז’אק-לואי אודמארס (נכדו של ג’ול לואי-אודמארס) התנגד בתוקף לעיצוב השעון. ז’אק טען שהלקוחות לא יידעו איך לאכול את זה והשעון יחרוץ את גורלה של החברה…
הרויאל אוק’ס הראשונים יצאו בקוטר של 39 מ”מ שזה נחשב באותם זמנים לגדול וחריג (בייחוד בגלל מראה הקייס המוסיף למאסיביות השעון). חוץ מהגודל תג המחיר היה חריג בגובהו (בסביבות 3000 פרנק).
מחירו של הרויאל אוק היה כל כך גבוה עד שעקף את השעונים המובילים של רולקס וקרטיה שנחשבו לאהובות ולנחשקות במיוחד.

אבי עיצובי המתכת, המעצב האגדי גראלד ג'נטה. מקור: אינסטגרם גראלד גנטה הרשמי.
אבי עיצובי המתכת, המעצב האגדי גראלד ג’נטה. מקור: אינסטגרם גראלד גנטה הרשמי.

בלית ברירה נאלץ ז’אק להסכים לשחרור השעון זאת כי רוב ההנהלה בחברה חתמו על אישור העבודה. ובכן ‘זאק צדק… הרויאל אוק אכן חרץ את גורלה של רויאל אוק.. אך בדיוק ההפך ממה שהתכוון. השעון הפך להצלחה אדירה דווקא בגלל “החולשות” שלו. הגודל של השעון בהתחלה הרתיע אך בהמשך אנשים ראו בזה מעין יוקרה ונוכחות. וכמובן בגלל תג המחיר, שעצם זה שהשעון תומחר כל כך גבוה בהתחלה, הפך אותו לסמל ליוקרה בייחוד לבני המעמד הגבוה, שראו בו “כשעון היוקרתי האולטימטיבי”.

השאה האיראני "מוחמד רזא"  הינו הלקוח הראשון של שעון הרויאל אוק. מקור:ויקיפדיה
השאה האיראני “מוחמד רזא”  הינו הלקוח הראשון של שעון הרויאל אוק. מקור:ויקיפדיה

הקונה הראשון של הרויאל אוק הוא לא אחר מאשר השאה האיראני “מוחמד רזא”. ששמר אמונים לבית השענות של אודמר פיגה. זאת מפני שבמשפחתו עובר בירושה שעון כיס מבית אודמר פיגה משובץ ביהלומים ומעוטר בסמל השושלת. אפשר להגיד כי הקונה הראשון הוא זה שפתח את הסכר ובעקבות רזא נהרו קהל הלקוחות בכדי להתחדש בשעון המלכותי..