זה לא סוד שהישראלים הם בין המובילים בעולם בקניות ברשת, וסביר להניח שאם אתם חובבי שעונים – התלבטתם לא פעם האם לקנות שעונים ברשת, ובמיוחד באתרי מכירות גדולים ומוכרים כמו אמזון, שעבור ישראלים רבים  – היא הכתובת הראשונה לקניות של מוצרי אלקטרוניקה, ציוד תקשורת ומחשבים ועד לביגוד והנעלה. אמזון ידועה במגוון העצום של המוצרים שהיא מחזיקה, מחירים טובים בהשוואה לארץ וזמני אספקה מהירים. כאן מגיע השלב שכל חובב שעונים בוודאי שאל את עצמו מדי פעם – האם כדאי לקנות שעון יוקרה באמזון? השאלה מתחדדת במיוחד בחודשים האחרונים, עם בעיית הזמינות המטורפת של שעוני רולקס ברחבי העולם, כשמפעם לפעם צצים שעוני רולקס  ספורטיביים ומבוקשים באמזון – ואז הדילמה רק הולכת ומתגברת (תוכלו לקרוא עוד על המחסור בשעוני פלדה של רולקס בעולם). הגורו החליט לבדוק, אחת ולתמיד, האם כדאי לרכוש שעוני יוקרה באמזון.

קודם כל צריך להבין איך עובדת המערכת של אמזון. אמזון מחזיקה סחורה במחסני ענק מהם נשלחים המוצרים אל הרוכשים של המוצרים השונים. אדם כלשהו, חנות או חברה שמעוניינים למכור מוצרים דרך אמזון, שולחים את המוצרים שלהם אל המחסנים הללו ואמזון מטפלת בכל תהליך המשלוח. זהו תהליך הנקרא FBA – Fulfillment by Amazon (אספקה ע”י אמזון). האופציה השניה העומדת בפני מוכרים, היא למכור ישירות ללקוח. במקרה כזה, אם המוכר החליט להונות אתכם, יהיה לכם מאוד קשה להוכיח כי שלח מוצר פגום \ מזויף.

בעמודי המכירות של המוצרים השונים ניתן לראות האם אותו מוצר נמכר על ידי אמזון בעצמה, כשבמרבית המקרים ובמיוחד בשעוני יוקרה, אמזון משמשת רק כמתווכת או כמי ששולחת את המוצרים ללקוח הסופי ולא מי שמוכרת בעצמה. לכן, כשאתם חושבים לרכוש שעון יוקרה באמזון, אתם צריכים לבדוק היטב מי המוכר – מוכר בעל מוניטין וותק רב באמזון, למשל חנות מוכרת שמחזיקה גם בחנות באמזון או שמא מדובר באדם פרטי לחלוטין, שהחליט למכור את הרולקס שלו באמצעות אמזון.

שעוני רולקס באמזון - כן או לא?
שעוני רולקס באמזון – כן או לא?

אם מדובר באדם פרטי או חנות שרק עושה את צעדיה הראשונים באמזון, צריך לקחת בחשבון שלאמזון אין כמעט שום דרך לדעת מראש האם השעון שתקבלו הוא מקורי או זיוף. אמזון מוכרת כמות עצומה של מוצרים מדי יום וגם אם נתמקד רק בשעונים, אין סיכוי שכל מוצר שיוצא ממחסני אמזון יעבור בדיקה רצינית לוידוא המקוריות שלו.

במידה ומדובר בחנות מבוססת וותיקה, סביר להניח שהמחיר שהם ירצו עבור השעון יהיה המחיר המומלץ לצרכן – במקרה הטוב, או מחיר יקר הרבה יותר, במקרים של שעונים נדירים או כאלו שהביקוש עבורם גבוה.

אם לוקחים בחשבון עלויות משלוח ומיסים שתשלמו בוודאות על השעון, במקרים רבים המחיר יהיה גבוה יותר לעומת המחיר בארץ או במקרה הטוב קרוב למחיר המכירה של אותו שעון בארץ (אמזון לא מוכנה להצהיר על ערך נמוך למכס – התשלום מתחיל ב 17% מע”מ ממחיר הפריט, פלוס עמילות מכס של 300-400 ש”ח).

הבדל נוסף בין הרכישה באמזון לעומת רכישה בארץ הוא אמצעי התשלום. באמזון תשלמו בכרטיס אשראי בינלאומי, אבל תצטרכו לשלם את כל הסכום מיד, בעוד ברכישה בארץ תוכלו לפרוס את הרכישה למספר תשלומים ובכך להקל עליכם מעט ולאפשר לכם לרכוש שעון בתשלומים חודשיים סבירים יותר.

כך שהשורה התחתונה, לצערו של הגורו (שהוא עצמו חובב שופינג מקוון לא קטן…) – היא שבמקרים רבים, רכישת שעון יוקרה ובוודאי אם מדובר בשעון במחיר גבוה כמו שעון רולקס, אודמר פיגה או ברייטלינג לדוגמה, היא רכישה שהגורו לא ממליץ לבצע באמזון, למרות כל הגנות הרוכש שאמזון מציעה והמדיניות המחמירה של החברה כנגד זיופים.

אבל לא הכול מרתיע – ישנו גם צד אטרקטיבי לקניית שעון באמזון. אם מדובר בחנות מוכרת, ידועה, עם מוניטין מוכח (שאפשר להתחקות אחר עקבותיו גם מחוץ לאמזון), ומדובר בשעון שקשה עד בלתי אפשרי להשיג בארץ – ייתכן מאוד שזו הרכישה בשבילכם. כמובן שאין להמנע מכללי הזהירות בשום פנים ואופן, ולא בטוח שעסקה שכזו תהיה אטרקטיבית לרוכש, אבל אין מה לעשות – אם החיידק ישנו, שום מרחק לא יפריד בין אספן למבוקשו.

ולפני סיום, חלק מהקוראים שלנו אולי שואלים את עצמם, מה לגבי מכירה של שעון באמצעות אמזון? זהו הליך בכלל לא פשוט, ואם הצלחתם לעלות מוצר למכירה, סביר להניח שבשקלול עמלות המרת מטבע, עמלות מכירה, ועוד, תאבדו אחוזים רבים משווי השעון שלכם. זאת עוד לפני שדיברנו על המחסור במוניטין שיגרום לאנשים לפקפק באמינות המודעה שלכם. בפועל, תוכלו לקבל מחיר הרבה יותר טוב עבור השעון שלכם בארץ, בין אם מדובר במכירה בשוק היד השניה בעצמכם, מכירה של השעון שלכם לסוחר או חנות שעונים שמתמחה בשעוני יד שניה או אפילו טרייד אין על השעון שלכם, בשדרוג לשעון חדש.