בתחילת השבוע הכרנו את שעון הרויאל אוק החדש של אודמר פיגה – רויאל אוק טורביון מרחף סקלטון שהגיע בסגסוגת זהב חדשה, סגסוגת ה-Sand Gold – זהב חול. עם הסגסוגת החדשה, אודמר פיגה מצטרפת לרשימה מכובדת של יצרניות שעוני יוקרה שוויצריות שמחזיקות בזהב משלהן, עם תכונות ומראה מיוחד לכל אחד ואחת מהסגסוגות הללו. מוזמנים להצטרף אלינו ולהכיר ביחד איתנו את סגסוגות הזהב בתעשיית השעונים וללמוד מה מיוחד בכל אחת ואחת מהסגסוגות.

ה-Honey Gold של A. Lange & Söhne

סגסוגת הזהב הראשונה שנכיר היא סגסוגת הזהב של יצרנית שעוני היוקרה הגרמנית הנהדרת A. Lange & Söhne – ה-Honey Gold – זהב הדבש. בשנת 2010 ציינה יצרנית השעונים הגרמנית את יום ההולדת ה-165 של החברה. לרגל התאריך החגיגי הזה, השיקה החברה סדרה של שעונים במהדורה מוגבלת, שהגיעו בסגסוגת חדשה – Honey Gold.

הסגסוגת מציגה צבע וברק בלעדי, עם גוון ייחודי שיושב בין הצבעים המסורתיים של זהב צהוב וזהב אדום, כשהיא מציעה ברק חם ורק יותר מכל אחד מהם. הגוון הזה הפך למזוהה עם השעונים של החברה. מאז החברה משתדלת להשתמש בה בעיקר במהדורות מוגבלות ובשעונים היוקרתיים ביותר של המותג, מה שהופך אותם למבוקשים עוד יותר בקרב אספני שעונים.

סגסוגות זהב בתעשיית השעונים - ה-Honey Gold.
סגסוגות זהב בתעשיית השעונים – ה-Honey Gold.

מלבד הגוון המיוחד שלה, ה-Honey Gold קשה משמעותית מסגסוגות זהב אחרות, כשהיא עמידה יותר בפני שריטות ובלאי. עמידות זו היא תוצאה של התערובת הספציפית של מתכות בסגסוגת, מינון שנשמר בסוד על ידי A. Lange & Söhne. אמנם המינון המדויק לא נחשף, אבל ככל הידוע מדובר בשילוב של 75% זהב עם נחושת ואבץ.

ה-Magic Gold של הובלו

הסגסוגת הבאה ברשימה היא ה-Magic Gold של הובלו. הסלוגן של הובלו, Art Of Fusion – אומנות ההיתוך, מתייחס אמנם לעובדה שהובלו הייתה יצרנית השעונים הראשונה שהעזה לשבור את הטאבו בתעשיית שעוני היוקרה ולהשיק שעון זהב שמשלב צמיד גומי, אבל מאז השעון הראשון של החברה, הפכה הובלו לאחת מיצרניות השעונים המובילות בתחום הסגסוגות המיוחדות. אחת הסגסוגות המוכרות והמזוהות ביותר עם החברה היא ה-Magic Gold שלה.

ה-Magic Gold היא סגסוגת שמציגה קשיות יוצאת דופן, עם דירוג של 1,000 ויקרס, מה שהופך אותה לסגסוגת הזהב הקשה ביותר בעולם, כשבנוסף היא גם עמידה משמעותית לשריטות לעומת זהב 18 קראט מסורתי, שמגיע בדרך כלל עם דירוג של 400 ויקרס. העמידות של הזהב של הובלו עוזרת לשעונים שמשתמשים בסגסוגת הזאת לשמור על המראה שלהם לאורך זמן רב יותר משמעותית לעומת שעונים העשויים מסגסוגות זהב רגילות.

שעון Magic Gold של הובלו
שעון Magic Gold של הובלו

גם הובלו, כמו A. Lange & Söhne, שומרת על המינון המדויק של החומרים בסגסוגת שלה בסוד, אם כי היא פרסמה כי הקשיות והעמידות בפני שריטות של הסגסוגת מגיעים הודות לשילוב של סגסוגת קרמית עם הזהב. תהליך הייצור של סגסוגת ה-Magic Gold כולל הטמעה של חלקיקי קרמיקה עדינים לתוך הזהב בטמפרטורה גבוהה, תהליך שלא רק שמקשיח את הזהב, אלא גם שומר על המשקל ותחושת היוקרה שלו.

ה-Magic Gold מגיעה עם גוון צהוב עשיר המבדיל אותה מהגוון הבהיר יותר של סגסוגות זהב רגילות-מסורתיות.

ה-King Gold של הובלו

הובלו לא הסתפקה בסגסוגת ה-Magic Gold, כשמלבדה היא מחזיקה בסגסוגת זהב נוספת, ה-King Gold.

ה-King Gold של הובלו
ה-King Gold של הובלו

ה-King Gold היא סגסוגת קניינית נוספת כמובן של הובלו, שמגיעה עם תערובת מיוחדת של זהב, נחושת ופלטינה. הסגסוגת מורכבת מזהב 18 קראט עם אחוז גבוה יותר של נחושת בהשוואה לזהב האדום המסורתי, מה שנותן לסגסוגת הזאת גוון אדום ייחודי ועז. את הפלטינה, בדרך כלל בסביבות 5 אחוזים מהתערובת, מוסיפים לסגסוגת כדי לעזור בייצוב הצבע לאורך זמן וכדי להבטיח שהגוון העשיר לא ידהה עם הזמן. הפלטינה עוזרת גם בהגברת העמידות של הסגסוגת בפני חמצון ובלאי.

ה-Senda Gold של אומגה

בשנת 2013 הציגה אומגה רענון לקולקציית שעוני הקונסטליישן שלה, במסגרתו היא השיקה סגסוגת זהב חדשה – ה-Sedna Gold – זהב סדנה. הסגסוגת המוגנת בפטנט היא תערובת המשלבת זהב, נחושת ופלדיום. ההרכב הזה תוכנן בקפידה כדי להגיע למפרט הטכני שאותו אומגה ביקשה. גם כאן מדובר בסגסוגת זהב קשיחה יותר ועמידה יותר לעומת זהב רגיל, כשהיא גם עמידה יותר לבלאי פני השטח ודהיית צבע, כשהיא מציגה צבע זהוב ורדרד מיוחד. הנחושת בסגסוגת היא שאחראית לגוון האדמדם, בעוד הפלדיום מבטיח את אורך החיים של הצבע ומונע ממנו לדהות לאורך זמן. הפלדיום ב-Sedna Gold לא רק תורם ליציבות הצבע ולעמידותה של הסגסוגת אלא גם מהווה קריצה לגישה של אומגה ליוקרה בת קיימא ואחראית. על ידי שילוב חומרים כמו פלדיום, אשר מתקבל לעתים קרובות באמצעות תהליכים מזיקים פחות לסביבה מאשר מתכות יקרות אחרות, אומגה משקפת מחויבות לשיטות ייצור מודעת לסביבה.

זהב הסדנה של אומגה
זהב הסדנה של אומגה

את הקשר של אומגה לחקר החלל אתם ככל הנראה מכירים, כך שלא תופתעו לגלות כי אומגה קראה לזהב הזה – סֶדנָה – על שם כוכב לכת ננסי (שמו המלא – 90377 סדנה) וגוף טרנס-נפטוני, שנמצא בעננת אורט, כשעל פי ההערכות גודלו כשני שלישים מגודלו של פלוטו. כשסדנה התגלה, ב-14 לנובמבר 2003, הוא היה העצם הטבעי הרחוק ביותר במערכת השמש שנצפה עד אז. במרץ 2014 פורסם כי התגלה עצם רחוק יותר מסדנה, VP113 2013.

ה-Canopus Gold של אומגה

שנתיים לאחר השקת ה-Sedna Gold, אומגה מציגה סגסוגת זהב קניינית נוספת, ה-Canopus Gold. ממש כמו ה-Sedna Gold, גם ה-Canopus Gold נקרא על שם גורם שמיימי – קאנופוס, כשהשם שלו מרמז על התכונות שלו, כפי שנראה מיד.

קאנופוס הוא כוכב ענק, השני בבהירותו בשמים, כשהוא הכוכב הבהיר ביותר בקבוצת הכוכבים שדרית (Carina). את קאנופוס ניתן לראות מישראל בחורף מעל האופק הדרומי. אם השם נשמע לכם מוכר, אתם כנראה חובבי סרטים, כי קאנופוס הוא הכוכב שסביבו חג כוכב הלכת אראקיס, מקום התרחשות העיקרי הספר ״חולית״.

סגסוגות זהב בעולם השעונים - ה-Canopus Gold של אומגה
סגסוגות זהב בעולם השעונים – ה-Canopus Gold של אומגה

ממש כמו השם שלו, זהב הקאנופוס בולט בצבע הלבן המיוחד והברק הגבוה שלו. הברק הזה מושג באמצעות תערובת ייחודית של מתכות, שנותרת סוד שמור של אומגה. התוצאה הסופית היא סגסוגת זהב לבן שמתעלה על זהב לבן קונבנציונלי, כשהיא מציעה זוהר ובהירות שמשדרגים את המראה שלה שעון.

אומגה אמנם לא מפרסמת פרטים כלשהם על החומרים שהיא משלבת בזהב הקאנופוס, אבל ידוע כי הסגסוגת מציעה עמידות וקשיות מוגברים.

ה-Everose Gold של רולקס

גם רולקס, יצרנית השעונים הגדולה בעולם, מחזיקה בסגסוגת זהב קניינית משלה, ה-Everose Gold. רולקס הציגה את הסגסוגת הזאת לראשונה בשנת 2005, כשהיא הגרסה של רולקס לזהב אדום 18 קראט, כשהיא אמורה לעמוד במבחן הזמן בכל הקשור לאסתטיקה ושלמות החומר.

כדי להשיג את המראה המיוחד שלה, רולקס מערבבת זהב 18 קראט עם נחושת ומינון נמוך של פלטינה. הנחושת מספקת לסגסוגת ה-Everose Gold את הגוון החם והוורוד הייחודי שלה, בעוד הפלטינה פועלת כמייצב כדי לשפר משמעותית את עמידות המתכת בפני דהייה. עם הזמן, זהב אדום מסורתי יכול לאבד את צבעו בגלל גורמים סביבתיים, אבל ה-Everose Gold מתוכנן לשמור על הגוון המיוחד שלו ללא הגבלת זמן.

ה-Everose Gold של רולקס
ה-Everose Gold של רולקס

רולקס משתמשת בסגסוגת הזהב המיוחדת הזאת במגוון רחב של שעונים, משעוני היאכט מאסטר הספורטיביים ועד לשעוני הדיי-דייט הקלאסיים והדייטג׳אסט האלגנטיים, כשהרב-גוניות הזו מדגימה בצורה נהדרת את היכולת של סגסוגת ה-Everose Gold להתאים לסגנונות שונים של שעונים.

ה-GoldTech של פנריי

גם לפנריי יש סגסוגת זהב משלה – ה-GoldTech, כשגם היא כמובן מוגנת בפטנט. בדומה ל-Everose Gold של רולקס, גם ב-GoldTech של פנריי אנחנו מקבלים תכולת נחושבת גבוהה עם נוכחות של פלטינה. כפי שציינו, תוספת פלטינה לא רק משפרת את עמידות החומר בפני חמצון אלא גם תורמת לעמידותו. שילוב זה מביא לצבע חם השומר על הברק שלו לאורך זמן.

ה-GoldTech של פנריי
ה-GoldTech של פנריי

הצבע האדום העשיר הייחודי של Goldtech™ מאפשר ביטויי עיצוב ייחודיים, ומבדל את שעוני פנריי מאחרים. הוא משלים את האלמנטים העיצוביים האיקוניים של המותג, כמו גוף השעון בצורת הכרית ומגן הכתר הבולט, ומשפר את האסתטיקה הכללית של כל שעון.

ה-Lime Gold של מון בלאן

מון בלאן מחזיקה גם היא בסגסוגת זהב ייחודית, ה-Lime Gold (זהב הלימון). סגסוגת ה-Lime Gold של מון בלאן מייצגת גישה ייחודית וחדשנית לשימוש במתכות יקרות, כשהיא מציגה גוון ירקרק ייחודי, המבדיל אותה מצבעי הזהב המסורתיים המשמשים בשעוני יוקרה. צבע זה מושג באמצעות תערובת ספציפית של זהב עם כמויות קטנות של כסף וברזל, היוצרים מראה יוצא דופן.

ה-Lime Gold של מון בלאן
ה-Lime Gold של מון בלאן

בדומה לחלק ניכר מיצרניות שעוני היוקרה המוזכרות בכתבה זו, גם מון בלאן משתמשת בסגסוגת הזאת בעיקר בשעונים במהדורה מוגבלת, עובדה שהופכת אותם ליוקרתיים יותר ונדירים יותר

ה-Ethical Gold של שופארד

ה-Ethical Gold של שופארד אולי לא מציג תכונות מיוחדות כמו שאר סגסוגות הזהב שהזכרנו, אבל מדובר אולי בזהב החשוב ביותר בעולם שעוני היוקרה בשנים האחרונות.

ה-Ethical Gold של שופארד
ה-Ethical Gold של שופארד

המחויבות של שופארד לזהב אתי מייצגת מהלך משמעותי וחלוצי בתעשיית השעונים והתכשיטים היוקרתיים, תוך שימת דגש על קיימות ומקור אחראי. בשנת 2018, הודיעה החברה כי תשתמש ב-100% זהב אתי בכל השעונים שלה, החלטה המדגישה את מסירות המותג להגנת הסביבה ולנהלים אתיים בשרשרת האספקה שלו. הנה מה שהופך את היוזמה של שופארד לראויה לציון במיוחד:

  1. הגדרה של זהב אתי: הזהב האתי של Chopard מקורו בפעולות אחראיות העומדות בשיטות העבודה המומלצות בינלאומית בכל הקשור להגנת הסביבה, זכויות עובדים ותקני סחר הוגן. זה כולל זהב שמקורו בפעולות זהב שנכרה בעבודת יד עם אישור Fairmined או Fairtrade, וכן זהב שמקורו מחברי מועצת התכשיטים האחראית (RJC).
  2. השפעה על כרייה מלאכתית: על ידי התחייבות למקור זהב מפעולות כרייה מלאכותיות וקטנות העומדות בסטנדרטים מחמירים של אחריות סביבתית וחברתית, שופארד ממלאת תפקיד מכריע בשיפור חייהם של הכורים וקהילותיהם. גישה זו מסייעת להבטיח ששיטות הכרייה הן ברות-קיימא וכי הכורים יקבלו שכר הוגן עבור עבודתם.
  3. שקיפות ועקיבות: היוזמה של שופארד מדגישה את חשיבות השקיפות בשרשרת האספקה. על ידי שימוש בזהב אתי, המותג שואף לספק ללקוחות שקיפות מלאה לגבי היכן וכיצד נכרה הזהב בשעונים ובתכשיטים שלהם, ולקדם אמון רב יותר של הצרכנים באישורים האתיים של הרכישות שלהם.
  4. מנהיגות בתעשייה: המהלך של שופרד להשתמש ב-100% זהב אתי הציב רף עבור כל תעשיית היוקרה. המותג מאתגר מותגים אחרים לבחון את שיטות הרכש והכרייה שלהם ולשקול כיצד הם יכולים גם לתרום לשיטות כרייה ברות קיימא ואחראיות יותר. ההובלה של שופארד בתחום זה משקפת מגמה גוברת של קיימות באופנה ואביזרים יוקרתיים.
  5. גישה מקיפה: מעבר לזהב אתי בלבד, שופארד מעורבת ביוזמות שונות שמטרתן לשפר את הקיימות והאחריות החברתית בכל פעילותה. זה כולל תמיכה בקהילות מקומיות, קידום המגוון הביולוגי והפחתת פליטת פחמן בנוסף להצגת הגישה ההוליסטית של המותג לאחריות חברתית תאגידית.

המחויבות של שופארד לזהב אתי היא יותר מאסטרטגיה שיווקית; זה שיקוף של ערכי הליבה של המותג ומסירותו להשפיע לטובה על העולם. על ידי מתן עדיפות לשימוש בחומרים בני קיימא ומקורות אתיים, שופארד לא רק משדרגת את הנחשקות והייחודיות של השעונים והתכשיטים היוקרתיים שלה, אלא גם מובילה את הדרך לתעשיית יוקרה אחראית ובת קיימא יותר, כשבעקבותיה צועדות בשנים האחרונות יצרניות שעוני יוקרה נוספות, ביניהן רולקס.

סגסוגות זהב בתעשיית השעונים – לסיכום

סגסוגות הזהב השונות והמיוחדות בתעשיית שעוני היוקרה הפכו לסימן היכר עבור המותגים שהזכרנו, כשכל חברה מציגה גוון מיוחד שמזוהה איתה ותכונות מיוחדות. בתעשייה שבה לפעמים נדמה כי אין עוד מה לחדש, יצרניות שעוני היוקרה מצליחות להפתיע אותנו כל פעם מחדש עם המצאות ופטנטים שאולי נראים פשוטים וקלים יחסית, אבל מאחוריהן אנו מוצאים חודשים רבים אם לא שנים של מחקר עד להשגת הגוון הנחשק והתכונות הרצויות שיהפכו סופו של דבר לחלק בלתי נפרד מהשעונים של אותו מותג.