אחת הסיבות שעולם השענות הקלאסית מצליח לשגשג לאורך השנים ולא הופך לחלק מההיסטוריה, כמו המצאות אחרות מהמאה ה-20 כמו וידאו-טייפ, ווקמן ועוד, היא העובדה ששעון יד הוא פחות או יותר האקססורי היחיד שגברים יכולים לענוד. מרבית הגברים לא עונדים תכשיטים כלל (ושאפו לאלה שכן), ושעון יד יכול בהחלט יכול לשנות הופעה שלמה.

תארו לכם את הסיטואציה הבאה – אתם משתתפים בישיבת דירקטוריון של חברה מכובדת במשק הישראלי, אליה כולם מגיעים מחויטים, כשבמהלך הפגישה אתם שומעים צפצוף מוזר, כשעיני כל המשתתפים בפגישה ננעצות באחד המשתתפים, שמפשיל באלגנטיות את שרוול החליפה שלו, שם מציץ לו שעון קסיו דיגיטלי או G-Shock אימתני …

שעונים מהווים סוג של הצהרה או אמירה לגבי מי שעונד אותם ועוזרים לעונד אותם לשדר מסר לסביבה. עם זאת, רוב חובבי שעונים  מחזיקים ברשותם יותר משעון אחד, כי ברור להם, כמו שצריך להיות ברור גם לכם, שלא כל שעון מתאים לכל אירוע ולכל שימוש.

עם עונת החגים בפתח, ראש השנה, יום הכיפורים (בעיקר עבור מי שמבקר בבית הכנסת) וכמובן סוכות, או עבור כל מי שמבלה פעמים רבות בפגישות עסקיות או באירועים עם קוד לבוש מחמיר, הכנו עבורכם את המדריך המלא של הגורו להתאמת השעון הנכון לבגדים הנכונים.

אם אתם ג'יימס בונד - אתם יכולים להתעלם מהכללים שלנו ...
אם אתם ג’יימס בונד – אתם יכולים להתעלם מהכללים שלנו …

חוק מספר 1 : התאימו בין מידת הרשמיות של הלבוש שלכם למידת הרשמיות של השעון שלכם

נתחיל עם המובן מאליו. שעוני יד נחלקים לשני סוגים – אנלוגיים ודיגיטליים (כן, כן, מותר לנו לדבר ב-WatchGuru גם על שעונים דיגיטליים …). שעונים דיגיטליים מתאימים לפעילויות ספורטיביות – בין אם אתם רצים מרתון, עושים הליכה בשעות הערב בשביל לשרוף כמה קלוריות או מבקרים קבוע בחדר הכושר. לכל פעולה אחרת – כדאי שתשאירו אותם בארון (אל תדאגו, יש להם סוללה, סביר להניח שהם ימשיכו לעבוד …).

נעבור לשעונים אנלוגיים, אך לפני שנתאים בין השעונים לסוגי לבוש, כדאי שנכיר את סוגי השעונים השונים הקיימים –

שעון דרס (“Dress”) – שעונים אלגנטיים, מלוטשים, בעלי קוטר שאינו עובר 38 מ”מ, עם עיצוב פשוט אך מתוחכם. שעוני ערב אם תרצו, נטולי קומפליקציות (תאריכון נחשב לשיא המורכבות בשעוני “דרס”), עם לוח חלק ואלגנטי ובד”כ בעלי רצועת עור, כשגם כאן יש חוק – רצועת עור שחורה\חומה ודקה עדיפה. סמני השעה יהיו עדינים – ספרות רומיות או ללא סמנים בכלל.

שעוני צלילה – שעונים שתוכננו במקור לצלילה מתחת למים, בעלי לוח קריא במיוחד, בזל מסתובב לתזמון שהיה מתחת למים, עשויים לרוב מפלדה, מגיעים עם בזל חד כיווני ולרוב יגיעו עם צמיד מתכתי, עם סמני שעה בולטים ונוחים לקריאה.

שעוני מירוצים / נהיגה – שעונים בעלי לוח עם ניגודי צבעים, תמיד יהיו עם פונקציית כרונוגרף ו\או טכומטר, עם גוף העשוי ממתכת, כשהם מלווים ברצועות עור “ראלי” מחוררות ונושמות.

שעוני טייסים – יגיעו עם לוח גדול יחסית ועם ספרות בולטות, כדי שהטייס יוכל לקרוא את השעה בצורה נוחה ומהירה בתא הטייס, עם קומפליקציות פשוטות יחסית – תאריך ואולי כרונוגרף, בד”כ עם רצועת עור.

שעוני “שדה” – שעונים שנולדו בשוחות של מלחמת העולם הראשונה, עמידים במיוחד ועם מראה “קרבי”, מתאימים לסוגי פעילות שונים ומגיעים עם רצועת עור או קנבס. גם כאן נקבל לוח קריא יחסית וללא קומפליקציות מיותרות.

לאחר שהכרנו את סוגי השעונים השונים, קל יותר להתאים את השעונים לסוגי לבוש מתאימים –

חליפה מחויטת, עם עניבה שחורה או עניבה לבנה – במקור, לא הייתם אמורים ללבוש שעון כלשהו עם חליפה כזו, כי אירועים שמצריכים לבוש שכזה נחשבים “על זמניים” ורוצים לגרום לכם להתנתק מהזמן. אבל אם בכל זאת אתם לא יכולים לצאת מהבית בלי לדעת מה השעה, השעון היחיד שמתאים לאירועים הללו הוא שעון דרס אלגנטי ומינימלי ככל האפשר.

לבוש מחויט אך פחות רשמי – שעון עם קייס מזהב או פלדה, גוף שעון צר יחסית ועדיף עם רצועת עור. האפשרות היחידה לענוד שעון צלילה עם סגנון לבוש שכזה הוא עם חליפה קצת “פחות רשמית”, כשגם במקרה הזה היינו ממליצים לענוד שעון צלילה שמגיע עם רצועת עור.

לבוש יום-יומי “חגיגי” – חולצה מכופתרת ללא עניבה, סריגים כהים, ז’קטי ספורט – כאן נכנסים לתמונה שעונים קצת יותר גדולים, כמו שעוני מירוצים / נהיגה, שעוני טייסים ואפילו שעוני שדה עדינים ואלגנטיים.

לבוש יום-יומי – חולצות פולו, טי-שירטים, מכנסי ג’ינס – כאן תוכלו ללבוש כמעט כל סוג של שעון, מלבד שעוני דרס, אך גם כאן, לא כל שעון מסוג מסוים יתאים לכל סוג לבוש.

טבלת התאמה בין סוגי שעונים לבגדים
טבלת התאמה בין סוגי שעונים לבגדים

חוק מספר 2 : התאימו בין הפורמליות של רצועת השעון שלכם לפורמליות של הלבוש שלכם

לאחר שהבנתם מהחוק הראשון שעם חליפה אתם צריכים ללבוש בעיקר שעוני דרס, גם בתוך שעוני הדרס יש עדיין דקויות שצריך להכיר –

שעונים עם רצועת עור (ועדיף שהיא תהיה עדינה ודקה ככל האפשר) נחשבים לפורמליים – רשמיים יותר.
שעונים עם רצועת עור שחורה נחשבים לרשמיים יותר משעונים עם רצועת עור חומה.

צמידים מתכתיים, בין אם הם בצבע כסוף או גוון כלשהו של זהב – לא מתאימים במיוחד לאירועים רשמיים ועדיף שתמנעו ככל האפשר מלענוד אותם עם חליפה.

חוק מספר 3 : עור מתאים לעור

אם אתם חובבי אופנה, או שיש לכם אשה או חברה שבטח מעירה לכם בכל פעם שאתם יוצאים לבלות או לאירוע כלשהו, אתם בוודאי יודעים את חוק התאמת הצבעים – התאימו בין צבע החגורה שלכם לצבע נעלי העור שלכם – שחור עם שחור, חום עם חום. קבלו חוק נוסף מהגורו – אחרי שהתאמתם בין צבעי הנעליים והחגורה שלכם, התאימו אליהם את צבע רצועת העור של השעון שלכם.

חוק מספר 4 : מתכת מתאימה למתכת

לאחר שהתאמתם את רצועת השעון לנעליים ולחגורה שלכם, נשאר עדיין עניין קטן אך משמעותי – גוף השעון. גוף השעון שלכם יהיה לרוב בצבעי כסף או זהב. התאימו בין צבע גוף השעון לאביזרים האחרים שאתם עונדים – טבעת נישואים, אבזם של החגורה או אבזם של נעלי הערב שלכם, חפתים או סיכת עניבה. ניתן לענוד גוונים שונים של זהב ביחד, כל עוד הגוונים לא מנוגדים יותר מדי.

חוק מספר 5 : צמיד מתכת ? עם בגדים כהים

יש לכם שעון מתכתי ואתם מוזמנים לאירוע שאתם לא יודעים מה קוד הלבוש המתאים עבורו, אבל אתם חייבים להראות לכולם שרכשתם רולקס סאבמרינר או אומגה ספידמאסטר? השתדלו ללבוש בגדים כהים – בגווני שחור, אפור או כחול. השעון שלכם דווקא עשוי ממתכת בגווני זהב? לכו עם בגדים חומים וגוונים “ארציים” יותר.

היוצא מן הכלל : שעונים עם היסטוריה אישית או סיפור מעניין

האפשרות היחידה המתקבלת על הדעת, בצורה טבעית, לחרוג מהחוקים הללו, היא אם מדובר בשעון עם היסטוריה משפחתית או אישית – שעון שסבא רבא רכש ועובר מדור לדור במשפחה, שעון שסבא שלכם ענד עוד בחוץ לארץ לפני שהמשפחה כולה עשתה עלייה לארץ ישראל או שעון עם ערך אישי או היסטורי כלשהו. שעונים כאלו יכולים להפוך לנושא מצוין לשיחה ולעזור לכם להתבלט ולהשאיר רושם על אנשים, בכל אירוע שלא תהיו …

חריג אחרון : אתם אדישים לחוקים

אין לכם חוקים? גם לגורו אין. ענדו מה שבא לכם, מתי שבא לכם וכמה שבא לכם – העיקר שיהיה לכם שעון ושתראו בו זמנים טובים.