סביר להניח כי אם אתם חובבי שעונים, אתם מכירים בעל פה את הפרק המפורסם של סדרת הטלוויזיה האמריקאית Antique Roadshow (בתרגום לא מדויק – ״מסע הענתיקות״), תוכנית שבה מומחים לעתיקות מסתובבים ברחבי ארצות הברית, כשהציבור הרחב מוזמן להגיע ולהציע להם מוצרים שונים למכירה. בפרק המפורסם, יוצא צבא מבוגר מציג בפני פיטר פליינס, מומחה שעונים מווסט פאלם ביץ׳ שבפלורידה שעון שהוא קנה במהלך השירות שלו בחיל האוויר האמריקאי בשנת 1974, תמורת סכום של 345.97 דולרים. בזמנו, מדובר היה במשכורת החודשית של אותו חייל לשעבר. הוא מחליט לא לענוד את השעון, מתוך מחשבה כי שחייה עם השעון במי ים תזיק לו. השעון נשמר בכספת במצב חדש במשך כמעט קרוב לארבעים שנה, ביחד עם הקופסא והניירת המקורית שלו. כשהוא מציג את השעון בפני פליינס, מומחה השעונים מסביר לו כי מדובר בשעון רולקס דייטונה פול ניומן במצב נדיר, כשהוא מספר לו כי הוא חושב כי אין עוד שעון בגיל הזה ובמצב הזה בעולם כולו. הוא מעריך את השעון בסכום שנע בין 500 אלף דולרים ל-700 אלף דולרים, הערכה שגורמת לאותו יוצא צבא ליפול אל הקרקע בהפתעה.

בנוסף, סביר להניח כי אם אתם חובבי שעונים, אתם גם מכירים את שעון הרולקס דייטונה פול ניומן, שהיה במשך מספר שנים שעון היד היקר בעולם, כשהוא נמכר במחיר של כ-17 מיליון דולרים במכירה פומבית. כמובן, חשוב לציין כי מדובר בשעון הרולקס דייטונה של פול ניומן המנוח בעצמו ולכן השעון ההוא הצליח להגיע לסכום הדמיוני הזה.

אמנם, לא כל שעון רולקס דייטונה הוא שעון פול ניומן ובטח שלא כל שעון רולקס דייטונה פול ניומן הוא באמת השעון של פול ניומן בכבודו ובעצמו, אבל עדיין מדובר באחד השעונים המבוקשים ביותר בעולם, לא משנה באיזה גיל ובאיזה מצב השעון.

כמה שווה דייטונה פול ניומן ישן שנמצא בספה משומשת?

המייסד השותף של המגזין Watch Pilot ומומחה שעונים בעצמו, טים הריסון, החליט לבדוק לאחרונה אלו שעוני יוקרה וינטאג׳יים הצליחו לרשום עליית מחירים גבוהה במיוחד בעשורים האחרונים, כשבין השעונים שהוא בדק אנו מוצאים כמובן את הרולקס דייטונה, הרולקס סאבמרינר, הרויאל אוק של אודמר פיגה, הנאוטילוס של פטק פיליפ ואת שעון ההויר אוטביה. את הנתונים שלו הוא חשף עם מגזין השעונים Watch Pro.

המספרים שהוא הציג מדהימים. השעון במקום החמישי ברשימה הוא שעון ההויר אוטביה, שעון משנת 1962. המחיר המקורי שלו עמד על 946 פאונד, כשבימים אלו שעון כזה נמכר בסכום של 19,570 פאונד, כלומר הוא נמכר במחיר גבוה פי 20.6 בשווי של השעון. במקום הרביעי אנו מוצאים את הנאוטילוס של פטק פיליפ, שעון משנת 1976. תג המחיר שלו עמד על 13,018 פאונד, כשהמחיר שלו כיום עומד על 332,682 פאונד – עליה מרשימה של פי 25.55 מהשווי המקורי. באמצע הרשימה אנו מוצאים את שעון הרויאל אוק של אודמר פיגה, משנת 1972. השעון הזה נמכר בסכום של 8,123 פאונד, כשכיום תג המחיר שלו עומד על 232,319 פאונד – עליה של פי 28.6 מהמחיר המקורי. חשוב לציין כי המחירים המקוריים של השעונים חושבו בהתאמה לאינפלציה לאורך השנים. בנוסף, מדובר בשעונים במצב הטוב ביותר מכל דגם שנמכרו בתקופה האחרונה.

בראש הרשימה, כפי שאתם כבר יכולים לנחש נמצאים שני השעונים של רולקס. במקום השני אנו מוצאים את הרולקס סאבמרינר משנת 1954, שנמכר בזמנו בסכום של 2,655 פאונד. בימים אלו תג המחיר שלו עומד על 97,848 פאונד – עליה של פי 36.85. בראש הרשימה ניצב לו בגאון הרולקס דייטונה משנת 1953, שנמכר בזמנו בסכום של 2,077 פאונד. תג המחיר שלו כיום עומד על 258,317 פאונד. עליה של פי 124.37 בשווי לעומת המחיר המקורי שלו!

חשוב לציין כי מדובר כמובן בשעונים בודדים ונדירים במיוחד כיום, אך בשנים שבהן השעונים הללו נמכרו, הזמינות שלהם הייתה גבוהה ומושגים כמו רשימת המתנה נשמעו ככל הנראה כמו בדיחה לא מוצלחת לחובבי שעונים באותן שנים.

השנה הנוכחית, שנת 2023, היא שנה חגיגית במיוחד עבור לא מעט שעונים אייקוניים. השעון הראשון הוא האומגה סימאסטר. אומגה השיקה את הסימאסטר בשנת 1948, כך שהוא מציין בשנה זאת את שנת ה-75 שלו. שני שעונים אייקוניים נוספים, הפעם מבית רולקס, הופיעו חמש שנים לאחר מכן – הרולקס סאבמרינר והרולקס אקספלורר, שהגיעו אלינו בשנת 1953 והם חוגגים השנה את שנת ה-70 שלהם. עשור לאחר מכן, רולקס משיקה שעון אייקוני נוסף, את שעון הדייטונה קוסמוגראף שחוגג השנה את שנת השישים הלו. שעון אייקוני נוסף שהגיע באותה שנה כמו הדייטונה קוסמוגראף הוא שעון הטאג הויר קררה כרונוגרף, שגם הוא חוגג את שנת ה-60 שלו.

ירידת מחירים או עליית מחירים?

אמנם המספרים והאחוזים שהצגנו עד כה מדגימים עליית מחירים מדהימה לשעוני יוקרה, אבל חשוב לזכור כי מדובר בשעוני וינטאג׳, חלקם שעוני ״יוניקורן״. בעוד שעונים כאלו נמכרים בסכומים דמיוניים פעמים רבות, דו״ח של מורגן סטנלי מגלה כי המחירים של שעוני יוקרה מבוקשים מבית רולקס, אודמר פיגה ופטק פיליפ נמצאים בשפל של שנתיים. הצניחה במחירי שעוני היוקרה הללו התחילה במרץ 2022, לאחר עלייה תלולה במהלך שמונה עשר החודשים שקדמו למרץ 2022.

עד לסוף שנת 2022, מחירי שעוני היוקרה ירדו ב-26 אחוזים מהשיא שנרשם בחודש מרץ 2022. הירידה הזאת היא הירידה הממוצעת שנרשמה ב-60 השעונים הנסחרים ביותר במדד השוק הכולל של WatchCharts.

השוק המשני שמר על יציבות יחסית מאז תחילת שנת 2023, אך עדיין, בששת החודשים הראשונים של השנה נרשמה ירידה נוספת של שמונה אחוזים, מינואר ועד יוני, לפי המדדים של WatchCharts.

הדייטונה שובר שיאים ומציל את רולקס? ביצועי מותגי השעונים במחצית הראשונה של 2023. מקור - WatchPro.
הדייטונה שובר שיאים ומציל את רולקס? ביצועי מותגי השעונים במחצית הראשונה של 2023. מקור – WatchPro.

בהתבסס על המדדים של WatchCharts, המחירים של שעוני רולקס ירוד לפחות ב-2 אחוזים, בעוד ירידות המחירים בשעונים של פטק פיליפ ואודמר פיגה היו חדות יותר, בשיעור של 7% ו-8% בהתאמה. חשוב לציין כי כשאנחנו מדברים על השוק המשני, שפעמים רבות מכונה גם שוק היד השנייה, אנחנו מדברים לא רק על שעוני יוקרה יד שנייה, אלא בעיקר על שעונים חדשים שנמכרים דרך משווקים לא מורשים, שוק שנקרא גם השוק האפור. חשוב גם להדגיש כי הירידה במחירים שאותה הזכרנו היא ירידה משיאים קיצוניים הרבה מעבר למחירים הקמעונאיים לרפרנסים מבוקשים של רולקס, שזה כמעט כל שעון של רולקס בימים אלו. אמנם רמת המחירים של השעונים המבוקשים ביותר לפי WatchCharts חזרה לרמת המחירים של חודש יוני 2021, אבל עדיין מדובר במחירים גבוהים יותר מהמחירים של שעונים מבוקשים עם רשימות המתנה ארוכות.

הדייטונה שובר שיאים ומציל את רולקס?

אבל איך בדיוק שני חלקי הכתבה שלנו מתחברים? בתחילת הכתבה סיפרנו לכם על המחירים של שעוני וינטאג׳ ובראשם שעון הרולקס דייטונה, שמשיג עליית ערך של כמעט 10,000 אחוזים ב-70 שנה. מצד שני, אנחנו מספרים לכם כי מחירי שעוני היוקרה בשוק המשני נמצאים בירידה משמעותית מזה כשנה וחצי.

אבל, למעשה, מסתבר כי ההשפעה של שעוני הדייטונה של רולקס משמעותית ביותר על רמת המחירים של שעוני רולקס באופן כללי. אם יש שעון אחד שמצליח לשמור על מדד המחירים של רולקס ברמה יציבה יותר בהשוואה לאודמר פיגה ופטק פיליפ, הרי שמדובר בשעון הדייטונה, שהפופולריות שלו עדיין מרקיעה שחקים והביקוש עבורו עדיין נמצא בשיא, כשהמחירים של דגמים מסוימים בשוק המשני גבוהים פי 2 ואפילו יותר בהשוואה למחיר הריטייל שלהם.

ירידות המחירים יימשכו?

הדו״ח של מורגן סטנלי מספק לנו גם תחזית לעתיד. המומחים של בנק ההשקעות מורגן סטנלי מעריכים כי מחירי שעוני היוקרה בשוק המשני ימשיכו לרדת. ההערכה הזאת מתבססת על רמות המלאי שנותרו גבוהות יחסית, בהשוואה לתקופה שבה מחירי שעוני היוקרה הרקיעו שחקים.

בנק ההשקעות מורגן סטנלי בטיימס סקוור. מקור - ויקיפדיה.
בנק ההשקעות מורגן סטנלי בטיימס סקוור. מקור – ויקיפדיה.

מה הסיבה לירידת המחירים? אנחנו מקווים שאנחנו לא באמת צריכים לספר לכם. העלאות הריבית של הבנקים המרכזיים השונים מסביב לעולם והחשש מפני מיתון שבינתיים נראה כי מבושש להגיע, גורמים לבעלי ממון לשמור על הכסף שלהם ולהוציא הרבה פחות כסף על מותרות כמו שעוני יוקרה. עם זאת, כפי שציינו גם כשאנחנו מדברים על ירידות מחירים, במרבית המקרים מדובר במחירים גבוהים יותר לעומת המחירים המומלצים לצרכן (מחירי הריטייל) של יצרניות השעונים השונות, בדגש על רולקס, פטק פיליפ ואודמר פיגה. בנוסף, למרות כל ירידת המחירים שאנו מדווחים עליה, עדיין אם תנסו להיכנס לבוטיק של רולקס, אודמר פיגה או פטק פיליפ ותנסו לרכוש שעון כמו הסאבמרינר, הדייטונה או הסקיי-דוולר של רולקס, רויאל אוק של אודמר פיגה או נאוטילוס או אקוונאוט כלשהו של פטק פיליפ, התשובה שתקבלו במאה אחוזים מהמקרים היא כי אין שעונים למכירה …