בחודש נובמבר 2021 כמעט כל מגזין שעוני יוקרה מסביב לעולם דיווח על שיא חדש – שעון אומגה ספידמאסטר רפנס CK2915, שנמכר על ידי בית המכירות הפומביות פיליפס בסכום של 3.1 מיליון פרנקים שוויצריים. הסכום הזה הפך את השעון הזה לשעון האומגה היקר ביותר בהיסטוריה. המכירה הפומבית הזאת הייתה המשך המגמה הבולטת בעולם שעוני היוקרה בשנים האחרונות – שעוני יוקרה שנמכרים פעם אחר פעם במחירים שוברי שיאים במכירות פומביות מסביב לעולם. בשבוע האחרון עולם שעוני היוקרה כולו חזר לדבר על השעון הזה, הפעם מהסיבות הלא נכונות, כשהבלוגר חוזה פרזטרויקה (Jose Pereztroika), בעלי האתר Perezcope, חשף כי המכירה של השעון הזה היא ככל הנראה ההונאה הגדולה בהיסטוריה בעולם השעונים. מוזמנים להכיר את השערוריה הזאת ביחד איתנו.

ה-CK2915 שובר שיאים

ב-5 לנובמבר 2021, בסביבות השעה 5 בערב, התקיימה מכירה פומבית של בית המכירות הפומביות פיליפס בז׳נבה. פריט 53 (Lot 53) במכירה היה שעון אומגה ספידמאסטר, רפרנס CK2915.

הדור הראשון של שעוני ה-CK2915 נחשב ל-“Grail Watch” על ידי חובבי אומגה ואספני שעונים. מדובר בשעון הכרונוגרף הראשון בעולם עם סקאלת טכימטר על בזל השעון (בזל חיצוני) במקום על לוח השעון. בנוסף, מדובר בשעון הספידמאסטר הראשון שהגיע עם קליבר 321 האגדי.

המומחים של פיליפס העריכו כי השעון יימכר בסכום שבין 80 ל-120 אלף פרנקים שוויצריים. תוך זמן קצר, השעון הגיע לתג מחיר של מיליון פרנקים שוויצריים, אבל ההצעות המשיכו לזרום מכל רחבי העולם. הצעות מטקסס, עומאן וסין המשיכו להקפיץ את המחיר של השעון, עד שנשמע הפטיש שהכריז על סיומה של המכירה בסכום של 3.115 מיליון פרנקים שוויצריים, סכום השווה ל-3.4 מיליון דולרים אמריקאיים.

שעון שובר שיאים של אומגה. מקור - פורבס.
שעון שובר שיאים של אומגה. מקור – פורבס.

אומגה ופיליפס מיהרו לחגוג את ההישג המיוחד – שעון הספידמאסטר היקר ביותר אי פעם ושעון האומגה היקר ביותר אי פעם. מה עוד אפשר לבקש?

אבל בעוד חובבי שעונים מסביב לעולם ככל הנראה הספיקו לשכוח מהשעון הזה, חובבי שעוני אומגה וליתר דיוק אספני אומגה, המשיכו לדבר על השעון הזה, כאמור מהסיבות הלא נכונות.

מסתבר כי אחד מהמאפיינים הבולטים והמיוחדים בשעון הזה היה הלוח הטרופי של השעון. לוח טרופי הוא לוח שהגיע במקור בצבע שחור, אבל עם השנים (להזכירכם, מדובר בשעון בן מעל ל-60 שנים) הצבע של הלוח דהה והוא קיבל גוון חום-טרופי, גוון שמוכר גם בשעוני רולקס וינטאג׳יים.

השעון שובר השיאים של אומגה. מקור - פיליפס.
השעון שובר השיאים של אומגה. מקור – פיליפס.

אז מה הבעיה עם הלוח הזה? מסתבר כי מספר שבועות לפני המכירה הפומבית הזאת, אספן שעונים שוויצרי מברן הציע למכירה שעון אומגה ספידמאסטר רפרנס CK2915 למכירה, עם לוח זהה לחלוטין ללוח של אותו CK2915, בסכום של 50,000 פרנקים שוויצריים. עם זאת, אותו אספן, שהמגזין השוויצרי NZZ מכנה בשם פול (זהותו ידועה), לא הצליח למכור את השעון, למרות מספר רב של ניסיונות, היות והשעון היה מורכב מרכיבים שונים שחלק מהם אפילו לא התאימו אחד לשני. השעונים מסוג זה מכונים בעולם השעונים ״פרנקנשטיין״ – שעונים שמורכבים מרכיבים שונים, כאלו שלא שייכים במקור לשעון ופעמים רבות גם לא מתאימים לאותו רפרנס. השעון של אותו אספן שוויצרי ענה להגדרה של שעון ״פרנקנשטיין״ בביצוע גרוע במיוחד. כך למשל, המחוגים ולוח השעון הגיעו עם טריטיום ולא עם רדיום, כפי שהיה צריך להיות בשעון מאותה תקופה, הבזל ומחוג שניות הכרונוגרף לא התאימו ללוח השעון והמנגנון היה מנגנון מתקופה מאוחרת יותר.

הבלוגר Perezcope הוא זה שחקר את השעון והשווה בין התמונות שאותו אספן בשם פול שלח בניסיונות שלו למכור את השעון לתמונות של השעון שפיליפס מכרה ומצא התאמה מוחלטת בין לוח השעון, גוף השעון ורכיבים נוספים במנגנון בין שני השעונים.

ההונאה הגדולה בהיסטוריה בעולם השעונים – איך זה קרה?

אז איך כעבור מספר שבועות אותו לוח טרופי מדהים מצא את דרכו לשעון הספידמאסטר שפיליפס מכרה במכירה הפומבית, עם רכיבים נוספים?

המגזין השוויצרי NZZ מספק פתרון אפשרי לתעלומה, או אם תרצו – לשערוריה. על פי NZZ, אותו אספן בשם פול מצליח למכור את השעון לאספן אומגה שוויצרי נוסף, שזהותו ידועה גם כן, אבל המגזין קורא לו בשם אלברט. אלברט מבין לאחר הקניה כי מדובר בשעון שלא באמת שווה את הסכום שהוא שילם עבורו. אלברט מחליט להתאים את הרכיבים השונים של השעון לרפרנס המתאים, מה שיהפוך אותו, להערכתו, לשעון ששווה הרבה יותר מ-50 אלף פרנקים שוויצריים.

זיוף המנגנון לפי NZZ. מקור - NZZ.
זיוף המנגנון לפי NZZ. מקור – NZZ.

הרכיב הבעייתי ביותר היה המנגנון. אלברט מבין כי המנגנון לא מתאים לשעון. הפתרון האפשרי הוא לשנות את המספר הסידורי של המנגנון. אבל כאן מדובר בבעיה, כי אלברט לא יודע איזה מספר סידורי מתאים לשעונים מהשנים 1957-1958 וגם אם הוא יצליח למצוא מספרים כאלו, הוא לא יידע אם לא מדובר במספר סידורי שנמצא בשימוש בשעון אחר. אז מה עושים? פונים לאומגה, או ליתר דיוק, למקור פנימי באומגה, שיספק מספר סידורי שמתאים לשעון ולגיל שלו – 15.500.066.

ההונאה הגדולה בהיסטוריה בעולם השעונים. התמונות של PerezCope. מקור - Perezcope.
ההונאה הגדולה בהיסטוריה בעולם השעונים. התמונות של PerezCope. מקור – Perezcope.

עכשיו צריך להתאים את המספר למנגנון. אלברט פונה ליצרן שעונים מומחה שוויצרי, שעל פי ההערכות של האתר NZZ נמצא באזור דובר הצרפתית של שוויץ. אלברט מזמין ממנו גשר לגלגל הבריחה, עם חריטה של המספר הסידורי החדש. על פי ההערכות, מדובר בעבודה בעלות של כמה אלפי פרנקים שוויצריים. אבל כפי שהתברר – היא העלתה משמעותית את הערך של השעון.

ההונאה הגדולה בהיסטוריה בעולם השעונים. התמונות של PerezCope. מקור - Perezcope.
ההונאה הגדולה בהיסטוריה בעולם השעונים. התמונות של PerezCope. מקור – Perezcope.

הבזל של השעון הוא תעלומה משמעותית, שכן לא ברור כיצד אלברט השיג אותו, אבל Perezcope חושף כי מדובר בבזל שהגיע משעון אומגה ספידמאסטר שנמכר בנובמבר 2018 על ידי פיליפס, רפרנס 2915-2. באמצעות תמונות ברזולוציה גבוהה, הוא מצא סימני שחיקה זהים בבזל של שני השעונים, כך שלמעשה הוא מוכיח כי מדובר באותו בזל.

ההונאה הגדולה בהיסטוריה בעולם השעונים. התמונות של PerezCope. מקור - Perezcope.
ההונאה הגדולה בהיסטוריה בעולם השעונים. התמונות של PerezCope. מקור – Perezcope.

הרכיב הבעייתי האחרון הוא מחוג שניות הכרונוגרף. השעון של פול הגיע עם מחוג Arrowhead – מחוג בצורת חץ. הבעיה היא שרפרנס CK2915 מגיע עם מחוג שניות דק. גם כאן, אלברט מצליח למצוא מחוג שניות מתאים ועל הדרך גם מטפל ברדיואקטיביות של הלוח – ככל הנראה הוא חושף אותו לחומר רדיואקטיבי, כך שאם הוא יעבור בדיקת קרינה על ידי מונה גייגר, המחט תקפץ מעט, מה שיעלה חיוך על פניהם של האספנים שירצו לרכוש את השעון.

ההונאה הגדולה בהיסטוריה בעולם השעונים. התמונות של PerezCope. מקור - Perezcope.
ההונאה הגדולה בהיסטוריה בעולם השעונים. התמונות של PerezCope. מקור – Perezcope.

השעון הגיע לידי פיליפס, כשפיליפס, כמו בכל מכירה פומבית, לא מחויבת לגלות את שמו של המוכר וגם לא את שמו של הקונה. עם זאת ידוע כי השעון הזה נמכר לאספן שעונים סיני.

חשוב לציין כי השעון הגיע עם מסמכי Extract From Archive, מה שמצביע על שיתוף פעולה מצד עובדים באומגה, כשהיה ברור לחלוטין כי מדובר במעשים פליליים.

התגובות של פיליפס ואומגה

עם הפרסומים בשבוע האחרון, אומגה הודיעה כי היא התחילה חקירה פנימית משלה. מנכ״ל אומגה, ריינאלד אשלימן (Raynald Aeschlimann) פרסם הודעה כי במסגרת הממצאים הראשוניים, שלושה עובדים לשעבר של החברה היו מעורבים בפרשייה, כשהם מודעים לחלוטין להשלכות של המעשים שלהם.

בהודעה נכתב – ״הממצאים הראשוניים סיפקו ראיות ברורות לכך ששלושה עובדים לשעבר היו מעורבים בפעולה זו מתוך כוונה פלילית ברורה ולפגיעה עצומה באומגה. לאחר שעימתנו אותם עם העובדות, הם הודו כי פעלו במרמה ובכוונה פלילית. עכשיו אנחנו עובדים כדי לשחזר הכל עד הפרט האחרון וגם כדי לאתר שותפים חיצוניים (סבירים) למעשים הללו. החברה תעביר את התיק לבית המשפט בהקדם האפשרי״.

התמונות של PerezCope. מקור - Perezcope.
התמונות של PerezCope. מקור – Perezcope.

אשלימן ואומגה לא חושפים כרגע מה לא בסדר בשעון, בשל החקירה המתנהלת, אבל כאמור, הבלוגר Perezcope כבר עשה את מרבית העבודה עבור אומגה והרשויות.

מול האמירות של אומגה, פיליפס הגיבו בהפתעה. מנהל המכרז, אורל באקס, מי שמכר גם את שעון הרולקס דייטונה פול ניומן ב-2017, אמר כי פיליפס אכן קיבלה מידע לאחר המכירה כי הלוח וחלקים נוספים בשעון הוחלפו – ״אבל חלקי החילוף היו, למיטב ידיעתנו, חלקי אומגה מקוריים בלבד וזו הסיבה שהאותנטיות של השעון מאושרת על פי ההגדרה הרשמית של אומגה. אף אחד לא הציע עד כה כי חלקים מסוימים עשויים להיות מזויפים״.

התמונות של PerezCope. מקור - Perezcope.
התמונות של PerezCope. מקור – Perezcope.

עם זאת, חשוב לציין כי מדובר בתגובה לא רשמית של פיליפס, כשהתגובה היחידה שהגיעה מפיליפס הייתה – ״לא הייתה לנו הזדמנות לקרוא וללמוד את הטענות של אומגה, אז אנחנו עדיין לא יכולים להגיב על התפתחות זו.”

עם זאת, בפיליפס מבהירים כי הם מתייחסים למידע ברצינות רבה וכי הם מחכים לפרטים נוספים מאומגה לפני שהם ייצרו קשר עם הקונה. בפיליפס מספרים כי לאחר שישתפו את הקונה בממצאים, הם ישקלו ביחד את ההשפעה שלהן ויבצעו כל מחקר נוסף הדרוש כדי לוודא את האותנטיות של השעון.

מקרה בודד או מקרה קיצון?

אם אתם חושבים כי מדובר במקרה בודד, תרשו לנו לנפץ לכם בועה. בועת המכירות הפומביות שהלכה והתנפחה בשנים האחרונות, במיוחד מאז המכירה הפומבית ההיסטורית של אותו שעון רולקס דייטונה ״פול ניומן״, הציפה את השוק בשעוני וינטאג׳ מדהימים. אבל זה ידוע כי במקרים רבים מדובר בשעונים שהורכבו משעונים שונים, אם כי במרבית המקרים מדובר בחלקים משעונים מאותו רפרנס ולא ברכיבים שיוצרו במיוחד כדי להתאים לרכיבים אחרים. האינפלציה במחירים של שעוני יוקרה הפכה את אותה מניפולציה ברכיבי השעונים הוינטאג׳יים לדבר שבשגרה, כשמקור בכיר בענף שביקש להישאר בעילום שם, אמר לאנשי NZZ כי אין כל כך הרבה שעוני אומגה או רולקס ״נדירים במיוחד״ כפי שהוצעו למכירה בשנים האחרונות. אם אתם מצליחים לקרוא בין השורות, הוא מתכוון לכך שככל הנראה, במקרים רבים, שעוני הוינטאג׳ המדהימים שהציפו את שוק המכירות הפומביות בשנים האחרונות, הם לא יותר משעוני פרנקנשטיין, אם כי כאלו שבוצעו בצורה קצת יותר כשרה …

ההונאה הגדולה בהיסטוריה בעולם השעונים – לסיכום

כאמור, התגובות הרשמיות והחקירות הרשמיות של פיליפס ואומגה עדיין לא הסתיימו, כשאין ספק כי שתי החברות צריכות לעשות בדק בית רציני ומשמעותי בעקבות השערוריה הזאת. לנו זה נשמע קצת מוזר שבאופן די נוח, אומגה מצאה כי שלושה עובדים לשעבר של החברה נמצאו אשמים במעורבות בשערוריה ובמעשים פליליים ביודעין ואותנו מעניין להבין מה גרם לאומגה לפטר את כל אותם שלושה עובדים עוד לפני שהפרשה התפוצצה. המומחים של פיליפס אמנם יכולים להאשים את אומגה שסיפקה כאמור את מסמכי ה-Extract From Archive של השעון. דרך אגב, פרסומים שונים באירופה מדווחים כי אחד העובדים של אומגה שהיו מעורבים בשערוריה, עבד בצוותא עם מתווכים שונים בניסיון לרכוש את השעון המקורי (של אותו אספן עלום בשם פול) – עבור המוזיאון של אומגה. ככל הנראה במהלך אותה מערכת יחסים לניסיון רכישת השעון, אותו פול יצר קשר עם אותם גורמים עלומים ביצירת הזיוף על ידי שימוש ברכיבים שונים משעונים אחרים. האם השערוריה הזאת תוביל להתפוצצות בועת המכירות הפומביות ותעלה את רמת הסקפטיות בקרב אספני שעונים בשנים הקרובות? עדיין מוקדם לדעת, אבל אין ספק כי כל שעון במצב מושלם מדי או טוב מדי ביחס לגילו שיופיע למכירה בשנים הקרובות יעמוד תחת זכוכית מגדלת ותחת אינספור חקירות. אנחנו נמשיך לעקוב אחרי השערוריה הזאת.