גם אם תקחו סתם בנאדם ברחוב באופן רנדומלי לחלוטין, ותראו לו תמונה של שעון הנאוטילוס של פטק פיליפ, סביר להניח כי הוא אכן מכיר את השעון וראה אותו בהקשר כזה או אחר.

אין מה לעשות.. גם פטק פיליפ העצומה, שעברה אינספור תהפוכות ושינויים ונחשבת לאחת הגדולות בעולם. לא תיארה לעצמה כי המהלך של ייצור שעון הפלדה הראשון שלה יהיה כה היסטרי. הנאוטילוס בעיצובו הייחודי של ג’נטה, הקרוי על שמה של צוללת מסיפור בדיוני של הסופר הצרפתי “זול וורן” , שבר את כל השיאים האפשריים והפך על כלל צ ורותיו, לאחד השעונים המבוקשים והמוערכים ביותר בעולם.

אך מסתבר ששינויי הקדמה והמהירות בה העולם צועד קדימה ,הצליחו להפחיד גם את המוחות שמאחורי פטק פיליפ, במחשבה שאולי מה שאני אוהב לכנות “הבהלה לנאוטילוס”, שסומן כשעון הדרס/דייבר האולטימטיבי, תדעך ותסתמן כאפיזודה חולפת, למרות הביקוש הרב אליו לאורך השנים.

וודאי הוותיקים מבינכם זוכרים את התקופה שלימים קיבלה את הכינוי “בועת הדוט-קום.”

אני באותה התקופה עוד שיחקתי בקוביות… אך מסתבר שבשנת 1995 נרשמה עליה חדה בבורסה לניירות ערך במחירי מניות סקטור האינטרנט ומה שקשור לו. המון חברות אינטרנטיות חדשות קמו נוכח התקופה ולפתע הגיע מצב, שצעירים נלהבים מוצאים את עצמם מכניסים סכומי כסף גדולים מהאינטרנט , תוך כניסה לאורח חיים ראוותני ומנקר עיניים שהתלווה לכך.

התקופה התאפיינה בעיקר בחדשנות האפפה את כלל חברות הייצור בהוצאת פריטים מחודשים, שיתאימו לקהל הצעיר והחדש שהחל לצבור תאוצה, כמו -מכוניות, בגדים, אקססוריס, בתים וכן.. כמובן ששעונים.

פטק פיליפ הבינה כי עליה לנצל את המומנטום ולקחת את נתח הבשר העסיסי והמשוייש הזה שנקרא נאוטילוס ולעשות ממנו המבורגר , כן כן..המבורגר..

כזה שיתאים לחך של הדור הצעיר אך באותה נשימה יהיה איכותי ומשובח בטעם של עוד. מבחינת פטק, הרעיון של הנגשת הנאוטילוס לקהל הצעיר היה חייב להתבסס

המוטיבים המנחים  של הנאוטילוס נשארו. (מקור: אתר פטק פיליפ הרשמי) כמובן על העיצוב האייקוני והנצחי של גראלד גנטה האגדי.

עיצוב שבמשך קצת יותר משני עשורים היה לאהוד במיוחד בקרב קהל הלקוחות, שלאחר מהפיכת הרויאל אוק החל לנוע בכל כל כובד משקלו אל עבר עיצובי הפלדה הספורטיביים. השעון נעשה כמובן מפלדה כמו המקור, אך עיצוב הקייס כאן באקוונאוט מעט שונה בצורתו והוקטן מעט בכדי לתת מראה יותר חדשני.

הלוח קיבל מעין אינטרפטציה חביבה של לוח וופל ובמקום סמני החוגה הקלאסיים של הנאוטילוס, הופיעו כאן ספרות מערביות שנתנו מראה יותר צעיר וקריא. אך למרות השינויים המינוריים יחסית בעיצוב המוכר, גולת הכותרת כאן היא כמובן השימוש ברצועת גומי. רצועת הגומי באה לתת מראה יותר ספורטיבי וצעיר ועל הדרך להוציא את “פטק פיליפ” למחוזות חדשים. עצם השימוש ברצועת גומי היה חדש לחלוטין עבור פטק פיליפ וכאן השעון קיבל הטייה יותר ספורטיבית.

האקוואנוט (מקור:אתר פטק פיליפ הרשמי)

מהלך שהביא לנו כחובבי שעונים עוד שעון  מרשים בעל סיפור מרתק. כמובן שהתכונות של הנאוטילוס נשמרו גם כאן. כולל העמידות ב 120 מטר ,קייס אחורי שקוף וחותם ז’נבה. הקאליבר הוא 330 הפועם ב21.600 פעימות. שמורת כח של 48 שעות ורוטור מוזהב בעבודת יד. לסיכום נראה כי עם כל הכבוד לאקוואנאוט, לנאוטילוס.. כנראה שאין מחליף.

השעון המדהים הזה שיצא לאור בשנת 1976, היה לאהוד במיוחד בכל הזמנים והתקופות כולל ימינו אנו. החששות של פאטק פיליפ שהדור החדש ימאס בנאוטילוס, התגלו כחששות שווא. מסתבר כי הנאוטילוס אינו נס ליחו, והוא חזק יותר מכל תקופה ומכל שינוי כזה או אחר. לי כחובב שעונים הנאוטילוס מלבד היותו שעון מדהים ומורכב של חברת עילית, מסמל בעיקר תקופה..

תקופה אשר שינתה את עולם השעונים וגרמה לקהל הלקוחות שבתחילה בז לעיצובי המתכת הספורטיביים, לקבל ולחבק את אותם שעונים שהפכו לאייקון בלתי מנוצח.

כנראה שהאקוואנוט לא יעקוף את הנאוטילוס בביקוש…

אך המהלך הזה הפך כאן לעוד דף בספר ההסטוריה של פטק פיליפ המדהימה.

מהלך שהביא לנו כחובבי שעונים עוד שעון מרשים בעל סיפור מרתק.