סביר להניח כי אחת הקונוטציות הראשונות שעולות כשמזכירים את הביטוי “שעוני יוקרה” היא שוויץ. סביר להניח כי אחת הקונוטציות הראשונות שעולות בהקשר למילה “שוויץ” היא נייטרליות. שוויץ חרטה על דגלה לאורך עשרות שנים את עובדת היותה נייטרלית ונמנעה מלקחת חלק בעימותים צבאיים כאלו ואחרים. כך גם הצליחה תעשיית השעונים לשרוד את מלחמות העולם, כשמלחמת העולם השנייה אפילו עוזרת לתעשייה בשוויץ לשגשג ולהתרחב. הגורו יוצא למסע בזמן ויוצא לבדוק את ההיסטוריה של שעונים ומלחמות ולראות כיצד השפיעו או תרמו מלחמות לאורך השנים על התפתחות תחום שעוני היד ושעוני היוקרה ובעיקר, איך שוויץ ניצלה את מלחמות העולם, בדגש על מלחמת העולם השנייה, כדי לכבוש את שוק השעונים העולמי.

מלחמת העולם הראשונה 

מלחמת העולם הראשונה נפתחה בשנת 1914, כשהיא הייתה המלחמה הגדולה ביותר עד זמנה בעולם. בזמנו השתתפו בה מעל למחצית ממדינות כדור הארץ, כשבאותה תקופה היא נקראה בשם “המלחמה הגדולה”. רק בשנת 1920 יטבע סגן אלוף צ’רלס רפינגטון את השם “מלחמת העולם הראשונה” בספרו “The First World War, 1914-1918”.

אם אתם מכירים קצת את ההיסטוריה של שעונים, אתם בוודאי יודעים שלאף אחד לא באמת ברור מתי הופיעו שעוני יד. עדויות על ייצור של שעון יד ולא שעון כיס או שעון שרשרת מופיעות כבר בתחילת המאה ה-19, אבל שעון יד כפריט יום-יומי היה משהו שהופיע רק בתחילת המאה העשרים. עם זאת, שעוני היד נחשבו משהו נישתי לחלוטין והיו רחוקים מאוד מהפופולריות שלהם כיום.

עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה, חלק מהציוד הצבאי שסופק לחיילים היה שעון. אבל לא היה מדובר בשעון יד, אלא בשעון כיס. הצבאות השונים הבינו כבר אז כי תזמון וסנכרון זמנים בין כוחות הכרחי וידיעת הזמן היא מן הסתם משהו חשוב במסגרת צבאית, כך ששעונים היו כאמור חלק מהציוד שקיבל כל חייל עם גיוסו. אבל תוך זמן קצר התברר כי השעונים הללו לא פרקטיים לשימוש בתעלות הצפופות שאפיינו את המלחמה.

קצינים רוכשים לעצמם שעוני יד

התעלות הצפופות והעמוסות בחיילים הפכו את השימוש בשעוני יד לבעייתי. עובדה זו הובילה קצינים רבים לרכוש בעצמם שעוני יד משלהם, במקום שעוני הכיס שסופקו להם. אותם קצינים הבינו מהר מאוד כי שעוני היד יהיו פרקטיים הרבה יותר לשימוש באותם תנאים.

השינוי היה מהיר מאוד. אם בתחילת המלחמה, בשנת 1914 צבאות רבים סיפקו לקצינים וחיילים שעוני כיס, הרי שכעבור שנתיים בלבד, בשנת 1916, שעוני יד הפכו כמעט לפריט חובה. בספר “Knowledge for War: Every Officer’s Handbook for the Front” – “ידע למלחמה: מדריך לכל קצין לחזית”, שפורסם בשנת 1916, אפשר למצוא רשימת פריטים חיוניים לקצין בשדה הקרב.

בין פריטים כמו אקדח או משקפי שדה, אפשר למצוא גם שעון יד ואפילו סוג של מפרט או תקן לשעון הצבאי הראשון. הספר מתאר “שעון יד זוהר עם זכוכית בלתי שבירה”. למעשה, הספר מציב את השעון במקום הראשון ברשימה, לפני כל פריט אחר!

לפני מלחמת העולם הראשונה

בואו נחזור קצת בזמן אל לפני מלחמת העולם הראשונה. איפשהו בין השנים 1910 ל-1914, תחילת מלחמת העולם הראשונה, נעשו מאמצים רבים מצד יצרניות השעונים השוויצריות לשווק את שעוני היד. היה מדובר אז בפריט חדשני, סוג של גאדג’ט של תחילת המאה העשרים אם תרצו. אבל שעוני היד לא הצליחו להמריא ולצבור פופולריות בקרב גברים, שראו בהם בעיקר משהו נשי.

במגזין “Albuquerque Journal” (הזו’רנל של אלבקרקי) משנת 1914 מופיע תיאור ציורי של גבר העונד שעון יד, כפי שהוא נתפס באותן שנים כמובן. התיאור נותן מושג די ברור על התחושה הכללית לגבי שעוני יד באותה תקופה. המגזין כותב – “הבחור שעונד שעון יד נחשד לעיתים קרובות שיש לו תחרה על ההלבשה התחתונה שלו ושהוא קולע את שיערו בלילה”.

כפי שאתם מצליחים להבין, שעוני יד נחשבו כפריט לא גברי, שלא לומר נשי ואפילו כפריט לא פרקטי באותה תקופה.

ההיסטוריה של שעונים ומלחמות. עותק של הז'ורנל של אלבקרקי משנת 1914. מקור - NEWSPAPERS.COM.
ההיסטוריה של שעונים ומלחמות. עותק של הז’ורנל של אלבקרקי משנת 1914. מקור – NEWSPAPERS.COM.

שעוני התעלות ושעוני הקצינים

אבל כאמור, השנים הראשונות של מלחמת העולם הראשונה שינו את ההשקפה הזו. הביקוש הגובר מצידם של קצינים בעיקר, לשעוני יד, הוביל למהפכה של ממש בגישה ובתפיסה שלהם. שעוני הכיס עדיין היו פופולריים, אבל שעוני יד כבר לא נתפסו כפריט נשי בלבד ובטח לא כפריט לא חיוני.

הביקוש הגובר הזה לשעוני יד נענה בהנאה מרובה מצידן של יצרניות השעונים השוויצריות. שתיים מהיצרניות שמיהרו לקפוץ על העגלה הזאת היו רולקס ואומגה. הן החלו לספק שעונים לקצינים מצבאות שונים שהשתתפו במלחמה, כשאותם שעונים פורסמו באותה תקופה כ”שעוני תעלה” (Trench Watches) או “שעוני קצינים” (Officers Watches).

ההיסטוריה של שעונים ומלחמות - שעון קצינים ממלחמת העולם הראשונה. מקור - CATAWIKI.
ההיסטוריה של שעונים ומלחמות – שעון קצינים ממלחמת העולם הראשונה. מקור – CATAWIKI.

עם סיומה של מלחמת העולם הראשונה, אותם קצינים, כמו גם חיילים פשוטים רבים, חזרו לבתיהם כשמן הסתם שעוני היד נשארו איתם, מה שתרם ועזר להפוך את שעוני היד לפריט מקובל הרבה יותר בקרב גברים ואפילו סוג של פריט מבוקש.

נתון שאולי ימחיש עד כמה המהפך הזה היה מדהים הוא היחס בין שעוני יד לשעוני כיס. אם בתחילת מלחמת העולם הראשונה, שנת 1914, כפי שציינו, שעוני כיס היו הדומיננטיים ושעוני יד נחשבו לגימיק חביב ותו לא, הרי שבשנת 1930, היחס בין שעוני יד לשעוני כיס עמד על 50 ל-1!

אי אפשר בלי רולקס

שמתם לב שהזכרנו את השם רולקס בפסקה הקודמת? אז מן הסתם אתם יודעים שהשם הזה חייב לצוץ תמיד בכתבה על שעונים. אבל האמת שכדאי להתעכב עוד קצת על רולקס וההיסטוריה שלה בשנים הראשונות שלה.

בשנת 1903 נרשם פטנט על עיצוב לשעון יד על ידי Dimier Frères & Cie. בשנת 1904, אלברטו סנטוס, טייס, מבקש מלואי קרטייה, חברו הטוב, לייצר עבורו שעון שהוא יוכל להשתמש בו במהלך טיסות ולקרוא את הזמן בצורה נוחה ומהירה. השעון הזה מוכר עד היום כמובן לכולנו בשם קרטייה סנטוס.

ההיסטוריה של שעונים ומלחמות - אלברטו סנטוס ושעון היד שלו. מקור - HOROBOX.
ההיסטוריה של שעונים ומלחמות – אלברטו סנטוס ושעון היד שלו. מקור – HOROBOX.

אבל אחד השינויים הגדולים ביותר בכל הקשור לשעוני יד התחיל דווקא באנגליה. האנס וילסדורף, מי שמאוחר יותר יהפוך למייסד האגדי של רולקס, עובר משוויץ לאנגליה בשנת 1905. ווילסדורף שם לו למטרה להקים חברה לשעונים ביחד עם גיסו, אלפרד דיוויס. החברה נקראת ווילסדורף ודיוויס (Wilsdorf and Davis).

וילסדורף, שהיה יזם נהדר ובעל חוש עסקי מפותח, גילה עניין רב דווקא בשעוני יד באותה תקופה. הוא מחליט כי הוא רוצה לייצר דווקא ליין שעוני יד משלו.

ההזמנה הגדולה ביותר בהיסטוריה לשעוני יד

ווילסדורף פונה ל-Aegler. חברה שוויצרית שייצרה רכיבים שונים לתעשיית השעונים עבור חברות רבות. באותה תקופה, Aegler כבר מייצרת שעוני יד. ווילסדורף מזמין מ-Aegler את ההזמנה הגדולה ביותר שנראתה עד אז לשעוני יד. הימור שמאוחר יותר יתברר כמוצלח במיוחד ויהווה חלק מהיסודות שעליהם תקום מאוחר יותר רולקס.

ווילסדורף מוכר שעוני יד לגברים ולנשים עם רצועות עור. למרות התפיסה הנשית של שעוני יד באותה תקופה, ווילסדורף מצליח לשווק בהצלחה רבה את שעוני היד שלו לשני המינים. כשחברת תכשיטים פופולרית מאותה תקופה משיקה צמיד מתרחב, ווילסדורף מצרף אותו לשעונים שלו. גם הפעם, המהלך הזה זוכה להצלחה מרובה ווילסדורף ממשיך להגדיל ולהרחיב את המכירות.

ההיסטוריה של שעונים ומלחמות. תמונה נדירה של חייל בריטי עונד שעון יד בשנת 1917 במהלך מלחמת העולם הראשונה. מקור - ROLEXMAGAZINE.
ההיסטוריה של שעונים ומלחמות. תמונה נדירה של חייל בריטי עונד שעון יד בשנת 1917 במהלך מלחמת העולם הראשונה. מקור – ROLEXMAGAZINE.

על רקע ההצלחה הרבה שלה זכו שעוני היד שלו באנגליה, ווילסדורף מחליט לנסות ולשכפל את ההצלחה שלו גם בשוויץ. בשנת 1907 הוא חוזר לשוויץ ומקים את החברה שלו, כשכעבור שנה הוא ירשום את השם Rolex – רולקס, שיהפוך במרוצת השנים לשם נרדף לשעוני יוקרה ולשם המוכר ביותר בתעשיית השעונים העולמית.

המלחמה שבין המלחמות

בין מלחמת העולם הראשונה למלחמת העולם השנייה, התרחשה מלחמה נוספת. אם תרצו – המלחמה הטכנולוגית. יצרניות השעונים בשוויץ ובארצות הברית חיפשו כל הזמן דרכים לשכלל ולשפר את ייצור השעונים והמירוץ אחר פטנטים וחידושים יצא לדרך.

בשנת 1926 מייצרת רולקס (כן, עוד פעם היא …) את שעון היד העמיד למים הראשון בעולם. שעון הרולקס אויסטר. ניתן היה למצוא שעונים עמידים למים עוד לפני כן, אך היה מדובר בשעוני כיס. עד אז מעולם לא הופיע שעון יד עמיד למים. וילסדורף רושם את הזכויות על פטנט ל”כתר מתברג” שיהווה חלק משמעותי ביותר בייצור שעון עמיד למים עד היום. עם זאת, אותו שעון לא היה מתאים להיות שעון יד שיימכר לציבור.

ווילסדורף פונה פעם נוספת לעזרת החברים מ-Aegler, אשר מצליחים למצוא את השילוב המתאים בין עיצוב לפונקציונליות. התוצאה הסופית הייתה שעון איכותי ביותר שווילסדורף יתחיל לשווק בצורה אגרסיבית.

ג’ון בולטון, יצרן שעונים מבולטון שבאנגליה, רשם את הזכויות על פטנט באנגליה ובשוויץ לשעון האוטומטי הראשון בעולם. בולטון התחיל את העבודה על השעונים הללו במפעל שלו בשוויץ בשנת 1928. השעונים הללו עבדו בצורה מושלמת, כשהם מספקים רזרבת כוח של 12 שעות כשהם היו טעונים במלואם. נתון חסר תקדים באותה תקופה.

ההמצאה של בולטון בישרה על פריצת דרך משמעותית בייצור שעונים. יצרני שעונים ניסו לייצר שעונים אוטומטיים משנת 1770. אפילו ברגה האגדי התנסה בהם ואפילו ייצר מספר שעוני כיס אוטומטיים, אך הוא נאלץ להפסיק למכור אותם כשהציבור מצא אותם כלא אמינים.

רולקס שיפרה את הפטנט של בולטון ושילבה את המנגנון האוטומטי בשעונים שלה והפכה אותו לאמין הרבה יותר ועמיד הרבה יותר.

מלחמת העולם השנייה

מלחמת העולם השנייה פרצה בשנת 1939 ונמשכה עד לשנת 1945. המלחמה הקיפה שלוש יבשות ובמהלכה גויסו מאות מיליוני בני אדם. במהלך המלחמה נהרגו כ-64.5 מיליון אנשים, ביניהם כמובן ששת מיליוני היהודים בשואה. הנתון הזה הוא כמובן המספר הגבוה ביותר מבכל מלחמה אחרת בהיסטוריה. אם במלחמת העולם הראשונה ציינו כי מעל למחצית ממדינות העולם השתתפו במלחמה, הרי שמלחמת העולם השנייה הקיפה כמעט את כל המדינות בעולם, באופן ישיר או עקיף, כשקרבות התנהלו כמעט על פני כל נקודה על פני כדור הארץ.

שעון של לונג'ין ממלחמת העולם השנייה שעוד נחזור אליו. מקור - ACOLLECTEDMAN.
שעון של לונג’ין ממלחמת העולם השנייה שעוד נחזור אליו. מקור – ACOLLECTEDMAN.

בשנים שלפני מלחמת העולם השנייה, ניסתה תעשיית השעונים השוויצרית להשיג דריסת רגל משמעותית בשוק האמריקאי, ללא הצלחה. למרות החידושים הטכנולוגיים הרבים של השעונים השוויצריים באותה תקופה, יצרני השעונים האמריקאיים העמידו מוצרים לא פחות טובים, אם לא יותר טובים במקרים מסוימים.

חזית שיווקית נוספת שבה נתקלה תעשיית השעונים השוויצרית הייתה מכיוון יצרניות השעונים היפניות, סייקו וסיטיזן בעיקר, שגם הן הצליחו לייצר שעונים איכותיים ומרשימים, כששלושת התעשיות – שוויץ, יפן ואמריקה, ניסו כל אחד לכבוש נתחי שוק ברחבי העולם.

אבל אז כאמור התחילה מלחמת העולם השנייה …

תעשיית השעונים במהלך מלחמת העולם השנייה

עם פרוץ מלחת העולם השנייה, נאלצו יצרניות השעונים האמריקאיות והיפניות להתאים את עצמן לצרכים המלחמתיים. פסי ייצור ומפעלים שלמים הוסבו לייצור כרונוגרפים ימיים או רכיבים שונים לפצצות, נשקים ומכשירים צבאיים שונים. מה שהותיר את השווקים השונים ובעיקר את השוק האמריקאי פנוי עבור יצרניות השעונים השוויצריות.

שוויץ, שנקטה במדיניות נייטרלית, לא נאלצה לייצר פריטים שתומכים במאמץ מלחמתי כלשהו ותעשיית השעונים במדינה המשיכה להתמקד במה שהיא ידעה לעשות הכי טוב – לייצר שעונים.

קצינים אמריקאיים רכשו שעונים שוויצריים על אדמת אירופה, אבל גם באמריקה עצמה הופיעו יותר ויותר שעונים שוויצריים בחנויות השונות, כשהם מחליפים את הדגמים מייצור מקומי, שהלכו ונעלמו במהלך מלחמת העולם השנייה.

שעון יד של רוטרי ממלחמת העולם השניה עבור הצבא הבריטי. מקור - FIRSTCLASSWATCHES.
שעון יד של רוטרי ממלחמת העולם השניה עבור הצבא הבריטי. מקור – FIRSTCLASSWATCHES.

עם סיומה של המלחמה, יצרני השעונים ביפן ובאמריקה נזקקו לזמן רב כדי לחזור לייצור סדיר של שעונים. בזמן שהם התאימו את עצמם מחדש, יצרניות השעונים השוויצריות “כבשו” את השווקים ברחבי העולם. לקוחות ברחבי העולם היו עם כסף רב שלא היה להם על מה לבזבז אותו במהלך המלחמה. עם סיומם של הקרבות, הם רצו לבזבז כמה שיותר מהכסף הזה ואחד הפריטים שהם בחרו לרכוש היה שעון יד. היות ושעוני היד הכמעט יחידים שהיו זמינים לרכישה באותה תקופה היו מתוצרת שוויצרית, הם רכשו בסופו של דבר שעון שוויצרי.

בהיעדר תחרות אמיתית, יצרניות השעונים השוויצריות השתלטו על שוק שעוני היד כמעט לחלוטין. בסוף שנות השישים החזיקו יצרניות השעונים השוויצריות בנתח שוק של 50 אחוזים משוק השעונים ברחבי העולם.

תקן ה-W.W.W

קצת לפני מלחמת העולם השנייה, בתחילת שנות הארבעים של המאה הקודמת, קבע משרד ההגנה הבריטי ספציפקציות לסטנדרטים לשעונים שהם רוצים לקבל עבור חיילי הצבא הבריטי. התקן נקרא – W.W.W (לא להתבלבל עם האינטרנט, כן?). ראשי התיבות W.W.W הן Watches Wristlet Waterproof. למרות המילה Waterproof, שעונים שעמדו בתקן היו רחוקים מלהיות עמידים במים, שלא לדבר על לשחות איתם.

את שעוני ה-W.W.W ייצרו חברות רבות, חלקן מוכרות וקיימות עד היום וחלקן נעלמו בדפי ההיסטוריה – Buren, Cyma, Eterna, Grana, ייגר לה קולטרה, Lemania, לונג’ין, IWC, אומגה, Record, Timor ו-Vertex.

כל השעונים הללו היו בעלי עמידות למים ברמה מסוימת, כללו מנגנון עם 15 אבני חן וזכוכית פרספקס. למרות שהשעונים הללו יוצרו עבור הצבא וכאמור עמדו בתקן ה-W.W.W, רק השעונים של לונג’ין היו מצוידים בסוג של עמידות לזעזועים ומכות.

רפרנס 4724 של לונג'ין. W.W.W. BRITISH MILITARY DIRTY DOZEN. מקור - ACOLLECTEDMAN.
רפרנס 4724 של לונג’ין. W.W.W. BRITISH MILITARY DIRTY DOZEN. מקור – ACOLLECTEDMAN.

עלות הייצור של השעונים הללו הייתה גבוהה ולכן הם סופקו לחיילים וקצינים נבחרים. כאלו שהיו צריכים לעשות שימוש תכוף בשעונים ובזמנים, למשל – יחידות ארטילריה ורדיו.

השעונים הללו שימשו כאמור את אנשי הצבא הבריטי במהלך מלחמת העולם השנייה. לצערנו, כיום כמעט ולא ניתן למצוא שעונים כאלו. היות ונעשה בהם שימוש ברדיום, חומר רדיואקטיבי שגרם לנזק לאורך השנים לשעונים, כשחלק מהשעונים ששרדו נגרסו בשל השימוש בחומר הרדיואקטיבי.

ההיסטוריה של שעונים ומלחמות – לסיכום

זה לא סוד שמלחמות מהוות הזדמנות נפלאה לעסקים מסוימים לשגשג ולפרוח. כפי שראינו לאורך הכתבה, תעשיית השעונים העולמית עוצבה והתפתחה כמעט באופן ישיר במקביל למלחמות העולם. מלחמת העולם הראשונה הייתה בסימן שינוי מגמה ומעבר משעוני כיס לשעוני יד עבור גברים. מלחמת העולם השנייה הייתה ההזדמנות של תעשיית השעונים השוויצרית להשתלט על השוק העולמי.

ההיסטוריה של שעונים ומלחמות. הכיתוב WWW על גב שעון הלונג'ין. מקור - ACOLLECTEDMAN.
ההיסטוריה של שעונים ומלחמות. הכיתוב WWW על גב שעון הלונג’ין. מקור – ACOLLECTEDMAN.

אין ספק כי מעניין לחשוב, אם היינו חיים בעולם אידיאלי, ללא עימותים, קרבות ובטח שלא מלחמות, האם תעשיית השעונים עדיין הייתה מתפתחת כפי שהיא התפתחה, או שמא באותו עולם דמיוני ומקביל, היינו מוצאים את עצמנו עמוק בתוך המאה העשרים ואחת כששעוני כיס נחשבים לפריט שמזוהה עם גברים ושעוני יד הם נחלתם של נשים בלבד.